Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

modificare fisier menu_custom1.xml

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dansdec

dansdec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.12.2013
Am un NAS Synology DS214 play, am instalat mediaserverul, dar acest mediaserver desi functioneaza foarte bine creeaza pe ecranul televizorului 3 foldere : "Music"' "Photo"',"Video".  Eu doresc sa dispara aceste foldere si pur si simplu sa-mi afiseze direct folderele sharuite in NAS.
Colectia mea media este structuratã pe foldere ce sunt asociate cu diferite evenimente in viata familiei mele. In aceste foldere sunt stocate atat poze cat si clipuri video. (De ex la un eveniment am 25 poze si 2 filmulete).
Vreau sa vad aceste foldere direct pe ecranul teleizorului, iar in ele sa fie disponibile atat pozele cat si filmele. (Similar unui stick USB). In acest moment pot vedea sau pozele , sau videoclipurile, depinde daca intru pe "Photo" sau pe "Video"
Stiu ca modificarea se poate face editand fisierul custom 1.xml, dar eu nu am reusit.
La mine fisierul menu_custom1.xml arata astfel:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
-<menu>

-<entrylist>

-<entry type="index_storagefolder" media="music" x_media="music">
<title>{class_music}</title>
</entry>

-<entry type="index_storagefolder" media="photo" x_media="photo">
<title>{class_photos}</title>
</entry>

-<entry type="index_storagefolder" media="video" x_media="video">
<title>{class_video}</title>
</entry>
</entrylist>
</menu>

Sper sa ma poata ajuta cineva.
Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,230
  • Înscris: 22.05.2003
1. Acele foldere sunt standard DLNA, nu le poti sterge.
2. Ele apar daca accesezi NAS-ul pe DLNA, adica face streaming catre TV.
3. In cazul DLNA nu "faci sharing", iar TV ma indoiesc ca stie de SAMBA, care ar permite ceea ce doresti tu :)
4. Ca sa faci ceea ce vrei tu, cumpara un HDMI Media Player.

#3
dansdec

dansdec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.12.2013
pe forumul  de la Synology  am vazut ca se pot modifica, dar din motive independente de mine nu ma pot inregistra sa pun o intrebare si acolo. (am incercat cu conexiuni internet de la UPC, RDS mobil, Vodafone, Orange, dar cu toate primesc raspuns ca IP-ul meu este in black list.... poate sunt blocate toate cele provenite din Romania)
De exemplu: http://forum.synolog...d42d011#p167404
Aici autorul dorea sa afiseze pe ecran ceva legat de posturile radio de pe internet. Si se pare ca a reusit

1. Eu am reusit sa le sterg, sau sa le schimb numele... Singurul lucru pe care nu-l reusesc este sa pun in acelasi folder si pozele si videoclipurile. de fapt eu vreau sa schimb doar modul de afisare  pe ecranul TV-ului.
2. Asa e.
3. Intradevar TV-ul nu stie SAMBA, de aceea folosesc DLNA-ul
4. Nu mai vreau alt media player, cel inclus in TV este suficient de bun.

De exemplu cu MiniDLNA am reusit acest lucru fara probleme, dar nu sunt multumit de cum lucreaza la indexarea automata a fisierelor proaspat incarcate.

Edited by dansdec, 13 March 2015 - 23:10.


#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
ai incercat sa opresti serverele si sa stergi directoarele nedorite?

#5
dansdec

dansdec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.12.2013
Poate nu m-am facut pe deplin inteles:

Colectia mea media este stocata pe NAS, in foldere, fiecare folder contine poze si videoclipuri asociate unui eveniment. Aceste foldere sunt "bifate" in media library, pentru a putea fi facut streaming de catre media server.
Media serverul are mai multe moduri de a afisa aceste fisiere media pe ecranul TV-ului: simple style, ipod style .... custom style, si de asemenea permite gruparea lor dupa data, autor, album, etc...., dar oricare din aceste moduri de afisare creeaza pe ecranul TV-lui 3 foldere "Music", "Photo", "Video". Modul de afisare depinde de acest fisier "menu_custom1.xml", eu selectand din media server modul de afisare "custom1".
Eu vreau sa schimb doar modul de afisare pe TV, sa nu-mi mai apara aceste 3 foldere "Music", "Photo", "Video", ci direct folderele personale, in care sa pot vizualiza si pozele si videoclipurile asociate aceluiasi eveniment. In momentul de fata pot sa vad pozele daca intru in "Photo", ma duc la folderul cu un eveniment dorit, iar daca vreau sa vad videoclipurile trebuie sa ma duc inapoi pana la ecranul princpal si sa intru in "Video" si apoi sa ajung din nou la evenimentul respectiv.
Eu vreau sa-mi apara intr-un mod cat mai simplu, doar folderele personale, ca si cum vizualizarea s-ar face de pe un stick USB

Edited by dansdec, 14 March 2015 - 09:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate