Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Singura tarantula nativa Romaniei.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 lex404, on 20 martie 2015 - 21:31, said:

Deci, paianjenii si alte arahnidae au una sau 2 toxine principale.
1.Una cu actiune pe prada vertebrata activa, ataca SNC, sistem endocrin sau sistem renal.
2.Alta cu actiune pe nevertebrate, mereu activa ( adica asta e la toti ), si ataca mai multe sisteme.

Bun. 2 e inofensiv la om, la pisica, la caine, la orice are coloana vertebrala.
1 Poate fi prezent dar proteina/ SNC ( toxina ) inactiva asa cum este la majoritatea tarantulelor. Insa acolo unde sunt active e problema, pentru ca nivelul de transmisie al toxinei, ca viteza, este extrem de mare.

In principiu, cu cat mai mare cu atat mai inofensiv Posted Image  ( vorbesc serios, cei mai mari, Theraposa Blondi, pe langa faptul ca daca se apara musca fara venin, veninul e inofensiv )



Nu-i bai, invatam.
Dar sunt specii letale ( printre care si VN ) pentru simplul fapt ca poseda o neurotoxina activa. Si de aici, bye bye life...


ps. stiti care e cea mai letala toxina? Si la ce este folosita....
Da, adica cred, iar nu mai sunt sigur. E toxina botulinica, folosita in botoxul cosmetic, nu?

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 Serafim606, on 20 martie 2015 - 21:41, said:

Lex, hai mai spune ca mi-ai starnit interesu.

Ti-a zis Jesus :D
Buzele alea mari si senzuale.


Apropo, sunt amatori de pet tarantula pe aici? Posted Image  Mie chiar imi plac, sunt unele din cele mai linistite animale ( unele, ca alea copacifere is ale dracului de rapide )

#21
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 lex404, on 20 martie 2015 - 21:45, said:


Ti-a zis Jesus Posted Image
Buzele alea mari si senzuale.


Apropo, sunt amatori de pet tarantula pe aici? Posted Image  Mie chiar imi plac, sunt unele din cele mai linistite animale ( unele, ca alea copacifere is ale dracului de rapide )
Eu! Imediat cum imi fac un terariu mai smecher, imi trantesc(nu la propriu, ca-s fragile) o avicularia sau o xenesthis.

#22
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 lex404, on 20 martie 2015 - 21:45, said:



Apropo, sunt amatori de pet tarantula pe aici? Posted Image  Mie chiar imi plac, sunt unele din cele mai linistite animale ( unele, ca alea copacifere is ale dracului de rapide )

Mai, eu mi-as lua o dracie de asta. Faza e ca am si pisoiul, mai am si 3 caini si nu prea am timp de alte vietati. E mai usor de crescut o tarantula decat un caine. Tarantula o lasi in acvariu si ii asiguri conditiile necesare. Cainele tre sa-l plimbi, tre sa te joci cu el, sa-i acorzi atentie. Tarantula nu cere mangaiata :D. Daca stau sa ma gandesc e si ma ieftin de tinut tarantula. Schimb pitbull cu tarantula :lol:. Hai, care vreti?

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Xenesthis e minunata!! :D

Vezi cum rezolvi cu temperatura. Sa nu-ti treaca prin cap sa pui piatra incalzita ca s-ar putea s-o prajesti. Banuiesc ca vei merge pe varianta UV

 Serafim606, on 20 martie 2015 - 21:56, said:


Mai, eu mi-as lua o dracie de asta. Faza e ca am si pisoiul, mai am si 3 caini si nu prea am timp de alte vietati. E mai usor de crescut o tarantula decat un caine. Tarantula o lasi in acvariu si ii asiguri conditiile necesare. Cainele tre sa-l plimbi, tre sa te joci cu el, sa-i acorzi atentie. Tarantula nu cere mangaiata Posted Image. Daca stau sa ma gandesc e si ma ieftin de tinut tarantula. Schimb pitbull cu tarantula Posted Image. Hai, care vreti?
Terariu ma, terariu. In acvariu o ucizi.

Tarantulele sunt pretentioase doar la temperatura si umiditate...cu restul se rezolva. Poti pune terariul undeva mai sus sau undeva unde cateii nu au acces, eventual nici pisoiul :D

#24
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 JesusInDaHood, on 20 martie 2015 - 20:39, said:

Daca intalniti acest paianjen si va e frica sa-l manuiti.
Dar de ce aș vrea să-l mânuiesc ? :)

#25
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 lex404, on 20 martie 2015 - 21:58, said:

Xenesthis e minunata!! Posted Image

Vezi cum rezolvi cu temperatura. Sa nu-ti treaca prin cap sa pui piatra incalzita ca s-ar putea s-o prajesti. Banuiesc ca vei merge pe varianta UV


Terariu ma, terariu. In acvariu o ucizi.

Tarantulele sunt pretentioase doar la temperatura si umiditate...cu restul se rezolva. Poti pune terariul undeva mai sus sau undeva unde cateii nu au acces, eventual nici pisoiul Posted Image

Cainii nu-i tin in casa. Mai intra Bella sa ciordeasca mancarea pisoiului, dar in rest sta afara :lol:. Tommy e singurul care sta prin casa. Si degeaba il pun la inaltime ca el are acces pest tot.

Edited by Serafim606, 20 March 2015 - 22:02.


#26
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 lex404, on 20 martie 2015 - 21:58, said:

Xenesthis e minunata!! Posted Image

Vezi cum rezolvi cu temperatura. Sa nu-ti treaca prin cap sa pui piatra incalzita ca s-ar putea s-o prajesti. Banuiesc ca vei merge pe varianta UV


Terariu ma, terariu. In acvariu o ucizi.

Tarantulele sunt pretentioase doar la temperatura si umiditate...cu restul se rezolva. Poti pune terariul undeva mai sus sau undeva unde cateii nu au acces, eventual nici pisoiul Posted Image
Xenesthis sunt extrem de frumoase, incredibile. Dar sunt destul de delicat de ingrijit. Si scumpe, bineinteles. N-as vrea sa ma complic cu o lapma UV si chestii, asa ca daca nu va putea sta comod la temperatura camerei intr-o umiditate controlata, o sa iau ceva mai putin periculos.

Cat despre faza cu pisica, ar putea face un terariu din sticla, cum planuiesc eu. Sanse mici sa-l darame sau sa deranjeze paianjenu.

#27
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 dualis, on 20 martie 2015 - 21:59, said:

Dar de ce aș vrea să-l mânuiesc ? Posted Image

E aceeasi placere ca si atunci cand mangai o pisica sau un caine. Acuma depinde de om.

#28
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 dualis, on 20 martie 2015 - 21:59, said:

Dar de ce aș vrea să-l mânuiesc ? Posted Image
Pentru a-l muta dintr-un loc in altul, spre exemplu.

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ai cum s-o tii la temperatura camerei care este una foarte variabila. Gandeste-te ca noaptea, de toamna pana primavara risti la 20*C, ceea ce e foarte putin.

Gasesti o varianta...dar UV e cea mai faina. Pe langa Q emisa iti da si decor Posted Image Ai insa un consum mare ( 25-30W)...dar te poti consola cu faptul ca mancarea nu costa 20RON/ kg :lol:

Edited by lex404, 20 March 2015 - 22:07.


#30
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Si totusi cainele nu face figuri la temperatura si umiditate. Daca e prea frig i-am tras o haina pe el si santate :lol:! I-am mai pus o paturica in cusca si sta ca boieru. Lexule tu ma pui pe ganduri.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
De ce te pun pe ganduri?

#32
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 lex404, on 20 martie 2015 - 22:11, said:

De ce te pun pe ganduri?

Am momente cand ma trezesc, dau de mancare la animalute si plec. Vin abia seara. Nu stau sa gadil insecta.

Edited by Serafim606, 20 March 2015 - 22:12.


#33
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Mai e si partea cu mancarea, dar nu e chiar asa de dificila. Probabil se gasesc greieri si chestii la magazinele de pescarie, daca la petshopurile din orasele mai micute nu se gasesc.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 JesusInDaHood, on 20 martie 2015 - 22:13, said:

Mai e si partea cu mancarea, dar nu e chiar asa de dificila. Probabil se gasesc greieri si chestii la magazinele de pescarie, daca la petshopurile din orasele mai micute nu se gasesc.

Viermi de faina...mult mai practic, ii cresti singur acasa.
Poti sa ii mananci si tu, sunt comestibili :D

ps. eu am soareci de laborator :lol:

#35
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Greieri, furnici, carabusi, buburuze, furnici, albine si ce mai vrea ea ii aduc din gradina si din solar. Deci la mine mancarea nu ar fi o problema pe timpul verii.

 lex404, on 20 martie 2015 - 22:15, said:

ps. eu am soareci de laborator Posted Image

Pui de hamster.
Am avut hamsteri. Fata femela aia de ma exaspera. Faci crescatorie daca nu esti atent.

Edited by Serafim606, 20 March 2015 - 22:17.


#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 Serafim606, on 20 martie 2015 - 22:15, said:

Greieri,    furnici   ,   carabusi  ,  buburuse ,  furn  ici , albine si  ce mai vrea ea ii aduc din gradina si din solar. Deci la mine mancarea nu ar fi o problema pe timpul verii.

S-o crezi tu ca alearga o tarantula dupa alea cu bold. Ii trebuie actiune.

Viermii de faina sunt foarte hranitori si usor digestibili ( carabusii si alte insecte au chitina groasa si sunt mai greu de imobilizat )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate