Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Castiguri din reclame AdMob / AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Da, eu sunt responsabil pentru plata taxelor pe venitul de la Google, ce primesc efectiv de la Google în contul de la bancă, impozitul de 16%, contribuțiile la sănătate și pensii. Dar TVA-ul este plătit de Google, iar o persoană fizică nu are nici o treabă cu TVA sau cu ROI, nu?

#20
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ma indoiesc ca ar plati google tva-ul din moment ce-s recunoscuti pt. offshorurile lor. Si-au deschis in Irlanda tocmai pt. beneficii cred eu. Mai mult ca sigur folosesc un sistem de taxare inversa a tva-ului astfel incat sa cada in datoria ta. Cat despre ROI... orice comerciant ar trebui sa fie. Fiind in UE nu se considera import/export din cate stiu. Cauta-ti un contabil sa te lamureasca. Eu ii dau unuia 250 lei pe luna si face toata treaba (nu cred ca ii ia mai mult de o o ora doua in cazul meu :))).

#21
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Am tot incercat sa lamuresc cu goole, prin serviciul lor de help ticket dar aia habar nu au de chestiile fiscale. Tot ce primesc e un link din helpul lor: https://support.goog...r/4382717?hl=ro

Acolo zice clar:

Quote

Adresa mea pentru plată nu este în Irlanda
În acest caz, plățile sunt efectuate de Google Ireland, o companie constituită potrivit legislației din Irlanda. În conformitate cu termenii contractului cu Google, serviciile furnizate sunt supuse mecanismului de taxare inversă și, prin urmare, plata TVA revine destinatarului facturii, Google Ireland, conform articolului 196 din Directiva Consiliului 2006/112/CE.


Deci, da, noi prestam niste servicii de inchiriere spatiu pentru Google, ei platesc prin filiala lor din Irlanda care are un cod de TVA valid in VIES/ROI. Eu de asemenea ca PFA sunt inregistrat in VIES/ROI deci teoretic intre noi nu e vorba de nici un TVA. Partea proasta e ca Google nu are nici o treaba cu codul meu fiscal, mai mult nici macar nu este un loc unde sa il introduc in setarile contului. De asemenea se sterg la fund cu facturile mele, doar daca as fi din Irlanda le-ar primi. Google se pare ca au un sistem relaxat fiscal Posted Image insa in help-ul ala scrie clar, a plata TVA revine destinatarului facturii, Google Ireland. Oarecum pot sa confirm acest lucru prin discutiile avute cu ANAF. Oricum, cand am clienti din UE, unde si ei sunt in VIES, facturile mele nu au TVA pe ele, deci nu am nici o treaba cu TVA oricum.

Acum, vorbind despre forma de organizare, in mod normal eu stiam ca e obligatoriu sa ai PFA insa altii zic ca poti sa mergi sa depui declaratie cum ca ai obtinut venituri. Fara a face nici un fel de reclama, va invit sa lecturati: http://www.luizadane...google-adsense/

Edited by alinescoo, 12 July 2015 - 22:04.


#22
AdamBiersack

AdamBiersack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2019
Salutari. De curand am creat o aplicatie de test pe care am introdus-o pe Google AdMob ca sa vad si eu cum e treaba. Aplicatia nu e urcata pe nici un magazin online. Acum, intrebarea mea este ... stie cineva cum fac sa o sterg din AdMob ? Sau se intampla ceva daca o las acolo ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate