Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La ce perioada ne schimbam electrocasnicele?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: La ce perioada ne schimbam electrocasnicele? (27 member(s) have cast votes)

La ce perioada ne schimbam electrocasnicele?

  1. <5 ani (3 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  2. 5-10 ani (11 votes [40.74%] - View)

    Percentage of vote: 40.74%

  3. 10-15 ani (6 votes [22.22%] - View)

    Percentage of vote: 22.22%

  4. >15 ani (7 votes [25.93%] - View)

    Percentage of vote: 25.93%

Vote Guests cannot vote

#19
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Atata timp cat functioneaza, iar parametri sunt inca comparabili cu aceleasi produse, noi - nici nu ma gandesc sa schimb ceva.

Daca se defecteaza iar reparatia ar costa peste 20-30% din pretul unui produs similar, nou - iau in considerare schimbarea sculei.

Pana acum nu am cu ce sa ma laud: masina de spalat beko e de prin 2001 - o singura reparatie (cativa lei) si merge de vreo 4 ani la 3-5 spalari pe saptamana.
TV-ul crt Daewoo e si asta de prin 2001 - reparat de 2 ori (odata 20 lei, odata 40). Astuia i-am pus gand rau - daca crapa trec la un led (oricum nu is privitor tv - conteaza f putin). De cand mi-am pus gandul asta merge impecabil. In dormitor am un lcd - si ala reparat de mine (gratis Posted Image ) in garantie - cretinii de la garantie mi l-au returnat de 2 ori ca la ei nu se manifesta defectul.
Masina de paine a crapat dupa vreo 2 ani - am schimbat-o. Am cumparat primit una noua.
Instanturi de apa calda am schimbat vreo doua.

#20
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Ca si masinile, atunci cand nu mai sunt eficiente, trebuie sa scapi de ele. Chiar daca inca functioneaza, atat timp cat iti permiti o generatie mai noua care este mai eficienta, atat ca productivitate cat si consum, investitia pe termen lung isi va spune cuvantul. Repet, atunci cand iti permiti. Acum nu trebuie sa te dai de ceasul mortilor ma-sii si sa strangi din dinti ca sa iti iei generatia noua, apoi mananci covrigi cu apa.

#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMar-zZz, on 09 mai 2015 - 12:02, said:

Cand se strica.

+1

Edited by KyKyKyKy, 09 May 2015 - 13:04.


#22
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

View PostNero-d, on 09 mai 2015 - 12:03, said:

nu stii bine
le schimba fix cand au terminat de platit ratele la ele
(valabil pentru orice... case, masini, neveste)
Adica vrei sa spui ca nemtii-si fac rate ca sa cumpere un frigider de 500-750 euro? Posted Image)

Edited by AndyM, 09 May 2015 - 13:04.


#23
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Am un frigider din 1981 :D intra lejer in categoria "classic cars" daca i-as pune roti. Atat timp cat isi face treaba in coltul lui, nu stiu de ce as arunca banii pe tinichele noi. Mai bine ma distrez de banii aia.. un mici o beri, treburi deastea

#24
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013

View PostA10, on 09 mai 2015 - 13:06, said:

Am un frigider din 1981 Posted Image intra lejer in categoria "classic cars" daca i-as pune roti. Atat timp cat isi face treaba in coltul lui, nu stiu de ce as arunca banii pe tinichele noi. Mai bine ma distrez de banii aia.. un mici o beri, treburi deastea
Pentru ca tinichelele noi consuma probabil de cel putin 4-5 ori mai putin. Cu banii economisiti te poti distra... un mici o beri, treburi deastea

#25
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View Postwld-ro, on 09 mai 2015 - 13:08, said:

Pentru ca tinichelele noi consuma probabil de cel putin 4-5 ori mai putin. Cu banii economisiti te poti distra... un mici o beri, treburi deastea

Uite chiar mi-ai amintit si o sa fac niste masuratori si calcule zilele astea. Am un clampmetru si vreau sa vad cat de miraculoasa e tehnologia asta noua dar tare ma tem ca diferenta nu e prea mare..tot compresor si freon au si astea noi.

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttoto_riina, on 09 mai 2015 - 12:45, said:

E da, in trend cu moda, ca parca ma vede cineva, sau imi vine in vizita Rockefeller!
Mai impresionezi si tu o pipita.
Oh wait.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
În principal când se strică. Am înlocuit mașina de spălat la puțin peste un an de funcționare (dar pe garanție) și televizorul la 3-4 ani pentru că s-a stricat iremediabil. Frigiderul și aragazul merg bine de 9 ani.

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Adica vrei sa spui ca nemtii-si fac rate ca sa cumpere un frigider de 500-750 euro? )
si painea o cumpara in rate! si nu doar nemtii... toata lumea!
in momentul in care termini ratele, iti permiti deja un lucru nou!


Quote

Cînd crapă
Dar sînt şi excepții.
exceptii cum? le lasi crapate sau le inlocuiesti inainte :P

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 13:17.


#29
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu schimba nici un neamț mașina de spălat o data la 5 ani. E aberant să o schimbi asa de des.

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Tinichelele noi sunt de fapt plasticaraie noi cu termen de viata 2-3 ani (cat sa iasa din garantie) pentru ca societate de consum (ca-i in contradictie cu dezvoltarea durabila si ecologia - e alta poveste).

La mine in casa se schimba daca se strica si reparatia e aproape cat unul nou. Sau daca vreau ceva nou si cel vechi il pot da prin familie la cineva la care i-ar folosi ( de ex. laptopul meu vechi l-am dat la frate-mi-o si nu se compara ca si calitate cu rahatul cel am acum, desi tot HP scrie pe el).
In acest moment am asa:
- un TV scump luat acum cativa ani cu probleme de display - tre' sa-l bag in service pt. o diagnoza
- PS3 -ul cu YLOD - caut laborator serios pt. reflow
- masina de spalat de vreo 6 ani de zile - necesita revizie; probabil rulmentul la cuva e uzat.
- un aspirator ars care e bun de aruncat (mai nou motoarele se fac incapsulate, de nu se pot repara = rebobina)

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nu schimba nici un neamț mașina de spălat o data la 5 ani. E aberant să o schimbi asa de des.
aia care aduceau televizoare, care aduc masini de spalat, frigidere, cuptoare, laptopuri, mobila... de unde crezi ca le aduc?!? Posted Image  (de masini nu mai zic)
aberant e sa-ti dai cu parerea fara sa ai habar Posted Image

se mai schimba tehnologii... clase de consum

plus de asta, merge consumul??? = merg bancile, merge industria... are toata lumea de lucru si are cu ce cumpara... e societate de consum
nu mai merge consumul? se duce dracului tot... astea doua sunt strans legate
dar o dam in politica deja!

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 13:26.


#32
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013

View Postwld-ro, on 09 mai 2015 - 13:08, said:

Pentru ca tinichelele noi consuma probabil de cel putin 4-5 ori mai putin.

Şi durata de viaţă e de 4-5 ori mai mică..?

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Logica iti spune sa schimbi ceva cand nu mai functioneaza corespunzator sau cand nu mai este eficient. In Europa de est si in special in romanica trendul de "capra raioasa cu coada pe sus" ii face pe multi sa stranga din dinti sa fie la moda. Cunosc persoane care au foarte multi bani si inca au masini de 20 de ani. De ce? pentru ca nu le trebuie altceva; La fel si cu electrocasnicele...la romani, chiar rupti in cur, daca nu-i vede vecinul carand ultimul tip de combina frigorifica, sau daca nu urla guta din ultimul tip de plasma nu-s ei....

#34
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Tocmai mi s-a ars becul cu filament !
Spoiler
Acum sunt in dubii, sa repar becul ars ori sa achizitionez un bec nou de 100 watt  Posted Image   ?

#35
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
De ce sa le schimb daca inca merg? Masina de spalat are aproape 15 ani.

#36
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Deoarece, @eStev, o masina de spalat de acum 15 ani consuma mai mult curent decat o masina din 2015  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate