Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

La ce perioada ne schimbam electrocasnicele?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: La ce perioada ne schimbam electrocasnicele? (27 member(s) have cast votes)

La ce perioada ne schimbam electrocasnicele?

  1. <5 ani (3 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  2. 5-10 ani (11 votes [40.74%] - View)

    Percentage of vote: 40.74%

  3. 10-15 ani (6 votes [22.22%] - View)

    Percentage of vote: 22.22%

  4. >15 ani (7 votes [25.93%] - View)

    Percentage of vote: 25.93%

Vote Guests cannot vote

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nemtii stiam ca la 5 ani isi schimba masina de spalat, televizorul, frigiderul etc. Voi la ce perioada vi le schimbati, ma refer la aceste electrocasnice mari, nu la cuptoare cu microunde s.a.?
Sunteti de principiul  "de ce sa-l schimb daca merge bine?" sau "il schimb ca i-a trecut timpul, vreau altceva mai nou, mai modern etc.?"
Un frigider sau masina de spalat sau tv color pot sa te tina si 20 de ani, asa ca de ce sa le schimbi? Ca daca ai lua altele care ar face si altceva in plus as zice, dar cand toate fac acelasi lucru si inca merg bine si nu le-ai reparat, de ce sa le schimbi?

#2
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Cand se strica.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttoto_riina, on 09 mai 2015 - 11:58, said:

Sunteti de principiul  "de ce sa-l schimb daca merge bine?" "
= saraci

Cand ai bani sa vezi ce-ti dispar principiile astea.

Edited by Bursul, 09 May 2015 - 12:23.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nemtii stiam ca la 5 ani
nu stii bine
le schimba fix cand au terminat de platit ratele la ele
(valabil pentru orice... case, masini, neveste)

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 12:04.


#5
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttoto_riina, on 09 mai 2015 - 11:58, said:

Nemtii stiam ca la 5 ani isi schimba masina de spalat, televizorul, frigiderul etc.
Tu crezi ca ne comparam cu nemtii?Posted Image

#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
E, asa se auzea in anii '90 cand veneau ai nostri cu marci :P Or fi mintit, sa se dea mari. :D
Considerati ca de ex. atunci cand se strica masina de spalat sau frigiderul mai are rost sa le repari sau ar trebui sa iei alta? Zic, ca acu' mesteri nu prea se mai gasesc, nu mai sunt cooperativele in complex ca inainte , firmele alea cu "reparatii tv, etc." si daca totusi gasesti pe cineva priceput cred ca-ti ia aproape jumatate din pretul produsului +drumul, caratul etc.

#7
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Cand se strica, nu mai functioneaza cum ne dorim sau arata invecchit.

#8
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Faci un studiu de piata? Posted Image
Votez doar daca ma platesti. :lol:

#9
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Bine, un maruntis gen prajitor de paine de 50 de lei sau filtru de cafea normal ca-l arunci daca ti se strica si nu mai stai sa-l repari, ca nu gasesti pe nimeni si e mai mare daraua decat ocaua, da' parca la o combina frigorifica de 1300-1500 de lei sau o masina de spalat de 1000 de lei, parca te mai gandesti, mai tragi de ea. Doar n-ai toata ziua cate 1000 de lei nu?
Sau daca ti se strica duza la aragaz sau ceva de genu' doar nu schimbi aragazul, ci cauti pe cineva care se pricepe sa-ti schimbe piesa, nu?

Edited by toto_riina, 09 May 2015 - 12:16.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
In momentul in care sunt uzate moral si/sau cu functii prea invechite.

Actualul TV il am din 2009 ( un LCD LG ). Nu l-as schimba pentru ca nu-l folosesc decat foarte rar. Daca m-as fi uitat la TV, l-as fi schimbat cu unul mai nou ( actualul consuma 150W, nu e smart, nu e LED, etc ).


Un aragaz/ ( o ) plita poti sa-l (-o) tii si 20 de ani, altceva decat sa arda gaz si sa incalzeasca mancarea nu trebuie sa faca. Cuptorul merita schimbat in momentul in care apar tehnologii noi, circula aerul printre bezele, incalzire zonala/ uniforma/ bla bla.

Frigiderele, idem cuptoare. In momentul in care vrei unul cu functii noi, il schimbi ( chiar daca vechiul functioneaza ).
Masinile de spalat nu tin oricum 5 ani fara reparatii. Si decat sa schimbi motorul/ cuva/ rezistenta/ etc, mai bine schimbi masina de spalat.

Edited by lex404, 09 May 2015 - 12:23.


#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Posttoto_riina, on 09 mai 2015 - 12:15, said:

...la o combina frigorifica de 1300-1500 de lei sau o masina de spalat de 1000 de lei, parca te mai gandesti, mai tragi de ea. Doar n-ai toata ziua cate 1000 de lei nu?
Sau daca ti se strica duza la aragaz sau ceva de genu' doar nu schimbi aragazul, ci cauti pe cineva care se pricepe sa-ti schimbe piesa, nu?
Daca se strica si reparatia este ieftina, atunci se repara;
daca reparatia este 50% +, atunci schimbi cu altu' nou !

#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
A mea tine de vreo 8 ani, fara nicio reparatie, e un Whirpool de-ala cu butoane manuale cu enspe programe. Doar mai trebuie golit filtrul de scame din cand in cand (e jos de tot, se scoate usita cu o surubelnita apoi se desurubeaza valva si iese putina apa, e recomandat macar o data pe an). Daca pui calgon la fiecare spalare n-are ce sa se strice, chiar daca e apa cu mult calcar.
TV am Samsung de-ala din '94 luat de la firma lui Copos pe atunci, merge si acum, l-am tras si in banda, are culorile la fel de vii, o singura data reparat ca se daduse imaginea peste cap. Mai am unul no-name de prin 2004 tot CRT si inca un CRT tot Samsung de-ala cu ecran plat de prin 2007 (lcd-urile erau cam scumpe pe atunci).
Frigiderul vechi Arctic de-o varsta cu mine s-a stricat in cele din urma si l-am aruncat (mai am altul aproape nefolosit dincolo la bloc numai vara), am luat combina Artic de-aia de 2 metri, a facut 4 ani nu a avut probleme deloc doar ca vara nu prea face gheata ca lumea, trebuie sa desfunzi tot timpul valva din spate cu cheita aia de plastic de la ei.

#13
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 29.08.2013
Am o masina de spalat siemens de 17 de ani si inca merge foarte ok (n-am folosit calgon sau alte chestii) :D.
Combina frigorifica whrilpool a murit prin 2010, dupa 8 ani de functionare (a crapat partea din spate). Inlocuita cu un indesit, care merge foarte ok :).

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Am uitat de aragaz, e de-ala de pe vremuri cu trei ochiuri, cuptorul nu prea mai merge, adica cam scoate gaze da mno, asta e. Totusi iti cam dai seama ca si-a trait traiul daca te uiti pe spate la tabla si a inceput sa rugineasca, n-are rost sa-l mai tii, scoate-l in strada si il iau tiganii. Aragazele de azi sunt chiar ieftine, 400 de lei pe acolo.
Mai am si doua plite din alea cu doua ochiuri Olimpia Metalica din anii '90, una tot asa la cutie, nefolosita. S-au gandit la toate ai mei, mobila, tot, ca nu stiai cat or sa coste peste 20 de ani cand o fi baiatu' la casa lui :D
Asa ca la insuratoare bagi doar cheia-n usa si voila :P

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cum a spus @Bursul !

Daca esti sarac, schimbi electrocasnicu'/electornicu' dupa 10 ani, si atunci doar daca se defecteaza.
Daca esti bogat, schimbi electrocasnicu'/electornicu' fie la prima defectare, fie odata la 5-7 ani, ca sa fii in trend cu moda.

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
E da, in trend cu moda, ca parca ma vede cineva, sau imi vine in vizita Rockefeller!

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
mda, asta si-a facut topic sa enumere tot ce are el in casa? nu de alta, dar vad ca mai are un pic si ne explica cum arata si cum inca poarta chilotii de acum 15 ani, e, drept, mai reparati din cand in cand.,..

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd crapă  :D

Dar sînt şi excepții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate