Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alegere centrala electrica pentru incalzire in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare

As avea nevoie de cateva sfaturi in alegerea unei centrale electrice pentru incalzirea unei case. P+1+Pod nelocuibil.
de ce electric? pentru ca asta e situatia neexistand gaz.
Suprafata utila aprox 160m2.
suprafata de acoperit cu incalzirea aproximativ 130 m2.
Nu am proiect de incalzire in pardoseala il voi face "cum voi putea".
cel mai probabil nu voi cumpara din acelasi loc toate materialele. de ce ? pentru ca asta e bugetul.
din mai multe oferte de incalzire pe care le-am primit majoritatea au scris in oferta ca ar fi un necesar de putere de aprox 16Kw

am urmatoarele intrebari:
1. poate o centrala electrica sa faca si functia de pompa? (un coleg care are o astfel de incalzire, facuta de el aproape in intregime, imi zicea mai bine sa investesc mai mult intr-o centrala mai buna care sa faca si aceasta functie).
e fezabil ce imi zicea sau e mai bine pompa separata?

2. Ce fel de centrala sa aleg? ce firma? Ce produs? citesc pe forumuri ca multi se plang de Ferroli. asta am taiat-o de pe lista mea dar ce alte pareri exista?
va multumesc

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Curent trifazic? La ce ai nevoie, este obligatoriu.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cum vine chestia asta, functie de pompa?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai un venit atat de "puternic" incat sa-ti permiti instalarea si plata facturilor electrice pentru suprafata aia ?

View PostSuper Chief, on 14 martie 2015 - 20:00, said:

Cum vine chestia asta, functie de pompa?
Adica pompa centralei sa tina loc de "GPA" pentru toata casa

View PostroPopa, on 14 martie 2015 - 19:50, said:

Nu am proiect de incalzire in pardoseala il voi face "cum voi putea".

Exact asa va si functiona :CUM VA PUTEA, daca va putea saracul.

Edited by keta, 14 March 2015 - 20:04.


#5
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
am sa rapund la intrebarile de mai sus.

Curent trifazic? La ce ai nevoie, este obligatoriu.
Da am curent trifazic.

Cum vine chestia asta, functie de pompa?
Pai sa "impinga apa calda in instalatie".

Ai un venit atat de "puternic" incat sa-ti permiti instalarea si plata facturilor electrice pentru suprafata aia ?
Nu se pune problema de venit. nu este gaz, nu am de gand sa folosesc lemn sau peleti, deci ramane curentul electric. nu e ca vreau e ca trebuie.

adica pompa centralei sa tina loc de "GPA" pentru toata casa
nu stiu ce inseamna GPA, dar intuiesc :). da loc de GPA.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Crezi ca 2000 pe luna plata curent nu reprezinta o problema ?
Crezi ca incalzirea in pardoseala inseamna un furtun intins sub sapa prin care merge apa calda si ...Gata ?

Lucrurile nu merg chiar asa de usor. La ce ai tu acolo ca suprafata ai nevoie de mult mai multe automatizari, pompe, si etc,

Reconsidera un pic ideea.

Edited by keta, 14 March 2015 - 20:14.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De asa ceva ai nevoie, trebuie calculata exact puterea necesara, daca ai sa cauti pe aici, pe forum,la capitolul centrale termice, gasesti cam tot ce ai nevoie, de la modele, la calcule si instalatii.
http://www.romstal.r...00v-p48344.html

View Postketa, on 14 martie 2015 - 20:12, said:

Crezi ca 2000 pe luna plata curent nu reprezinta o problema ?
Crezi ca incalzirea in pardoseala inseamna un furtun intins sub sapa prin care merge apa calda si ...Gata ?

Lucrurile nu merg chiar asa de usor. La ce ai tu acolo ca suprafata ai nevoie de mult mai multe automatizari, pompe, si etc,

Reconsidera un pic ideea.

La o instalatie bine gandita, nu ajunge la asemenea costuri.
Cauta pe aici:
http://forum.softped...crari-practice/

Edited by myshyk, 14 March 2015 - 20:18.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postmyshyk, on 14 martie 2015 - 20:16, said:

La o instalatie bine gandita, nu ajunge la asemenea costuri.

Exact asta doream sa subliniez , Daca nu exista un proiect, un calcul, o dimensionare, si se face sa fie acolo......


Daca esti convins ca vei ramane pe electric , fara alte posibilitati de schimbare, mergi pe incalzire electrica in pardoseala, boiler electric si etc, la ce-ti trebuie centrala ?

Edited by keta, 14 March 2015 - 20:22.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu zic ca trebuie un efort financiar sa faci sa iti tragi gaz, chit ca esti la margine si ai poate abia in capul strazii gaze. Dupa aceea sigur se vor cupla si altii si le ceri cota parte ca sa ii lasi sa se conecteze in teava ta. Iti vei recupera in timp banii
Faza cu centrala electrica e ca va consuma enorm de mult curent trifazat (mai scump ca cel de 220v oricum ...)  Iesi mai bine la consum, pe gaz. Te va costa factura mai ietin.
Plus de asta de ce nu iti faci incalzire simpla prin calorifere  si de ce vrei neaparat in pardoseala?

#10
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View PostMembruAnonim, on 14 martie 2015 - 20:23, said:

Faza cu centrala electrica e ca va consuma enorm de mult curent trifazat (mai scump ca cel de 220v oricum ...)

de unde ai scus si duma asta ... acum ceva zile imi zicea un salahor ca mare prostie am facut ca nu am bagat trifazat ca ala e mai ieftin. Acum si tu ca e mai scump cand el e de fapt la fel. factura nu are treaba cu numarul de fire care intra in casa ci cu cat tragi pe firele alea.

Edited by Riper, 14 March 2015 - 20:32.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRiper, on 14 martie 2015 - 20:31, said:

mare prostie am facut ca nu am bagat trifazat ca ala e mai ieftin.
e mai scumpa factura de curent decat daca ai fi pe gaze

#12
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postketa, on 14 martie 2015 - 20:12, said:

Crezi ca 2000 pe luna plata curent nu reprezinta o problema ?
Crezi ca incalzirea in pardoseala inseamna un furtun intins sub sapa prin care merge apa calda si ...Gata ?

Lucrurile nu merg chiar asa de usor. La ce ai tu acolo ca suprafata ai nevoie de mult mai multe automatizari, pompe, si etc,

Reconsidera un pic ideea.

in mare da cred ca incalzirea in pardoseala reprezinta un furtun mare intins prin care circula apa calda. la fel si incalzirea prin calorifere reprezinta la fel un "mare furtun" doar ca prin el trece apa si mai calda. (70-80 grade).
dar as prefera sa nu intram in polemica pe subiect.

oricum eu am intrebat altceva:
1. poate o centrala electrica sa faca si functia de pompa?
2. Ce fel de centrala sa aleg? ce firma? Ce produs?
poate cineva sa faca o recomandare. la asta ma refer.


pentru cei care tot vorbesc despre gaz si alte lucruri raspunsul e: NU EXISTA!
crede cineva ca nu imi doresc facturi mai ieftine si sunt masochist?

Daca esti convins ca vei ramane pe electric , fara alte posibilitati de schimbare, mergi pe incalzire electrica in pardoseala, boiler electric si etc, la ce-ti trebuie centrala ?
Sper ca in 2-3 ani sa fie gaz si atunci voi schimba doar centrala.

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Dimensionarea incalzirii in pardoseala nu depinde decat de necesitatile spatiului de incalzit.

Cine furnizeaza agentul termic nu conteaza, va fi mereu nevoie de aceeasi cantitate de energie consumata, depinde doar modul de conversie a acesteia. Pentru a fi cat mai rentabil sau pentru a suplini dorintele la un moment.Daca exista sperante ca in viitor sa ai gaz in zona, atunci incalzirea in pardoseala cu agent termic este solutia mai flexibila, respectiv acesta putand fi furrnizat prin mai multe metode: centrala electrica, pompa de caldura, centrala pe gaz, lemne sau alt tip de combustibil, chiar panouri solare.

Edited by keta, 14 March 2015 - 21:19.


#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Pune pompa de caldura si atunci ajungi la aproape acelasi cost la consum ca si pe gaz.

#15
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-De ce te complici cu centrala,termica cu incalzire electrica unde ai o pierdere importanta in transferul energetic din energia electrica in apa calda,si preturi foarte mari cand poti instala direct incalzire electrica sub pardosea,radianta,etc.care este cea mai eleganta,simpla si ieftina solutie ;
http://www.amass.ro/

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Victor5 si initiator roPopa  nu ajunge.  Recomand sa stai de vorba la romstal sau la cei ce fac centrale electrice(modelul care vrei tu sa o iei din RO)  si o sa te linistesti cu consumul de energie electrica ... multa bafta Posted Image

iti recomand cel mai ieftin centrala pe lemne si boiler mixt caldura+electric de 200 litri, acolo chiar te-ai scos pe viata !!!

sau o lungesti si te incalzesti in casa cu calorifere electrice si faci apa calda cu aparate instant la bai si bucatarie  sau un boiler mare electric,  asta timp de 2-3 ani pana iti vine gazul la usa casei

Edited by MembruAnonim, 14 March 2015 - 21:59.


#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Centrala electrica Ray de 24 KW. E foarte fiabila si are tot ce-i trebuie.Este produsa in Cehia de firma Protherm, firma care face parte din grupul Vaillant.

#18
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostArayan, on 14 martie 2015 - 21:51, said:

-De ce te complici cu centrala,termica cu incalzire electrica unde ai o pierdere importanta in transferul energetic din energia electrica in apa calda,si preturi foarte mari cand poti instala direct incalzire electrica sub pardosea,radianta,etc.care este cea mai eleganta,simpla si ieftina solutie ;
http://www.amass.ro/

Am oferta de la Amass. 4000E in total cu manopera. si mai am si ala de la warmup (3000 E). Dar in acelasi timp am auzit si altii care se plangeau de acest sistem.
Am renuntat la incalzire prin cabluri din 2 motive.
1. Cred ca consumul va fi mai mare decat cel estimat de ei.
2. Este un sistem inchis. nu se poate aduce aport de energie in el din afara. De ex la incalzire cu apa indiferent de centrala folosita, pot monta pe casa instalatie de incalzit apa de la soare care sa o vars in sistem, si sa incalzesc doar de la 25 G la 40 apa cu centrala.
+ ca repet
iintentionez sa schimb centrala pe gaz cand o fi sa vina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate