Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Castiguri din reclame AdMob / AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mawus

mawus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,
Pot ca persoana fizica (nu PFA) sa retrag bani din contul de AdMob, daca am venituri peste pragul minim? (70 euro). Daca da, trebuie sa platesc taxe statului?
In Termenii si Conditiile Adsense este precizat:
"Între dvs. și Google, Google este responsabil pentru toate taxele (dacă există) asociate tranzacțiilor dintre Google și agenții de publicitate în legătură cu Anunțurile afișate pe Proprietăți. Sunteți responsabil pentru toate taxele (dacă există) asociate Serviciilor, altele decât cele bazate pe venitul net al companiei Google. Toate plățile de la Google către dvs. în legătură cu Serviciile vor fi tratate ca incluzând taxe (dacă este cazul) și nu vor fi ajustate."
Nu imi este clar de aici daca eu am de platit TVA pe veniturile incasate, sau alte taxe.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu trebuie sa platesti nimic.

#3
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 mawus, on 06 aprilie 2015 - 21:42, said:

...daca eu am de platit TVA...
tva-ul de fapt il platesti, ca orice om, cand cheltui banii, 24% de pe bon este tva Posted Image

Edited by bogdan_popescu, 07 April 2015 - 00:23.


#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Poti, dar nu legal. Nu poti intreprinde activitati economice fara sa fii PFA sau SRL. Tu ca iti folosesti spatiul din program/joc pentru a afisa reclame pe baza carora esti remunerat se numeste activitate comerciala. Trebuie platit atat impozit cat si tva fiindca google-u de unde primesti tu bani e Google Ireland, membra EU, deci nu se considera export ce faci tu, prin urmare trebuie sa fii inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari. Mai mult ca sigur google plateste tva 0 si lasa in seama ta sa il platesti (se poate asta in ROI

 rickysyv, on 06 aprilie 2015 - 22:13, said:

Nu trebuie sa platesti nimic.

Da, daca vrei free ticket pt. jilava. Joaca aia angry birds cu tine pe acolo =)).


http://www.revenue.i...y-supplies.html

In functie de gravitate amenda e 4000 euro + valoarea datorata. Daca faci mai mult sau considera ca e grav te baga si la parnaie 5 ani :)). Aveti grija cu EU sa nu va bage prin Belgia la inchisoare sau vreo tara d-asta prin vest sa nu ajungeti dama de companie a lui Jamal, nigerianul de 2m 240 kg :)).

#5
mawus

mawus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2015
Ce cod CAEN ar trebui folosit pentru a castiga din reclame? Eu am 6202 dar probabil nu e ok. Ma gandeam la 5829, e corect?

#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Tu ai facut venituri de 70 de euro si vrei sa platesti taxa pe ele? Sau n-ai facut nimic si intrebi preventiv?

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
6202 nu e chiar ok ca nu oferi consultanta (sau ce era 6202). 5829 ar fi okey, ca e vorba de publicare software pe cont propriu. Baga si 6311 activitati ale portalurilor web ca sa fii 100% sigur.

#8
mawus

mawus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2015

 rickysyv, on 13 aprilie 2015 - 15:22, said:

Tu ai facut venituri de 70 de euro si vrei sa platesti taxa pe ele? Sau n-ai facut nimic si intrebi preventiv?

Am aproape 70 de euro, teoretic luna asta o sa depasesc pragul, intreb preventiv.

 potae, on 13 aprilie 2015 - 15:22, said:

6202 nu e chiar ok ca nu oferi consultanta (sau ce era 6202). 5829 ar fi okey, ca e vorba de publicare software pe cont propriu. Baga si 6311 activitati ale portalurilor web ca sa fii 100% sigur.

Singurul cod din domeniul asta pe care l-am vazut ca se aplica la P.F.A cu norma de venit e 6202, ceea ce ma face sa ma gandesc ca 5829 nu e compatibil cu P.F.A si poate ar trebui facut altfel (drepturi de autor, SRL). Sunt destul de noob in domeniu, poate ma insel.

Edited by mawus, 13 April 2015 - 17:21.


#9
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Asa la nici 70 de euro pe luna trebuie sa fii cel mai onest platitor de taxe, eu cred ca n-ai vazut ultimul film al raposatului Sergiu Nicolaescu: Ultimul corupt din Romania...
Uita-te la el si vezi ce se intampla la sfarsit cu astia ca tine!

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu conteaza ca face nici 70 euro pe luna, prin banca e chiar prostie sa faci evaziune fiscala prin banca sau oriunde altundeva unde lasi paper/electronic trails. Nu patesti nimic doar ca peste 6 ani primesti somatie de la ANAF sa platesti impozit + penalitati pe veniturile din anii 2015-2021 pe care nu le-ai declarat. Tocmai bine cu penalitati ajunge cam la cat ai incasat Posted Image).

Daca esti PFA e si mai rau ca se considera evaziune fiscala cu buna intentie. Asa persoana fizica hai treaca mearga dar daca e vb de cont in banca apartinand de o persoana juridica sau cont de pf asociat unui pfa e mai nasol.

Edited by potae, 14 April 2015 - 16:32.


#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Si marmota invelea ciocolata in staniol, nu? In ce tara traim totusi?

#12
mawus

mawus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2015

 rickysyv, on 14 aprilie 2015 - 04:47, said:

Asa la nici 70 de euro pe luna trebuie sa fii cel mai onest platitor de taxe, eu cred ca n-ai vazut ultimul film al raposatului Sergiu Nicolaescu: Ultimul corupt din Romania...
Uita-te la el si vezi ce se intampla la sfarsit cu astia ca tine!

Deja am depasit 70 de euro, eu estimez ca luna asta fac cam 150. Oricum, ma costa mai mult administrarea PFA / SRL la banii astia. Ideea e ca am deja un PFA cu 6202 si norma pe care ma pregatesc sa il radiez / intrerup si vroiam sa stiu daca il pot folosi pentru asta, se pare ca nu. 5829 vad ca nu poate fi folosit cu norma de venit.

Probabil ca o sa las banii sa se adune in contul de la Google, si daca o sa am un castig mai bun pe luna sau se aduna mai multi fac un PFA cu sistem de venit real pe un cod corespunzator (5829 sau altele)

#13
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Good luck!

#14
Colombina

Colombina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2015
S-a speriat lumea de cand ANAF controleaza "magazinele de cartier", adica saracii.

Pentru 70 Euro vrei sa platesti impozit? Ai impresia ca 'baetii si fetele' de pe Olx care vand chiloti la mana a doua, platesc impozite? Baetii cred ca fac 70 Euro pe zi si nu platesc impozite. Ca sa platesti 12 Lei impozit trebuie sa iti iei liber de la serviciu, sa stai la cozi, sa completezi hartii si s.a.m.d.

#15
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Baietii de pe olx si okazii care vand chiloti livreaza in persoana si iau banu in mana. Nu se inregistreaza nicaieri tranzactia. Google iti cere direct contu' tau bancar. Tre' sa fii babalau sa ai impresia ca nu o sa ti se infunde odata mai ales ca a fost un proiect de lege prin iarna prin care se cereau rapoartele lunare ale tranzactiilor fiecarui client. Iar acum s-a dat legea sa nu anunti tranzactii mai mari de 5000 de euro, iar plati cash nu se mai pot face de la 10000 de euro in sus.

Nu ia mult sa apara si legea tranzactiilor. De fapt nici nu e nevoie, ca la deschiderea si inchiderea unui cont banca e obligata sa anunte fisc. Poate sa se uite petranzactiile tale si sa iti ceara cei 70 x 12 luni de euro + penalitati de intarziere pana te-au descoperit ei. Platesti 8000 de lei dupa :))

#16
Colombina

Colombina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2015

 potae, on 20 aprilie 2015 - 17:51, said:

Baietii de pe olx si okazii care vand chiloti livreaza in persoana si iau banu in mana. Nu se inregistreaza nicaieri tranzactia. Google iti cere direct contu' tau bancar. Tre' sa fii babalau sa ai impresia ca nu o sa ti se infunde odata mai ales ca a fost un proiect de lege prin iarna prin care se cereau rapoartele lunare ale tranzactiilor fiecarui client. Iar acum s-a dat legea sa nu anunti tranzactii mai mari de 5000 de euro, iar plati cash nu se mai pot face de la 10000 de euro in sus.

Nu ia mult sa apara si legea tranzactiilor. De fapt nici nu e nevoie, ca la deschiderea si inchiderea unui cont banca e obligata sa anunte fisc. Poate sa se uite petranzactiile tale si sa iti ceara cei 70 x 12 luni de euro + penalitati de intarziere pana te-au descoperit ei. Platesti 8000 de lei dupa Posted Image)

Ce faci cand ai un cumparator din Piatra Neamt si vanzatorul are sediul in Bucuresti? Cont colector pentru acest tranzactii.

#17
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 potae, on 07 aprilie 2015 - 02:43, said:

Poti, dar nu legal. Nu poti intreprinde activitati economice fara sa fii PFA sau SRL. Tu ca iti folosesti spatiul din program/joc pentru a afisa reclame pe baza carora esti remunerat se numeste activitate comerciala. Trebuie platit atat impozit cat si tva fiindca google-u de unde primesti tu bani e Google Ireland, membra EU, deci nu se considera export ce faci tu, prin urmare trebuie sa fii inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari. Mai mult ca sigur google plateste tva 0 si lasa in seama ta sa il platesti (se poate asta in ROI

Chiar trebuie PFA sau SRL în cazul admob? Pe topicul de adsense se pare că ANAF-ului nu cere să fi în mod obligatoriu PFA sau SRL și merge doar persoană fizică. Nu cred că ar fi o diferență chiar așa de mare între AdMob și AdSense încât pentru unul să fie obligatoriu înființarea unei firme și pentru celălalt nu. Și dacă am înțeles eu bine Google plătește TVA-ul datorat pe teritoriul UE?

Quote

My payment address is not in Ireland
In this case, your payments are being made by Google Ireland, a company incorporated under the laws of Ireland. In accordance with the terms of your agreement with Google, the services provided are subject to the reverse charge mechanism and so VAT is to be accounted for by the recipient, Google Ireland, per Article 196 of Council Directive 2006/112/EC.


#18
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Admob a fost cumparat de google si nu de ieri de azi. Da, poti si cu persoana fizica si completezi nush ce hartie dar posibil sa-ti faca figuri gen sa ceara contract intre tine si google. Sau daca faci ceva bani ti-i blocheaza banca pe motiv ca-s "suspecti". Si n-ai inteles bine. Tu esti responsabil pt. oricare taxe ar fi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate