Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pierdere memorie egala cu moartea

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
Salutare la toti. O intrebare care mi-a venit in cap acum ceva vreme si pe care am incercat sa mi-o raspund singur a fost urmatoarea: atunci cand iti pierzi memoria definitiv este ca si cand ai muri ? Nu stiu daca doar eu mi-am pus aceasta intrebare sau mai sunt si altii dar cert este ca pe net nu prea am gasit nimic in legatura cu asta. Concluzia mea este urmatoarea, corpul uman este ca o carcasa in care se afla creierul, un hard disk care stocheaza experiente, trairi, imagini, simturi etc. pe care le transmite catre procesare. Moartea inseamna arderea acelui hard disk, dupa care, practic se sterge tot ce se afla pe el. Daca in cazul unei traume acel hard pierde toata informatia, chiar daca nu se arde ci continua sa acumuleze noi informatii, atunci inseamna ca momentul cand se pierde informatia coincide cu punctul cand hardul se arde si nu mai exista nimic pe el adica moartea. Este ca si cum acel individ o ia de la 0 care din punctul meu de vedere este ca un nou nascut, cel vechi fiind practic mort chiar daca el ca persoana continua sa existe. De la aceasta concluzie am ajuns sa inteleg mai bine moartea si reincarnarea care nu este pana la urma deloc un proces spiritual ci unul normal. Prin moarte acel hard se sterge insa altul incepe sa memoreze informatia si sa defineasca individul, practic o continuitate ca la un calculator cand se arde hardul si il schimbam cu altul. daca umanitatea ar descoperii si o metoda de transfer a memoriei ar fi ca si cum am fi nemuritori. In legatura cu reincarnarea fizica, corporala, zic ca si ea este una normala. Daca vrei sa construiesti vase din lut, involuntar o data si o data tot o sa faci un vas care sa semene cu altul facut anterior. Pe noi, ca fiinte, ne formaeaza genele. Astfel este foarte probabil ca dupa un numar de indivizi sa se nasca unul cu aceeasi ordine genetica. Se intampla destul de des doar ca ii numim "sosii". Daca o astfel de "sosie" a unui individ se naste imediat sau la scurt timp dupa moartea individului se presupune ca acel individ s-a reincarnat. Total neadevarat.

#2
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Intr-un fel ai dreptate.

#3
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Sosia s-a reincarnat cu hard? sau fara?

#4
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
Doar intr-un fel Posted Image ? Ceea ce ne defineste pe noi ca indivizi este reprezentat de trairi, de simturi, de experiente etc pe care le-am dobanditi in viata, care daca nu ar exista ar fi ca si cum nu am exista nici noi ca indivizi.

View Postbabalaul, on 22 aprilie 2015 - 10:52, said:

Sosia s-a reincarnat cu hard? sau fara?

Nu cred ca ai inteles Posted Image. "sosia" nu are nici o treaba cu reincarnarea, este doar un individ cu o ordine genetica asemanatoare cu a altui individ care a decedat. Sunt sute de astfel de exemple pe net mai ales in randul vedetelor
https://www.google.r...ved=0CAYQ_AUoAQ

Edited by sclifositu, 22 April 2015 - 10:57.


#5
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postsclifositu, on 22 aprilie 2015 - 10:57, said:

Doar intr-un fel Posted Image ? Ceea ce ne defineste pe noi ca indivizi este reprezentat de trairi, de simturi, de experiente etc pe care le-am dobanditi in viata, care daca nu ar exista ar fi ca si cum nu am exista nici noi ca indivizi.



Nu cred ca ai inteles Posted Image. "sosia" nu are nici o treaba cu reincarnarea, este doar un individ cu o ordine genetica asemanatoare cu a altui individ care a decedat. Sunt sute de astfel de exemple pe net mai ales in randul vedetelor
https://www.google.r...ved=0CAYQ_AUoAQ
Deci vedetelor li se stiu ordinea genetica.

#6
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010

View Postbabalaul, on 22 aprilie 2015 - 11:12, said:

Deci vedetelor li se stiu ordinea genetica.

Asta ar fi una din explicatii sunt cunoscute interstelar :)) sau ... fiind vedete, alti oameni scormonesc trecutul ca sa le gaseasca sosii. daca erai si tu un star hollywood probabil cineva avea grija sa iti gaseasca si sosia ta :))

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View Postsclifositu, on 22 aprilie 2015 - 10:47, said:

atunci cand iti pierzi memoria definitiv este ca si cand ai muri ?
Ce mai exact sa moara ? Constienta ta ?

Edited by Handicarpati, 22 April 2015 - 11:20.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce topic dragut :) Credeam ca doar pe Fun se poate rade atat de bine.

#9
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010

View PostHandicarpati, on 22 aprilie 2015 - 11:20, said:


Ce mai exact sa moara ? Constienta ta ?
nu asta ne defineste ?

View Postalthea, on 22 aprilie 2015 - 11:24, said:

Ce topic dragut :) Credeam ca doar pe Fun se poate rade atat de bine.
pentru anumite persoane este amuzant sa gandesti intr-adevar. Distractie placuta atunci ;)

#10
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Mai studiaza.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai daca ai gandi si tu intradevar, n-am mai avea asemenea distractii
e interesant de stiut in ce pozitie stateai sau ce faceai cand ti-a venit intrebarea in cap... si cat ai copt-o incercand sa-i raspunzi?
daca ai primi un raspuns categoric, nu te-ai simti pustiit? fara scop in viata? fara intrebarea care sa-ti anime zilele? si cu care te cunosti de atat  de mult timp...

ai auzit tu de cazuri de stergere a memoriei sau le-ai inventat doar ca sa-ti poti pune intrebarea?

Edited by Nero-d, 22 April 2015 - 11:34.


#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
E practic "naşterea" din nou . Ce e interesant că limba de vorbire nu o uiţi , nici recunoaşterea obiectelor , nici mersul pe bicicletă . Uiţi  tot ce nu e plăcut spiritului şi te  trezeşti curat la spirit ca un prunc .

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsclifositu, on 22 aprilie 2015 - 10:47, said:

...atunci cand iti pierzi memoria definitiv este ca si cand ai muri ?

Am afirmat și eu mai demult acest lucru care destul de real, după ce am avut în familie un caz de Alzheimer.

#14
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010

View PostStan_Patzitul, on 22 aprilie 2015 - 11:31, said:

Mai studiaza.
Argumente te rog. e usor sa zici "mai studiaza" daca ai ceva de contrazis sunt dispus sa te ascult deaceea am deschis topicul pentru libera discutie.

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 11:32, said:

pai daca ai gandi si tu intradevar, n-am mai avea asemenea distractii
e interesant de stiut in ce pozitie stateai sau ce faceai cand ti-a venit intrebarea in cap... si cat ai copt-o incercand sa-i raspunzi?
daca ai primi un raspuns categoric, nu te-ai simti pustiit? fara scop in viata? fara intrebarea care sa-ti anime zilele? si cu care te cunosti de atat  de mult timp...

ai auzit tu de cazuri de stergere a memoriei sau le-ai inventat doar ca sa-ti poti pune intrebarea?
In nici un caz nu faceam yoga :). Nu am auzit de cazuri de stergere a memoriei ci de cazuri de pierdere a memoriei in cazul unor traume destul de severe.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 11:32, said:

daca ai primi un raspuns categoric, nu te-ai simti pustiit? fara scop in viata? fara intrebarea care sa-ti anime zilele? si cu care te cunosti de atat  de mult timp...
Sa nu dam asemenea raspunsuri, zic. Atata timp cat cineva crede ca sosiile au ADN identic e pacat sa ii stricam feng shui-ul.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai vezi?!? asa cum corect a accentuat pacopaco... nu exista cazuri cunoscute de stergere completa a memoriei!!
nu uiti sa mananci, sa mergi, etc
functionezi! deci existi
nu esti ca un nou nascut care nici sa respire nu stie (n-are reflexul format)

Edited by Nero-d, 22 April 2015 - 11:59.


#17
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View Postsclifositu, on 22 aprilie 2015 - 11:27, said:

nu asta ne defineste ?
Poti sa zici ca ne defineste constienta, dar atunci defineste si tu pierderea memoriei. Care memorie ?

Edited by Handicarpati, 22 April 2015 - 11:40.


#18
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2015 - 11:35, said:

E practic "naşterea" din nou . Ce e interesant că limba de vorbire nu o uiţi , nici recunoaşterea obiectelor , nici mersul pe bicicletă . Uiţi  tot ce nu e plăcut spiritului şi te  trezeşti curat la spirit ca un prunc .
Probabil nu uiti cuvintele care le inveti cand esti mic, cele noi cred ca se uita, e vorba si de subconstient aici probabil.

View PostDigix, on 22 aprilie 2015 - 11:36, said:

Am afirmat și eu mai demult acest lucru care destul de real, după ce am avut în familie un caz de Alzheimer.
Destul de real dar nu pentru toti se pare ca pentru unii vorbesc din filme :)

View Postalthea, on 22 aprilie 2015 - 11:37, said:

Sa nu dam asemenea raspunsuri, zic. Atata timp cat cineva crede ca sosiile au ADN identic e pacat sa ii stricam feng shui-ul.
Nu am vorbit de adn identic ci de o aranjare aproape identica care da nastere la trasaturi identice la doi sau mai multi indivizi diferiti. Se pare ca ori vorbim limbi diferite ori ne place sa citim in timp ce ne uitam la TV si nu intelegem nimic

View PostHandicarpati, on 22 aprilie 2015 - 11:39, said:

Poti sa zici ca ne defineste constienta, dar atunci defineste si tu pierderea memoriei. Care memorie ?

Constiinta nu exista la nastere, aceasta se formeaza o data cu individul si cu trairile acestuia. daca se pierde memoria se pierde si constiinta insa ramane subconstientul care dicteaza actiunile involuntare precum respiratul, vazul, plansul, posibil si vorbitul sau alte actiuni in cazul pierderii memoriei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate