Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Planuri de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#451
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
...scuze, am incurcat jurnalul.

Edited by Nukem, 03 December 2017 - 14:14.


#452
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 Pintflo32, on 03 decembrie 2017 - 13:29, said:

izolatie exterioara,eps 100 10cm,3cm xps sub placa parter,5cm vata tavane parter
Inteleg ca nu ai IPAT dar toturi 3 cm XPS sub placa cred ca sunt aproape irelevanti. EPS nu ai nevoie mai mult de 80 pe exterior, asta mi-au zis 3 surse diferite si era in avantajul lor sa imi vanda materiale mai scumpe. Iar vata pe tavane la parter ce sens are? Mai bine nu pui acolo si faci un 8 cm XPS sub placa, cred ca dpdv termic iesi clar in avantaj.
"Joaca-te" si tu aici si vezi ce iti da: u-wert.net

#453
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vei avea un consum de aprox. 10.000 kWh pe sezon.
Pe curent asta ar veni cam 5000 RON pe sezon.
Ai putea sa iei in calcul si o solutie mixta:
  • niste aparate de aer conditionat optimizate pentru incalzire, se va reduce consumul de curent, daca nu te deranjeaza curentii de aer
  • centrala electrica pentru perioadele de ger extrem, daca A/C nu fac fata.


#454
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Pintflo32, on 03 decembrie 2017 - 13:29, said:

izolatie exterioara,eps 100 10cm,3cm xps sub placa parter,5cm vata tavane parter,la mansarda 35cm de vata isover de mansarde,suprafata utila parter 55 mp,55 la mansarda.La pompe de caldura am primit oferte de minim 8000 euro si neaparat trebuie trifazic,Daca as sti ca vine un consum de 1000 ron lunar as pune centrala electrica

Am un prieten bun cu o casa cam de aceeasi marime si iti confirm ce spune kolf. Fara 5000 de lei pe sezon nu scapi. Si asta daca nu esti pe la munte sau printr-o zona din asta mai friguroasa. Prietenul meu e in langa Bucuresti si in Ianuarie a platit 1500 de lei, in conditiile in care incerca sa faca economie (21 de grade maxim in casa, inchis centrala cand nu e nimeni acasa, etc)

#455
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
Dupa o lunga perioada in care am lipsit,mai scriu pe aici.Incep prin a face planu'ca rromu',pe anul asta:vreau sa termin interiorul la mansarda sa tencuiesc casa la exterior si sa torn terasa si sa construiesc camera tehnica.Banii,asa si asa,multa munca din partea mea si doarde pus gresia si faianta voi lua pe cineva profi.Vreau sa va intreb pe cei care au dat cu glet,au pus si plasa pe pereti sau au dat dor glet?Apoi tavanele fiind din rigips.sa dau glet dor pe imbinari sau pe toata placa?

#456
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Te-ai gandit la tinci pentru pereti? Toata placa la tavane cu glet.

#457
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pus plasa..la primul strat de glet. Cam acelasi procedeu ca si la termosistem. Strat1 + plasa + strat 2..apoi CT-urile 126-127.

#458
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am tot cautat in fise tehnice si prin alte parti si nu vad niciunde indicatia de plasa la gletuire. Inteleg sa pui pe colturi sau la imbinari pentru a preveni crapaturile dar in rest... La mine acasa sunt 2 straturi de glet fara nici un fel de plasa intre ele si totul e ok, nici o crapatura, totul e ok. La mine au mai pus niste plasa din asta peste canalele de electrice, inainte de tencuiala.

Deci man - din ce descrii tu ai 4 (patru!!! ) straturi de glet ?

#459
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Bylly00, on 20 iunie 2018 - 17:05, said:

......

Deci man - din ce descrii tu ai 4 (patru!!! ) straturi de glet ?
Ihi ! Deoarece fiecare " mina " este taxata separat . Gistig ? Zidarii ! Nevoie de asa ceva ? NU!

#460
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 Bylly00, on 20 iunie 2018 - 17:05, said:

Eu am tot cautat in fise tehnice si prin alte parti si nu vad niciunde indicatia de plasa la gletuire. Inteleg sa pui pe colturi sau la imbinari pentru a preveni crapaturile dar in rest... La mine acasa sunt 2 straturi de glet fara nici un fel de plasa intre ele si totul e ok, nici o crapatura, totul e ok. La mine au mai pus niste plasa din asta peste canalele de electrice, inainte de tencuiala.

Deci man - din ce descrii tu ai 4 (patru!!! ) straturi de glet ?
dap.....asa am facut si la apartament..am pus plasa...sa ma simt eu mai bine...ca nu crapa..etc..Manopera nu cred ca ar fi fost alta..Cred ca a fost 20 sau 25 lei la gata...glet si lavabila.

#461
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
Din ce vb cu niste mesteri asa vir si ei sa faca.mortar plast.plasa.daca e nevoie inca un strat de mortar plast.ct126 si apoi 127.Ce nu inteleg eu.mortar plast este alb.ct126 alb ct127 alb.oare nu iese bine doar cu mortar plast?

#462
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
Sa pun o poza cu usa de intrare

Attached Files



#463
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
In ultima saptamana am facut glafurile la mansarda.am pus vata pe tavane si astazi pun folia anti vapori.Merge greu ptr ca lucrez singur deocamdata.Ca si hidroizolatie in baie voi ce a.ti folosit?

Attached Files



#464
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Mapegum și banda tot de la Mapei.

#465
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Imi spui te rog ce vata ai folosit si cum s-a comportat? Cade mult praf din ea?
Multumesc anticipat.

#466
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

 kolfleading, on 23 iunie 2018 - 18:26, said:

Imi spui te rog ce vata ai folosit si cum s-a comportat? Cade mult praf din ea?
Multumesc anticipat.
Vata este isover domo de 10 grosime.am pus grosime 30 cm.Un pic zde praf cade.dar neavand cu ce compara ,as zice ca e putin praf,sau spre zero.deoarece eu o lasam sa expandeze pe podea care este de ciment si e posibil si de acolo sa fie praf.In ceea ce priveste calitatea ei este compacta si se mentine bine pe profile.nu se destrama si pot spune ca intre capriori am pus anul trecut vata si am tesut sarma peste ea si este la fel cum am pus.o

#467
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
Am terminat de pus rigipsul la mansarda,am pus singur,am facut 2 teuri la masura si am blocat rigipsul pe tavan,a mers mai incet dar sentimentul ca ai facut ceva la casa ta este nepretuit

Attached Files



#468
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Iti mai zic odata: tinci pe pereti => economie!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate