Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Arhiva contracte reziliate.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
In urma cu 2 ani am reziliat un contract de servicii Vodafone si mi-am utilizat dreptul la opozitie privind datele mele cu caracter personal.
Vodafone zice ca mi le-a sters, dar contractele sunt inca prezente integral in format pdf pe site-ul Vodafone, fiind accesibile linkurile doar din contul meu, dar ar fi o tampenie sa cred ca nu sunt disponibile si adminilor Vodafone.
Uitati ce mi-a raspuns Vodafone:

Quote

Referitor la cele mentionate de dumneavoastra despre contractul online contestat, dorim sa va oferim urmatoarele informatii:
Asa cum vi s-a transmis si in raspunsurile noastre anterioare, datele dumneavoastra au fost sterse din sistemele Vodafone, insa conform legislatiei in vigoare, suntem obligati sa retinem in arhiva contractele pentru o perioada de 3 ani de la data incetarii acestora.
De asemenea, dorim sa va confirmam ca Vodafone comunica URL-ul accesat de dumneavoastra exclusiv catre dumneavoastra si nu catre terti.
Am sapat pe net si n-am descoperit nimic cu privire la cat timp sunt obligati prin vreo lege sa tina facturile si contractele.
Intrebarea ar fi, pentru cine s-a mai lovit de asa ceva:
- E adevarat ca trebuie sa tina contractele de servicii 3 ani in arhiva? Daca da, ce lege? Daca nu => sesizare pe dataprotection.
E intr-un fel absurd, ca multe legi din tara asta. Cum adica au sters datele mele daca au pastrat contractele si facturile? Pai n-a mai ramas nimic de sters.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 25.01.2007
stai sa vezi ce suparat o sa fii cand o sa vezi ca facturile le tin 10 ani...

#3
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Contractele cu furnizorii trebuie pastrate 10 ani de la data incetarii

http://www.avocatnet...-incetarii.html

#4
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Multumesc. E clar articolul.
O sa le dau totusi circumstante atenuante, s-au exprimat gresit in documentul pe care mi l-au trimis, in care ziceau ca se sterg, de fapt inceteaza folosirea datelor cu caracter personal. Raspunsul lor e probabil unul din miile cu acelasi subiect si e semi-automat, fara atentie. Case closed.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate