Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Izolatie casa exterior - Polistiren - ce grosime/densitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
petricahrisca

petricahrisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.12.2013
-15°e frig ? La Rădăuți sunt și -35 și nu are nimeni izolație mai mare de 10 cm . Și oricât de mare ar  fi casa nu a înghețat de frig. Se păstrează și 15 ore 23 ° la -20° afara. Nu te lua după prostii. O izolație de 10cm eps 100 e supersuficienta

#38
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ce logica... Posted Image

pai nu mori de frig nici cu zero izolatie... dar cu ce costuri lunare? Ca sa mentina temperatura aia de 23 de grade la -20 grade afara tu crezi ca centrala/soba/ce-o fi ... consuma la fel ? :D

#39
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
petrica, daca faci sex non-stop, la -20 grade nu-ti mai trebuie izolatie deloc.

Edited by laffin, 24 October 2019 - 09:38.


#40
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Salut. Am cumparat casa in care locuiesc si e izolata cu polistiren de 5 cm peste care s-a aplicat adeziv si plasa apoi tecuiala tip praf de piatra. Intenționez sa adaug inca 10 cm de polistiren pete cel existent. Intrebarea mea este: ce material sa folosesc pe post de liant? Adeziv obișnuit la sac sau se poate folosi spuma pentru polistiren? care din cele doua au aderenta (fac priza) mai buna? Mentionez ca voi folosi si suruburi de fixare. 4 buc pe colturi si 1 buc pe mijlocul fiecare placi.

#41
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu stiu sa iti raspund la intrebare, dar in locul tau nu as astepta raspunsuri pe forum, daca vad ca nu raspunde nimeni. As citi niste fise tehnice ale adezivilor, sau as suna la producatori (Kanuf, Baumit, Mapei, etc - majoritatea au nr de telefon pe site) si as cere sfaturi pentru problema ta.

Edited by wizake, 05 November 2019 - 21:03.


#42
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 addysoftware, on 19 aprilie 2015 - 10:54, said:

Ref la deschisul geamurilor: da, se pierde destul de mult. O aerisire de un minut in toata casa in Ianuarie inlocuieste total aerul din casa si trebuie facuta cam de 3 ori pe zi.
La o casa de 10 x 10 x 5 metri = 500mc, la o diferenta de temperatura de 30 grade (20 inauntru si -10 afara) se pierd

Q = 500 x 1,3 x 30 = 19,5MJ / aeriseala = 5,4kWh = aproximativ o jumatate de metru cub de gaz. sau 1,5kg lemne


Pe luna vor fi 30 x 3 x 1/2 = 45 mc. Pe iarna vor fi in medie 180mc pierduti doar pt "aeriseala".
O ventilatie cu recuperare de caldura mentine aerul proaspat tot timpul si aceasta pierdere se reduce aproximativ la o zecim.


Totul contribuie, si se face o optimizare in functie de planul casei. Initiatorul topicului spune ca parter+mansarda, deci la el se aplica aproximativ proportiile pe care le-am dat deja. Cum nu mai poate izola dedesubt, ar fi bine sa izoleze macar peretii si soclul ca lumea, si sa faca orice efort posibil sa nu ii iasa punti termice la acoperis.

btw, casa mea pe care o fac la vara va fi izolata cu 65 cm paie, in medie.

1.La o casa de 200 m2 utili nu ai de ce sa i faci mai mult de o aerisire totala pe zi ! Poate doar daca ai 2 clase de gradinita in ea nu o familie de 3-4 persoane care nici macar nu sunt toti acasa pe parcursul zilei ! Sa fim seriosi sunt 500 m3 de aer. Deci deodata formula finala se imparte la 3.
2. Aerisirea se face in mod normal ziua si la iernile de acum temperatura iarna este in mod normal in jur de 0 grade f des chiar pozitiva ! Deci o medie de zero grade ar fi mult mai corect de luat nu -10 ! De aici avem cf formulei 3,6 KW sau aprox 1/3 m3 gaz.
Deci refacand calculele ceva mai corect avem:
       30x1x1/3= 10 m3 gaz/luna sau 40 m3 pe iarna pe "aeriseala" . Eu spun ca e mult mai corect acest calcul !  Ventilatia minune are urmatoarele neajunsuri :  Costul prohibitiv ce se recupereaza intr-o viata de om daca traiesti vreo 80-90 de ani daca luam in calcul economia de energie ,ventilatia merge cu electricitate si nu doar iarna !
                     Problemele tehnice si intretinerea care adauga si ele costuri in timp sistemului ,
                     Zgomotul in functionare ce pt persoanele sensibile este f deranjant sa nu spun stresant - la mine este cazul ! Prefer linistea perfecta noaptea .
                     Deci ventilatia minune daca ar costa 1000-1500 de euro pt casa prezentata de 200 m2 ar fi poate rentabil dar nu de zece ori mai mult .  Cu siguranta pe Terra nu sunt mai mult de cateva procente din casele locuite ce folosesc asa ceva ! Am fost prin lume plecat destul dar nu prea am vazut in practica sa fie ceva uzual pe nicaieri ventilatia minune.. Iar in Ro pesemne vreo 0,1 % daca au asa ceva...

#43
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Apai daca n-au in Ro, inseamna ca nu-i buna...

#44
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Ei lasa ca nici in Lumea Civilizata din vest nu se omoara cu asa ceva stai linistit !  Nu vei gasi vreo statistica sa ti arate ca ai multe din locuinte cu asa ceva !  Daca gasesti posteaza aici sa o vedem si noi !  Nu a spus nimeni ca nu-i buna !  Este dar in acelasi timp este fara rost ! Cat economisesti cu ea pe timp de iarna pierzi cu ea pe timp de vara cand consuma in continuare energie electrica ... Si nu e ieftina deloc gluma !  Este precum un Maybach sau Bugatti Veyron. Nu spune nimeni ca nu-s bune dar sunt achizitionate de cei ce-si permit luxul sau sunt snobi sau ambele ! Nu au o utilitate normala in plus fata de masinile normale... Exact la fel si cu aerisirea minune ! La noi cei ce le fac reclama sunt in general cei ce le comercializeaza,instaleaza si desigur cei ce-si permit asa ceva fara sa se gandesca daca e util si rentabil majoritate snobism...  Daca ne uitam la unii gen Buhnici au case minune dar in realitate sunt un fel de depozite cu tehnologie si atat . Nu niste case calde primitoare din care sa nu-ti vina sa mai pleci...la fel snobism de mare clasa...  Daca folosesti aceiasi bani pt a mari izolatia casei ajungi la casa pasiva unde vei cauta sa deschizi geamurile intentionat caci energia termica umana deja devine importanta...Asta da rentabilitate in utilizarea banilor...

Edited by ADAMCLISI-2020, 16 October 2021 - 11:26.


#45
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 ADAMCLISI-2020, on 16 octombrie 2021 - 11:18, said:

Cat economisesti cu ea pe timp de iarna pierzi cu ea pe timp de vara cand consuma in continuare energie electrica

Nu este chiar atât de mare consumul și, totuși, se presupune că vara te folosești de panourile solare pentru a acoperi astfel de consumuri...

Este însă greu de cuantificat în bani plusul de confort pe care ți-l oferă un astfel de sistem de ventilare, mai ales dacă ai vreo alergie la polen sau alte probleme respiratorii.

#46
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Sincer nu prea am ce cuantifica la plus de confort !  Casa de 200 m2 utili cere un sistem ce ma costa lejer 7000 de euro minim. Sistem care are costuri de intretinere ce cu siguranta ma streseaza mai mult decat deschiderea naturala si normala a unui geam la momentul oportun-plus placerea unei brize de aer prospat curat si rece ce te invioreaza ... iar consumul electric este tot consum curent ce il obtin de la panourile fofovoltaice sau din retea nu e important...energia respectiva poate fi folosita in alta parte nu-i asa ? Dar din calculele facute mai sus la pretul normal de gaz nu fluctuatiile de anul acesta economisesc pe toata iarna prin ventilatia minune la gaz 40 m3 care costa cat ? 70--80 ron hai 100 rotund... Acum cine are alergie la polen nici din casa nu poate iesi in perioada respectiva... la fel ventilatia aia constanta nu te ajuta deloc daca esti proprietar prin ghetourile dormitor din periferia Bucurestiului unde aerul poluat ramane aproape la fel de poluat doar putin filtrat ...
Adevarat este ca gusturile nu se discuta si unii isi permit sa plateasca f mult pt o mica, f mica diferenta de confort !  Practic este un Lux nu o necesitate . Exact ca la masinile de Lux... Este perfect in schimb pt cei ce-si permit la baza o casa pasiva iar banii pt asa ceva nu sunt nici pe departe o problema de rezolvat cu banca !

Edited by ADAMCLISI-2020, 17 October 2021 - 09:50.


#47
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu dorm cu usa inchisa la dormitor.

Inainte de a monta sistem de ventilatie, aeriseam seara si aveam 410 ppm CO2 la culcare, iar dimineata aveam 2000 ppm CO2 si o stare de ameteala.

Dupa montarea sistemului de ventilatie, seara cand intru in dormitor am deja 410 ppm, nu-mi mai bat capul cu aerisirea prin geam, iar dimineata am in jur de 600 ppm CO2.

Pentru mine face toti banii.

NU vei obtine acelasi confort aerisind cu geamurile deschise. Te amagesti singur daca crezi asta.

Edited by kolfleading, 17 October 2021 - 10:41.


#48
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Acum depinde si de ce volum de aer are camera si cate persoane o populeaza in noaptea respectiva !  La camerele de bloc de regim comunist este si asta posibil doar ca sincer si in cazurile astea posibile nu am auzit ca 99 % din populatia Romaniei sa aiba migrene... Iar cine-si construieste casa pe pamant construieste si camere presupus mai mari de 10 m2 bucata...  Putem discuta mult si bine despre cazuri particulare precum al tau in care mai umbli si cu masuratori de ppm CO2 dar asta nu schimba realitatea ca este o chestie de nisa aceasta ventilatie si asa va ramane cu siguranta multa vreme de acum incolo . Lumea traieste in case normale de milenii fara sa-si puna probleme de acest gen vreodata . Pe mine ma doare capul uneori tocmai din cauza ca aerul la casa este f uscat in special iarna daca nu a locuit nimeni la casa cateva zile avand structura de pereti , lambrisare, mobila de lemn masiv toate astea tinand o atmosfera f uscata in jur de 30-35 % umiditate ce obligatoriu cere aerisiri sau umidificator pt a sta mai spre 50 %. Mamei mele in schimb ii prieste mai bine aerul uscat decat cel mai normal de la bloc !  La casele de beton este exact invers, la fel nu am asemenea problema la apartament la umiditate 50-55 %... Daca nu ma insel ai si un interes pecuniar in promovarea acestor sisteme sau ma insel eu ?

Edited by ADAMCLISI-2020, 17 October 2021 - 11:34.


#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Te inseli in multe privinte, inclusiv aceea cu interesul pecuniar.

#50
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Asta este . Poate ca ma insel caci oameni suntem .Imi cer scuze daca nu ai nici o legatura cu vanzarea recomandarea oficiala sau instalarea acestor sisteme. Fiecare poate sa citeasca argumentele si de o parte si de alta sa-si faca o idee despre ventilatia minune. Daca vrem vom gasi f multi care recomanda incalzirea electrica in pardoseala sau cu panouri electrice chiar daca acest sistem de incalzire este cel mai costisitor- au si argumente gen randament 100% ... de parca randamentul ii baga in buzunar utilizatorului diferenta intre incalzirea cu orice alta sursa si cea electrica...
P.S. Am casa aproape de padure zona de deal fara industrii poluante in apropiere sau smog auto si aerul curat ce ma inunda cand deschid geamul sa aerisesc face mai mult decat o mie de ventilatii minune langa un oras poluat spre exemplu... in rest weekend placut !

Edited by ADAMCLISI-2020, 17 October 2021 - 12:54.


#51
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 ADAMCLISI-2020, on 17 octombrie 2021 - 11:24, said:

nu am auzit ca 99 % din populatia Romaniei sa aiba migrene...  Lumea traieste in case normale de milenii fara sa-si puna probleme de acest gen vreodata

Corect, dar motivul era altul: slaba etanșeitate la pierderile de aer a clădirii, în principal dată de tâmplăria din lemn cu lufturi semnificative. Chiar și cu ferestrele închise permanent existau câteva schimburi de aer în fiecare zi.

În timpurile moderne, însă, când blocurile se îmbracă în polistiren și tâmplăria din lemn este înlocuită cu una mult mai etanșă, încep să apară probleme.

Soluțiile de ventilație nu sunt tocmai ieftine, dar poți opta pentru unele descentralizate, care sunt mult mai accesibile.

#52
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Si asta este corect daca vb de casele din trecut sau cele ramase cu tamplarie veche neetansa .  Dar la oras cred ca vreo 80 % daca ma uit la blocuri au deja tamplarie etansa termopan ce impreuna cu usa de la intrare inchid aproape perfect apartamentele. Si mai mult de 50 % din romani stau la bloc... sistemele descentralizate sunt mai ieftine putin dar si eficienta lor este diferita...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate