Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Hidroizolatie casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Graf

Graf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2014
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Am curatat tencuiala din aceasta camera veche in vederea amenajarii/modernizarii insa am descoperit umezeala la nivelul primelor 3/4 caramizi, cum se vede si din poze. Intentionam sa tencuiesc si sa torn o sapa la interior. Pozele acestea sunt facute anterior scoaterii dusumelii, acum situatia e si mai rea, pe jos a ramas pamant/nisim umed. Mentionez faptul ca mai mult ca sigur ca nu exista hidroizolatie si nici cine stie ce fundatie, nu exista trotuar pe langa casa si nici burlane si am aflat ulterior ca apa freatica este destul de sus.

Ce ma sfatuiti sa fac? Care este solutia cea mai ieftina?
Multumesc

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
primul sfat, este sa inveti sa faci o poza si sa o pui corect pe forum, pt ca imi contorsionez gatul pe toate partile ca sa vad ce este de fapt acolo.

al 2-lea sfat este sa pui pozele cu ceea ce ai acum descoperit, pt a se putea raspunde obiectiv. ca asa cum ai facut tu descoperirea dupa demontarea dusumelii, asa trebuie sa o facem si noi dupa ce arati ce este acolo. tu ai putea repara o masina doar vazand o poza dinainte de a fi avariata?

ideea este ca oricum ai nevoie sa usuci pamantul si nisipul ce l-ai gasit sub dusumea, ele iti tin umezeala care urca pe pereti.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Hidroizolarea se face pe afara

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
problema este cu panza freatica. la ce adancime este mai exact?

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ceva poze cu situatia actuala ar fi binevenite. Din interior si din exterior. La prima vedere nu panza freatica este de vina ci infiltrarea de apa din exterior (scocuri, burlane proaste, tencuiala cazuta, lipsa drenare pluviale, etc)

Pentru inceput poti sa sapi o gaura de 50 cm adancime sau daca poti mai mult max 80 cm, in pamantul din mijlocul camerei. Gaura nu trbuie sa fie mare , ca si cum ai vrea sa pui un stalp de gard, pe masura ce sapi testezi umiditatea pamantului si vezi daca este uscat, umed, consistenta lutoasa, pietros, etc. Asa poti sa verifici partea cu panza freatica, desi ma indoiesc ca pamantul nu va fi uscat de la primii 20-30 cm.

Edited by keta, 14 March 2015 - 01:47.


#6
Graf

Graf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2014
Scuze cu pozele, nu-mi dau seama de ce apar asa.
Din pacate, nu am poze dupa inlaturarea dusumelii. Dusumeaua(care este putrezita) era pusa direct pe pamant.

#7
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 Graf, on 14 martie 2015 - 01:42, said:

Dusumeaua(care este putrezita) era pusa direct pe pamant.
Normal se pune un strat de pietris/refuz de ciur si apoi un rand de polistiren extrudat. Dupa aia vine turnata sapa.

#8
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Daca stratul de carton bitumat pus peste fundatie(aceasta e hidroizolatia) este deteriorat, iar apa urca prin capilaritate in zid, casa e iremediabil compromisa, singura solutie e demolarea, altminteri puteti incerca cu ce doriti(electrodrenare, hidroizolare prin fragmentare, etc), puteti pune tencuiala din praf de aur, si tot va cadea acea tencuiala. Aceeasi problema avea si casa mea, solutia a fost demolarea in ciuda incapatanarii mele de a rezolva cumva. Daca e casa construita ininte de anii `60, e normal, si-a trait traiul.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
.

Edited by xmanyacs77, 14 March 2015 - 08:26.


#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

 Graf, on 14 martie 2015 - 01:11, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Am curatat tencuiala din aceasta camera veche in vederea amenajarii/modernizarii insa am descoperit umezeala la nivelul primelor 3/4 caramizi, cum se vede si din poze. Intentionam sa tencuiesc si sa torn o sapa la interior. Pozele acestea sunt facute anterior scoaterii dusumelii, acum situatia e si mai rea, pe jos a ramas pamant/nisim umed. Mentionez faptul ca mai mult ca sigur ca nu exista hidroizolatie si nici cine stie ce fundatie, nu exista trotuar pe langa casa si nici burlane si am aflat ulterior ca apa freatica este destul de sus.

Ce ma sfatuiti sa fac? Care este solutia cea mai ieftina?
Multumesc
Cel mai bine este daca nu are fundatie, demolata si facuta alta casa ca la carte!Posted Image

#11
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Wilberforce, on 14 martie 2015 - 03:14, said:

Daca stratul de carton bitumat pus peste fundatie(aceasta e hidroizolatia) este deteriorat, iar apa urca prin capilaritate in zid, casa e iremediabil compromisa, singura solutie e demolarea, altminteri puteti incerca cu ce doriti(electrodrenare, hidroizolare prin fragmentare, etc), puteti pune tencuiala din praf de aur, si tot va cadea acea tencuiala. Aceeasi problema avea si casa mea, solutia a fost demolarea in ciuda incapatanarii mele de a rezolva cumva. Daca e casa construita ininte de anii `60, e normal, si-a trait traiul.
Aceeasi situatie am rezolvat eu prin subzidire
Adica, s-a scos tot din interior si s-a sapat in jos aprox 0.5m
S-a pus strat de balastru peste care s-a turnat beton.
Peste beton folie de hidroizolatie iar peste folie sapa de beton cu armatura.
Dar la ziduri s-au scos primele 3-4 randuri de caramida din metru in metru si turnat centura de beton cu armatura metalica dupa ce s-a pus folie si peste fundatia de piatra.
Folia cand s-a montat la pardoseala s-a lipite de cea de peste fundatie.
Evident ca s-a inlocuit si toata tencuiala din interior plus multe alte amenajari.

#12
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
si eu am avut o problema asemanatoare la o casa tip cfr (caramida rosie ) constructie interbelica presupun. probleam era ca smoala care era intre fundatia de piatra si primul strat de caramida 's-a patruns', apa urcand in pereti pana la 40 cm inaltime(nivel zero al parterului era oricum la 35 de cm deasupra solului).
am incercat prima data un sant pe exterioar la 1 m adancime(panza de apa freatica la 4 m adancime). am inlaturat tencuiala si inlocuit cu una speciala (rupere capilaritate)+ hidroizolat(plastimul parca se cheama - e ca o smoala neagra/bitum lichida si la temperatura camerei) si facut drenaj. binenteles ca ioc rezultate...
apoi am mers pe ideea ca rosturile dintre caramizi (mortarul trage apa) trebuie 'lucrate' asa ca am facut o injectie de silicon special la rosturi(gauri la intervale de 15 cm 3/4 din adancimea peretelui) - solutie dryzone pe vremea aia(10 ani in urma), acum sunt tuburi silicon sika si alte cateva mai ieftine.- deasemena am decapat cam 50 cm inaltime in camere. Efect mai mult psihologic...
la capitolul asta se mai pot alege sialte variante- cu electrozi tinuti sub curent, cu injectii de silicon cu presiune, si solutia radicala - sa tai casa cu flexul si sa bagi covoare de cauciuc special - etc.
pe final am dat cu o soutie tot baumit de interior(care nu miroase si e alba (numai stiu numele) - dupa pulverizare pe perete face ca o pelicula de cauciuc. apoi am mers pe varianta polistiren(pentru a acoperi cei 3 cm adancime de tencuiala scosi de la baza peretilor pe inaltime de 50 cm. pe final, am scapat de problema- estetica nu a fost afectat- dar manopera si costuri mari daca nu faci singur.
cat despre dusumele- eu nu am avut problema acolo- totul era uscat, dar cred ca o folie speciala(contra umezeala) si polistiren cu eps ridicat si in straturi perpendiculare (20-30 cm) ar putea rezolva problema ta.
mentionez(ptr cunoscatori - care au vazut probabil) ca nu sunt constructor de meserie,dar am studiat problema si ca la mine - asa a mers.

#13
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012

 Wilberforce, on 14 martie 2015 - 03:14, said:

Daca stratul de carton bitumat pus peste fundatie(aceasta e hidroizolatia) este deteriorat, iar apa urca prin capilaritate in zid, casa e iremediabil compromisa, singura solutie e demolarea, altminteri puteti incerca cu ce doriti(electrodrenare, hidroizolare prin fragmentare, etc), puteti pune tencuiala din praf de aur, si tot va cadea acea tencuiala. Aceeasi problema avea si casa mea, solutia a fost demolarea in ciuda incapatanarii mele de a rezolva cumva. Daca e casa construita ininte de anii `60, e normal, si-a trait traiul.

Nu e singura solutie.Se poate inlocui acea hidroizolatie prin lucrari de subzidire .Adica ia cate 2 caramizi de la partea de jos , bagaga hidroizolatie,pune caramizi noi , si tot asa..E munca de ti vine sa ti dai foc.

Totodata refaceti trotuarele si ati putea incerca sa faceti si o subzidire la fundatii .. dar deja intram in cheltuieli cam mari.O zi buna.

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Aceeasi problema a fost si la mine, am sapat (cam 30 cm) si am dus pamantul (pe langa pereti am sapat mai adanc, santuri) apoi am bagat piatra de care am avut si peste am turnat beton cu cifa.
Nu mai sunt probleme dar avem si trotuare si burlane.

#15
DragomirV

DragomirV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2015
Dl dan_4_you2003, v-am lasat un mesaj pm, daca puteti sa-mi raspundeti. Cu stima!

#16
Graf

Graf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2014
In primul rand multumesc pentru sfaturi.
Azi am sapat la interior, pe langa zid o groapa adanca de 50-60 cm si surpriza...exista fundatie de piatra cel putin pana la aceasta cota. Mai jos nu m-am dus deoarece pamantul devine foarte umed. Nu exista nicio crapatura, totul arata bine. Insa nu am vazut hidroizolatie intre fundatie si caramida. Poate exista, dar eu nu am vazut.
In prima faza am sa scot acesti 50-60 de cm de pamant umed, apoi voi aduce piatra. Mai departe chiar nu stiu. Parca as inclina totusi pe varianta la interior: pietris, folie plastic, membrana cu crampoame, extrudat si sapa armata.
Iar la exterior:
Trotuare pe langa casa cu panta si burlane. Oare este suficient? Sa incerc si un drenaj pe langa fundatie, la exterior?
Oare scap de subzidire?

#17
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Daca nu e hidroizolatie  nu cred ca scapi cu un dren.E munca de chinez batran la subzidiri.  Fa astea si vezi daca scapi ..Daca nu... e nasol.

#18
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Parerea mea e ca-i bine dar nu trebuie lucrat pe fuga ( de ex. pe langa piatra din fundatie n-are ce cauta tarnacopul)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate