Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

chestionar led vs oled

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

Poll: led 4K vs oled full HD (82 member(s) have cast votes)

Ce ati alege la aceeasi diagonala intre un tv led 4K si un tv oled full HD care costa mai mult cu 30% decat led-ul 4K ?

  1. led 4K (35 votes [42.68%] - View)

    Percentage of vote: 42.68%

  2. oled full HD (47 votes [57.32%] - View)

    Percentage of vote: 57.32%

Vote Guests cannot vote

#181
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

 AndreiNR, on 02 decembrie 2015 - 08:44, said:

Ete na.. ca nu se vede clar diferenta intre dinamic si calibrat...
Intre extreme se vede diferenta, dar ma crezi ca cel mai recent client comuta pe un documentar despre natura (plante, insecte, pasari) intre modul "natural" (Samsung) si cel proaspat calibrat si nu era convins care e mai bun, desi pe "natural" nefirescul era strigator la cer (cel putin pentru cineva cu un pic de experienta - ziceai ca-i totul dat cu vopsea fluorescenta)? Nu mai zic de "dinamic", in care lumina in exces iti scotea efectiv ochiii si juca step pe ei... Ca o mica observatie, in cea mai recenta serie de la Calin, nu sunt convins sa modul necalibrat era chiar in halul ala de mov care se vede in fotografii. Nu stau ele bine din fabrica, dar nici chiar atat de monstruoase nu am vazut. Bine, daca nu comparam modul calibrat cu dinamicul, dar corect este sa compari acelasi mod (de regula, standard, particularizat sau cinema) intre starea originala si cea reglata.

Edited by Jean-Luc_Picard, 02 December 2015 - 09:18.


#182
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 17.09.2007
Treaba asta cu ,,naturalul" am vazut-o destul de des pe topicul modelului meu pe Avforums, unii spuneau ca in modul film nu are suficienta rezolutie in comparatie cu modul Natural. E amuzant ca se facea comparatia pe aceleasi materiale de natura, scenery 4k gen LoungeV sau similare (inclusiv timelapse-uri) unde din start realizatorul a pus mai mult sau mai putin evident o (mica) suprasaturare, for wow effect.
Mai ramane sa comparam culoarea pielii dupa un film neon-like si am reglat TV-ul beton, mai tare ca in natura!

#183
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
De aceea exista standarde. La ele se regleaza nu la ce ni se pare natural.

#184
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007
Pana la urma te-ai convins ca e o mizerie de televizor, e bine ca ai avut ocazia sa-l iei de la un magazin de incredere ca sa-l poti returna in siguranta.
Marketingul LG a invins. E si normal, la 26 bucati vandute pe zi in toata lumea pentru un astfel de produs promovat la scara mondiala, e un numar de toata jena si de aceeai trebuie promovat.
Se vede mai prost ca orice LED, cu exceptia negrului, ATAT. Imaginati-va un LCD vai de capul lui, dar care are negru perfect si cu care nu poti vedea detalii in umbra. E ca si cum ar avea maxim 5 nuante de negru. Cica contrast infinit.
Ma uitasem la un film horror, in care de multe ori scenele sunt foarte intunecate, ma chinuiam sa vad actorii ca sa nu mai zic de aciunea care se petrecea in jurul lor. Iar culorile, de multe ori sunt de toata jena. Sigur, in demo-uri arata exceptional dar nu cred ca exista cineva pe acest Pamant care cumpara televizor sa se uite la demo-uri sau poze.
E 7000 lei resigilat la emag, inca o sansa sa-l testati. Atentie inca o data, se zgarie extrem de usor.

#185
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Nu din motivele enumerate de tine in recenzie, din pacate. Nimic din ce nu mi-a placut la el nu ai scris tu acolo.
Pana mea, puteai sa comentezi si tu la recenzia mea si sa-mi spui acolo cum e mai bun un lcd decat oled ul ala si de ce.
ABL nu m-a deranjat o data, e adevarat ca nu tin tv in moduri de-ti bubuie ochianele, curba mi se pare o cretinatate, pe tine te incanta nevoie mare, de zgariat nu prea obisnuiesc pentru ca am grija de lucruri.

Ai ramane surprins sa vezi ce nemizerie de tv e fratiorul lui, eg910v. La asta ma uit acum..

Edited by AndreiNR, 17 December 2015 - 03:59.


#186
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Daca tot suntem pe topicul led vs oled, @FeDaYin convinge-ne argumentat cu ce sa inlocuim virtualul oled, ce ''iti face cu ochiul'' tie

#187
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007
Pe 910V au rezolvat vreo problema?

Edit: Am cautat si am acum am gasit ca ai deschis thread pe subiectul oled vs plasma, n-am stiut.

O chestie interesanta in care se face economie de pixeli
LG pixels: 2876x2152
Panasonic: 4012x2424

Televizor 4k de 5000 euro si afli dupa aceea ca e 3k.

Edited by FeDaYin, 17 December 2015 - 15:04.


#188
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Nu stiu despre ce vb.. Panasonic foloseste EXACT panouri de la LG Displays care sunt montate pe actuala serie EG(curbate) 4k

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate