Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Pot sa ma las de tigari fumand ceai?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salut! Pentru ca, dupa cum stiti toti, tigariile inseamna bani dati aiurea, as vrea sa ma las de tigari, mai ales ca sunt tanar. M-am speriat deoarece in familia mea o persoana a fost diagnosticata cu cancer la gat de la tutun.
De o saptamana nu mai fumez, dar simt nevoia sa trag cate-un fum macar o data la 4 zile.
Un prieten de-al meu mi-a spus ca stie pe cineva care s-a lasat de tigari in felul urmator : Isi la un pachet de ceai de menta sau verde, il rula in niste hartii sau foite si ii dadea foc, tragea ceva fumuri si se mai linistea, si incet, incet fuma cat mai rar ceai si acum fumeaza cate-o tigareta cu ceai la vreo o luna-doua.
A incercat cineva asa ceva? Poate avea vreun efect nociv (cancer, diverse boli)? Cum sa fumez ceai? Stiu sa rulez manual, dar cum prepar ceaiul? Desfac pliculetul acela si il imprasti pe foita, apoi ii dau foc?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt in farmacie ceva tigari din plante, 20-22 RON/ pachet.
Iei si bagi cate una pe saptamana pana-ti trece cheful. E instinct...obisnuinta.

Dar vezi, cu geamurile deschise.

ps. sau poti sa te lasi de tot, fara s-o lungesti cu ceaiuri si patrunjel.

Edited by lex404, 15 May 2015 - 12:45.


#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
Mie imi suna a etnobotanice sa fumezi ceai.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te poti lasa de tigari fumand altceva, organismul isi cere portia de nicotina, cel mult ai putea sa devii dependent si de alte substante ce dau dependenta.

Edited by MembruAnonim, 15 May 2015 - 12:51.


#5
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 lex404, on 15 mai 2015 - 12:44, said:

Sunt in farmacie ceva tigari din plante, 20-22 RON/ pachet.
Iei si bagi cate una pe saptamana pana-ti trece cheful. E instinct...obisnuinta.

Dar vezi, cu geamurile deschise.

ps. sau poti sa te lasi de tot, fara s-o lungesti cu ceaiuri si patrunjel.

Am fumat eu de alea de plante
frecție de frecție .
e greu cu drogu ăsta numit nicotină,am şi eu boala asta şi cu toate că îmi face rău în continuare tot nu mă pot lăsa de ele

#6
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Nici eu nu reușesc să mă las de fumat. Vreau o soluție, ajutați-mă vă rog!!! Posted Image Posted Image

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,094
  • Înscris: 07.11.2006

 ammazon, on 15 mai 2015 - 13:04, said:

Nici eu nu reușesc să mă las de fumat. Vreau o soluție, ajutați-mă vă rog!!! Posted Image Posted Image

Solutia iti este la indemana.Nu trebuie sa reusesti.Trebuie doar sa vrei.Vorba aia,un NU hotarat.Posted Image
Si nu merge cu jumatati de masura,gen tigara electronica,fumat ceai (asta-i tare de tot),etc.
Zici pur si simplu gata,de azi nimic.
Pana aici am vorbit din experienta proprie.

Chiar daca simti ca te urci pe pereti nu pui mana pe tigara,darminte sa o aprinzi.

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
E un topic de 1000 de pagini nițel mai sus

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am stat 4 zile fara tigari. N-am simtit nevoia de nicotina, dar am simtit dependenta de gest. Gestu ala cretin de a duce tigara la gura. Nu exista dependenta de nicotina. Eu am o placere sa stau cu tigara in mana.

#10
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011

 ammazon, on 15 mai 2015 - 13:04, said:

Nici eu nu reușesc să mă las de fumat. Vreau o soluție, ajutați-mă vă rog!!! Posted Image Posted Image

Nu va inteleg cand spuneti asta. Mie mi se pare cel mai usor lucru din lume. Zilnic ma las de tigari de circa 20 de ori. Posted Image

#11
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu m-am lasat de cativa ani buni. @adisz are perfecta dreptate. Daca vrei sa te lasi o faci fara jumatati de masura.
M-am uitat la pachetul de Marlboro rosu. Mai aveam in el vreo 16 tigari. Mi-am zis ca dupa ce le termin pe toate ma las. Voiam sa fac asta si ca atare m-am lasat si gata.

Edited by tandrei99, 15 May 2015 - 13:19.


#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 20.08.2014

 ammazon, on 15 mai 2015 - 13:04, said:

Nici eu nu reușesc să mă las de fumat. Vreau o soluție, ajutați-mă vă rog!!! Posted Image Posted Image

Daca vrei intr-adevar sa te lasi iti trebuie doar vointa. Nu exista tratamente care sa invinga vointa si sa stearga dorinta din creier! Dai banii degeaba! Te hotarasti intr-o zi sa te lasi si gata, si cand iti vine senzatia iei o bomboana, sa rozi tot timpul ceva, sau sticksuri, sa aiba mainile ocupatie pana trece perioada de sevraj.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 tandrei99, on 15 mai 2015 - 13:19, said:

Eu m-am lasat de cativa ani buni. @adisz are perfecta dreptate. Daca vrei sa te lasi o faci fara jumatati de masura.
M-am uitat la pachetul de Marlboro rosu. Mai aveam in el vreo 16 tigari. Mi-am zis ca dupa ce le termin pe toate ma las. Voiam sa fac asta si ca atare m-am lasat si gata.

Am incercat si eu faza asta, dar mereu se iveste "promit ca asta e ultimul pachet Posted Image)".
PS: Mereu a urmat alt pachet dupa replica de mai sus :lol:.

Edited by Serafim606, 15 May 2015 - 13:22.


#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 20.08.2014
@serafim: pana o sa-ti spuna doctorul: sorry mosule, nu mai putem face nimic...

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de fumat plante, am auzit de coaja de banana - cica are un gust f. naspa - insa nu vad care ar fi logica si legatura cu tutunul si nicotina....

Daca ai vointa te lasi.
Eventual faci altceva...insa risc exista si la alte lucruri.
Si daca dai limbi poti sa faci cancer la gat...de la HPV....vezi cazul celebru al lui Michael Douglas...

#16
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012
Cauta ceva activitati care te supun la efort fizic, gen alergat... plimbari cu bicicleta mai alert, sau incearca sa-ti faci timp de cumparaturi la MALL in supermarchet cind este aglomeratie (cumperi diverse lucruri multe si marunte) sa stai mult mai mult la coada fara sa fumezi.

;)

#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cum a mentionat si Serafim606, pe langa dependenta de nicotina intervine si obisnuinta de a pufai, de a trage din ceva.Posted Image
Acum 4-5 ani am trecut pe electronica, dupa un an si ceva am ajuns la lichide cu zero nicotina... dar tot nu am reusit sa ma las. Simteam in continuare nevoia de a pufai ceva.
Usor usor am crescut iar concentratia de nicotina (6-12 mg) si am inceput sa bag tigari naturale doar cand am ramas fara piese de schimb la cea electronica. In momentul de fata stau preponderent pe cea electronica...
Beneficii? Am redus considerabil costurile lunare, pot sa fumez in birou si am scapat de mirosul specific care ramane impregnat in haine, pe maini si in gura.
Dezavantaje? Simt nevoia sa mananc mai des sau sa rontai cate ceva.
Este sanatoasa tigara electronica? Habar nu am si nu ma intereseaza...Posted Image

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 toto_riina, on 15 mai 2015 - 13:30, said:

@serafim: pana o sa-ti spuna doctorul: sorry mosule, nu mai putem face nimic...

Am facut saptamana trecuta o raza la plamani. N-am nici pe dracu. Sanatos tun :P.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate