Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nokia vinde HERE Maps

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Orice ruta aleasa de gps sa verifica, nu mergi ca orbul.

#20
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 the_ice_master, on 17 aprilie 2015 - 23:40, said:

Is cam aiuriti Nokia daca vand si Here Maps. Ce motiv are avea sa faca asta? Ma pot gandi numai la bani.
Nu cred ca sunt aiuriti.Probabil cei de la Nokia nu sunt multumiti de raportul bani cheltuiti cu realizarea acestei harti versus profit, asa cum s-a intamplat si cu divizia de telefonie mobila.Ar fi grozav ca cei de la Google sa cumpere Here Maps deoarece din combinatia hartii Google versus Here Maps ar iesi o harta grozava.La fel ar sta treaba si in situatia in care cei de la TomTom ar cumpara ei Here Maps.Presupun ca oricine va cumpara Here Maps va asigura in continuare hartile pentru navigatoarele dedicate marca Garmin, inclusiv la cele care beneficiaza de reactualizarea hartii pe toata durata vietii aparatului.
Cum ar fi ca  o firma chineza sau ruseasca sa cumpere Here Maps?Sper sa nu se ajunga aici.
Pentru binele clientilor si al calitatii produsului furnizat acestora ar fi bine ca pe piata sa existe cel putin 2 firme care produc harti pentru navigatoarele dedicate.Cand detii monopolul nu te mai intereseaza imbunatatirea calitatii produsului realizat deoarece clientii nemultumiti de produsul tau nu pot opta pentru alt produs.

Edited by fredy2007, 18 April 2015 - 09:53.


#21
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 ZIGZAG20, on 17 aprilie 2015 - 21:54, said:

Doamna admin cat timp costurile internetului mobil în roaming vor fi exorbitante astea sunt vise.... Când ai o flota de TIR-uri nu poți sa te bazezi pe Waze Posted Image...  Vad ca v-a prins febra Waze


Cu ocazia asta ne prindem si noi de nivelul veniturilor unuia - altuia de pe forum.

Da jos avatarul ala cu Tesla ca e exorbitanta masina.

#22
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 DIVX2006, on 18 aprilie 2015 - 05:23, said:

iGO este cel mai usor de folosit.

Probabil ai testat toate produsele din aceasta gama existente pe piata si in final ai ajuns la aceasta concluzie, nu?

#23
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am testat eu de mi s-a urat.

igo este top 3 cele mai bune softuri de navigatie. Offline. Bate de la distanta Here Drive.

Cel mai tare soft online este Waze. Asa cu costurile lui exorbitante de cativa eurocenti pe zi.

Edited by Groot, 18 April 2015 - 09:58.


#24
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 rotnic, on 18 aprilie 2015 - 08:22, said:

Orice ruta aleasa de gps sa verifica, nu mergi ca orbul.

Intodeauna te bazezi in trafic pe ce vezi tu cu ochii tai(infrastructura existenta, indicatoarele rutiere, semafoare) si abia iei in considerare traseul indicat de navigator(gps sau glonass).Eu asa procedez.

Edited by fredy2007, 18 April 2015 - 10:02.


#25
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 rotnic, on 18 aprilie 2015 - 08:22, said:

Orice ruta aleasa de gps sa verifica, nu mergi ca orbul.

Eu nu verific. Si nu am luat teapa.

#26
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 Groot, on 18 aprilie 2015 - 09:57, said:

Am testat eu de mi s-a urat.

igo este top 3 cele mai bune softuri de navigatie. Offline. Bate de la distanta Here Drive.

Si care este clasamentul in acest top?Cine ocupa pozitiile 1, 2 si 3, dupa tine?Multumesc frumos.

#27
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
igo, tom tom, garmin. Greu de pozitionat pe podium pentru ca toate au puncte forte si slabiciuni relativ la celelalte. Dar toate trei sunt extrem de puternice, mult superioare here drive.

Edited by Groot, 18 April 2015 - 10:01.


#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Groot, on 18 aprilie 2015 - 10:00, said:

mult superioare here drive.
garmin foloseste hartile de la here, la fel si igo, printre altele...

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Da, dar nu conteaza doar hartile.  Desi, incontestabil, sunt extrem de importante.

#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 gumball3000, on 18 aprilie 2015 - 12:06, said:

garmin foloseste hartile de la here, la fel si igo, printre altele...


Eu nu am zis ca hartile ar fi nasoale, ca am vazut si eu logo-ul Here cand deschid igo-ul. Am zis doar ca softurile pe bani sunt mult mai puternice. Here drive nu are lucruri elementare ca selectia benzii de exemplu. Intr-un oras mare sau intr-o incarligatura de autostrazi poti sa iti iei leapsa foarte usor din cauza asta. Probabil ca face asta dinadins ca sa nu rupa din piata softurilor de navigatie care platesc bani buni pentru dreptul de utilizare here maps.

A nu se intelege ca nu as folosi cu foarte multa placere Here Drive in lipsa de altceva.

Edited by Groot, 18 April 2015 - 14:32.


#31
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Compania finlandeză Nokia ia în calcul vânzarea diviziei de hărţi HERE, iar printre potenţialii clienţi se numără Facebook, Apple, Uber, Amazon şi Alibaba. Totuşi, o eventuală tranzacţie ar putea fi împiedicată de marile companii auto care folosesc serviciul.
http://www.gandul.in...-nokia-14162004

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Se discuta deja aici.

#33
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005

 gumball3000, on 18 aprilie 2015 - 12:06, said:

garmin foloseste hartile de la here, la fel si igo, printre altele...

 Barboso, on 18 aprilie 2015 - 12:50, said:

Da, dar nu conteaza doar hartile.  Desi, incontestabil, sunt extrem de importante.

Conteaza mai mult softul. Dau un exemplu recent. Am pe iphone Navigon platit care foloseste harti Here. Am instalat si aplicatia Here. Daca dau rutare catre Thassos, Here ma duce frumos prin Makaza, iar Navigon foloseste Makaza DOAR daca selectez ruta Short, afisand timp total ~9h si vreo 600km. Pentru Fast sau Optimum ma duce in balarii, spre Turcia, afisand ~700 km si timp total de 11h.

Deci si softul are o componenta extrem de importanta.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ZIGZAG20, on 17 aprilie 2015 - 21:54, said:

Când ai o flota de TIR-uri nu poți sa te bazezi pe Waze Posted Image
Cine are în administrare flote de TIR-uri şi de autocare foloseşte aplicaţii profesionale. Waze este dezvoltat de amatori şi entuziaşti pentru utilizatori amatori şi entuziaşti.
Dintotdeauna m-am întrebat (retoric, ce-i drept) de ce se aplică roaming-ul comunicaţiilor de date mobile.

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 SwatKat, on 12 mai 2015 - 09:52, said:


Conteaza mai mult softul. Dau un exemplu recent. Am pe iphone Navigon platit care foloseste harti Here. Am instalat si aplicatia Here. Daca dau rutare catre Thassos, Here ma duce frumos prin Makaza, iar Navigon foloseste Makaza DOAR daca selectez ruta Short, afisand timp total ~9h si vreo 600km. Pentru Fast sau Optimum ma duce in balarii, spre Turcia, afisand ~700 km si timp total de 11h.

Deci si softul are o componenta extrem de importanta.

Cat timp sunt versiuni diferite de harti nu are relevanta ca sunt tot Here, mai testeaza si peste vreo cateva update-uri.

#36
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Atata vreme cat harta stie de Makaza, se poate selecta teaseul respectiv, a selecta automat o ruta mai lunga atat ca ne de km cat si ca timp e o problema de soft.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate