Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Nu oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:13, said:


Folosește cu încredere Scriptura, krugere. Și atunci ai vedea că ce am spus eu, nu exclude ce ai spus tu. Și am mai spus deja: Dumnezeu nu oprește nici un ostenit și împovărat să ajungă la El, cu condiția să ajungă pe ușă, nu să încerce să intre pe fereastră.
Măh , tu  deja ai uitat titlul topicului tău ?

#20
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDaian95, on 21 aprilie 2015 - 14:05, said:


Sa plecam de la premisa ca ai dreptate. Dar din punctul tau de vedere orice preot e poate intermedia relatia dintre credincios si Divinitate?

Între credincios și Divinitate intermediază doar Hristos, pentru că preotul, la rândul lui, este un om păcătos. Dar preotul intermediază între om și sfinți. Iar sfinții se adresează direct lui Hristos, care stă acum pe scaunul lui Dumnezeu și împărățește. Până în ziua când ”și Fiul se va supune Tatălui”. Și atunci se va închide ușa...

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 14:15, said:

Măh , tu  deja ai uitat titlul topicului tău ?

Da, dar protestanții sunt fuduli de ochi și urechi. Așa că recitește și vezi că scrie NU DIRECT. Adică oricine poate adresa cereri și rugăciuni lui Dumnezeu, dacă urmează protocolul. Dar direct doar rugăciunile sfinților se pot înălța către Dumnezeu.

#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:13, said:

Folosește cu încredere Scriptura, krugere.
Da, cum poti folosi orice ziar decupand litere din el ca sa scrii propriile ineptii, asa se folosesc franturi din Scriptura pentru a da voce propriilor idei. Rezultatul? Goana dupa cadavre (soldata cu morti, oameni calcati in picioare sau scarbiti de priveliste), un sistem multi-milionar care sta ca un parazit pe populatia tarii, multe obiceiuri si superstitii ridicole si, poate mai rau decat toate, o multime de oameni complet straini de logica.


In Scriptura de ce vedem pacatosi rugandu-se Domnului? Dupa regula ta, atunci cand talharul s-a adresat lui Isus pe cruce, a incalcat protocolul. Isus ar fi trebuit sa-i spuna: "suna-mi secretarii, nu veni direct la mine ca incalci protocolul". Cand vamesul se ruga "Doamne, ai mila de mine pacatosul", a incalcat protocolul ca trebuia sa se roage la fariseul de langa el, sau la marele preot Caiafa. Cand Stefan se ruga Domnului inainte sa fie ucis cu pietre, a gresit ... cand ucenicii au fost eliberati din inchisoare si s-au adunat intr-o casa pentru a se ruga (Fapte 4:24): "Stapane Doamne..." , la fel, au incalcat protocolul ...

Vrei si exemple din VT? Iov, Solomon, David, etc etc ... toti cei care nu erau preoti si s-au rugat lui Dumnezeu, au incalcat protocolul lui tudorel.

Edited by kruger, 21 April 2015 - 14:24.


#22
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postjericho, on 21 aprilie 2015 - 14:14, said:

Secretarul cere bani ca sa duca cererea mai departe...

Da, pentru că așa cere Președintele:

Exodul 34:20 ... şi să nu te înfăţişezi cu mâinile goale înaintea Mea.

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:18, said:

Da, cum poti folosi orice ziar decupand litere din el ca sa scrii propriile ineptii, asa se folosesc franturi din Scriptura pentru a da voce propriilor idei. Rezultatul? Goana dupa cadavre (soldata cu morti, oameni calcati in picioare sau scarbiti de priveliste), un sistem multi-milionar care sta ca un parazit pe populatia tarii, multe obiceiuri si superstitii ridicole si, poate mai rau decat toate, o multime de oameni complet straini de logica.

Aici discutăm despre rugăciuni în fața lui Dumnezeu. Și mi-am justificat afirmațiile cu Scriptura. Dacă tu crezi că greșesc, justifică și tu cu Scriptura de ce greșesc. Pentru că eu sunt ortodox, dar m-au format protestanții. Așa că accept un singur principiu: Sola Scriptura! Iar dacă protestanților nu le place propriul medicament, treaba lor. Mie-mi place. Tare!

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:12, said:

Iar unde spune ca "este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine însuşi ca preţ de răscumpărare pentru toţi;" , probabil s-a uitat sa se specifice ca mai sunt niste multe mii de preoti si alte mii de sfinti si prooroci intre om si Dumnezeu.
Si uite asa, sinod cu sinod, s-a pus cap la cap o religie noua, "conforma" cu Scriptura (in sensul ca ii recunoaste ... prezenta), dar in care fiecare barbos dicteaza cum ii taie lui capu'. Iar cand sunt intrebati, spun ca ei pastreaza invataturile apostolice. Cum asa? Ete asa...

Păi de aceea doar preoții care au Duh Sfânt în ei (care este Una cu Iisus Hristos, Mângâietorul trimis de El), moștenit de la apostoli din om în om, prin punerea mâinilor, pot mijloci între oameni și Dumnezeu.

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:22, said:


Da, pentru că așa cere Președintele:

Exodul 34:20 ... şi să nu te înfăţişezi cu mâinile goale înaintea Mea.

Aici vorbeşte dumnezeul acestui veac , căci Cel veşnic  oferă împărăţia fără bani şi fără plată .

#24
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:18, said:

In Scriptura de ce vedem pacatosi rugandu-se Domnului? Dupa regula ta, atunci cand talharul s-a adresat lui Isus pe cruce, a incalcat protocolul. Isus ar fi trebuit sa-i spuna: "suna-mi secretarii, nu veni direct la mine ca incalci protocolul". Cand vamesul se ruga "Doamne, ai mila de mine pacatosul", a incalcat protocolul ca trebuia sa se roage la fariseul de langa el, sau la marele preot Caiafa. Cand Stefan se ruga Domnului inainte sa fie ucis cu pietre, a gresit ... cand ucenicii au fost eliberati din inchisoare si s-au adunat intr-o casa pentru a se ruga (Fapte 4:24): "Stapane Doamne..." , la fel, au incalcat protocolul ...

Vrei si exemple din VT? Iov, Solomon, David, etc etc ... toti cei care nu erau preoti si s-au rugat lui Dumnezeu, au incalcat protocolul lui tudorel.

Oare nu știi că, în funcție de situație, există și protocoale diferite? Oare nu știi că există lege pentru timp de pace și lege marțială? Adevărat că rugăciunea tâlharului de pe cruce a fost auzită, dar nu pentru că tâlharul se afla aproape de Hristos și în dreapta Lui, ci pentru că este scris: ”duhul umilit și inima înfrântă, Dumnezeu nu le va urgisi”. Deci, dacă te rogi când ești căzut total la pământ, Dumnezeu te va auzi. Dar să fii sigur că nu ai atunci nici o picătură de îngâmfare în tine și că inima ți-e făcută franjuri. Dar cred că tu vrei să te rogi lui Dumnezeu și în alte situații, nu numai în cele de limită, gata să cazi în disperare.

Așa că aștept să-mi găsești un caz în care un îngâmfat sau un om păcătos aflat în situații obișnuite s-a rugat și rugăciunea i-a fost ascultată.

Edited by tudorel666, 21 April 2015 - 14:31.


#25
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:11, said:


Cred că nu ai citit cu atenție tot ce am spus eu: credinciosul de rând duce rugăciunea preotului, iar preotul nici el nu poate duce rugăciunea direct la Dumnezeu, prin mandatul lui de preot, ci o duce sfinților și doar sfinții pot duce rugăciunea lui Dumnezeu. Este de la sine înțeles că un sfânt, adică un om neprihănit, poate duce direct la Dumnezeu rugăciunea lui. Ba chiar poate mijloci și pentru alții, Dar nu pentru oricine, pentru că este scris ”dar tu să nu mijlocești pentru ei”. Pe câtă vreme preotul, atunci când se urmează procedura arătată de Dumnezeu credincios-preot-sfânt-Dumnezeu, poate mijloci pentru rugăciunea oricui și pentru orice rugăciune făcută cu credință.

Unde ai aflat tu in Sfanta Scriptura, procedura arătată de Dumnezeu credincios-preot-sfânt-Dumnezeu, poate mijloci pentru rugăciunea oricui și pentru orice rugăciune făcută cu credință

Ca eu am aflat altceva in Biblie referitor la preot, in acest context. Vezi:

Leviticul 6:7
Şi preotul va face pentru el rugaciunea înaintea Domnului, şi i se va ierta, oricare ar fi greşeala de care se va fi făcut vinovat.”

Opinii?

#26
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 14:25, said:

Aici vorbeşte dumnezeul acestui veac , căci Cel veşnic  oferă împărăţia fără bani şi fără plată .

Adevărat că Împărăția nu o poți cumpăra pe bani sau cu alte bunuri și tocmai de aceea nu rugăciunile preoților ajung la Dumnezeu, ci doar cele intermediate de sfinți.Care și-au oferit toată viața lui Dumnezeu și nu mai au nimic pentru sine. Așa se face că degeaba există preot, dacă nu-i sfânt sau nu are nici un sfânt care să intermedieze pentru el.

View PostPicoDazore, on 21 aprilie 2015 - 14:30, said:

Unde ai aflat tu in Sfanta Scriptura, procedura arătată de Dumnezeu credincios-preot-sfânt-Dumnezeu, poate mijloci pentru rugăciunea oricui și pentru orice rugăciune făcută cu credință

Ca eu am aflat altceva in Biblie referitor la preot, in acest context. Vezi:

Leviticul 6:7
Şi preotul va face pentru el rugaciunea înaintea Domnului, şi i se va ierta, oricare ar fi greşeala de care se va fi făcut vinovat.”

Opinii?

Am arătat deja în prima postare că pentru toți preoții lui Moise intermediază însuși Moise. Fără de Moise, preoții lui nu pot adresa rugăciuni pentru nimic și pentru nimeni.

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPicoDazore, on 21 aprilie 2015 - 14:30, said:

Unde ai aflat tu in Sfanta Scriptura, procedura arătată de Dumnezeu credincios-preot-sfânt-Dumnezeu, poate mijloci pentru rugăciunea oricui și pentru orice rugăciune făcută cu credință

Ca eu am aflat altceva in Biblie referitor la preot, in acest context. Vezi:

Leviticul 6:7
Şi preotul va face pentru el rugaciunea înaintea Domnului, şi i se va ierta, oricare ar fi greşeala de care se va fi făcut vinovat.”

Opinii?
Deci după părerea voastră Isus e un mincinos . Când EL spune să ne rugăm neîncetat , cum şi în alte locuri spune "intră în odăiţa ta  . . .  şi roagă-te în ascuns , şi Tatăl care în ascuns te va auzi "  sunt doar apă de ploaie ?

#28
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:30, said:

Oare nu știi că, în funcție de situație, există și protocoale diferite? Oare nu știi că există lege pentru timp de pace și lege marțială? Adevărat că rugăciunea tâlharului de pe cruce a fost auzită, dar nu pentru că tâlharul se afla aproape de Hristos și în dreapta Lui, ci pentru că este scris: ”duhul umilit și inima înfrântă, Dumnezeu nu le va urgisi”. Deci, dacă te rogi când ești căzut total la pământ, Dumnezeu te va auzi. Dar să fii sigur că nu ai atunci nici o picătură de îngâmfare în tine și că inima ți-e făcută franjuri. Dar cred că tu vrei să te rogi lui Dumnezeu și în alte situații, nu numai în cele de limită, gata să cazi în disperare.

Așa că aștept să-mi găsești un caz în care un îngâmfat sau un om păcătos aflat în situații obișnuite s-a rugat și rugăciunea i-a fost ascultată.
Deci preotii si sfintii sunt pentru cazul in care esti ingamfat?  Iar daca esti umil si cu inima infranta, te poti ruga lui Dumnezeu direct?

#29
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Matei 6 versetul 6 .

Cred ca am lamurit problema.

#30
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 14:39, said:

Matei 6 versetul 6 .

Cred ca am lamurit problema.

6 şi, mărturisindu-şi păcatele, erau botezaţi de el în râul Iordan.

Ce ai lămurit?

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 14:39, said:

Matei 6 versetul 6 .

Cred ca am lamurit problema.
Păi cine e mincinos ? isus sau Tudorel ?   Să lămurim până la capăt .  Asa ştim cine cui slujeşte .

#32
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:39, said:

Deci preotii si sfintii sunt pentru cazul in care esti ingamfat?  Iar daca esti umil si cu inima infranta, te poti ruga lui Dumnezeu direct?

Nu știu măi, krugere, acolo scrie ”duhul umilit și inima înfrântă”. Tu nu pari să ai nici una, nici alta. Și vezi că nu scrie ”umil”, ci ”umilit”. Și tu mai degrabă umilești pe alții decât să fii umilit.

#33
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:44, said:


Nu știu măi, krugere, acolo scrie ”duhul umilit și inima înfrântă”. Tu nu pari să ai nici una, nici alta. Și vezi că nu scrie ”umil”, ci ”umilit”. Și tu mai degrabă umilești pe alții decât să fii umilit.
N-ai raspuns la intrebare. Daca nu stii, atunci de ce faci declaratii aiurea?

#34
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 14:37, said:

Deci după părerea voastră Isus e un mincinos . Când EL spune să ne rugăm neîncetat , cum şi în alte locuri spune "intră în odăiţa ta  . . .  şi roagă-te în ascuns , şi Tatăl care în ascuns te va auzi "  sunt doar apă de ploaie ?

Da, măi paco, dar mai înainte trebuie să ai odăița ta. Și tare mă tem că toate odăițele de pe pământ le cam împarți cu dracu. Iar în odăița cea ascunsă rar intrâ câte unul și numai dacă are rugăciunea inimii.

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:46, said:

N-ai raspuns la intrebare. Daca nu stii, atunci de ce faci declaratii aiurea?

Păi mă consultam cu tine, dar dacă refuzi, pot gândi și singur. Deci ”umil” și ”umilit” este același lucru după tine? Eu am zis deja că nu-i.

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 14:37, said:

Deci după părerea voastră Isus e un mincinos . Când EL spune să ne rugăm neîncetat , cum şi în alte locuri spune "intră în odăiţa ta  . . .  şi roagă-te în ascuns , şi Tatăl care în ascuns te va auzi "  sunt doar apă de ploaie ?

Și când te-ai rugat tu, paco, neîncetat?

#35
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:48, said:

Păi mă consultam cu tine, dar dacă refuzi, pot gândi și singur. Deci ”umil” și ”umilit” este același lucru după tine? Eu am zis deja că nu-i.

Nu conteaza, intrebarea e alta: cand e nevoie de preoti si sfinti pentru a duce o rugaciune la Dumnezeu si cand se poate ruga omul direct?

#36
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:51, said:

Nu conteaza, intrebarea e alta: cand e nevoie de preoti si sfinti pentru a duce o rugaciune la Dumnezeu si cand se poate ruga omul direct?

Nici un om nu se poate ruga direct, că este scris:

Romani 8:26 Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.

De aceea mereu avem nevoie de preoți și de sfinți și doar sfinții sunt cei pentru care mijlocește direct Duhul.

Edited by tudorel666, 21 April 2015 - 14:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate