Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Problema HDMI full screen

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Am un monitor LG 23mp65vq-p conectat prin HDMI iar imaginea nu apare pe tot ecranul, ci in centrul acestuia iar pe margine apare un chenar negru de jur imprejur.

In meniu apare ca sursa de intrare HDMI 1080p/1920x1080 60hz si cu toate ca asta este si rezolutia optima a monitorului imaginea afisata este mai mica decat ecranul. In setari exista o optiune "Overscan" care daca o activez imaginea este putin mai mare, dar tot nu este afisata pe tot ecranul. De asemenea imaginea este sesizabil mai stearsa decat ar fi normal.

Aveti vreo idee cum pot face ca imaginea sa fie afisata pe tot ecranul?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
salut
monitorul este conectat la ce???
umbla la setarile sursei semnalului

iar monitorul are si el niste setari de luminozitate si contrast

Edited by Nero-d, 18 May 2015 - 23:21.


#3
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Monitorul este conectat la un raspberry pi 2 cu care nu am avut probleme pe alt monitor. De asemenea am incercat si schimbarea setarilor default dupa cum zice aici http://weblogs.asp.n...ight-resolution , dar fara succes.

Luminozitatea si contrastul nu sunt relevante deoarece nu afecteaza rezolutia sau marimea imaginii. Problema este ca imaginea este afisata micsorata in centrul ecranului iar pe margine este o banda neagra de aproximativ 2-3 cm.


LE. Am rezolvat, la sfarsitul fisierului de configurare erau niste setari care adaugau marginile respective. Nu-mi dau seama de ce nu sunt afisate cand folosesc celalalt monitor.

Edited by gtcosmin, 19 May 2015 - 00:03.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
salut
pai ai zis ca e imaginea spalacita, de aia ti-am zis de contrast si luminozitate

de ce-ti zic? la o tableta android care are iesire HDMI, pot seta zoomul... cat de mare sa se vada pe monitor... cat din ecran sa acopere...

#5
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Imaginea era neclara din cauza setarilor care duceau la doua redimensionari inutile. Practic aveam desktop-ul de 1920x1080 redimensionat la o rezolutie mai mica (pentru a ramane spatiu pe margini pentru chenarul negru), dupa care din setarile monitorului imaginea era marita putin pentru ca activasem "Overscan".

Avand in vedere ca a mers cu alt monitor ma gandeam ca are monitorul asta o setare de zoom care imi scapa.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Trebuie sa setezi acel overscan SAU urmezi pasii de aici: http://elinux.org/RPiconfig#Video

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate