Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

P+M in Chisinau

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#1
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
Salut, intii sa ma prezint: Sunt Alexandru, locuiesc in Chisinau, sunt tinar si naiv, vreau casa dar n-am bani, sunt pregatit de a deveni tatic si vreau o casuta moderna pentru familia mea. Din start imi cer iertare pentru gafele pe care o sa le fac fie in vorbire fie in cunostintile mele vaste si rog sa nu-mi sariti in cap, desi accept orice critica.
Vreau sa duc un blog pentru constructia propriei case si asa cum vad in acest forum o comunitate foarte interesanta si experimentata (am cititi multe topicuri) sper sa ma ajutati si pe mine in a-mi construi casuta visurilor Posted Image.

Deci, cautind ceva terenuri in apropiere de Chisinau, am dat peste acesta, in orasul Vatra la doar 6km de Chisinau. Are putin peste 8ari, e la colt, e la 300m de lac, e luminos, este si o linie de tren la mai putin de 100m, are toate comunicatiile dar e inconjurat de sirma ghimpata, e plin de buruiene, copaci si tot felul de tufisuri care au crescut ani buni cat nu a fost ingrijit. Mai este si o casuta acolo care urmeaza sa fie dezasamblata si ferita intr-o parte deoarece acolo urmeaza sa fie construita casa.

Cam asa este amplasamentul si accesul la teren:
Attached File  14.png   1.61MB   245 downloads


Asa am gasit noi terenul:
Attached File  1.jpg   119.56K   234 downloads

Attached File  2.jpg   105.9K   194 downloads

Attached File  3.jpg   208.72K   175 downloads

Attached File  4.jpg   153.17K   168 downloads

Attached File  5.jpg   163.71K   154 downloads

Attached File  6.jpg   120.46K   146 downloads

Attached File  7.jpg   162.5K   138 downloads

Attached File  8.jpg   71.84K   138 downloads

Attached File  9.jpg   133.1K   147 downloads

Attached File  10.jpg   67.71K   143 downloads

Attached File  11.jpg   118.66K   138 downloads

Attached File  12.jpg   118.1K   126 downloads

Urmeaza...

Edited by LexSanea, 18 May 2015 - 14:52.


#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cam aproape linia aia de 110 kV. Terenul e sub ea? Fa casa cat mai departe de linie.

#3
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
Linia de tensiune inalta in linie dreapta e cam la 30 de hotarul terenului si plus inca 20m de hotarul casei, si da, casa e in coltul cel mai indepartat de linia de teniusne.
Trenul e peste ripa, liniar la distanta de 80m de hotarul lotului si nu se simte nici o vibratie in pamint si nici zgomotul nu e insuportabil, si parca nu trece des trenul, am mai vorbit cu lumea de acolo, nu pare a fi o problema trenul. Vara intre tren si teren sunt doua fisii de verdeata, copaci si tufisuri care trebuie sa mai scada din zgomot.

#4
catalin.cernat

catalin.cernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 09.11.2006
Fii atent si la calea ferata. Daca trec 100 de marfare si trenuri de calatori pe zi devine o problema.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Cam nasol si cu linia aia electrica, si cu calea ferata care e cam aproape de teren.
Cat vrea pe mp de teren?

Bine ai venit aici! Posted Image

Cred ca va fi un jurnal inedit, sa ne dai toate amanuntele despre cum e la voi, cum se obtin autorizatiile, ce conditii sunt, ce preturi la materiale de constructii aveti, la manopera etc.
Bafta!

Edited by draculescu, 18 May 2015 - 15:25.


#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
- ce este pata alba din dreapta? cariera de piatra , groapa de gunoi?
- linia CF ce orase leaga? este principala sau secundara? poate acum nu trec multe trenuri dar in viitor lucrurile se pot dezvolta
- nu m-as apropia asa mult nici de linia de inalta tensiune...

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
nasol cu linia ferata, linia de inalte si cu lacu' :) (broaste, tantari, pescari, gratarangii => disconfort)
gaze, apa, canal sunt?

#8
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postdraculescu, on 18 mai 2015 - 15:22, said:

Cam nasol si cu linia aia electrica, si cu calea ferata care e cam aproape de teren.
Cat vrea pe mp de teren?

Bine ai venit aici! Posted Image

Cred ca va fi un jurnal inedit, sa ne dai toate amanuntele despre cum e la voi, cum se obtin autorizatiile, ce conditii sunt, ce preturi la materiale de constructii aveti, la manopera etc.
Bafta!


Multumesc, sper si eu sa am timp sa duc un topic deplin chiar de nu prea am timp decat din contul orelor de lucru :).
Trenul sper sa nu fie o problema, noi parca nu suntem deranjati de el pentru ca are cam 5 curse pe zi iar casa sper sa izoleze bine fonic (BCA 40-50CM).
Costurile in Chisinau incep de la 10-15mii/ar pentru loturile din margine iar in suburbii 2-3 mii/ar (Euro, ma voi stradui sa vorbesc in Euro sa fie familiar pentru toti).
Cu documentatia e mai greu in Chisinau dar in suburbii nu e o problema, uneori se poate de mai inteles si de lipsit de careva document :) Coruptie nene :D dar tot e mai bine decat fara nici un document apoi se judeca si primesc acte, ca la noi asa se face, daca ai o zona unde nu se poate de construit cum faci? - te apuci si construiesti intr-o luna de zile, chiar de te dau in judecata tu o faci repejor si apoi judecata nu-ti mai demoleaza cladirea ci da o amenda acolo si gata, cu acel document iti faci apoi restul documentelor :D, dar trebuie sa ai palme paroase ca oamenii simpli nu mai fac asa ceva.
Pretul la materiale, e mai mare decat in Romania deoarece noi nu producem mai nimic si totul importam iar ce producem nu prea concureaza cu marfurile importate din cauza calitatii decat la pret.

#9
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
De ce ti-ai face casa la marginea Chisinaului, oras sarac intr-o tara si mai saraca, tara care nu-ti ofera niciun viitor?!

#10
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
Hai ca ma speriat bre :D eu parca m-am impacat cu gindul si cu broastele si cu tintarii iar voi iar ma intoarceti :D. Traieste lumea acolo si e bine parca ba chiar e liniste. Traseul ala nu e aglomerat deloc si nu trec masini grele pe acolo iar Calea Ferata mai circula desi nu prea vad eu TGV-uri sa mearga pe acolo sa nu zic ca sa nu le fure cineva liniile intr-o noapte :D ca circula Tiganii cu bus-urile si cauta fier vechi.

Despre comunicatii, da, am de toate, gaze, apa, lumina, telefon, doar canalizare centralizata nu este.

View Postitzi-bitzi, on 18 mai 2015 - 15:46, said:

De ce ti-ai face casa la marginea Chisinaului, oras sarac intr-o tara si mai saraca, tara care nu-ti ofera niciun viitor?!

Pentru ca parinti si pentru ca viata grea. Sunt deacord cu tine, si as putea pleca si poate m-as muta chiar si in Romania, dar stii cum e, trebuie cineva sa mai aiba grija si de parinti si aici iti sunt neamurile si poate poate cu revolutiile astea se mai schimba ceva, ca eu ma voi descurca, nu ma pierd dar copiii mei sa aiba ceva si nu vreau sa-i lipsesc nici de bunei si nici pe bunei de nepoti si sa ne vedem doar in skype. La noi aici pleaca fiecare al 5-lea si nu pot spune ca o duc bine acolo unde sunt, ca nu banii aduc fericirea.

P.S. Am uitat sa spun ca am ales acest orasel pentru ca in satul meu natal care tot e o suburbie a Chisinaului nu se dau locuri de constructie pentru tineri si loturile care sunt sunt foarte scumpe aici insa s-a nimerit acesta la un pret bun cu toate comunicatiile pe un teren drept ca la noi sunt doar vai peste tot iar aici e o zona nouoa unde se construiesc multi, infrastructura se dezvolta, drum este si ma imi incalzeste sufletul cand lucrand la teren vad copii alergand pe drumuri sau mamici cu copii mici. E liniste aici si e curat, un loc unde te simti odihnit si impacat.

#11
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 15:49, said:


poate poate cu revolutiile astea se mai schimba ceva...

Neah, e prea rusificata si prea pro-comunista tara.
Nu se va schimba nimic, nu fi naiv :)

In fine, nu asta e subiectul topicului.

#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 15:42, said:

Trenul sper sa nu fie o problema, noi parca nu suntem deranjati de el pentru ca are cam 5 curse pe zi iar casa sper sa izoleze bine fonic (BCA 40-50CM).
Bina ai venit aici Sanea,
Ce te motiveaza sa folosesti BCA de 40-50cm?

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 15:42, said:

Costurile in Chisinau incep de la 10-15mii/ar pentru loturile din margine iar in suburbii 2-3 mii/ar (Euro, ma voi stradui sa vorbesc in Euro sa fie familiar pentru toti).
Aici nu e chiar uzual a se folosi arul, ci sutele de metri patrati.. Nu mai zici ""sote"", ci zici ""sute"" si totul devine si mai simpu.Posted Image

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 15:42, said:

Cu documentatia e mai greu in Chisinau dar in suburbii nu e o problema, uneori se poate de mai inteles si de lipsit de careva document Posted Image Coruptie nene Posted Image dar tot e mai bine decat fara nici un document apoi se judeca si primesc acte, ca la noi asa se face, daca ai o zona unde nu se poate de construit cum faci? - te apuci si construiesti intr-o luna de zile, chiar de te dau in judecata tu o faci repejor si apoi judecata nu-ti mai demoleaza cladirea ci da o amenda acolo si gata, cu acel document iti faci apoi restul documentelor Posted Image, dar trebuie sa ai palme paroase ca oamenii simpli nu mai fac asa ceva.
Asa e si aici, nu crede altceva.. suntem neamuri..

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 15:42, said:

Pretul la materiale, e mai mare decat in Romania deoarece noi nu producem mai nimic si totul importam iar ce producem nu prea concureaza cu marfurile importate din cauza calitatii decat la pret.
Atunci ""Bine ati venit in UE!"".Posted Image

#13
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
Rezultatul unei zile frumose de primavara si munca a 4 oameni a dezgolit fata adevarata a lot-ului.
Attached File  12.jpg   118.1K   231 downloads

Dupa ce am gramadit trei mormane de crengi ca te poti incalzi doua ierni s-a facut vazuta si casuta aia veche vai de capul ei care cu siguranta vrea la pensie.
Am facut apel la prietenii din club-ul BMW-istilor din care fac parte, ademenindu-i cu carne si iata rezultatul, da-le la copii sa strice:

Asta nu-s eu, e stapinul cabrio-lui
Attached File  15.jpg   132.17K   266 downloads

Uritul asta cu ciocanul sunt eu Posted Image
Attached File  16.jpg   166.11K   278 downloads

Si asta e nashu` :)
Attached File  17.jpg   161.61K   250 downloads
Attached File  18.jpg   138.83K   192 downloads
Attached File  19.jpg   158.38K   169 downloads

O sa am si roada Posted Image
Attached File  20.jpg   159.69K   199 downloads

Attached File  21.jpg   123.08K   228 downloads
Attached File  23.jpg   94.29K   37 downloads
Attached File  23.jpg   94.29K   37 downloads

Asta e cumnatul meu Posted Image foarte harnic baiat, Rambo Posted Image
Attached File  24.jpg   183.28K   228 downloads
Attached File  26.jpg   185.79K   216 downloads


Attached File  25.jpg   136.35K   152 downloads
Attached File  27.jpg   142.1K   136 downloads

Casa demolata
Attached File  28.jpg   127.44K   130 downloads


Sa arda totul!
Attached File  29.jpg   112.28K   119 downloads
Attached File  30.jpg   115.02K   99 downloads
Attached File  31.jpg   115.34K   88 downloads
Attached File  32.jpg   135.5K   87 downloads
Attached File  33.jpg   114.97K   85 downloads
Attached File  35.jpg   144.09K   103 downloads

Urmeaza...

Attached Files

  • Attached File  22.jpg   148.86K   105 downloads

Edited by LexSanea, 18 May 2015 - 16:02.


#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 15:59, said:


Uritul asta cu ciocanul sunt eu Posted Image


Mah, esti frumos ca un ciocan... LOL, am glumit!  Posted Image

    

Cum marafetii cum stai? Ti-ai gasit arhitect? Pune aici schitele, planurile sa ne punem stampila Posted Image

    

Pacat ca n-ai si internet


Edited by draculescu, 18 May 2015 - 16:10.


#15
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Frumos.
Incearca acum sa pui de un proiect, sa isi dea lumea cu parerea.
Prima intrebare deja a fost mai sus: de ce BCA de 40-50 cm? E cam mult.

#16
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postdraculescu, on 18 mai 2015 - 16:09, said:

Mah, esti frumos ca un ciocan... LOL, am glumit!
  
Cum marafetii cum stai? Ti-ai gasit arhitect? Pune aici schitele, planurile sa ne punem stampila
  
Pacat ca n-ai si internet
De frumos stiu ca-s frumos, am un finutz care plinge de fiecare data cind ma vede Posted Image crede probabil ca au venit tinagnii dupa el Posted Image, am eu asa boala, boala nebierberitului mai ales cand am treburi pe capul meu.

View Postaflorin27, on 18 mai 2015 - 16:12, said:

Frumos.
Incearca acum sa pui de un proiect, sa isi dea lumea cu parerea.
Prima intrebare deja a fost mai sus: de ce BCA de 40-50 cm? E cam mult.

Sorry, vreau sa le iau pe rind, proiectul este, si curind va fac cunostinta, si intrebarea cu BCA-ul tot o discutam neaparat.

Continuare:

Ardem Ardem
Attached File  11.jpg   115.34K   36 downloads

Attached File  55.jpg   76.64K   61 downloads

dar sa nu se arda prea tare
Attached File  22.jpg   101.21K   231 downloads

fetele mele frumoase, nu ca mine.
Attached File  33.jpg   105.76K   284 downloads

Masurat casuta cu jucariea mea, sperind ca sa pot folosi carcasa mai tirziu, doar sa o mut mai intr-o parte
Attached File  44.jpg   75.98K   260 downloads

Iara eu neingrijitu`
Attached File  66.jpg   79.71K   214 downloads



Next day, am venit sa taiem prinderile casutei de metal ca sa o mutam intr-o parte.
Sarmana masinuta vedea ea apa cum si eu aparatul de ras.
Attached File  77.jpg   182.59K   189 downloads

Comanda: Rambo si Tatmio`
Attached File  99.jpg   120.04K   169 downloads

Cu miinile nu am putut sa o miscam asa ca am chemat o mina de ajutor. (Cui ii e interesant, la noi e 300lei ora (15euro))
Attached File  a1.jpg   136.07K   163 downloads

Attached File  a2.jpg   191.53K   130 downloads

Apuca copacul si il duce unde ii spun eu Posted Image buna jucarie, eu trebuia sa hortzai cu drujba-n el jumate de ora.
Attached File  a3.jpg   142.44K   115 downloads
Attached File  a4.jpg   128.63K   113 downloads

Casuta nu a putut fi pastrata din pacate, s-a dezasamblat singura, era sudata cu muci de camila si acum arata ca o gramada mare de fiare.
Am impins piatra de la fundatia acestei casute de muci care insa avea niste piloni ingropati in ciment la 1m adincime cu un diametru ce 70cm ca nu o lua nici Catrina de acolo. Si uite acum s-a mai luminat terenul.
Attached File  a5.jpg   177.72K   120 downloads

Urmeaza...

This weekend, am lucrat la casuta temporara care trebuie sa fie ieftina, incapatoare si temporara :D. Am ales OSB si lemn 50x50 si niste vopsea sa o protejez cat de cat si pe Rambo l-am luat.

Attached File  a9.jpg   139.56K   122 downloads
Attached File  a10.jpg   158.24K   124 downloads
Attached File  a12.jpg   108.2K   124 downloads
Attached File  a13.jpg   124.44K   115 downloads
Attached File  a14.jpg   123.49K   94 downloads
Attached File  a15.jpg   102.85K   115 downloads

Observati mobila noastra Ikea :D e ceva mostenit de la perecentii stapini :D
Attached File  a16.jpg   108.79K   117 downloads
Attached File  a17.jpg   74.51K   112 downloads

Pentru urmatoarea zi a ramas acoperisul si usa. Amuzant era ca pentru a mai vedea foile de OSB a doua zi sa nu mi le care tiganii, le-am insurubat frumos in podea :D
Attached File  a18.jpg   79.94K   110 downloads
Attached File  a19.jpg   72.47K   115 downloads

Tadaaam.. gata casuta, acum trebuie vopsita, pus niste colturi pe rol de stresini, de acoperis cu pelicula acoperisul si sa speram ca nu o sa putrezeasca prea devreme :D
Attached File  a20.jpg   121.71K   112 downloads

Edited by LexSanea, 18 May 2015 - 17:17.


#17
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
In privinta proiectului, am trecut prin cateva proiecte pina am inteles de ce am nevoie, apoi am gasit un arhitect care ne-a aratat ceva proiecte care ne-au placut dar nu prea era ce voiam noi asa ca am scris pe foaie punctele importante si ca sa nu pierd ceva din vedere am mai dat o privire prin proiectele pe internect cand deodata am gasit un proiect care corespunde maxim punctelor ce le-am insemnat. Nu stiu daca se permite link catre site-ul cu proiecte (daca trebuie sters watermark-ul va rog sa-mi spuneti), au proiecte foarte frumoase iar unele din ele au si multe poze cu stadiile de realizare iar acesta are chiar foarte multe. O sa pun doua poze de la ei de pe site desi acelasi proiect il vad pe multe site-uri.
Attached File  preview1.jpg   333.62K   151 downloads
Attached File  preview2.jpg   346.86K   189 downloads

Asa arata pe desen dar in realitate e cale lunga pina aici. Proiectul se lucreaza acum, schita de proiect e gata, e semnata si e inminata la primarie pentru a primi certificatul de urbanism. Proiectul il mai lucram si mereu apar nuante marunte care nu corespund cu proiectul din care ne inspiram si o sa incerc sa ma sfatui cu voi aici dar ceva mai tirziu cand voi avea o versiune de proiect in lucru in posesie.
Acest proiect se mai modifica, va avea doua geamuri in partea de est la Parter si inca doua geamuri/usi la mansarda in aceasi parte de est, va avea usa din spate, dar toate astea nu se vad in aceste doua imagini si se vor vedea mai tirziu.

Casa pare vizual micuta dar defapt e ~ 10m x 11m si are 3 dormitoare si o baie deplina sus si o baie mica cu wc la primul etaj, bucatarie, coridoras micut la intrare, camera tehnica, compartimentul de sub scara, un dormitor mic sau oficiu, living combinat cu sufrageie si cam atat.

Attached File  mansarda.png   398.78K   179 downloads
Attached File  parter.png   479.41K   159 downloads

In privinta BCA-ului, m-am documentat mult, am vazut si proiecte realizate live, i-am inteles plusurile si minusurile si am ramas la BCA de 40cm fara incalzire suplimentara gandindu-ma ca proiectul va avea coloane de 30cm pe care le voi acoperi pe din afara cu 10cm de polistiren la fel cum si planseul pentru a inchide puntile termice dar se pare ca in cazul proiectului meu se cer coloane si grinzi de 40cm si pentru a fi si eu sigur ca la sigur nu inghet iarna ii trag 50cm de BCA. Cineva va spune ca e exagerat, multi din voi vor spune ca mai bine 25 BCA +20 polistiren altii vor incepe razboiul Parothermului Posted Image am citit zeci de topicuri de astea si m-am hotarat si daca nu aveti un argument de fier cu cifre si dovezi cu turturi la nas iarna sau cu umezeala pe geamuri, nu mai icnepeti sporurile. As vrea totusi sa aud parerile celor ce au trait/traiesc in case de BCA care nu sunt acoperite cu izolant adaugator si nici nu-s tencuite cu mortar de 5cm.
BCA-ul va fi Ytong pentru ca doar ei fac de 50cm latime Posted Image si din spusele unui reprezentant mi-l aduce acasa cu 75Euro/mc dar fara glet? (noi ii spunem clei sau din rusa - "smesi`" adica amestec Posted Image).
Avem si BCA-ul nostru, a aparut de curind dar fara sa-l vad in ochi sunt sigur ca nu-i cel mai bun si eu am vazut diferenta intre SOMACO si YTONG, si nu vreau sa fiu cel care il probeaza pe asta nou nici nustiu ce nume are.
Ce sa mai spun, planific incalzirea sa fie total pe baza de podele incalzite deci am nevoie de o casa izolata termic destul de bine. As vrea sa aud si parerile cunoscatorilor in tema asta, anume experienta personala, nu din auzite si nu din patitele cu consumuri uriase unde defacto a pus doar o folie de aluminiu si peste el incalzirea ci sisteme facute dupa tehnologie cum se cuvine.
Apropo, ca sursa adaugatoare de caldura si de rezerva, va fi un semineu in centrul casei cu usa spre living iar fumul va trece prin soba la al doilea etaj care va incalzi doua dormitoare. Tatal meu se ocupa cu sobe si semineie si avem acasa unul de acest tip care face minuni.

P.S. Va multumesc pentru atentie, m-am straduit sa acoper in scurt timp tot materialul acumulat si lucrarile facute aici. Astept cu placere comentariile si criticile voastre Posted Image.

Edited by LexSanea, 18 May 2015 - 18:02.


#18
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Chiar vreti bucatarie deschisa? O sa aveti copil, o sa gatiti, chiar crezi ca e o idee buna sa te uiti la TV cand nevasta toaca ceapa sau prajeste carnati?! :)

Eu am avut bucatarie deschisa la apartament, ca asa i-a placut propietarului de la care am cumparat. Dupa 2 ani i-am facut un perete de termopan si usa, ca nu mai rezistam.

Daca nu ai nevoie de birou poti face bucataria acolo (eventual cu iesire directa pe terasa) si incluzi bucata care e acum bucatarie in living.

La cum e acum, daca vrei sa iei masa pe terasa o sa treci cu mancarea prin tot livingul. Ai toate sansele sa te trezesti cu ciorba pe jos in mijocul casei :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate