Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tineretului Park Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

 Wilberforce, on 03 mai 2015 - 16:53, said:

Mda, aia nu mai e lectura de pe tableta
Tu confunzi tableta cu e-book-ul. Una e sa citesti pe ecran (cu lumina din spatele ecranului), alta e sa citesti pe e-book (cu lumina exterioara pe o suprafata ca o hartie plasticata). Nu inteleg cu ce te afecteaza cititul pe e-book fata de o carte de zici ca nu e bun.

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 utopium, on 05 mai 2015 - 11:48, said:

Tu confunzi tableta cu e-book-ul. Una e sa citesti pe ecran (cu lumina din spatele ecranului), alta e sa citesti pe e-book (cu lumina exterioara pe o suprafata ca o hartie plasticata). Nu inteleg cu ce te afecteaza cititul pe e-book fata de o carte de zici ca nu e bun.
Off topic
Ceva îmi spune că wilberforce se referea la diferența dintre citirea unei cărți tipărită pe hîrtie spre deosebire de citirea ei pe un dispozitiv. Diferența tehnică dintre tabletă și e-book e minoră în raport cu diferența dintre ele și cărțile tipărite.
Cred că e chestie de obișnuință - dacă o iei de mic cu tablete/e-book/telefoane, așa ți se pare normal. Cei care au învățat și și-au petrecut primii ani de lectură cu cărți pe hîrtie au obișnuința lor și vor prefera întodeauna senzația și parfumul hîrtiei. Aia adevărată, nu asta de azi care miroase a petrol...

#21
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Viitorul lecturii este electronic in mod incontestabil, chiar daca vor exista nostalgici ai cartilor tiparite pe hartie.
Hai sa mai salvam copacii de la taiere si sa nu ne mai imbacsim spatiul de locuit cu tone de carti.

PS: din vreo 4 biblioteci cu mii de carti, am oprit maximum 100. Restul, in format electronic.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

 radunic, on 05 mai 2015 - 13:13, said:

Diferența tehnică dintre tabletă și e-book e minoră în raport cu diferența dintre ele și cărțile tipărite.
N-as zice ca e minora ... pe mine nu ma deranjeaza sa citesc nici pe tableta (in momentul asta citesc doua carti, ambele pe tableta, mai am cateva incepute pe hartie pe care le-am abandonat inainte de a le termina - sigur, nu suportul (hartia) e de vina pentru asta). Insa un e-book reader aduce mult cu un plastic imprimat. Inca mai e de lucru pana vor exista niste e-book-uri mai decente ca tehnologie (problema e mai ales la imaginile color), dar spre asta ne indreptam.

Teoretic imi plac cartile pe hartie mai mult decat e-book-urile ca senzatie, dar cand trebuie sa le si pun intr-o biblioteca si imi ocupa spatiu aiurea incep sa ma enerveze. Acum imi amenajez apartament cu 4 camere si nu prea imi vine sa aloc prea mult loc pentru carti, pentru ca efectiv n-am loc de ele. Nu stiu cate camere ar trebui sa am ca sa mi se para ok sa aloc una pentru o biblioteca, dar ar trebui sa fie destul de multe (de la 6 in sus) Posted Image

Edited by utopium, 06 May 2015 - 00:15.


#23
gooshye

gooshye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2014
Eu am fost la vizionare, iar tot ce am vazut sincer nu mi-a placut deloc , la ce preturi au : 2 camere 50 siceva mp utili 80 k sau peste din cate tin minte oricum absurd de mari ...iar apartamentele sunt mici. Cele de 3 camere 75 mp la preturi de peste 100k.
Cand am fost la vizionare eu am intrebat ca unde este vederea la parc care se promoveaza si au spus citez: pai in dreapta blocului de 10 etaje este parcul.
Din cate spunea doamna respectiva mai fac doua blocuri ei , unul era in constructie cand am vizionat eu prin martie.

#24
xrx

xrx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2015

 gooshye, on 06 mai 2015 - 13:00, said:

Eu am fost la vizionare, iar tot ce am vazut sincer nu mi-a placut deloc , la ce preturi au : 2 camere 50 siceva mp utili 80 k sau peste din cate tin minte oricum absurd de mari ...iar apartamentele sunt mici. Cele de 3 camere 75 mp la preturi de peste 100k.
Cand am fost la vizionare eu am intrebat ca unde este vederea la parc care se promoveaza si au spus citez: pai in dreapta blocului de 10 etaje este parcul.
Din cate spunea doamna respectiva mai fac doua blocuri ei , unul era in constructie cand am vizionat eu prin martie.

Observ că apartamentele de 3 camere au 88 mp utili. Astea zici că sunt  > 100k fara sau cu TVA?

http://tineretuluire...om/apartamente/

#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 sonyx16, on 04 mai 2015 - 21:25, said:

Blocul se afla exact la roata din parc. Daca au ceva , asta e privelistea.

Mi se pare ok ca nu mai au ce sa construiasca langa, fiind numai parc. Am mai vazut blocuri unde te uiti la vecin in casa.
Eu zic mai bine sa te duci pana la fata locului. Vei avea surprize!   Posted Image

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
acum cateva luni astea erau preturile la 3 camere:

Quote

3 camere tip 3A – suprafata utila – 89.75 mp – suprafata construita – 119.26 mp – pret – 169.100 Euro
3 camere tip 3B1– suprafata utila – 86.33 mp – suprafata construita – 114.74 mp – pret – 162.600 Euro
3 camere tip 3B2– suprafata utila – 90.33 mp – suprafata construita – 120.20 mp – pret – 170.400 Euro
3 camere tip 3C – suprafata utila – 96.53 mp – suprafata construita – 128.51 mp – pret – 182.200 Euro
3 camere tip 3D – suprafata utila – 96.9 mp – suprafata construita – 129.18 mp – pret – 183.200 Euro
3 camere tip 3E – suprafata utila – 86.35 mp – suprafata construita – 114.70 mp – pret – 162.600 Euro
3 camere tip 3F – suprafata utila – 87.25 mp – suprafata construita – 115.91 mp – pret – 164.300 Euro
3 camere tip 3G– suprafata utila – 91.83 mp – suprafata construita – 122.21 mp – pret – 173.300 Euro
3 camere tip 3H – suprafata utila – 94.80 mp – suprafata construita – 126.36 mp – pret – 179.100 Euro

Edited by MembruAnonim, 06 May 2015 - 20:37.


#27
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

 gooshye, on 06 mai 2015 - 13:00, said:

Eu am fost la vizionare, iar tot ce am vazut sincer nu mi-a placut deloc , la ce preturi au : 2 camere 50 siceva mp utili 80 k sau peste din cate tin minte oricum absurd de mari ...iar apartamentele sunt mici. Cele de 3 camere 75 mp la preturi de peste 100k.
Cand am fost la vizionare eu am intrebat ca unde este vederea la parc care se promoveaza si au spus citez: pai in dreapta blocului de 10 etaje este parcul.
Din cate spunea doamna respectiva mai fac doua blocuri ei , unul era in constructie cand am vizionat eu prin martie.

80k rahaturile alea de apartamente semidecomandate cu baia in dormitor?
3.30m baia si treci prin dormitor sa ajungi la ea?? wtf?

la garsoniere nu mai zic......parca totusi era un minim de m2

#28
sonyx16

sonyx16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2015
Scuze daca ti-am incurcat socotelile,dar nu stiam ca pe blogul acesta se vorbeste doar de rele.... Eu nu am facut altceva decat sa imi spun parerea dupa ce am vizionat mai multe apartamente din bucuresti si cu parere de rau trebuie sa zic ca nu am reusit sa achizitionez un apartament in Tineretului Park Residence  pentru ca mi mi-l puteam permite. De atunci nu am mai gasit ceva sa-mi fi fost pe plac, Poate ma puteti ajuta voi cu o recomandare?

#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
de curiozitate, ai vazut la ei si vreun apartament cu living? eu ma uit la cele de 3 camere si la toate vad ca este un hol mare, in care da usa de intrare a apartamentului. ok, scrie living pe el, dar eu tot doar un hol mare la intrare vad, din schite.

Edited by born2lose, 09 May 2015 - 23:41.


#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 born2lose, on 09 mai 2015 - 23:41, said:

de curiozitate, ai vazut la ei si vreun apartament cu living? eu ma uit la cele de 3 camere si la toate vad ca este un hol mare, in care da usa de intrare a apartamentului. ok, scrie living pe el, dar eu tot doar un hol mare la intrare vad, din schite.
E, să nu fim răi - modelul 3H se poate amenaja cît de cît să nu arate camera de zi ca un hol de intrare. Restul nu. Da' 3H are altă bubă - ambele băi au dușuri. Locatarii nu fac baie, doar duș? Bine ca au făcut dormitorul de 20 mp în loc să dea o parte din suprafață băii de alături...
Și debaraua? Debaraua cît costă? Nici măcar un apartament nu are spațiu de depozitare civilizat și nici posibilități de a produce așa ceva fără să dai peste cap altceva... Aspirator? Masă de călcat? Ce mai adună omul prin casă? Le ții sub pat? Sau poate expuse artistic pe pereți...

#31
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
si tu esti rautacios la randul tau - ma uit de ex la 2C si vad care o debara foarte ok. nu pot sa inteleg totusi de ce scrie bucatarie pe ea.

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
La alea de două camere nu mă uitasem pînă acu'...
Da' dacă tot m-ai făcut să mă uit - musafirii îți trec prin dormitor ca să ajungă la baie. Bine gîndit Posted Image

P.S. - aparatele de aer condiționat le-ați văzut?

#33
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Si ca sa ajungi in hol trebuie sa treci prin lift!

#34
greystone

greystone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2011
hello,
de vreo luna nu se mai vede nici o miscare pe santier. stie cineva ceva? au probleme? care este termenul de finalizare?

#35
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Tu ce crezi, au sau n-au pobleme? Posted Image

#36
greystone

greystone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2011
avand in vedere ca nu misca nimic pe santier de 6 luni cred ca au probleme. stie cineva ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate