Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare router wireless performant

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostTheOne06, on 26 aprilie 2015 - 20:13, said:

Atasez 2 teste de viteza cu Sapido GR-297 n.
Am net RDS 100 si ambele teste au fost facute cu desktop-ul cu adaptor wireless tplink TL-WN821N de 300 Mbps in aceeasi camera cu routerul.Cu Galaxy S4 scot intre 35 si 50 de Mbps in locurile cu semnal intre 3 si 5 linii.

citesti din 2 in 15 cumva?
ce nu e clar?
"nu te poti conecta cand routerul sau deviceul nu "bat" suficient de bine (distanta, pereti, perturbatii..)
faptul ca vezi reteaua nu e suficient"

irelevant routerul si galaxyul tau, orice device si orice router nu vor comunica daca oricare dintre ele nu e capabil sa acopere distanta respectiva
probela ca asa o testezi in practica, teoria nu te ajuta prea mult in cazuri speciale

#20
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Afara din casa eu am 3 lini din 5 de semnal si pot folosi netul fara probleme pe 3 deviceuri adica 1 telefon si o tableta android plus un iphone.Nu iti mai da cu parerea daca nu ai testat acest model de router.Omul a cerut o parere despre un router ca sa aiba acoperire buna si eu am facut o recomandare.Nu pot stiu amplasarea casei lui, materialele din care este construita casa lui,numarul de retele din zona lui sau capacitatea deviceurilor lui de a receptiona semnalul......
Eu vad reteaua si o pot folosi in orice conditie in momentul de fata (semnal de la 5 la 1 linie in toate colturile casei si in curte).
Am facut o recomandare a unui router care pentru mine merge foarte bine, are acoperire buna si este sub bugetul de 300 de ron.
Eu nu am chef sa intru in polemici cu tine asa ca te rog sa te rezumi in a face o propunere pentru initiatorul topicului.

Edited by TheOne06, 26 April 2015 - 20:51.


#21
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
semnalul nu se masoara in linii. el se masoara in dBm.

solutia este router + accesspoint de exterior.

#22
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Pe bune?
Nu am timp sa stau sa masor cu wifi analyzer sa iti spun dbm.A fost mai simplu sa il spun in indicatorul dat de device.

Ar fi trebuit sa ii spui si recomandarea modelurilor de router si ap daca tot vroiai sa faci un comentariu util.

Edited by TheOne06, 27 April 2015 - 07:04.


#23
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere ca tu nu ai timp intre 2-5min sa faci doua masuratori cu inssider/wifi analyzer asa nu am nici eu timp, sa fac o recomandare mai concreta/sa ma repet de zeci de ori avand in vedere ca e unsubiect arhidoscutat.

#24
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Nu mie trebuie sa faci recomandare ci initiatorului topicului.Nu te repeti pentru mine dar daca tot faci o recomandare ar trebui sa o faci pana la capat.Cand o sa ajung acasa o sa faci niste masuratori.Cand am dat mesajul eram in drum spre servici deci nu aveam cum sa fac masuratorile.

#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sa te intreb asa: oare de ce crezi ca in regulamentul este trecut "inainte de initierea unui topic nou sa se folosească functia search"?

Edited by carmenclara1, 27 April 2015 - 12:08.


#26
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Sunt deacord cu ce spui tu ,dar nu eu am deschis topicul.Stiu ca exista topic dedicat de alegere router unde am postat si eu.

#27
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012
Inainte, de a comenta de unde stii ca eu nu citesc parerile celor ce le-au scris aici, chiar le-am citit si mi-am facut o parere despre ce router sa aleg. Si apropo "functia search" cum ai zis tu nu mi se pare deloc o idee buna, am folosit-o caut un subiect din 2005 si nu s-a mai discutat nimic de el, si gata ma bag sa vad ce router au recomandat ei pe vremea aia.... de aia vad ca ai si tu atatea mesaje ca uiti sa folosesti functia search.

#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
faci confuzie intre mesaje si topicuri.  (intrebari si raspunsuri)
regulamentul acestui forum nu e facultativ.
ai propuneri de inbunatatire, iti sunt oferite posibilitatiile sa le prezinti echipelor de moderare/administrare spre analiza/vot.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate