Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

P+M in Chisinau

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#325
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007

View PostLexSanea, on 20 aprilie 2017 - 16:11, said:

In general sunt multumit, geamurile sunt unele din cele mai bune pe piata, cu profil de metal, inchis. Profilul are 70mm si 5 camere interioare iar sticlele sunt cu 2 camere din care doua sticle sunt cu spoire de protectie IR iar marimile sticlei este 4.8.4i.12.4i (asa din cate imi amintesc) deci total 32mm.

Asta chiar e considerat un pachet bun in RM, sau erai ironic?

#326
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postlaffin, on 21 aprilie 2017 - 11:03, said:


Asta chiar e considerat un pachet bun in RM, sau erai ironic?

Da, ramele de plastic cu metal cu profil inchis sunt considerate cele mai bune (la noi) si cu cat mai departe de Moldova sunt construite, cu atat e mai bine deoarece avem o multime de "garaje de mesteri" care-ti fac geamul si dispar iar mai departe e treaba ta lupta cu deformarile si delatarile, infiltrarile si tot buchetul care vine de la calitatea proasta a materialului si a asamblarii.

Pachetele de sticla in 2 camere (3 sticle) cu doua acoperiri reflectorizante sunt considerate cele mai cele, la mine sunt 32mm cu doua acoperiri iar mai mult de atit erau disponibile doar 44 si 50mm avand diferenta doar distanta dintre sticle. Pe stand-ul demonstrativ cu sticle si lampe IR sticla aleasa de mine era pe locul 2. Iar profilul de plastic e mediu cu exceptia ca are profil de metal "patrat" pe interior.

Nu ma laud cu geamurile astea mai ales cand am vazut ce geamuri pun unii aici pe forum... doar sunt multumit de ce am ales la pret calitate si aici punand accentul pe calitate in primul rand deoarece intentionez sa incalzesc casa doar cu podele calde si fara radiatoare.

Mie cu toate reducerile mi-au iesit la 120 Euro/m2 termopanele. In ro ce preturi sunt? si ce preferati sa instalati?

#327
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu in Romania, la aprox. 130 EUR / mp, am oferta de tamplarie Veka Softline 82 (7 camere in toc, 6 camere in cercevea).
http://www.veka.ro/s...oftline-82.html
Pachetul de sticla din oferta mea are 3 foi, grosimi 4 - 6 - 4 mm, grosime totala 48 mm. Doua dintre sticle sunt tratate pentru emisivitate IR redusa (Low-E).
Spatiile dintre sticle sunt de 18 mm si respectvi 16 mm. 4.18.6.16.4
Bagheta dintre foile de sticla va fi "bagheta calda", dintr-un material ca un fel de plastic si care reduce puntea termica fata de bagheta clasica, din aluminiu.
Ambele goluri dintre sticle sunt umplute cu Argon.

Edited by kolfleading, 25 April 2017 - 13:57.


#328
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Ce invelitoare ai ales? ceramica sau tabla?

La astereala nu-mi dau seama de ordinea straturilor puse
capriori > folie 1 > conrasipci si sipci > osb > folie 2 > din nou sipci > cred ca urmeaza tigla?
Asta e ordinea folosita? De ce asa?

#329
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 13:42, said:

Eu in Romania, la aprox. 130 EUR / mp, am oferta de tamplarie Veka Softline 82 (7 camere in toc, 6 camere in cercevea).
http://www.veka.ro/s...oftline-82.html
Pachetul de sticla din oferta mea are 3 foi, grosimi 4 - 6 - 4 mm, grosime totala 48 mm. Doua dintre sticle sunt tratate pentru emisivitate IR redusa (Low-E).
Spatiile dintre sticle sunt de 18 mm si respectvi 16 mm. 4.18.6.16.4
Bagheta dintre foile de sticla va fi "bagheta calda", dintr-un material ca un fel de plastic si care reduce puntea termica fata de bagheta clasica, din aluminiu.
Ambele goluri dintre sticle sunt umplute cu Argon.

Nu am stiut de sticla de 6mm, probabil aduce o izolare fonica mai buna. Despre gazuri inerte intre sticle am auzit ca se pierd cu timpul. Sigur ca ceea ce ai ales tu e mai bine insa toate capriciile - contra-cost.

View Postkondas, on 25 aprilie 2017 - 20:11, said:

Ce invelitoare ai ales? ceramica sau tabla?

La astereala nu-mi dau seama de ordinea straturilor puse
capriori > folie 1 > conrasipci si sipci > osb > folie 2 > din nou sipci > cred ca urmeaza tigla?
Asta e ordinea folosita? De ce asa?

Invelitoarea va fi tigla bitumoasa (nici ceramica nici tabla nu se pune pe OSB).
Ordinea este: Capriori 200x50mm > Folie cu pori > sibci 30x50mm (se recomanda 50mm) > contrasibci 120x25mm > OSB3 12mm > membrana bitumoasa hidroizolanta > tigla bitumoasa (urmeaza)
Sibcile peste folia neagra sunt temporare pentru a o tine temporar pana mai fac rost de bani pentru tigla. (In toamna era urgenta sa acoper casa sa o pazesc de precipitatii dar nu-mi ajungeau bani pentru tigla (inca 1500 Euro))

#330
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Ce rol are acea folie cu pori (prima)?
Nu stiu ce fel de membrana bitumoasa ai pus, poate anuleaza efecutul primei folii, mai intreaba.

Dincoace de granita, altfel se pare ca e ordinea straturilor la acoperis

Capriori 200x50mm > Folie cu pori > sibci 30x50mm (se recomanda 50mm) > contrasibci 120x25mm > OSB3 12mm > membrana bitumoasa hidroizolanta > tigla bitumoasa (urmeaza)

vs

capriori > astereala > folie protectie(doar 1) > sipci > contrasipci > tigla

Attached Files



#331
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postkondas, on 26 aprilie 2017 - 19:42, said:

Ce rol are acea folie cu pori (prima)?
Nu stiu ce fel de membrana bitumoasa ai pus, poate anuleaza efecutul primei folii, mai intreaba.

Dincoace de granita, altfel se pare ca e ordinea straturilor la acoperis

Capriori 200x50mm > Folie cu pori > sibci 30x50mm (se recomanda 50mm) > contrasibci 120x25mm > OSB3 12mm > membrana bitumoasa hidroizolanta > tigla bitumoasa (urmeaza)

vs

capriori > astereala > folie protectie(doar 1) > sipci > contrasipci > tigla
Si ce rol are astereala daca oricum este pusa o folie peste si nici nu duce nici o greutate decat cateva picaturi de condensat si din contra poate fi o bariera de vapori pentru izolatorul termic ce se poate afla intre capriori.
Ii vad rostul daca ar fi nevoie de prins ceva cuie in ea, de put mai des sipcile de lemn si totusi, e o pierdere de materiale, se putea si fara astereala doar pelicula cu pori in cazul tiglei ceramice sa fie incleiate marginile cu banda adeziva dubla ca sa nu se infiltreze zapata suflata de vant printre tiglele de ceramica.

La mine prima pelicula (cu pori) va avea rolul de a scoate vaporii de condens din interiorul izolatorului (vata minerala) si sa previna infiltrarea apei in caz de o scurgere pe undeva ori in cazul tiglei metalice e mult condensat. Aceasta pelicula poate fi inlocuita cu una simpla (bariera de vapori) daca izolatorul termic nu se afla intre capriori, adica mansarda nu este locuibila.

Nu e nici o inventie in cazul meu, asa se face pretutindeni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate