Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Setari TV pentru receptie canale satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cataj

cataj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.07.2008

 crislacor, on 23 martie 2015 - 09:38, said:

Nu prea are rost să te complici cu setări manuale, televizorul ĂŽți va scana singur toate transponderele de pe acel satelit (ĂŽn cazul scanării automate, evident). Apoi, din meniul Editare canale, ștergi canalele care nu te interesează.
Ți-am zis, nu ai ce setări să faci, alege satelitul și gata, televizorul are ĂŽn memorie toate datele transponderelor.
Va salut! Si eu am un LG cu tuner incorporat, dar am cautat de am ametit si n-am gasit optiunea de a sterge canale din lista. Poate ma ajuta cineva cu vreo sugestie. Si inca ceva, la scanare manuala, cum fac sa scanez doar canalele fta? Nu gasesc nici o astfel de optiune. Exista cumva optiunea de a avea toate canalele intr-o singura lista, cablu+satelit, fara a mai comuta din meniul tv-ului cablu sau satelit? Mentionez ca modelul tv-ului este 32lf561v. Multumesc!

#20
zzr600

zzr600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2007
Va salut

Vreau sa montez si eu pe o rulota o antena de focus sat. Vreau sa o fac singur, ca o voi tot demonta/monta. Nu am ajuns inca la reglajele antenei pentru ca televizorul nu are in lista de sateliti satelitul de focus. Asa ca trebuie sa il introduc manual. Ma puteti ajuta exact cu setarile de satelit/transponderi?

Asta imi apare:

https://www.imageupl...net/image/rWRKx
https://www.imageupl...net/image/rWCV8
https://www.imageupl...net/image/rWJDK

Am tot cautat dar nu m-am lamurit exact ce trebuie sa completez.
Nu am receiver de la focus ci un cam cu card.

Multumesc anticipat.

#21
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004
Ala e satelitul, Thor, e bine.

#22
zzr600

zzr600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2007

 isr2002, on 24 iunie 2020 - 08:00, said:

Ala e satelitul, Thor, e bine.
Salut

Stiu ca este Thor, doar ca in televizor nu exista acest satelit setat. Eu l-am creat si m-am apucat sa testez niste parametrii, ca nu stiu exact ce trebuie completat. Si transponderii trebuie completati/adaugati.

#23
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004
https://www.flysat.com/focussat.php

#24
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 zzr600, on 22 iunie 2020 - 15:02, said:

Va salut

Vreau sa montez si eu pe o rulota o antena de focus sat. Vreau sa o fac singur, ca o voi tot demonta/monta. Nu am ajuns inca la reglajele antenei pentru ca televizorul nu are in lista de sateliti satelitul de focus. Asa ca trebuie sa il introduc manual. Ma puteti ajuta exact cu setarile de satelit/transponderi?



Am tot cautat dar nu m-am lamurit exact ce trebuie sa completez.




Dupa ce ai setat THOR pe tv orientezi antena spre satelit pana obtii semnal/calitate si ii dai cautare canale automata .

 cataj, on 13 iunie 2016 - 23:51, said:

Va salut! Si eu am un LG cu tuner incorporat, dar am cautat de am ametit si n-am gasit optiunea de a sterge canale din lista. Poate ma ajuta cineva cu vreo sugestie. Si inca ceva, la scanare manuala, cum fac sa scanez doar canalele fta? Nu gasesc nici o astfel de optiune. Exista cumva optiunea de a avea toate canalele intr-o singura lista, cablu+satelit, fara a mai comuta din meniul tv-ului cablu sau satelit? Mentionez ca modelul tv-ului este 32lf561v.
Canalele care te intereseaza le bifezi si le bagi la ,,favorit'' .Toate canalele intr-o singura lista ...bifezi cablu -satelit si dai cautare automata ,vezi ce iese Posted Image

#25
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Salut, am un tv turcesc FHD 4k, cu tuner satelit inclus. Mi-a rămas de la Romtelecom cand eram abonat la DolceTv, antena si LNB-ul. Le-am conectat la tv si nu reusesc să prind semnal de la Eutelsat Sesat 1(16.0E). In schimb pe Astra1 (19.2E) prind  aproape 800 de programe tv si 100 de posturi radio.
Nu inteleg unde gresesc de nu pot receptiona si Eutelsat care e apropiat de astra1, doar 3° diferenta. Poate imi dati o sugestie, un sfat. As fi vrut sa prind ProTv International si TVR I. Zona antenei de receptie este Bucuresti Nord.

#26
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 30.12.2012
Eutelsat Sesat nu mai este la 16grade Est de ani de zile. A fost inlocuit cu alt satelit mai nou. Am o vaga impresie ca incerci sa prinzi canalele folosind o lista foarte veche cu frecventele. Plus de asta puterea semnalului Eutelsat 16 este mult mai mic decat a celor de pe Astra 19.2. Incearca sa vezi daca transponderul pe care incerci sa il receptionezi mai emite cu parametrii pe care ii ai setati. Vezi lista aici: https://www.flysat.com/e16a.php

#27
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Diferenta de 3 grade intre Eutelsat si Astra impune orientarea precisa a LNB-ului antenei
pe pozitia satelitului Eutelsat ,


Pentru aceasta , in primul rind , in meniul receptorului ar trebui selectat pentru receptie
satelitul Eutelsat 16 Est , si frecventa de emisie a posturilor TVR , anume
11512 , polarizare Verticala , symbol rate 29 950 .  


Daca aceste date nu se regasesc memorizate deja in lista receptorului ,
atunci vor trebui sa fie introduse manual , cu ajutorul telecomenzii .


Dupa setarea receptorului pe frecventa posturilor TVR , se intervine asupra orientarii antenei .
Vor trebui sa fie doar putin slabite suruburile care blocheaza antena pe pilonul de sustinere
sa nu se rasuceasca spre stinga / dreapta .
Celelalte suruburi , care blocheaza antena in plan vertical , ramin asa cum se gasesc.


Fiind asezat in spatele antenei , urmeaza rotirea antenei foarte incet , spre dreapta ,
pina la aparitia pe ecran a semnalului  ( indicator Calitate Semnal cel putin 50 procente )
La aparitia semnalului , se blocheaza antena pe noua pozitie , prin stringerea cu grija a suruburilor
Urmeaza scanarea posturilor emise la liber pe acest satelit , intre care si TVR International

Attached Files


Edited by bowpack14, 20 March 2021 - 23:17.


#28
balanel23

balanel23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2006
Am fost la cineva să ii setez 3 lnb pe un comutator diseq , și nu am reușit , în meniu tv nu am posibilitatea să aleg tipul de diseq , decât 1/4, 2/4, 3/4 și 4/4 deși am folosit porturile corecte totuși nu am găsit semnal. Ce trebuie sa fac, softul este tizen de la samsung

#29
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004
Pai, in primul rand, antena este orientata corect? Da-ne mai multe amanunte.

#30
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 liviuZ1969, on 20 martie 2021 - 17:03, said:

Salut, am un tv turcesc FHD 4k, cu tuner satelit inclus.  Le-am conectat la tv si nu reusesc să prind semnal de la Eutelsat Sesat 1(16.0E). In schimb pe Astra1 (19.2E) prind  aproape 800 de programe tv si 100 de posturi radio.
Nu inteleg unde gresesc de nu pot receptiona si Eutelsat care e apropiat de astra1, doar 3° diferenta. Poate imi dati o sugestie, un sfat.

 bowpack14, on 20 martie 2021 - 23:15, said:

Pentru aceasta , in primul rind , in meniul receptorului ar trebui selectat pentru receptie
satelitul Eutelsat 16 Est , si frecventa de emisie a posturilor TVR , anume
11512 , polarizare Verticala , symbol rate 29 950 .
Daca nu ai rezolvat pana acum ...Posted Image
Stabilesti pozitia pe 19,2 E apoi pe 13 E ...exact la jumatate ,intre ele se afla 16 E ...Posted Image  ,strangi suruburile antenei ,mergi la tv ,cauti manual o frecventa actualizata si vezi daca ai semnal .La tunerul satelit de pe tv e posibil ca prima frecventa bagata pe 16E sa fie ,,expirata'' si astfel te face sa crezi ca nu ai semnal .Am patit cu un LG si un Philips .Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate