Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pierdere memorie egala cu moartea

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Daca vrei sa construiesti vase din lut, involuntar o data si o data tot o sa faci un vas care sa semene cu altul facut anterior. Pe noi, ca fiinte, ne formaeaza genele. Astfel este foarte probabil ca dupa un numar de indivizi sa se nasca unul cu aceeasi ordine genetica. Se intampla destul de des doar ca ii numim "sosii".


#20
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Tata inainte cu 6 saptamani de a muri si-a pierdut memoria, nu ne mai recunostea. :( Mi-a frant inima intamplarea asta, era ca o papusa stricata. :(

#21
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 28.08.2010

View Postalthea, on 22 aprilie 2015 - 11:54, said:

Din graba m-am exprimat gresit. daca citeti mai jos cu o postare am scris asta "Nu cred ca ai inteles Imagine publicată. "sosia" nu are nici o treaba cu reincarnarea, este doar un individ cu o ordine genetica asemanatoare cu a altui individ care a decedat. Sunt sute de astfel de exemple pe net mai ales in randul vedetelor
https://www.google.r...ed=0CAYQ_AUoAQ"

#22
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

View Postsclifositu, on 22 aprilie 2015 - 11:44, said:

Constiinta nu exista la nastere,
Tu cand erai nou-nascut erai de fapt mort ?

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsclifositu, on 22 aprilie 2015 - 12:01, said:

Din graba m-am exprimat gresit.
Atunci nu ma trimite la televizor :)   Am intrat pe topic pentru ca titlul este interesant si sunt de aceeasi parere, ca pierderea memoriei poate fi, intr-un fel, asemuita mortii insa felul in care ai pus problema mi s-a parut amuzant din cauza fracturilor logice.
Scuze daca te-am suparat.

#24
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 28.08.2010

View PostHandicarpati, on 22 aprilie 2015 - 12:06, said:

Tu cand erai nou-nascut erai de fapt mort ?

nu aveam constiinta si nici amintiri, atunci incepeau sa se formeze, dar in punctul exact cand m-am nascut, cand creerul s-a format in uter atunci posibil sa fi fost ca si mort, multi oameni de stiinta pretind ca nu existi ca persoana in acel moment.

View Postalthea, on 22 aprilie 2015 - 12:09, said:

Atunci nu ma trimite la televizor Posted Image   Am intrat pe topic pentru ca titlul este interesant si sunt de aceeasi parere, ca pierderea memoriei poate fi, intr-un fel, asemuita mortii insa felul in care ai pus problema mi s-a parut amuzant din cauza fracturilor logice.
Scuze daca te-am suparat.

nu m-ai suparat doar ca sunt multi carora li se pare o gluma si am crezut ca faci parte din ei.

#25
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Ori imi scapa mie ceva ce vrea sa zica OP ori cred ca e foarte simplu de raspuns la chestia asta prin faptul ca toti la un moment dat nu am avut memorie.

Eu unul imi aduc aminte de cand eram copil si nu aveam formata nici o amintire, cum percepeam viata atunci si era cat se poate de reala cu toate simturile la locul lor.

De asemenea sunt cazuri de oameni accidentati care au facut operatii pe creier si si-au pierdut o buna parte din abilitati si din memorie.

Daca prin viata / memorie intelegi identitatea ta ca om atuncea da e moarte curata.

#26
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 28.08.2010

View Postyuukan, on 22 aprilie 2015 - 17:09, said:

Ori imi scapa mie ceva ce vrea sa zica OP ori cred ca e foarte simplu de raspuns la chestia asta prin faptul ca toti la un moment dat nu am avut memorie.

Eu unul imi aduc aminte de cand eram copil si nu aveam formata nici o amintire, cum percepeam viata atunci si era cat se poate de reala cu toate simturile la locul lor.

De asemenea sunt cazuri de oameni accidentati care au facut operatii pe creier si si-au pierdut o buna parte din abilitati si din memorie.

Daca prin viata / memorie intelegi identitatea ta ca om atuncea da e moarte curata.
nu cred ca e asa simplu de raspuns.identitatea este formata din memorie din ceea ce stim despre noi atunci se formeaza constiinta fara de care am fi niste zombi niste animale.

#27
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Nu cred ca poti pierde toata memoria.

#28
mariap22

mariap22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2014
noi toti ar trebui sa petrecem cateva zile in compania oamenilor batrani, care au Alzheimer,

carora li se topeste creierul practic zilnic,

ca sa vedeti de ce nu trebuie niciodata sa ajungeti acolo

#29
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postmariap22, on 02 iunie 2015 - 15:55, said:

noi toti ar trebui sa petrecem cateva zile in compania oamenilor batrani, care au Alzheimer,

carora li se topeste creierul practic zilnic,

ca sa vedeti de ce nu trebuie niciodata sa ajungeti acolo


Nu trebuie sa ajungem acolo, dar nu este dependent de dorinta noastra.

Stiu ce este Alzheimer, am in familie pe cineva cu aceasta boala.

Este deja in stadiul in care nu mai cunoaste pe nimeni, nici macar pe fiica ei.

Groaznic de trist...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate