Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Masina sh

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
Sau o masina din clasa mica pe benzina, e f buna pt 90% oras - Fabia, Polo, Clio, Corsa, Yaris, Swift.

#20
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Ai mai deschis un topic pe aceasta tema in 22 aprilie
http://forum.softped.../#entry17078779
Crezi ca acum o sa primesti alte raspunsuri? In 23 aprilie ti-am dat un PM... l-ai citit?

#21
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostBingo, on 23 aprilie 2015 - 19:41, said:

" Si inca ceva: 90% oras = benzina."

Parerea mea ;  SH , Diesel pe cat posibil .
Nu intru in amanunte dar stiu ce vorbesc .

Tin cu tine. Diesel all the way ! Benzinarii nu stiu de ce...dar dizelistii da.

#22
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postmufasa, on 06 mai 2015 - 19:05, said:

Tin cu tine. Diesel all the way ! Benzinarii nu stiu de ce...dar dizelistii da.

De ce? SH diesel sigur sunt mai uzate , reparatiile mai costisitoare, motorul se incalzeste greu, mai predispuse sa se strice.
Daca stii de ce de ce nu zici?

#23
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostKazmer, on 07 mai 2015 - 14:56, said:

De ce? SH diesel sigur sunt mai uzate , reparatiile mai costisitoare, motorul se incalzeste greu, mai predispuse sa se strice.
Daca stii de ce de ce nu zici?

Stiu, pentru ca si eu si sotia mergem cu dieseluri de vreo 10 ani si nu am avut nici o problema "de oras". Astea-s legende urbane cu turbina, EGRul, DPFul.....n-am avut de-a face cu ele, ce-i drept si masinile au fost bune (VAGuri Posted Image ) nu cine stie ce cazane antice.
De ce mai uzate ? Motoarele diesel sunt mai fiabile decat benzinarele.
Reparatiile mai costisitoare ? Poate, dar daca ai nevoie.
Incalzirea motorului...alta legenda urbana daca compari motoare cu aceeasi cilindree.
Mai predispuse sa se strice ? N-am avut ocazia.
In schimb alta senzatie e sa conduci un diesel decat o ascutitoare....ca motoare adevarate pe benzina nu-si permit decat americanii.

#24
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postmufasa, on 08 mai 2015 - 21:46, said:

Stiu, pentru ca si eu si sotia mergem cu dieseluri de vreo 10 ani si nu am avut nici o problema "de oras". Astea-s legende urbane cu turbina, EGRul, DPFul.....n-am avut de-a face cu ele, ce-i drept si masinile au fost bune (VAGuri Posted Image ) nu cine stie ce cazane antice.
De ce mai uzate ? Motoarele diesel sunt mai fiabile decat benzinarele.
Reparatiile mai costisitoare ? Poate, dar daca ai nevoie.
Incalzirea motorului...alta legenda urbana daca compari motoare cu aceeasi cilindree.
Mai predispuse sa se strice ? N-am avut ocazia.
In schimb alta senzatie e sa conduci un diesel decat o ascutitoare....ca motoare adevarate pe benzina nu-si permit decat americanii.

poate tu nu ai avut probleme dar cunosc multi care au avut.

Masinile diesel sunt mai uzate pt ca deobicei sunt rulate de 3-4 ori mai mult.
Daca cu  o benzinara faci 50000km in cinci ani cu un diesel deobicei faci 200.000 deci de 3-4 ori mai uzata.

Posesori de 1.9tdi imi spun ce repede se incalzeste masina mea(1.2 benzina).

"In schimb alta senzatie e sa conduci un diesel decat o ascutitoare..."
Ce senzatie? Deci acesta este unicul tau argument sa-si ea SH deisel? Ce senzatie poti sai ai la o viteza medie de 13km/h in oras?
De ce sa-si ea diesel pt oras? pt ca stii tu?

#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostKazmer, on 11 mai 2015 - 10:55, said:


poate tu nu ai avut probleme dar cunosc multi care au avut.

Masinile diesel sunt mai uzate pt ca deobicei sunt rulate de 3-4 ori mai mult.
Daca cu  o benzinara faci 50000km in cinci ani cu un diesel deobicei faci 200.000 deci de 3-4 ori mai uzata.

Posesori de 1.9tdi imi spun ce repede se incalzeste masina mea(1.2 benzina).

"In schimb alta senzatie e sa conduci un diesel decat o ascutitoare..."
Ce senzatie? Deci acesta este unicul tau argument sa-si ea SH deisel? Ce senzatie poti sai ai la o viteza medie de 13km/h in oras?
De ce sa-si ea diesel pt oras? pt ca stii tu?

Asa-i ca n-ai avut masina diesel ?

#26
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postmufasa, on 11 mai 2015 - 13:02, said:

Asa-i ca n-ai avut masina diesel ?


Inca nu ai raspuns de ce recomanzi SH diesel pt oras. Am inteles ca stii tu, dar altceva?

#27
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostKazmer, on 11 mai 2015 - 13:08, said:



Inca nu ai raspuns de ce recomanzi SH diesel pt oras. Am inteles ca stii tu, dar altceva?

Ba ti-am raspuns dar printre randuri.
Ai alta senzatie la condus. La consum echivalent cu o benzinara iti permiti motoare mult mai mari. Si un motor mare iti da alta senzatie.
Pe de alta parte puterea unui motor diesel care are consumul echivalent al unei benzinare, este mult mai mare.
Nu in ultimul rand cuplul.....Eu personal prefer dieselul doar din aceste ratiuni, fara sa intru in detalii tehnice.

#28
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Pe forumuri toata lumea se pricepe, toata lumea vb din auzite dar cu experienta mai greu. Toata lumea cand aude de diesel se gandeste doar la 1,9tdi euro 3 de acum 15ani, un tractor galagios care nu se incalzea pe timp de iarna nici dupa 5-6km,care scotea fum,avea lag si tragea bine doar in intervalul 2000-3500rpm . Asa cum au evoluat benzinarele,la fel au evoluat si dieselurile,cel putin motoarele de ultima generatie sunt senzationale.Toata lumea a auzit ca la diesel pica turbo,injectia, egr-ul, volantul, dpf-ul la cele noi etc insa sunt f putini cei care au schimbat o turbina in viata lor.

Sunt la al treilea diesel bi-turbo, in ultimii 7-8 ani in familie am avut peste 10 dieseluri, cu niciunul nu am avut probleme, ma rog, la unul singur am schimbat o supapa la turbina.

#29
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Problema e alta, initiatorul dispune de 4000 de euro. Ce diesel de ultima generatie isi poate cumpara? Nimic, evident, deci ramane la 1.9 TDI, 1.7 CDTI, 1.6 HDi/TDCI etc, motoare vechi de cel putin 10 ani.

E una sa-ti cumperi o masina noua si evident ca cel putin 200k KM nu ai probleme cu turbina, EGR si altele, dar cand o cumperi SH normal ca te astepti sa-ti cada piesele in curand.

La 4000 euro sa iei diesel SH sa-l freci in oras e prostie pura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate