Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Adoptă un Ș

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#1
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
[ http://tastatura.info/assets/images/adopta-un/Adopta-un-S.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am scris despre campania „Adoptă un Ș” la: http://tastatura.inf...4/08/adopta-un/

Edited by cristianadam, 09 April 2015 - 23:15.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Frumoasa initiativa. Dar foarte multi dintre noi avem tastatura setate pe engleza, cand aveam Windows 7 foloseam regulat diacriticele, dar acum de cand folosesc 8.1 situatia e mai complicata. Am si uitat de pe ce taste se pun diacriticele, ar dura ceva pana sa invat :) Recunosc, rusinea mea...

In ziua de azi diacriticele se folosesc doar pentru ca exista autocorectul, nu stiu cati le introduc de pe taste, mai ales pe telefon.

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 Daian95, on 09 aprilie 2015 - 23:16, said:

Frumoasa initiativa. Dar foarte multi dintre noi avem tastatura setate pe engleza, cand aveam Windows 7 foloseam regulat diacriticele, dar acum de cand folosesc 8.1 situatia e mai complicata. Am si uitat de pe ce taste se pun diacriticele, ar dura ceva pana sa invat Posted Image Recunosc, rusinea mea...

In ziua de azi diacriticele se folosesc doar pentru ca exista autocorectul, nu stiu cati le introduc de pe taste, mai ales pe telefon.

Eu sunt un obsedat cu chestia asta. Cunosc așezarea diacriticelor și pe română și pe germană chiar dacă am tastatură pe laptop configurată pe engleză (americană). E o chestie de adaptare iar eu am început de pe vremea când foloseam Vista (când s-a lansat).

Pe telefon la fel, nu suport fără diacritice mai ales că folosesc regulat cuvinte genul sunt/șunt și e important să se înțeleagă.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu știu cum să-ți zic, dar eu am voie să scriu S în loc de Ș Posted Image biztos

Eu am tastatura fizică in engleză internatională.
La input languages am RO Programmers ( pentru că apas AltGr+A=ă, +s=ș, etc ), JP Microsoft IME ( foarte mișto, păcat c-o dă in bară la niște kanjiuri ) și EN US Intl pentru a scrie folosind diacritice în alte limbi ( HU, FR )/


Problema în limba română e deprinderea. Nu am fost invățat, nu s-a folosit nici în media.


Dar ideea e foarte bună...poate ne trezim și noi la realitate!

Edited by lex404, 09 April 2015 - 23:27.


#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 LeopardSurd, on 09 aprilie 2015 - 23:22, said:

Eu sunt un obsedat cu chestia asta. Cunosc așezarea diacriticelor și pe română și pe germană chiar dacă am tastatură pe laptop configurată pe engleză (americană). E o chestie de adaptare iar eu am început de pe vremea când foloseam Vista (când s-a lansat).

Pe telefon la fel, nu suport fără diacritice mai ales că folosesc regulat cuvinte genul sunt/șunt și e important să se înțeleagă.

Pe telefon si tableta am autocorectul, macar acolo scriu corect 100%, iar pe tastatura folosesc tastatura optimizata in engleza, dar incerc cat pot sa nu masacrez limba romana :) La o adica asta e important, sa stii sa scrii corect. Daca stii fara diacritice sa scrii corect, e imposibil sa nu sti si cu diacritice.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cand voi avea (a se citi "gasi") laptop bun (nu vreo petarda Maguay... desi nici alea nu stiu daca au) cu tastatura completa, cu diacritice, nu s-o setez pe-a mea si sa-mi zapaceasca toate tastele - Y devine Z si vicecersa, - devine + si viceversa, etc.

Si cand nu vor mai exista aberatii de afisare, din cauza codificarii, astfel incat, in loc de ş sa se afiseze #%&, in loc de ţ sa apara ^*[]...

#7
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Până să-ncep să scriu lucrarea de licenţă, nici eu nu prea foloseam diacritice. Mi-a fost greu la început, dar m-am obişnuit de-atunci :D

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 Barboso, on 09 aprilie 2015 - 23:29, said:

Cand voi avea (a se citi "gasi") laptop bun (nu vreo petarda Maguay... desi nici alea nu stiu daca au) cu tastatura completa, cu diacritice, nu s-o setez pe-a mea si sa-mi zapaceasca toate tastele - Y devine Z si vicecersa, - devine + si viceversa, etc.

Si cand nu vor mai exista aberatii de afisare, din cauza codificarii, astfel incat, in loc de ş sa se afiseze #%&, in loc de ţ sa apara ^*[]...

Eu nu am inversat Y si Z.

De asemenea, Ș este corect și nu ş ( idem și pentru ț )


cei ce nu aveți tastatură fizica în limba română folosiți Romanian Programmers. Este tastatura internaționala ( EN ) dar la apăsarea AltGr tastele prind funcții românești.

Edited by lex404, 09 April 2015 - 23:36.


#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La mine le inverseaza, si nu doar pe alea.  Am incercat toate variantele (software) romanesti, nu pot folosi diacritice fara a avea taste inversate, si cand trec pe tastatura romaneasca, pt a nu lasa loc de confuzii la vreun cuvant cu diacritice, ma trezesc, daca nu-s atent s-o trec la loc pe engleza, ca scriu doar prostii.
Am tastatura fizica UK (Lenovo).

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Pe forum scriu fara diacritice (am tastatura setata pe EN) pentru ca pun des emoticoane si mi-e nu stiu cum ca in loc de : la emoticon sa-mi apara Ş :P Trec pe romana doar daca pot aparea confuzii (prefer sa comut tastatura si sa scriu faţă decat fatza :ciocan: In schimb in documentele pentru serviciu scriu cu diacritice.

@Barboso: incearca Romanian (standard, cu sedile). Din cate stiu doar la Romanial (Legacy) le incurca. Culmea e ca la munca aveam mai demult niste tastaturi cu tastele ca la Romanian Legacy (adica Y in loc de X) si tare greu m-am invatat sa le folosesc...

Iin fine, cum zicea si @Dalan95 mai sus: conteaza mai putin daca folosesti diacriticele, conteaza sa scrii corect gramatical. Lipsa unei sedile sau caciulite e mai putin deranjanta decat un va-ti :death:

#11
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
N-am nimic cu sâsâiturile voastre.
Dar Şuperman de unde a apărut?

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 pufonel, on 09 aprilie 2015 - 23:52, said:

@Barboso: incearca Romanian (standard, cu sedile).
Am incercat tot.  Nu merge.  Poate o merge pe tastaturile normale, a mea-i (cred) UK, e un pic diferita.

Edited by Barboso, 10 April 2015 - 00:09.


#13
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cam de pe când aveam computer îmi doream să scriu cu caractare româneşti. Dar deabea prin 2006-2007 am început să scriu (dacă veţi vedea primele mele posturi de pe forum veţi vedea că nu au dicritice), însă deabea anul trecut mi-am dat seama că pot să apăs Crt + Alt ca să obţin anumite semne fără a mai schimba tastatura în limba engleză. E interesant că atât de tare m-am obişnuit cu tastatura Romanian legacy încât mă enervează când nu e aşa!
Ah, şi mai sunt întrebat pe internet "tu scrii de pe telefon?"   :lol:

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu folosesc in scrierile la pc diacritice desi am si tastatura romana instalata, pentru ca imi este incomod si nu vad necesar nefiind acte oficiale. Daca am de facut ceva in word pot folosi oricand ș ț â ă î samd cu scaderea vitezei de scriere de rigoare... dar in rest nu este necesar.

 djl, on 10 aprilie 2015 - 00:17, said:

E interesant că atât de tare m-am obişnuit cu tastatura Romanian legacy încât mă enervează când nu e aşa!
Pai legacy nu este cea corecta ci romana standard Posted Image Legacy e pusa doar pentru compatibilitate.
ALT code intotdeauna vor merge independent de tastatura intrucat sunt direct coduri.
°C etc... :)

Edited by andreic, 10 April 2015 - 00:37.


#15
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am obişnuit cu y = z şi z = y.

#16
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

 Barboso, on 09 aprilie 2015 - 23:43, said:

Am tastatura fizica UK (Lenovo).

Aranjamentele de tastatură standard românească (Standard/Programatori) au la bază aranjamentul US.

Pentru că există ceva diferențe între US și UK, vezi:

[ https://i.imgur.com/AhBx0PR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cea mai indicată opțiune este un driver de tastatură românească personalizat pentru aranjamentul UK.

În felul acesta vei putea avea aranjamentul UK + diacritice, diacritice generate în modul binecunoscut AltGr+S=Ș, AltGr+T=Ț, AltGr+A=Ă, AltGr+Q=Â, AltGr+I=Î.

Dacă există interes pot face un asemenea driver pentru Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1.

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Bun bun. Tastatura și scrierea este una (hai să îi spunem jumătate de problemă). Dar ce te faci la afișare? Degeaba scrii, comentezi, redactezi etc dacă multe siteuri nu sunt configurate corect sau multe fonturi folosite nu au aceste caractere incluse? Pot apărea extrem de multe probleme de compatibilitate. Poate nu ar strica să derulezi, în paralel, o campanie de conștientizare a ideii de setări regionale, page/font-encoding și altele necesare(care nu sunt puține la număr, dat fiind ca mulți folosesc/urmăresc tutoriale dedicate pentru alte zone ale globului).

Ca să nu mai spunem că nu prezentăm mare interes pentru piața de aplicații astfel încât să existe un real interes să funcționeze și local. Mi-e ca nemților sau francezilor le funcționează mult mai bine... da, dar ei știu să plătească :)

Edited by dexterash, 10 April 2015 - 01:47.


#18
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Bine, de azi ieu voi începe să scriu exact cum vorbesc. Ciar apreciez açeastă inițiativă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate