Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#4699
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Doamne Dane....S-au dus timpurile cand postam ca ne ridicam eolienele, Acum  l e dam jos.Eoliana ta a fost de referinta in istoria acestui topic. Am participat la una dintre revizii.

#4700
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Salutare, am reusit recent sa cumpar o noua proprietate in zona de munte in nord, cu vant aproape mereu. Zona e destul de extinsa si as fi interesat sa cumpar 2-3 eoliene pentru fotovoltaice. Nu prea am aprofundat domeniul eoliene, este fezabil in 2023 dat fiind faptul ca acolo bate vant extrem mereu ? ca si buget pana in 70k eur

Multumesc

#4701
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Mai multe detalii:Unde in zona de nord? Daca esti intre munti sau pe coasta de deal, esti racordat la retea sau nu?

#4702
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostLaurentiuSerban2002, on 17 septembrie 2023 - 02:26, said:

Salutare, am reusit recent sa cumpar o noua proprietate in zona de munte in nord, cu vant aproape mereu. Zona e destul de extinsa si as fi interesat sa cumpar 2-3 eoliene pentru fotovoltaice. Nu prea am aprofundat domeniul eoliene, este fezabil in 2023 dat fiind faptul ca acolo bate vant extrem mereu ? ca si buget pana in 70k eur
Zona de nord a Franței?
Lyon ?

#4703
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
lasa asta, eu intreb ce sunt alea "eoliene pentru fotovoltaice" ?

#4704
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020

View Postrinaldoparaipan, on 17 septembrie 2023 - 07:19, said:

Mai multe detalii:Unde in zona de nord? Daca esti intre munti sau pe coasta de deal, esti racordat la retea sau nu?

Coasta, racordat. In Romania insa nu as vrea sa numesc zona, este profitabil si abea ce am prins loc sa zic asa. Ma gandesc la un sistem hibrid caci de nu multa vreme am cumparat si inca ma documentez deci nu stiu multe in domeniu asta.

#4705
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023
Si te gandesti ca venim peste tine, nu-i asa? De fapt, stau de cativa ani pe forum si astept ocazia asta, mor de ciuda ca nu stiu locul ala profitabil! Cum de ti-a scapat numele la profil, iti dai seama ca ai pierdut deja afacerea?
Hai serios omule...

#4706
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Userul inventează subiecte imaginare, degeaba vă bateți capul cu el.
În urmă cu câteva zile voia să își scoată certificat medico-legal, iar peste două zile întreabă de nuci braziliene în Lyon.

#4707
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
sa vedem si partile bune: omul e fericit acolo in lumea lui..

#4708
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Nu este o gluma, am venit prin Romania pentru ca am si aici afaceri deci care ar fi problema? Apropos ma ajutati in bugetul respectiv cu o idee doua in ce as putea investi pe principiul hibrid? Zona este Rodnei

Edited by LaurentiuSerban2002, 18 September 2023 - 22:47.


#4709
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
Frumos loc. Te poti apuca de turism, ia-ti o calificare si fa-te ghid turistic, investeste intr-o pensiune si sponsorizeaza caminele de copii din zona. O investitie care chiar merita. Cat despre eoliene si fotovoltaice...mai bine mergi pe propunerile mele ;)

#4710
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023

View PostLaurentiuSerban2002, on 18 septembrie 2023 - 22:47, said:

Nu este o gluma, am venit prin Romania pentru ca am si aici afaceri deci care ar fi problema? Apropos ma ajutati in bugetul respectiv cu o idee doua in ce as putea investi pe principiul hibrid? Zona este Rodnei
Imi pare rau, dar la cum pui problema, cam 'furi curent'!

#4711
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Imi este clar ca se practica pe acilisea boala pe ala care poate, deci nu ma astept sa ma ajutati pentru ca tocmai de ce sa fac profit ? am pus o intrebare de bun simt si simpla: am bugetul respectiv, care ar fi cea mai fezabila optiune de eoliene / principiul hibrid cu pretul ala ?

#4712
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
E cineva pe aici care are eoliana in zona Clujului? Eu stau oarecum intre doua dealuri. De fapt, pe unul din ele, dar vantul bate mereu de-a lungul vaii si tot ma gandeam in ultima vreme la o eoliana cu care sa produc macar cativa kwh pe zi cu care sa-mi acopar consumul casnic. Are rost sa-mi bat capul? Din ce am citit pe ici-colo unii nu sunt prea multumiti de randament, altii sunt ok. Suntem foarte putine case in zona, arborii sunt putini. E doar iarba de pasune, doar ca nu-s vite si oi sa o pasca :)) Deci, teoretic n-am obstacole in calea vantului. Help!?

Mersi!

p.s: am atasat si o schita simpla cu zona ca sa va faceti o idee.

Attached Files



#4713
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
vezi pe net harti care iti spun totul despre vantul din locatia ta apoi faci calcule.

#4714
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postpexic, on 24 octombrie 2023 - 15:48, said:

vezi pe net harti care iti spun totul despre vantul din locatia ta apoi faci calcule.

Iti dai sema ca deja m-am uitat pe o gramada de harti dar nu am gasit nimic relevant. Cel putin din punctul meu de vedere nu era nimic relevant. Stiu doar ca zona asta a tarii nu e printre cele mai ofertante pe partea de eoliene, dar e o chestie foarte generala, pentru ca punctual, lucrurile pot sa stea complet diferit. La mine pe deal de exemplu bate vantul de rupe, si daca merg la parintii sotiei care stau mai jos la aprox 1km de mine, pe partea cealalta de deal, abia daca simti vantul. E o diferenta ca intre cer si pamant. De multe ori ei vin la noi si se mira cum naiba poate sa bata atata vantul la noi. Vara le place la toti sa vina la noi, ca pe canicula e perfect sa stai afara la umbra si sa simti adierea vantului. Iarna e mai nasol pentru ca vantul bate aproape constant. Chiar faceam glume cu un prieten care sta fix pe dealul opus si ziceam ca la noi vantul bate doar de 2 ori pe an. 6 luni dintr-o parte si 6 luni din cealalta parte. Stiu de cand eram copil de la bunicul ca daca stai intre dealuri de-a lungul vaii, o sa te bata vantul, ca asa circula el vantul si e logic. Eu sunt curios daca e cineva pe aici care a facut masuratori in zona Cluj-Napoca cu care as putea sa discut. Sau cineva din Cluj care are deja o eoliana montata si sa vad ce randament are.

#4715
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
https://www.optimusa...KBoCWDUQAvD_BwE

pui la treaba ceva de genul asta, ideal ceva cu monitorizare si stocare date pe perioada mare, doar asa poti vedea punctual, Cat mai mare perioada de monitorizore cu atat mai pr3cise sunt datele - ideal minim un an.

P.S.  sunt si mini statii meteo care au anemometru si stocare date.

Edited by pexic, 25 October 2023 - 15:11.


#4716
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Dupa cum ai tu pozitionata casa, esti pe coasta dealului.
In general intre dealuri, vantul e turbulent, nu laminar.
Vantul turbulent NU produce energie, eoliana o sa se invarta in jurul cozii, fara sa stea pozitionata pe directie.
Un anemometru masoara doar viteza vantului.
Eu iti recomand sa cumperi o eoliana de 500W, (e mai ieftina) si o pui pe un stalp de 6m.
Vezi cum se comporta si apoi treci la ceva mai mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate