Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner
 

Sanse reale autodidact programare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
63 răspunsuri în acest subiect

#1
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Va salut! Dupa ce am citit putin aria asta a forumului am zis sa deschid un topic ce se vrea a fi si un fel de "jurnal de bord".

Am 25 de ani, am terminat liceul mate-info, cam 3ore de info pe sapt, adica praf in ochi. Am urmat o facultate, lucrez pe domeniul respectiv de aproximativ 2 ani, 8h pe zi 5zile/sapt.

Ce pot sa spun este ca nu sunt implinit profesional, vreau mai mult de la mine, imi doresc sa ma orientez spre programare din mai multe motive.

Problema va fi in special timpul alocat studiului, care nu va putea depasi 4-5ore pe zi in timpul saptamanii.
Din cate am vazut nu conteaza limbajul de programare ales, ci mai mult formarea unei gandiri analitice specifice unui programator etc.
V'am tot citit postarile si am inteles ca pt mine ar fi bine sa incep cu C cateva luni, si apoi sa trec la C++ in vederea invatarii programarii oop.

Am in minte un parcurs care ar trebui urmat pt perioada de inceput dar fiindca nu sunt familiarizat nici cu conceptele nici cu termenii tehnici imi e greu sa  "ma exprim" momentan. Ma simt ca unu care intelege o limba straina dar nu are capacitatea de a se exprima :)

Asadar, imi propun ca in 18luni, cu un studiu de 4 ore pe zi si ceva mai mult in weekend sa intru in lumea asta a programarii si sa pot fi angajabil.

Urmeaza vesnica intrebare, sansa ca o firma mica-medie sa te angajeze fara facultate de profil?
Mentionez ca nu banii ma intereseaza pt inceput, ci intrarea in mediul respectiv de unde imi va fi mai usor sa "fur" ce nu pot invata ca autodidact. Stiu ca e un domeniu in care profesionalismul si seriozitate ajung sa fie platite in cele din urma, pe masura acumularii de experienta asa ca asteptarile in acest sens sunt moderate.

In topicul asta as vrea sa continui si eventuale intrebari si nelamuriri, fara sa mai deschid altele.
O zi buna! :)

#2
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
As fi ipocrit sa spun ca nu conteaza banii, dar nu e nici pe departe motivul principal pt care vreau sa schimb domeniul profesional. E de inteles ironia avand in vedere valul de IT'isti.
Momentan iau cam 2900 net, si as lucra pt inceput pe 1400-1500 fara probleme.

Editat de adyyy, 18 mai 2015 - 14:19.


#3
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 23.04.2015

Vizualizare mesajadyyy, pe 18 mai 2015 - 13:42, a scris:

Urmeaza vesnica intrebare, sansa ca o firma mica-medie sa te angajeze fara facultate de profil?
Dacă ai să arăți proiecte destul de complexe și să știi să îi explici celui care îți ia interviul cum ai făcut aplicația (să nu dai impresia de Copy+Paste nu știu de unde) ai șanse mari de angajare. Mai greu e să ajungi până acolo. Tu nici nu ai început studiul și vezi deja finalitatea. E o problemă cu asta.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.860
  • Înscris: 07.06.2014
cand vor fi impozitati la fel ca si restul prostimii populatiei, sa vezi cum va scadea interesul si automat si oamenii capabili de ceva (legal).

90% din bransa nu recunoaste ca de fapt pt banii intrezariti iau aceasta cale, insa daca ii lasi in lumea lor, considera ca au prostit pe toti si pasiunea ii da afara din casa de fapt. abia restul de 10% sunt cu adevarat pasionati si incearca sa se autodepaseasca in mod util.

sa speram ca faci parte din acel mic procentaj, sa ai pasiune, nu doar banii sa va ia mintile si sa asteptati ca cineva sa se roage de voi sa munciti pt el, asa cum multi au impresia.

#5
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 01.04.2011
eu zic sa treci direct la OOP.

#6
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.008
  • Înscris: 08.07.2013

Vizualizare mesajOmbilic, pe 18 mai 2015 - 14:23, a scris:

eu zic sa treci direct la OOP.

nu mai zice, ca zici prostii.

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.429
  • Înscris: 20.08.2013
Conteaza si diploma... cel putin la inceput. Fara ea nu poti fi incadrat altceva decat programator ajutor + ca nici nu beneficiezi de scutire de impozit.

#8
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006
1) Diploma e irelevanta.
2) Ca si ce esti incadrat e irelevant, doar nu vrei sa te angajezi la stat (?).
3) Scutirea de impozit e irelevanta. Daca ceri si meriti primesti, nu trebuie sa astepti de la stat sa-ti dea ajutoare.

Economisti si avocati iasa pe banda rulanta si astia nu au scutire. Toata lumea vrea programare pentru ca se castiga bine, exact cum si ca avocat sau economist poti castiga bine.
Sau ai impresia ca toti absolventii din IT isi gasesc de lucru in domeniu? Spre 30%. Si din aia trei sfert isi gasesc inainte sa termine facultatea.
De unde si (1). Toata lumea are diploma, e inflatie de diplome. Numarul mare de absolventi + calitatea indoielnica a invatamantului practicat la noi fac diploma irelevanta. Daca-ti cere o firma diploma te feresti, is prosti sau e vorba de ceva cu foarte multi angajati unde oricum nu vrei sa lucrezi ca n-ai sanse sa te remarci.

Cu ce ai in cap tu produci ceva. Produsul muncii tale se plateste, nu functia sau cat de bine esti imbracat. De aici (2). La o firma decenta se renegociaza salariul o data pe an. Atunci, in functie de cat crezi tu ca meriti, ceri mai mult.
Nu scrie in nicio lege ca n-ai voie sa iei decizii arhitecturale daca n-ai diploma de programator.

Scutirea aia de impozit e pentru tine, nu pentru angajator. E pe partea aia de impozit pe care o plateste angajatorul pentru tine direct la stat. Angajatorul tot aceeasi suma trebuie o cheltuie cu tine, cu scutire sau fara.
Daca esti proaspat angajat normal ca asta se traduce in cheltuieli mai mici si pentru el, dar unui angajat existent care a obtinut diploma dupa angajare e obligat sa-i dea banii angajatului.
Normal ca poti sa dai peste o firma administrata de jeguri de oameni care ofera salarii cu 10-15% mai mari decat competitia dar in ideea ca tu ai diploma sau iti faci PFA. Adica iti dam noi de la tine.

Editat de sergiu_spooky, 18 mai 2015 - 14:57.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.124
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajDany_Darke, pe 18 mai 2015 - 14:21, a scris:

cand vor fi impozitati la fel ca si restul prostimii populatiei, sa vezi cum va scadea interesul si automat si oamenii capabili de ceva (legal)..............

sunt multe motive pentru care meseria asta e banoasa, impozitarea (de fapt lipsa ei, in anumite situatii) e ultimul dintre ele :)

#10
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Multumesc pt raspunsuri, cu ocazia asta mi'am lamurit si alte aspecte. Aveam impresia ca si angajatorul beneficiaza de reducere de impozit, implicit trageau sa angajeze oameni care aveau si diploma.
Interesul meu este sa acumulez atat de multe cunostinte incat sa mi se dea o sansa sa lucrez efectiv in domeniu.
Personal am incetat sa mai judec oamenii dupa aspecte particulare, sa discreditez/admir persoane dupa chestii șabloniste. Am avut colegi olimpici la matematica care isi cauta de lucru ca soferi, la fel cum am avut colegi fara calculator acasa pana in facultate, au facut facultate profil economic si acum lucreaza software developer asa ca nu ma mai uimeste nimic.

Recunosc, cei ce termina facultatea de profil sunt mai pregatiti, in masura in care nu au frecat'o maxim pe banii parintilor in facultate. E si normal sa fie asa, ca altfel am face toti scoala acasa pe internet.

Una peste alta, cu jobul actual voi merge inainte, timpul liber il voi aloca documentarii si ramane sa vedem ce iese.
Toate parerile sunt binevenite, am vazut ca sunt o seama de oameni bine pregatiti(atat cat imi pot da seama) si din posturile carora pot invata.

#11
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Iti urez spor, si perseverenta. Daca tot ai spus ca o sa fie un jurnal o sa urmaresc cu interes. Posteaza din cand in cand unde ai ajuns, ce ai studiat. Si eu am tot cochetat cu ideea asta insa imi lipseste imboldul de a ma apuca. Timp as avea mai mult.

Editat de BadJoke, 18 mai 2015 - 15:33.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.656
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajadyyy, pe 18 mai 2015 - 13:42, a scris:

Asadar, imi propun ca in 18luni, cu un studiu de 4 ore pe zi si ceva mai mult in weekend sa intru in lumea asta a programarii si sa pot fi angajabil.
Ajungi pe la jumatatea drumului dintr-o formare in viziunea mea. Insa cum n-am de unde sa stiu cat de repede se va lipi de tine domeniul, ramane o parere din avion aruncata.

Vizualizare mesajadyyy, pe 18 mai 2015 - 13:42, a scris:

sansa ca o firma mica-medie sa te angajeze fara facultate de profil?
Conteaza in primul rand meseria cunoscuta si in planul doi ce ai pus la dosar. Iar daca treci cu succes de prima etapa sunt sanse sa ingnore pe a doua.

#13
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008

Vizualizare mesajsergiu_spooky, pe 18 mai 2015 - 14:56, a scris:

1) Diploma e irelevanta.
2) Ca si ce esti incadrat e irelevant, doar nu vrei sa te angajezi la stat (?).
3) Scutirea de impozit e irelevanta. Daca ceri si meriti primesti, nu trebuie sa astepti de la stat sa-ti dea ajutoare.



Nu e chiar asa, lucrez pentru o companie multinationala si iti pot spune ca multi dobitoci cu diploma ocupa posturi mult mai bune si mai lejere decat altii care sunt  fara diploma si ocupa posturile mai dificile unde se face treaba pe bune.  Am ca sef un putau abia iesit din facultate si in comparatie cu oamenii care ii are in subordine omu' e  praf. Nu vorbesc strict de programare dar in ce priveste companiile mai mari conteaza hartia, singurul loc unde nu conteaza este la patron sau daca esti prea bun pentru secolul asta si se bat toti pentru tine si ai contracte mai multe decat poti duce.

@initiator, poti sa intri in mediul respectiv insa sansele sa gasesti o firma sa te ia pe post de ucenic un an doi si sa te mai si plateasca sunt destul de mici, in ziua de azi nimeni nu mai vrea ucenici ci profesionisti de-a gata, tu singur de capul tau in cel mai bun caz iti vei forma baza si cam atat.

Editat de AMAN_SER, 18 mai 2015 - 16:23.


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.860
  • Înscris: 07.06.2014

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 18 mai 2015 - 15:16, a scris:


sunt multe motive pentru care meseria asta e banoasa, impozitarea (de fapt lipsa ei, in anumite situatii) e ultimul dintre ele Posted image

daca citeai tot ce am scris intelegeai si enuntul. nu era vb de cat de banoasa este sau nu la final, ci faptul ca unii se uita direct la orizont si vad numai posibilii bani, trec ca gasca prin apa pe diagonala doar ca sa ajunga la ei, insa pe tot acest parcurs abia afla ca apa e uda, dar nu si ca se pot ineca daca nu stiu sa inoate.

sper acum sa fi inteles ideea

#15
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.042
  • Înscris: 30.08.2013
parerea mea este ca iti va fi destul de greu. crezi ca esti facut pentru meseria asta? incearca sa lucrezi cel putin 8 h intr-o zi de sambata (fara pauze, simuleaza o zi de lucru), crezi ca esti destul de pasionat? si ca sa ajungi sa castigi 2900 de lei net pai trebuie sa fii bazat tata, sa stii meserie. nu vreau sa iti tai din elan, dar foarte multi absolventi de informatica raman pe dinafara... in ce domeniu lucrezi acum, ce ai terminat?

#16
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Nu are importanta. Oricum de taiat elanul nu poti sa imi tai pt ca nu am nimic de pierdut, doar niste timp.
Am zis, nu ma deranjeaza sa incep sa lucrez pe jumatate cat iau acum. Ma ghideaza niste motive mai mult personale decat financiare.

Referitor la studentii absolventi strict de informatica nu'mi pot da cu parerea, poate or fi mai seriosi. Dar stiu "absolventi" de drept si stiinte economice care au facut facultatea mai rau decat la ID. Concluziile le tragi, pretentiile pe care poti sa le emiti dupa ce ai baut cafele in timpul cursurilor, examenele le luai pe copiat si licenta cu 200euro. Ce sa mai zici de studiu individual.

Poate la fel de bine o sa fac si eu cacatu' praf, traim si vedem. Peste 2ani forumul tot aici o sa fie.

Editat de adyyy, 18 mai 2015 - 18:49.


#17
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.008
  • Înscris: 08.07.2013
Daca tot zici ca-i un jurnal, ai putea posta aici dupa ce inveti un anume capitol. Sa zici cand te-ai apucat, cand ai terminat, cateva probleme rezolvate din el, iar peste cateva luni sa revii la acele probleme si sa le rezolvi din nou ca sa vezi cum ti-ai schimbat modul de gandire, cum abordai inainte o problema si cum o abordezi acum, cat de aranjat scrii codul, chestia asta ar putea fi si motivationala, deoarece vezi cum evoluezi. Eu inca mai am prin laptop cod scris de acum 2 ani, de cand am inceput sa lucrez acasa si cand ma uit peste el si-l compar cu codul pe care-l scriu acum vad cat si cum am evoluat si ma motiveaza sa evoluez si mai mult si mai bine.
Dar ar trebui sa vorbesti cu moderatorii daca te lasa sa faci ce am zis eu si bineinteles daca vrei sa faci ce am zis eu.

Editat de EnachescuAlin, 18 mai 2015 - 18:58.


#18
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006

Vizualizare mesajAMAN_SER, pe 18 mai 2015 - 16:04, a scris:

Nu e chiar asa, lucrez pentru o companie multinationala si iti pot spune ca multi dobitoci cu diploma ocupa posturi mult mai bune si mai lejere decat altii care sunt  fara diploma si ocupa posturile mai dificile unde se face treaba pe bune.  Am ca sef un putau abia iesit din facultate si in comparatie cu oamenii care ii are in subordine omu' e  praf. Nu vorbesc strict de programare dar in ce priveste companiile mai mari conteaza hartia, singurul loc unde nu conteaza este la patron sau daca esti prea bun pentru secolul asta si se bat toti pentru tine si ai contracte mai multe decat poti duce.

@initiator, poti sa intri in mediul respectiv insa sansele sa gasesti o firma sa te ia pe post de ucenic un an doi si sa te mai si plateasca sunt destul de mici, in ziua de azi nimeni nu mai vrea ucenici ci profesionisti de-a gata, tu singur de capul tau in cel mai bun caz iti vei forma baza si cam atat.

Pai si tocmai aia am scris mai jos. In general ca incepator nu vrei sa lucrezi intr-o companie mare. Si cand nu mai esti incepator ai de unde alege, nu e musai si nici mare pierdere daca nu te angajeaza multinationalele mari ca n-ai diploma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate