Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#55
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbarbu78, on 21 aprilie 2015 - 15:37, said:

Sf. Evanghelie dupa Matei; Cap6.

5.Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7.Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
9.Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10.Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11.Pâinea noastră cea spre fiinţă dă-ne-o nouă astăzi;
12.Şi ne iartă nouă greşealele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13.Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!

De ce duci in ratacire?

Eu duc în rătăcire? Cei în mintea cărora intră doar câte un verset, două duc în rătăcire. Așa ca tine. Că vezi că scrie ”intră în cămăruța ta” și în mod sigur știi bine că nu ai nici o cămăruță. Și chiar de ai avea, dacă tu crezi că Hristos te-a îndemnat să te rogi în debara, te înșeli amarnic.
Cât privește rugăciunea Tatăl Nostru, ia să mergem să vedem pe cine a învățat Hristos să se roage așa:

Luca 11:1 Într-o zi, Isus Se ruga într-un loc anumit. Când a isprăvit rugăciunea, unul din ucenicii Lui I-a zis: „Doamne, învaţă-ne să ne rugăm, cum a învăţat şi Ioan pe ucenicii lui.”

După cum vezi, Hristos a dat această rugăciune ucenicilor, nu oricui. Deci fă-te întâi ucenic al lui Hristos și abia apoi spune această rugăciune. Dar nu uita că nu o poți spune oriunde, ci doar dacă știi să intri ”în cămăruța ascunsă” și să închizi și ușa după tine! Iar tu nu știi nici care-i cămăruța ascunsă, nici care-i cheia.
Dar accept să mă contrazici PRACTIC. Spune-mi numai când vrei să-ți punem la încercare puterea rugăciunii!

View Postbarbu78, on 21 aprilie 2015 - 15:39, said:

Dupa mintea ta, Mariane, cine are dreptate:tu sau Isus?!

După mintea ta cine are dreptate, tu sau Scriptura?

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 15:41, said:

Cine sunt acei sfinti?

Cei care au probat cu fapta că le ascultă Dumnezeu rugăciunile.

#56
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Inapoia noastră Satano . Posted Image

#57
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 15:41, said:

Ai zis ca a avut duhul infrant  si umilit... deci in cazul asta n-a mai avut nevoie de preot?

Da, și n-a fost urgisit. Adică n-a fost trimis în iad. Dar, dacă ar fi fost cine să se roage pentru el, nici pe cruce nu ajungea și chiar dacă ajungea, scăpa nevătămat și învia ca Hristos.

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 15:42, said:

El nu-L cunoaşte pe isus . Stie de Cleopa si Arsenie Boca , dar de isus n-a auzit . Dacă auzea  stia că  Isus ne-a spus să ne rugăm direct Tatălui ceresc .

Vorbește, măi paco, direct din Scriptură, dacă crezi că ai dreptate. Arată că Hristos te iubește și ia-L pe El ca martor pentru ce afirmi. Deocamdată însă văd că Scriptura nu prea vă ajută.

#58
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:44, said:



Eu duc în rãtãcire? Cei în mintea cãrora intrã doar câte un verset, douã duc în rãtãcire. Așa ca tine. Cã vezi cã scrie â€intrã în cãmãruța ta†și în mod sigur știi bine cã nu ai nici o cãmãruțã. Și chiar de ai avea, dacã tu crezi cã Hristos te-a îndemnat sã te rogi în debara, te înșeli amarnic.
Cât privește rugãciunea Tatãl Nostru, ia sã mergem sã vedem pe cine a învãțat Hristos sã se roage așa:

Luca 11:1 ÃŽntr-o zi, Isus Se ruga într-un loc anumit. Când a isprãvit rugãciunea, unul din ucenicii Lui I-a zis: „Doamne, învaþã-ne sã ne rugãm, cum a învãþat ºi Ioan pe ucenicii lui.â€

Dupã cum vezi, Hristos a dat aceastã rugãciune ucenicilor, nu oricui. Deci fã-te întâi ucenic al lui Hristos și abia apoi spune aceastã rugãciune. Dar nu uita cã nu o poți spune oriunde, ci doar dacã știi sã intri â€Ã®n cãmãruța ascunsã†și sã închizi și ușa dupã tine! Iar tu nu știi nici care-i cãmãruța ascunsã, nici care-i cheia.
Dar accept sã mã contrazici PRACTIC. Spune-mi numai când vrei sã-ți punem la încercare puterea rugãciunii!



Dupã mintea ta cine are dreptate, tu sau Scriptura?



Cei care au probat cu fapta cã le ascultã Dumnezeu rugãciunile.

Mda, m-am lamurit.  Sa fii sanatos si sa duci cate mai multe rugaciuni la preoti din partea mea.
Sa fii sanatos si numai bine.

#59
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 15:45, said:

Inapoia noastră Satano . Posted Image

Deocamdată văd că înapoia voastră nu m-ați putut da. Dar ai dreptate: înapoia lui Paco, Satano! Lasă-l pe el să te conducă, nu-l mai conduce tu pe el!

Vezi, măi, sunteți patetici. Hristos zicea ”înapoia mea, Satano” și demonstra și cu vorba și cu fapta că dracii ascultă de El Dar tu numai te lauzi și asta taman de la cel ce stă dinapoia ta vine. Că nu stă dinapoia ta supus, ci stă înapoia ta cum stă și călărețul înapoia calului ce-i trage căruța...

#60
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014
Initiatorul topicului face acelasi lucru de care ii acuza pe protestanti. Isi promoveaza propriile idei ca si cum ar fi scrise in piatra.

Ca daca ar fi ascultat ce spune Biserica Ortodoxa ar fi inteles ca nu doar ca oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu, dar ca orice crestin are datoria sa faca acest lucru. Ca de aia exista rugaciunea Tatal Nostru.

#61
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 15:49, said:

Mda, m-am lamurit.  Sa fii sanatos si sa duci cate mai multe rugaciuni la preoti din partea mea.
Sa fii sanatos si numai bine.

Apoi te-ai măi lămurit de câteva ori. Dar tu nici măcar Tatăl nostru nu poți să spui, că este rugăciunea rezervată ucenicilor lui Hristos. Iar ucenicii lui Hristos îi citesc zi de zi Cuvântul, că altminteri nu mai sunt ucenici. Însă tu tot aștepți mură-n gură și când nu-ți place pleci, întorcând dosul.

View PostBadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 15:52, said:

Initiatorul topicului face acelasi lucru de care ii acuza pe protestanti. Isi promoveaza propriile idei ca si cum ar fi scrise in piatra.

Ca daca ar fi ascultat ce spune Biserica Ortodoxa ar fi inteles ca nu doar ca oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu, dar ca orice crestin are datoria sa faca acest lucru. Ca de aia exista rugaciunea Tatal Nostru.

Interesant că eu am justificat cu Scriptura, dar nu am zis că aș avea eu dreptate, ci doar că așa am înțeles eu din Scriptură. Dar tu nu justifici nimic cu Scriptura, dar te lauzi că ai avea dreptate...



Și cred că ai înțeles grești pentru că și eu m-am exprimat nițel greșit. Dar ar fi ieșit apoi prea lung titlul topicului. Deci, de rugat se poate ruga oricine, oricui. Problema este că degeaba te rogi la Dumnezeu, dacă nu îți ascultă rugăciunile. Că din cauza aceasta unii au ajuns la concluzia că hoțul se duce la furat și Dumnezeu îi ascultă rugăciunea de dinainte de a pleca la furat sau de după ce s-a întors de la furat!

Edited by tudorel666, 21 April 2015 - 16:04.


#62
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:44, said:



Deci pricepeți o dată că în Împărăția lui Dumnezeu este o ordine și nu se poate ca oricine și oricând îi vine lui să dea buzna cu rugăciuni și cereri la Tronul Dumnezeirii. Da, omul obișnuit se poate adresa lui Dumnezeu doar prin intermediul preoților!
Prin intermediul singurului Mijlocitor, Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, oricine poate sa se roage la Dumnezeu, Tatal ceresc. Asa ne invata Scriptura.

#63
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:55, said:

Interesant că eu am justificat cu Scriptura, dar nu am zis că aș avea eu dreptate, ci doar că așa am înțeles eu din Scriptură. Dar tu nu justifici nimic cu Scriptura, dar te lauzi că ai avea dreptate...

Interesant ca te pretinzi a fi ortodox dar faci exact ceea ce fac protestantii. Citesti ( daca citesti ca ai fi putut gasi un exemplu mai bun, de exemplu in cartea lui Iov la sfarsit este un exemplu mai bun care ti-ar sustine teoria ), tragi propriile concluzii si apoi vii si le spui altora cam cum sta treaba. Unde anume ai auzit tu in lumea asta ca i-ar fi spus un preot sau un sfant ortodox vreodata cuiva ca nu se poate ruga direct Tatalui Ceresc ? Preotul si sfintii sunt ajutoarele noastre, daca nu vei avea o relatie personala cu Tatal Ceresc, nici rugaciunile celorlalti nu te vor ajuta.

#64
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postglitter, on 21 aprilie 2015 - 16:04, said:

Prin intermediul singurului Mijlocitor, Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, oricine poate sa se roage la Dumnezeu, Tatal ceresc. Asa ne invata Scriptura.

Așa ai înțeles tu? Și ai pus și la încercare ce ai înțeles? Ai mutat până acum vreun munte din loc? Sau măcar ai rămas vreodată fără cric și ai folosit rugăciunea în locul acestuia?

#65
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:49, said:

Da, și n-a fost urgisit. Adică n-a fost trimis în iad. Dar, dacă ar fi fost cine să se roage pentru el, nici pe cruce nu ajungea și chiar dacă ajungea, scăpa nevătămat și învia ca Hristos.

Tu chiar esti complet pe dinafara crestinismului daca sustii ca talharul a pierdut ceva din cauza ca a apelat direct la Isus in loc sa implice un preot si un sfant. Adica Isus a facut o treaba mai proasta decat ar fi facut ajutat de o echipa de popi?

Fyi, talharul a primit viata vesnica atunci si a murit fizic, dar a intrat in "sanul lui Avraam" unde asteapta invierea. Si apare in Scriptura ca exemplu pentru noi si ca marturie ca Isus primeste pe orice suflet care vine la El asa cum a venit talharul. Unde erau preotii cand talharul s-a rugat Domnului? Isi bateau joc de El ... si continua sa faca asta in prezent.

Edited by kruger, 21 April 2015 - 16:08.


#66
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 16:06, said:


Interesant ca te pretinzi a fi ortodox dar faci exact ceea ce fac protestantii. Citesti ( daca citesti ca ai fi putut gasi un exemplu mai bun, de exemplu in cartea lui Iov la sfarsit este un exemplu mai bun care ti-ar sustine teoria ), tragi propriile concluzii si apoi vii si le spui altora cam cum sta treaba. Unde anume ai auzit tu in lumea asta ca i-ar fi spus un preot sau un sfant ortodox vreodata cuiva ca nu se poate ruga direct Tatalui Ceresc ? Preotul si sfintii sunt ajutoarele noastre, daca nu vei avea o relatie personala cu Tatal Ceresc, nici rugaciunile celorlalti nu te vor ajuta.

Știi ce am aflat despre Ortodoxie? Că scrie undeva: ”cel ce nu va veni la biserică trei duminici la rând, să se caterisească”. Dacă pe tine te-a învățat vreun preot că îți ascultă Dumnezeu rugăciunile, dacă nu ții legătura cu Biserica, sau dacă te-a învățat vreun preot că ei sunt doar de umplutură și că în rest mirenii s-ar descurca și singuri, vino și spune-mi-l și mie!
De fapt eu arăt taman ceea ce arată și ortodoxia: că preoții nu sunt puși de florile cucului să facă slujbe pentru vii și morți!

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 16:07, said:

Tu chiar esti complet pe dinafara crestinismului daca sustii ca talharul a pierdut ceva din cauza ca a apelat direct la Isus in loc sa implice un preot si un sfant. Adica Isus a facut o treaba mai proasta decat ar fi facut ajutat de o echipa de popi?

Fyi, talharul a primit viata vesnica atunci si a murit fizic, dar a intrat in "sanul lui Avraam" unde asteapta invierea. Si apare in Scriptura ca exemplu pentru noi si ca marturie ca Isus primeste pe orice suflet care vine la El asa cum a venit talharul. Unde erau preotii cand talharul s-a rugat Domnului? Isi bateau joc de El ... si continua sa faca asta in prezent.

Dacă mi-l aduci pe tâlhar martor, te cred. Dacă nu poți să-l aduci martor, atunci lasă-l în pace și folosește ce ai la îndemână: Scriptura.

#67
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Dar de ce trebuie sa ma rog? Nu este Dumnezeu omniprezent si atotstiutor? El ar trebui sa-mi stie necazurile, bucuriile si nevoile... Sinceritatea mea din rugaciuni nu-si are rostul pt ca EL ar trebui sa stie situatia mea si EL fiind cel Prea Milostiv ar sti daca sa ma ajute sau nu in viata mea de muritor fara sa ajung sa-i cersesc bunavointa...

#68
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014
Preotul nu-i pus acolo ca sa se roage in locul tau ci ca sa se roage impreuna cu tine. Du-te si intreaba-l daca exista vreun om pe lumea asta care nu se poate ruga direct Tatalui. Apoi vino si spune-ne si noua ce ti-a raspuns.

#69
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:44, said:

Da, omul obișnuit se poate adresa lui Dumnezeu doar prin intermediul preoților!

Da, normal ca plebea, turma de porci nu se poate ridica in sferele inalte ale preotimii, plebe al carei rol este de se supune, a hrani, imbraca si spala pe cur acesti intermediari.
Ce ne-am face fara preotii si taxele lor, probabil ca omenirea ar disparea mai abitir decat in cazul in care s-ar stinge soarele, biosfera s-ar dizolva rapid in neant, ar intra instantaneu in putrefactie, planeta ar face implozie.
Caci, nu-i asa, intotdeauna intermediarii au tinut civilizatia asta in spate.

Problema e ca trecand prin atatia intermediari, invataturile spirituale care ajung la plebe sunt cam toate second-hand. Posted Image

In momentul in care ultimul intermediar dispare, apare instant si gaura neagra care inghite Terra. De fapt nu doar Terra, ci tot Universul, caci acum mi-a picat fisa: Universul in totalitate, cu toate miliardele de ani lumina, a fost creat doar pentru aceasta turma de porci nerecunoscatoare.

Asa ca aveti grija de intermediari, ei sunt deasupra tuturor, nu trebuie criticati, judecati sau nici macar indispusi.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vNoErHIfrGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 21 April 2015 - 16:21.


#70
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Deci eu, care imi vad doar de meseria, ma ocup doar de femeia mea (da, stiu, sunt defect, adica ar trebui sa mai le regulez si pe ale altora care nu le acorda suficienta atentie) si de copilul meu si de catelusa mea, care sincer sa fiu, nu stiu de ce prea bunul Dzeu a pedepsit-o cu boala epilepsiei, nu merit sa ma adresez direct?
Am nevoie de un intermediar? Adica Dne Dne ma considera atat de retardat si idiort si cretin?''
Nu pot formula o rugacine corecta? Pai sa ma ierte bunul si amabilul Dzeu, daca unul care are 2 clase mai mult decat trenul poate sa i se roage, eu care am mai multe..
De ce puii mei ma trateaza ca pe un subom? Pana la urma muncesc banii, nu ii fur.
Asa ca nu inteleg de ce dracu am nevoi sa ii platesc unui intermediar..
Si chiar, ce cod de legi a violat sau incalcat cu buna stiinta sau din prostie biata mea catelusa de face boala asta? Asta-i maretia si puterea ta de iti arati muschii pe un ghem de blana de 60cm +20coada si 7.5kg? '
Adevarul e ca in timp ce ma joc cu ea si ii trag ciorapii din gura, mi gaureste. Dar asta-i problema intre mine si ea. Si pe nu ma deranjeaza sa imi cumpar alti ciorapi. Asa dau de munca la mai multi fabricanti, soferi, etc..
Asa ca amice, sau eu sunt cretin si nu inteleg, sau altciuneva dintre noi doi.

Edited by Prien, 21 April 2015 - 16:29.


#71
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostEngineer_xxl, on 21 aprilie 2015 - 16:14, said:

Dar de ce trebuie sa ma rog? Nu este Dumnezeu omniprezent si atotstiutor? El ar trebui sa-mi stie necazurile, bucuriile si nevoile... Sinceritatea mea din rugaciuni nu-si are rostul pt ca EL ar trebui sa stie situatia mea si EL fiind cel Prea Milostiv ar sti daca sa ma ajute sau nu in viata mea de muritor fara sa ajung sa-i cersesc bunavointa...
Rugăciunea are un alt rost , în sensul că dacă vrei să fii plăcut Lui să-ţi arate calea . Poate eşti prea mândru , sau lacom , sau îţi fug ochii după fuste   şi doreşti să scapi de "bolile" astea  , te rogi la EL să-ţi arate cum să scapi de ele .

View PostPrien, on 21 aprilie 2015 - 16:17, said:


Si chiar, ce cod de legi a violat sau incalcat cu buna stiinta sau din prostie biata mea catelusa de face boala asta? Asta-i maretia si puterea ta de iti arati muschii pe un ghem de blana de 60cm +20coada si 7.5kg? '
Nu dumnezeu pedepseşte ci păcatul care a pătruns în lume a ştirbit perfecţiunea creaţiunii . De exemplu sunt oameni fumători , chiar generaţii la rând care afectează genomul uman , la fel şi în cazul alcoolului  , cafelei si alte nenorociri . Consumul în exces de carne iarăşi afectează , consumul de carne nerecomandat (porc, melci sau cal  . . )  toate acestea afectează puritatea genomului , dar mai e ceva foarte important de care omul în general nu ţine cont , şi anume hrana spirituală "stricată"   produce şi ea nenorociri atât trupului cât şi spiritului . Deci nu dumnezeu e cel care pedepseşte ci păcatul e cel care produce distrugere .

Edited by pacopaco1967, 21 April 2015 - 16:41.


#72
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 16:06, said:


Așa ai înțeles tu? Și ai pus și la încercare ce ai înțeles? Ai mutat până acum vreun munte din loc? Sau măcar ai rămas vreodată fără cric și ai folosit rugăciunea în locul acestuia?
Munti nu am mutat din loc, dar am probat, rugaciunea "Tatal nostru" rostita cu convingere poate sa slabeasca/ anuleze forta Celui rau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate