Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Setari TV pentru receptie canale satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Pe scurt, m-ar interesa ce setari trebuiesc facute (satelit, polaritate, etc) pentru ca sa pot receptiona si alte canale TV emise prin satelit cu o antena fixa DIGI, fara receiver-ul dedicat. Detin un TV LG Smart 42UB820, cu tuner digital DVB-S2 incorporat.

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
În mod normal, nu prea multe...Posted Image  Doar dacă vrei s-o faci manual, altfel e simplu: te duci în meniu, apoi Acord automat, setezi pe Cablu și Antenă (altfel nu-ți scanează și cablul) și, când ajunge la scanarea pe satelit, alegi satelitul cu pricina.
Nu e cine știe ce, și eu am un LG și am scanat cu tunerul său de pe Astra 19.2. Urmărești meniul on-screen, când e de făcut vreo alegere, televizorul îți spune.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca vrei canalele de la Digi, fara conserva lor nu se poate (codare Nagra, smartcard imperecheat cu STB-ul, etc).
daca vrei alte canale (FTA), atunci da, asa merge, ligheanul poate fi oricare si iti alegi ce satelit vrei sa prinzi.

Edited by dygey, 23 March 2015 - 08:14.


#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu vreau canalele digi, ci cele FTA. Pentru Digi am receiver-ul de sub TV :)
Ca idee, pot folosi acelasi cablu catre LNB pentru doua receivere DIGI sau trebuie sa trag cabluri separate? LNB-ul are 4 iesiri, dar parca nu m-as mai incurca sa trag 30 de m de cablu...

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mai tragi inca un cablu de la antena, nu merg doua receiver-e pe un singur cablu.
daca nu, scoti mufa si o tot muti asa, cand la unul, cand la altul.

#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Arunci o sa mai trag un cablu. Ma gandeam ca scap de o corvoada. Acum, revenind la scopul thread-ului, ce setari trebuie sa fac TV-ului pentru a prinde canalele FTA?

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Nu prea are rost să te complici cu setări manuale, televizorul îți va scana singur toate transponderele de pe acel satelit (în cazul scanării automate, evident). Apoi, din meniul Editare canale, ștergi canalele care nu te interesează.
Ți-am zis, nu ai ce setări să faci, alege satelitul și gata, televizorul are în memorie toate datele transponderelor.

Edited by crislacor, 23 March 2015 - 09:54.


#8
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
La scanare ma pune sa aleg un satelit...

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Păi da, îl alegi pe cel pe care e orientată antena! Tu știi care sunt canalele pe care vrei să le vezi...?Posted Image

#10
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
M-ar interesa sa prind cat mai multe canale TV pe care nu le receptionez prin Digi. Antena e orientata spre satelitul prin care emite Digi - eu presupun ca e Intelsat 10. Dar nu sunt sigur...

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Uite canalele de pe Intelsat 10-02: http://www.lyngsat.c...lsat-10-02.html

#12
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
O sa incerc weekend-ul asta sa vad ce pot gasi...

#13
mity82

mity82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2016
Salutare  ma poate ajuta cineva cu o problema scot cablu de la decodorul extern de la focus sat  unde am semnal 64 si calitate 85 si cand il bag la tunerul din tv dvb s-s2 si scriu manual frecventele de la satelitul thor 1002 am semnal doar 36 mai mult nu urca si calitate 90

#14
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
modelul de tuner din receptor nu este acelasi cu modelul de tuner din tv , de aceea ai  afisari diferite ...

#15
mity82

mity82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2016
Am incercat sa reglez antena dupa tuner din tv si nimic ... ce as putea face sa pot folosi tuner din tv cu cam conax neotion cas7 dual cam pt  focus sat....

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Va salut, ieri am achizitionat noul receiver marca optibox si astazi am instalat cele 5 antene de satelit, problema mea este ca nu stiu cum se seteaza switch-ul diseq de 5 in acest receiver. merg doar cu 4 antene ca am setat diseq-ul pana la portul 4 insa cu a 5-a nu stiu cum sa setez, Daca este alta setaare va rog mult sa imi explicati cum sa o realizez.

Attached File  280520162087.jpg   309.24K   45 downloadsAttached File  280520162088.jpg   305.5K   40 downloads

#17
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
unde as putea gasi pozitia numar 5 in receiver pentru diseq?

#18
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016

 Zvartoshu, on 28 mai 2016 - 14:51, said:

Va salut, ieri am achizitionat noul receiver marca optibox si astazi am instalat cele 5 antene de satelit, problema mea este ca nu stiu cum se seteaza switch-ul diseq de 5 in acest receiver. merg doar cu 4 antene ca am setat diseq-ul pana la portul 4 insa cu a 5-a nu stiu cum sa setez, Daca este alta setaare va rog mult sa imi explicati cum sa o realizez.



Pai switch-ul tau diseqc e 1.1 sau 1.0? Ca tu ai activat acolo 1.1 in meniul receiverului dar daca switch-ul o fi 1.0 ...

Edited by Antihero, 12 June 2016 - 09:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate