Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Singura tarantula nativa Romaniei.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Numele ei este Lycosa Singoriensis si este nativa zonei Dobrogea(plus inca o raza de 3-4 sute de km, deci cam jumatate de Romanie). Este un paianjen comun pentru estul europei, nocturn, docil dar relativ veninos. Nu ataca daca nu este provocat si in general evita zonele cu oameni. Se mai poate rataci, deci daca locuiti la tara si o ardeti noaptea pe afara, e posibil sa-l vedeti. La oras o arde doar prin parcurile mari. Deci intr-un oras mic probabil nu va fi intalnit.
Personal, am vazut paianjenul de 3 ori(dati pentru care sunt 90% sigur ca despre aceasta specie este vorba) la tara, in 3 ipostaze: pui, aproape adult si adult. O singura data am reusit sa-l fotografiez, cand nu era nimeni imprejur care sa se isterizeze si sa-l omoare sau sperie. Asta daca nu era deja moarta: o mamica cu puisorii ei.

Daca intalniti acest paianjen si va e frica sa-l manuiti(are cam 4-5cm), nu-l omorati, pur si simplu lasati-l in pace.

[ https://i.imgur.com/Vlnnxrv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ai cam gresit aria ( mergea la bio ). Lycosa Singoriensis nu poate fi pet din cauza mai multor factori ( violenta, venin, colorit, dimensiuni etc ).
E cam micuta si ca sa fie incadrata la categoria Tarantula pentru ca restul speciilor genului nu au caracteristicile unei tarantule. E doar un paianjan mai mare, paros ( nu prea mare ) si de aici si toxicitatea crescuta.
Tarantulele nu ( prea ) sunt toxice

Dar apreciez initiativa Posted Image

ps. pentru amatorii de tarantule, A. geniculata e mai calma decat o pisica lenesa.


ps². acum citesc mai multe despre, sa stiu exact ce este..

Edited by lex404, 20 March 2015 - 20:48.


#3
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Eu nu-i omor că nici măcar nu pot să mă apropii la mai puţin de un metru de ei Posted Image

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Haha, vad ca in RO se tine si ca pet, probabil din patriotism :nanana:

Dar e o specie mai ciudatica...still researchin'

Abbi, da ce ai draga cu micii nostri animaluti? ^_^

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Pe mine ma enerveaza astia de omoara painjenii Posted Image . Nu inteleg de ce va e frica de ei.

#6
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View Postlex404, on 20 martie 2015 - 20:45, said:

Ai cam gresit aria ( mergea la bio ). Lycosa Singoriensis nu poate fi pet din cauza mai multor factori ( violenta, venin, colorit, dimensiuni etc ).
E cam micuta si ca sa fie incadrata la categoria Tarantula pentru ca restul speciilor genului nu au caracteristicile unei tarantule. E doar un paianjan mai mare, paros ( nu prea mare ) si de aici si toxicitatea crescuta.
Tarantulele nu ( prea ) sunt toxice

Dar apreciez initiativa Posted Image

ps. pentru amatorii de tarantule, A. geniculata e mai calma decat o pisica lenesa.


ps². acum citesc mai multe despre, sa stiu exact ce este..
Da, ai dreptate. Gandindu-ma ca e din aceeasi familie ca Lycosa Tarantula, este tot o tarantula. Se pare ca e o wolf spider tarantula.
Nu este chiar agresiva, desi nu am avut ocazia sa o manuiesc.

View PostSerafim606, on 20 martie 2015 - 20:58, said:

Pe mine ma enerveaza astia de omoara painjenii Posted Image . Nu inteleg de ce va e frica de ei.
Sunt inofensivi. In afara de cativa paianjeni brazilieni, niciunul nu e mortal. Nici macar notoria vaduva neagra nu e letala decat copiilor si cardiacilor. Dar la fel pot fi si viespile.

#7
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postlex404, on 20 martie 2015 - 20:55, said:

Haha, vad ca in RO se tine si ca pet, probabil din patriotism Posted Image

Dar e o specie mai ciudatica...still researchin'

Abbi, da ce ai draga cu micii nostri animaluti? Posted Image

Doar una din multele fobii ale mele Posted Image


View PostSerafim606, on 20 martie 2015 - 20:58, said:

Pe mine ma enerveaza astia de omoara painjenii Posted Image . Nu inteleg de ce va e frica de ei.
Şi-a găsit să comenteze unul care omoară câini Posted Image
Tocmai asta-i fobia - frica iraţională.Eşti conştient că n-ai motiv să-ţi fie teamă,dar nu-ţi poţi controla reacţiile.

Edited by Abbiex, 20 March 2015 - 21:07.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSerafim606, on 20 martie 2015 - 20:58, said:

Pe mine ma enerveaza astia de omoara painjenii Posted Image . Nu inteleg de ce va e frica de ei.

http://stirileprotv....e-paianjen.html

Chiar ai motive sa tii distanta...

Edited by bumpocbum, 20 March 2015 - 21:11.


#9
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View PostAbbiex, on 20 martie 2015 - 21:07, said:


Şi-a găsit să comenteze unul care omoară câini Posted Image

Serafime, ce-ai cu canii?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostJesusInDaHood, on 20 martie 2015 - 21:04, said:

Sunt inofensivi. In afara de cativa paianjeni brazilieni, niciunul nu e mortal. Nici macar notoria vaduva neagra nu e letala decat copiilor si cardiacilor. Dar la fel pot fi si viespile.

Vaduva Neagra este letala mai multor categorii de oameni. Si perfect sanatos nu ai cum fi. Eu n-am vazut-o niciodata dar as fugi mancand pamantu' :D

Cat despre speciile provenite din Brasil, depinde...A. Geniculata este de provenienta braziliana insa este inofensiva ( atat prin muscatura cat si prin alte metode ).

#11
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View Postbumpocbum, on 20 martie 2015 - 21:09, said:

Nu e letal. Chiar si fara tratament, simptomele dispar in doua 3 zile.

View Postlex404, on 20 martie 2015 - 21:10, said:


Vaduva Neagra este letala mai multor categorii de oameni. Si perfect sanatos nu ai cum fi. Eu n-am vazut-o niciodata dar as fugi mancand pamantu' Posted Image

Cat despre speciile provenite din Brasil, depinde...A. Geniculata este de provenienta braziliana insa este inofensiva ( atat prin muscatura cat si prin alte metode ).
Fara sa ai alergie sau vreo boala care sa iti slabeasca sistemul imunitar, e letala in putine cazuri.
Nu am zis ca toti paianjenii brazilieni sunt periculosi. Doar cativa, foarte putini. Tot paienjeni lup, ca lycosa.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostAbbiex, on 20 martie 2015 - 21:07, said:



Şi-a găsit să comenteze unul care omoară câini Posted Image
Tocmai asta-i fobia - frica iraţională.Eşti conştient că n-ai motiv să-ţi fie teamă,dar nu-ţi poţi controla reacţiile.

Daca tarantulele umblau in haita veneam cu toporu si le rezolvam ca pe cainii maidanezi :lol:.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Hai, sa nu ne contrazicem in toxicologie. A-Latrotoxina ( neurotoxina specifica pentru vertebrate a VN ) este foarte periculoasa cu atac pe SNC si sistemul endocrin. Moartea survine in maxim 40 de ore.

ps. si daca scapi, normal nu mai esti Posted Image

Evident, sunt persoane care genetic sunt imune. Dar asta e alta poveste...

Edited by lex404, 20 March 2015 - 21:19.


#14
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Singurul mod in care imi poate face felul paianjenul asta, e stopul cardiac.

Sa nu dea dracu' sa-l vad langa/pe mine ca automat o mierlesc.

Uratii astia parosi, si serpii, sa nu-i vad nici la tv.

Edited by Byblos4, 20 March 2015 - 21:21.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul nu as testa Vaduva Neagra pe pielea mea. In general prefer sa tin distanta fata de paianjeni indiferent de care sunt. Nu am fobii si nu sunt atat de bun la suflet sa invit respectiva arahnida sa paraseasca tavanul apartamentului pe care l-a invadat fara permisiunea mea. Prefer sa ii admir formele gingase ale corpului ramase pe tavan in urma coliziunii cu un papuc pana la o noua zugraveala....

#16
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View Postlex404, on 20 martie 2015 - 21:15, said:

Hai, sa nu ne contrazicem in toxicologie. A-Latrotoxina ( neurotoxina specifica pentru vertebrate a VN ) este foarte periculoasa cu atac pe SNC si sistemul endocrin. Moartea survine in maxim 40 de ore.

ps. si daca scapi, normal nu mai esti Posted Image

Evident, sunt persoane care genetic sunt imune. Dar asta e alta poveste...
Imi cer scuze daca am gresit. Stiam ca este intradevar un paianjen periculos, dar nu letal in multe cazuri.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Deci, paianjenii si alte arahnidae au una sau 2 toxine principale.
1.Una cu actiune pe prada vertebrata activa, ataca SNC, sistem endocrin sau sistem renal.
2.Alta cu actiune pe nevertebrate, mereu activa ( adica asta e la toti ), si ataca mai multe sisteme.

Bun. 2 e inofensiv la om, la pisica, la caine, la orice are coloana vertebrala.
1 Poate fi prezent dar proteina/ SNC ( toxina ) inactiva asa cum este la majoritatea tarantulelor. Insa acolo unde sunt active e problema, pentru ca nivelul de transmisie al toxinei, ca viteza, este extrem de mare.

In principiu, cu cat mai mare cu atat mai inofensiv Posted Image  ( vorbesc serios, cei mai mari, Theraposa Blondi, pe langa faptul ca daca se apara musca fara venin, veninul e inofensiv )

View PostJesusInDaHood, on 20 martie 2015 - 21:22, said:

Imi cer scuze daca am gresit. Stiam ca este intradevar un paianjen periculos, dar nu letal in multe cazuri.

Nu-i bai, invatam.
Dar sunt specii letale ( printre care si VN ) pentru simplul fapt ca poseda o neurotoxina activa. Si de aici, bye bye life...


ps. stiti care e cea mai letala toxina? Si la ce este folosita....

Edited by lex404, 20 March 2015 - 21:33.


#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Lex, hai mai spune ca mi-ai starnit interesu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate