Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

HELP! TASTATUTA A LUAT RAZNA WINDOWS 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
George563

George563

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2015
Saluare tuturor!Am un laptop hp compaq presario cq58 105sq dintr-o data cand navigam pe internet a luat razna tastatura in sensul ca atunci cand apas pe sageata din drepta imi scrie cifre si se deschide calulatorul daca apa sageata din stanga imi scrie litere si alte butoane precum delete atunci cand il apas imi activeza caps look.Precizez ca acest lucru mi se intampa atunci cand am wifi activat atunci cand il dezactivez tastatura isi revine la normal.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai cumva blocul numeric suprapus peste tastatura obisnuita? Daca da, atunci verifica starea tastei Pad Lock!

#3
George563

George563

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2015
unde este tasta <Pad Look>

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poate ca este pe aceeasi tasta cu WiFi. Nu cunosc acest model de laptop ca sa iti pot oferi detalii exacte.
Lucrurile stau cam asa:
Unele laptopuri (in general cele cu o diagonala a display-ului de minim 17 inch) ofera un bloc numeric la fel ca o tastatura normala.
Alte laptopuri fie ofera blocul numeric suprapus peste tastele obisnuite, caz in care exista si o tasta fizica dedicata denumita in mod normal "Pad Lock", fie ofera o aplicatie care la apasarea unui hot-key (asociat de obicei unei anumite combinatii de taste ce se poate reconfigura) modifica rolul unor taste astfel incat sa resembleze blocul numeric (si care, de asemenea, se poate reconfigura).
Iar unii producatori pur si simplu nu ofera nimic, lasand la latitudinea cumparatorului sa achizitioneze ca accesoriu separat un bloc numeric/ tastatura numerica separata (in limba engleza: 'Number Pad', 'Numeric Keypad' etc.) sau sa caute si instaleze ei o aplicatie care sa permita reconfigurarea unor taste in sensul dorit. Astfel de aplicatii comuta intre diverse layouturi predefinite sau definite de utilizator prin apasarea anumitor taste sau combinatii de taste.

Eventual verifica daca nu ai instalata o astfel de aplicatie pe computer (cum ar fi AutoHotKey), daca nu gasesti o tasta fizica dedicata pentru activarea blocului numeric (Pad Lock). In mod normal cand exista o asemenea tasta dedicata, exista si blocul numeric imprimat pe tastatura ca in acest exemplu:

Attached File  keyboard.jpg   28.02K   30 downloads

#5
dumitrum77

dumitrum77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2013
Am o  problema asemanatoare, tot pe un laptop HP si tot pe Windows 8. Dupa un timp de la instalare, fara sa fac nimic, fie bate 2 litere diferite cand bat una,  fie nu mai merg tastele din stanga (q,a,z si caps look) Am verificat la setari tastatura si sunt neschimbate fata de cele initiale,cand merg tastele.Singurul mod de rezolvare pe care l-am gasit pana acum este ; refresh cu reinstalare sistem.Daca ii dau refresh fara afectare fisiere nu are efect. Insa dupa cateva saptamani problema reapare. Ma bate gandul sa renunt la Windows 8 si sa instalez o versiune din 7. Nu cred ca este de la tastatura( adica ceva fizic) pentru ca nu ar mai fi functionat nici dupa refresh.Daca stie cineva alta solutie il astept cu un sfat.

Edited by dumitrum77, 06 July 2015 - 22:26.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In Windows 8 nu exista "refresh cu reinstalare sistem". Exista "Refresh" si "Reset to factory settings".
In plus, nu exista sistem de operare/ versiune care sa poata a fi acuzat(a) de asa ceva. Problema descrisa de tine este 100% problema hardware.
Daca, totusi, prin absurd ar fi real ceea ce ai scris (ca tastatura isi revine la normal dupa reinstalarea de sistem), atunci ti se trage de la piratare + malware/ virusi (Windows modificat, activat ilegal, crack-uri pentru aplicatii/ jocuri).

#7
dumitrum77

dumitrum77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2013

 _-_, on 07 iulie 2015 - 08:05, said:

In Windows 8 nu exista "refresh cu reinstalare sistem". Exista "Refresh" si "Reset to factory settings".
In plus, nu exista sistem de operare/ versiune care sa poata a fi acuzat(a) de asa ceva. Problema descrisa de tine este 100% problema hardware.
Daca, totusi, prin absurd ar fi real ceea ce ai scris (ca tastatura isi revine la normal dupa reinstalarea de sistem), atunci ti se trage de la piratare + malware/ virusi (Windows modificat, activat ilegal, crack-uri pentru aplicatii/ jocuri).

Intradevar, nu se cheama "refresh", se cheama : "Remove everything and reinstal Windows". Am spus refresh deoarece prima optiune este " Refresh Whithout affecting your files"  iar eu m-am obisnuit sa caut dupa "refresh". Puteti verifica si dvs, dand cautare si scriind "refresh". Pun pariu ca printre optiuni  va apare  si "remove everything....." dar nu aici e problema. Tind sa ma indoiesc a fi problema de harware deoarece tastatura(sau altceva) nu s-ar fi reparat singura dupa reinstalare ci ar fi ramas defecta.In ceea ce priveste sistemul de operare el este preinstalat iar la fiecare resetare primesc cod de activare de la MICROSOFT deci sigur cade si varianta de a fi piratat, modificat sau activat ilegal.In ceea ce priveste partea de gaming,  singurele jocuri pe care le mai accesez sunt 2 -3  de pe facebook, fara sa incarc sau sa activez crack-uri. In plus inainte de a reseta sistemul,  scanez  atat cu  antivirusul instalat cat si cu unul online.Rezultatul a fost de fiecare data 0.Va garanez ca nu este singurul laptop pe care lucrez, Atat acasa cat si la servici am laptopuri cu XP SP3 cu care accesez aceleasi site-uri dar nu a aparut niciodata aceasta problema. Nu m-ar deranja sa pun si pe acesta SP3, insa pentru acest model nu am gasit drivere de XP.

Edited by dumitrum77, 08 July 2015 - 10:41.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt doua lucruri distincte:
1) Refresh your PC without affecting your files
2) Remove everything and reinstall Windows = reset to factory settings

Attached File  Recovery.png   37.47K   5 downloads

Mai multe detalii: http://forum.softped.../#entry15511309

 dumitrum77, on 06 iulie 2015 - 22:09, said:

Am o  problema asemanatoare, tot pe un laptop HP si tot pe Windows 8. Dupa un timp de la instalare, fara sa fac nimic, fie bate 2 litere diferite cand bat una,  fie nu mai merg tastele din stanga (q,a,z si caps look)

Tastele Q, A, Z  si Caps Lock sunt grupate in aceeasi zona a tastaturii. Este un contact slab care afecteaza intreaga zona.
Iar atunci cand apesi o tasta si iti apar doua caractere pariez ca este vorba de caractere care la o tastatura normala se obtin prin apasarea unor taste altaturate.

Deci se realizeaza mai multe contacte simultan.

Faptul ca la tine problema se rezolva aparent prin reinstalarea sistemului (desi eu cred ca este vorba de o simpla coincidenta), atunci nu poate fi vorba decat de o forma de malware care imita o defectiune hardware a tastaturii.

 _-_, on 07 iulie 2015 - 08:05, said:

Daca, totusi, prin absurd ar fi real ceea ce ai scris (ca tastatura isi revine la normal dupa reinstalarea de sistem), atunci ti se trage de la piratare + malware/ virusi (Windows modificat, activat ilegal, crack-uri pentru aplicatii/ jocuri).

Daca spui ca nu este o situatie de genul celor enumerate mai sus, atunci este de vina o forma de malware care ajunge cumva in sistemul tau. Oare cum ar putea sa ajunga?

Incearca tastatura virtuala si verifica daca se comporta la fel!

Conecteaza o a doua tastatura pe USB si verifica daca mai ai probleme!

#9
dumitrum77

dumitrum77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2013
Am incercat  atat tastatura virtuala cat si alta tastatura conectata la portul USB. In ambele cazuri tastele cu pricina functioneaza impecabil. Asta ma face sa exclud posibilitatea de a fi o setare gresita la tastatura. Ma gandesc sa apelez la service intrucat produsul este in garantie. Ma tem insa ca service-ul va dori sa elimine mai intai suspiciunile legate de sistem si vor reseta ca si mine windowsul. Mergand apoi tastatura cateva minute mi-o vor trimite inapoi ca reparata, iar la mine vor apare iarasi problemele.Astept si alte propuneri.

Edited by dumitrum77, 10 July 2015 - 10:36.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cand ai probleme cu tastatura booteaza o distributie Linux in mod Live CD de pe un stick si vezi daca mai apare problema!

Dar parerea mea ramane ca este o problema hardware.
Poate ca atunci cand apesi o tasta dintr-o anumita zona se actioneaza asupra acelui contact problematic, iar dupa un anumit timp isi revine tastatura singura daca nu apesi din nou o anumita perioada tastele din respectiva zona. Iar aceasta se poate cumula cu temperatura sistemului care produce dilatarea materialelor.

Noteaza-ti exact conditiile in care se manifesta problema si poate gasesti suficiente repere ca sa reproduci situatia! In acest caz ai avea un motiv solid pentru reparare pe garantie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate