Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Generator din Motor Asincron 22kw

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postkennalex, on 22 mai 2015 - 07:08, said:

Salut! Am primit de la Patron,nu motor trifazic Asincron de 22kw. vreau sa-l convertesc pe generator. este posibil? a mai facut cineva asta.
cu o cautare pe Google,am vazut ca se poate inlocui,ROTORUL cu unul cu magneti.
intrebarea mea este....ce fel de magneti se pot folosi la creearea unui astfel de rotor? si sa imi dea randament la rotati mici!Posted Image
Ai grija, motoarele de genul mai pastreaza o oarecare inductanta magnetica, si antrenarea sa chiar si fara modificari poate genera niveluri de tensiune periculoase

#38
kennalex

kennalex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.05.2015

View Postbenis, on 08 iunie 2015 - 15:24, said:

L-am văzut pe Superman pe Youtube. Ce zici, e posibil sau e fake?

Spiderman era și el pe un bloc. Iar într-o mânăstire l-am văzut și pe Batman.
Sigur era pe Yt? nu cumva ai visat?Posted Image

#39
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkennalex, on 08 iunie 2015 - 13:08, said:

Am vazut o chestie faina pe yt. un motor magnetic,legat la un generator de putere mica,2kw,generatorul era de turatie redusa. in final se defineste energie verde.
e posibila chestia asta,sau e fake?Posted Image

Youtube este plin de astfel de chestii, toate fake. Iti dai seama ca, daca cineva reusea sa construiasca asa ceva, in ciuda legilor fizicii, nici mama conspiratorilor n-ar fi reusit sa impiedice raspandirea ideii si a planurilor. Printre primii ar fi fost romanii, binecunoscuti mocangii.Posted Image
Desigur, daca esti plin de timp si bani, nimeni nu te poate impiedica sa incerci toate prostiile de pe net.
Iar energia verde inseamna altceva: inseamna energie din surse nepoluante (solar, eolian, hidraulic, maree, biogaz) spre deosebire de sursele cunoscute ca petrolul, carbunele si nuclear. Nu inseamna perpetuum mobile/ generatoare supraunitare/alte prostii similare.

#40
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postgcom61, on 22 mai 2015 - 10:02, said:

Am incercat eu cu 2.2kw/1460rot/min ,invartit de motor termic.Intre 2 faze am conectat condensator nepolarizat pt ca, de 40 uF/660V.Trebuie sa depasesti viteza de rotatie a motorului si apoi sa revii pt a se autoexcita;functioneaza acceptabil
Buna ideea.

Eu i-as sugera sa faca o configuratie Delta si sa puna cate un condensator pe fiecare infasurare. 40uF/660V e un bun punct de plecare :)
Sistemul va trebui cel mai probabil initiat cu o sursa exterioara de curent. Adica invarti motorul, probabil nu se va intampla nimic si aplici pt. un timp scurt o tensiune pe un condensator. 12V si 1 secunda ar trebui sa ajunga. Apoi sistemul se va autointretine.

Trebuie remarcat totusi ca frecventa si tensiunea va fluctua cum vrea muschii ei. Eh, nu chiar da' aproape. Cu cat ai consumator mai mare cu atat frecventa si tensiunea va fi mai mica.

ps - retin si eu de la cursuri ca un motor asincron nu poate fi folosit ca generator; da' daca nu te deranjeaza frecventa si valoarea tensiunilor, poate :)

#41
kennalex

kennalex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.05.2015
Eu sint interesat,sa-l convertesc in cenerator,modificandu-i rotoru,cu magneti permanenti.
Nu stiu daca se renteaza aceasta transformare!Posted Image

#42
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Nu cred ca merita efortul.
Dar daca te apuci, bafta si spor !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate