Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Cartela modem E3131 in telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dangun03

dangun03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.05.2006
Salut.

Imi poate spune cineva va rog ce setari trebuie sa fac la smartphone pentru a putea folosii o cartela de internet din stick-ul (modemul) model MOBIL E3131 de la Telekom? Am un telefon dual sim si vreau sa folosesc pe unul dintre simuri cartela din modem. Am folosit pana acum modemul pe laptop si internetul functioneaza fara probleme, dar cand bag cartela in telefon nu se conecteaza la net.

Imi apar aceste optiuni la Numele punctelor de acces:

1. Cosmote broadband, unde la nume scrie cosmote, la APN broadband, Tip APN: default,supl, Nume utilizator: internet.vodafone.ro (aici imi pare suspect dar nu ma lasa sa modific), MCC: 226, MNC:03, restul nesetate.

2. Cosmote internet, la nume: Cosmote internet, APN:internet, Tip APN:default,supl, MCC:226, MNC:03, restul nesetat

3.Web'n'walk, la nume: web'n'walk, APN: wnw, Tip APN: default,supl, Proxy: 10.252.1.62, Port 8080, Nume de utilizator: wnw, Parola ***, MCC:226, MNC:03, restul nesetat.

Am incercat sa selectez aceste optiuni pe rand dar nu se conecteaza la net cu nici una si nu pot sa modific setarile la ele. Daca trevuie setat un punct de acces nou imi puteti da si mie setarile va rog?

Multumesc si respect

#2
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Daca ai stick-ul de la telekom fix e posibil sa foloseasca alt apn.vezi in softul de conectare de pe laptop ce apn se folosea si creezi un profil nou pe telefon cu apn-ul respectiv

#3
dangun03

dangun03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.05.2006
Corect. Multumesc mult. La APN se trece dinamic.net. Acum merge, dar mai am o intrebare: imi apare 3G-R (adica roaming) si daca dezactivez Roamingul de date la cartela se deconecteaza de la internet si imi apare pe telefon avertizarea (Ati pierdut conectivitatea la date deoarece ati parasit reteaua de domiciliu...). Aveti idee de ce se intampa asta?
Mentionez ca sunt in exact acelasi loc in care foloseam stickul de date cu aceasta cartela pentru internet pe laptop si acolo nu scria nimic de roaming (deci in mod normal eu zic ca este semnal).

Este posibil sa taxeze cost suplimentar (de roaming) daca folosesc cartela pe telefon in aceste conditii? Sau asa afiseaza (functioneaza) pe telefon?

Multumesc inca odata pentru promptitudine.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu, reteaua 3G apartine de zapp care are licenta 3G. este un roaming intern in cadrul aceleiasi companii. nu este nici o problema.

Edited by rich1974, 30 April 2015 - 10:15.


#5
dangun03

dangun03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.05.2006
Super.
Pentru mine problema este rezolvata. Sper sa mai ajute si pe altcineva.
Multumesc mult baieti (si fete).

Edited by dangun03, 30 April 2015 - 10:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate