Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Mersul pe bicicleta si afectiunile coloanei vertebrale.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MAYL

MAYL

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2015
Bun gasit.Am fost diagnosticat de 20 de ani cu discopatie lombara si de 4 ani cu spondiloza cervicala.
Majoritatea timpului stau intins in pat cu laptopul langa mine si tv ul in fata.Sunt pensionat medical asa
ca doar cand merg in oras cu treaba nu stau culcat.E posibil ca aceasta pozitie sa agraveze boala in loc
sa o amelioreze?Fac plimbari si merg pe jos cam minim o ora pe zi.Acum cateva zile mi-am luat o
bicicleta si deja dupa trei zile de mers pe ea cate o ora sau doua,a inceput sa ma doara groazic de
tare coloana dar nu lombar doar cat in zona centrala.Simt la pipait asa ca niste noduli durerosi.Nu mai
merg pe bicicleta si iau medicamente piafen si voltaren dar nu imi trece de tot durerea,ma dor si muschii
care sustin coloana si nici sa respir complet nu pot.Stie cineva sa imi spuna daca are rost sa mai tin
bicicleta,o fi ceva asa ca pentru inceput,declansat de mersul pe bicicleta si care va ceda si nu va mai
aparea cand mai merg pe bicicleta data viitoare sau e o afectiune pentru care e interzis mersul pe
bicicleta?Multumesc pentru eventualele raspunsuri si lamuriri.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Cum ai mers pe bicicletă. Stând drept sau mai tot timpul aplecat?

#3
MAYL

MAYL

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2015
Aplecat,sprijinit in maini ca e montain bike,altfel nu se poate sta pe ea

View Postdjl, on 17 mai 2015 - 15:16, said:

Cum ai mers pe bicicletă. Stând drept sau mai tot timpul aplecat?
Am stat aplecat mai mult sprijinit in maini ca e montain bike nu se poate sta pe ea decat asa.De la pozitie sa fie?

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Şi de la asta. Cei care merg aplecaţi pe bicicletă se mai pot trezi cu astfel de afecţiuni.

#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Imi inchipui ce dureri aveti! Daca mai mergeti cu bicicleta , aveti grija sa ocoliti gropile!Socurile nu fac bine la coloana care este afectata!
In alta ordine de idei,s-ar putea sa va fie de ajutor daca luati Celadrin. Dupa cum spuneti , este destul de grava situatia coloanei si cred ca va trebui sa luati 5 capsule /zi.Citeva luni bune,dupa care o pauza si iar citeva luni. Ar trebui sa simtiti o ameliorare a simptomelor .Depinde de dvs.Daca luati antimflamatoare mereu ,o sa va nenorociti si alte organe.Numai bine!

#6
MAYL

MAYL

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2015

View Postalionte, on 17 mai 2015 - 15:47, said:

Imi inchipui ce dureri aveti! Daca mai mergeti cu bicicleta , aveti grija sa ocoliti gropile!Socurile nu fac bine la coloana care este afectata!
In alta ordine de idei,s-ar putea sa va fie de ajutor daca luati Celadrin. Dupa cum spuneti , este destul de grava situatia coloanei si cred ca va trebui sa luati 5 capsule /zi.Citeva luni bune,dupa care o pauza si iar citeva luni. Ar trebui sa simtiti o ameliorare a simptomelor .Depinde de dvs.Daca luati antimflamatoare mereu ,o sa va nenorociti si alte organe.Numai bine!
Multumesc pentru sfat,o sa citesc despre acest medicament,nu l-am incercat inca.

#7
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009

View PostMAYL, on 17 mai 2015 - 14:44, said:

Bun gasit.Am fost diagnosticat de 20 de ani cu discopatie lombara si de 4 ani cu spondiloza cervicala.
Majoritatea timpului stau intins in pat cu laptopul langa mine si tv ul in fata.Sunt pensionat medical asa
ca doar cand merg in oras cu treaba nu stau culcat.E posibil ca aceasta pozitie sa agraveze boala in loc
sa o amelioreze?Fac plimbari si merg pe jos cam minim o ora pe zi.Acum cateva zile mi-am luat o
bicicleta si deja dupa trei zile de mers pe ea cate o ora sau doua,a inceput sa ma doara groazic de
tare coloana dar nu lombar doar cat in zona centrala.Simt la pipait asa ca niste noduli durerosi.Nu mai
merg pe bicicleta si iau medicamente piafen si voltaren dar nu imi trece de tot durerea,ma dor si muschii
care sustin coloana si nici sa respir complet nu pot.Stie cineva sa imi spuna daca are rost sa mai tin
bicicleta,o fi ceva asa ca pentru inceput,declansat de mersul pe bicicleta si care va ceda si nu va mai
aparea cand mai merg pe bicicleta data viitoare sau e o afectiune pentru care e interzis mersul pe
bicicleta?Multumesc pentru eventualele raspunsuri si lamuriri.
De ce nu iti iei matale o bicicleta cum era pegas robusta inainte?

Edited by augustinionut, 17 May 2015 - 16:02.


#8
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
salut.

eu am probleme de 7 ani similare.

Ca inginer am inteles de aici

http://carti.meetmen...-Alexis-Amziev/

cit de importanta este miscarea, dar nu oricare.

Nu categoric statului in pat, nu mersului pe bicicleta ( doar pe cea medicinala, eventual), da pt gimnastica medicala, reflexoterapie, acupunctura.

Nu medicamentelor, ci doar la nevoie ( 1 tableta pe saptamina, eventual, si nu de calmante)

Ai facut vreodata analizele cretinkinaza ck si ckmb?

Foarte, foarte importante pt determinarea starii musculaturii.

sanatate multa.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMAYL, on 17 mai 2015 - 14:44, said:

Bun gasit.Am fost diagnosticat de 20 de ani cu discopatie lombara si de 4 ani cu spondiloza cervicala.
Majoritatea timpului stau intins in pat cu laptopul langa mine si tv ul in fata.Sunt pensionat medical asa
ca doar cand merg in oras cu treaba nu stau culcat.E posibil ca aceasta pozitie sa agraveze boala in loc
sa o amelioreze?Fac plimbari si merg pe jos cam minim o ora pe zi.Acum cateva zile mi-am luat o
bicicleta si deja dupa trei zile de mers pe ea cate o ora sau doua,a inceput sa ma doara groazic de
tare coloana dar nu lombar doar cat in zona centrala.Simt la pipait asa ca niste noduli durerosi.Nu mai
merg pe bicicleta si iau medicamente piafen si voltaren dar nu imi trece de tot durerea,ma dor si muschii
care sustin coloana si nici sa respir complet nu pot.Stie cineva sa imi spuna daca are rost sa mai tin
bicicleta,o fi ceva asa ca pentru inceput,declansat de mersul pe bicicleta si care va ceda si nu va mai
aparea cand mai merg pe bicicleta data viitoare sau e o afectiune pentru care e interzis mersul pe
bicicleta?Multumesc pentru eventualele raspunsuri si lamuriri.
Prima si prima data daca esti pensionat din cauza asta automat ai sedinte gratuite de gimanstica medicala la spitalul judetean,asta trebuie sa fie prioritatea nr 1,nu medicamentele ca astfel te distrugi(ficat,rinichi,stomac).
A doua oara,plimbari usoare de cateva ori pe zi(nu se pune problema de lipsa de timp ca oricum esti tot acasa).
Bicicletele cum erau pegasurile sunt foarte bune pentru ce ai tu,ca au coarnele sus si nu trebuie sa stai aplecat pe maini....
ps:cu cat stai mai mult in pat cu atat muschii coloanei se vor atrofia mai tare si coloana o sa te doara si mai mult.

Edited by I2O, 17 May 2015 - 17:18.


#10
MAYL

MAYL

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2015
Multumesc tuturor pentru sfaturi,treaba cu statul in pat e tocmai pentru ca daca stau pe scaun mai mult timp am dureri mari.O sa renunt la bicicleta in cele din urma.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMAYL, on 17 mai 2015 - 17:30, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi,treaba cu statul in pat e tocmai pentru ca daca stau pe scaun mai mult timp am dureri mari.O sa renunt la bicicleta in cele din urma.
La 2 ore de stat in pat ia si cate o pauza de 30 de minute de plimbare pe afara.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Proaspat scapat de cutit iti zic doar atat. Uita de bicla ca nu se impaca cu afectiunile coloanei.
http://m.youtube.com...h?v=UmaEEiF7N28

Si omul face la fel desi n-ai crede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate