Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ce vitamine luati?

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
DZR este doza zilnica recomandata. Nu e musai sa o obtii in fiecare zi. Daca nu ai carente, nu are rost sa iei vitamine si minerale.

#38
EdmondDantes

EdmondDantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2007
Da, ma simt excelent si nu consider ca trebuie sa-mi fac griji. Echilibrul mi-l calculez rapid in minte in urma experientei si al lecturilor. In ziua de azi trebuie sa fi prea lenes sau dezinteresat incat sa nu-ti iei informatiile care iti trebuie. Imi fac analizele obligat cel putin o data pe an si au iesit bine mereu, cu mici fluctuatii de magneziu si calciu probabil datorate stresului din perioada recotarii.

Edited by EdmondDantes, 11 June 2015 - 15:03.


#39
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
Ori iei complex ori nu iei nimic(parerea mea). Vitaminele si mineralele se completeaza una pe alta, degeaba ai carenta de x ca poate tu nu consumi suficient y.

#40
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Machea?

#41
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Energie?
Miere de albine,pastura,propolis si laptisor de matca,pe mine ma costa un cocktail dinasta intr-o luna de zile 400 de lei(cu aproximatie) .
4 borcane mari de miere,400 grame de pastura vreo 300 de propolis daca nu ma insel si 60 de laptisor.
Asta cam asa in mare cantitatile.
Vreau sa o duc 3 luni asa si pauza pana in toamna tarziu cand mai vine inca o tura de 3 luni.

Edited by I2O, 12 June 2015 - 00:43.


#42
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Iei acele produse apicole pentru energie/calorii?
Dacă speri să te încarci cu vitamine și să devii super sănătos s-ar putea să fii doar victima șarlatanilor apicoli. :) Beneficiile consumului acelor produse fie sunt nesemnificative, fie niciodată demonstrate științific. 100 grame de miere conțin o cantitate de vitamine și minerale neglijabilă. Câtă miere mănânci pe zi?

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am si eu prieteni care baga eugenii, chipsuri si cartofi prajiti, se simt excellent, sunt in mare forma. Cred ca si ei considera ca au o dieta echilibrata.

#44
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
I2O, mosule, mananci prea multa!

#45
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Altu cu mierea, parca am fi in evul mediu...mierea e zahar cu urme de vitamine, minerale, enzime ...

#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpg-soare, on 12 iunie 2015 - 11:08, said:

I2O, mosule, mananci prea multa!
O lingura de miere cu propolis dimineata si o lingura de miere cu laptisor de pastura seara(ca nu am vrut a impreun mierea cu propolis cu aia cu laptisor si pastura).
Poate am cam exagerat aseara cand am zis ca 300 de propolis(eram cam obosit si nu prea imi ieseau calculele),cred ca 150-200 ar veni pe luna.
Si m-am uitat acum pe cutiuta aia de pastura sunt 120 de grame intr-o cutiuta si iau doua pe luna deci 240 pe luna...cum am zis eram cam obosit aseara si vorbea gura fara mine.

View PostEXIT, on 12 iunie 2015 - 09:09, said:

Iei acele produse apicole pentru energie/calorii?
Dacă speri să te încarci cu vitamine și să devii super sănătos s-ar putea să fii doar victima șarlatanilor apicoli. Posted Image Beneficiile consumului acelor produse fie sunt nesemnificative, fie niciodată demonstrate științific. 100 grame de miere conțin o cantitate de vitamine și minerale neglijabilă. Câtă miere mănânci pe zi?
Eu le iau pentru imunitate.
Dar sa stii ca se simte si la energie.

#47
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Două linguri de miere cu propolis și lăptișor sunt degeaba, aportul de vitamine, minerale etc. este aproape 0. Un măr e mai bogat. Sunt bani aruncați pe fereastră.

#48
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
[ http://cdn1.evitamins.com/images/products/Now_Foods/4020/1400/733739038760_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cel mai bun raport calitate/pret

#49
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostEXIT, on 12 iunie 2015 - 13:02, said:

Două linguri de miere cu propolis și lăptișor sunt degeaba, aportul de vitamine, minerale etc. este aproape 0. Un măr e mai bogat. Sunt bani aruncați pe fereastră.
Ce sa zic...altii au alte pareri.
Eu ii dau inainte nu am nimic de pierdut,decat aia 400 de lei...

#50
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Exit, ai vazut cu datele de la un test facut in fata ta? Sunteti atat de siguri pe unele chestii legate despre cum ar trebui sa se alimenteze o persoana  incat uneori sugestiile voastre cad in ridicol. Pe mine insa nu sint ridicole, sunt doar amuzante.

Ca o paralela, imi aparuse un neg pe deget acum un an si jumatate si peste tot imi recomandau solutie de il ingheata sau alte creme pe la 40 lei in sus. Si multi altii pa net, stii tu, unde suntem acum, ca scapi doar cu acestea.
Asa ca eu am luat o crema de rostopasca cu concebtratie cat mai mare si dupa ce am perseverat vreo 3saptamani, mi-a disparut si nici ca mi-a mai aparut.

Asta nu inseamna ca daca iti pui ceapa pe coaie iti trece cancer de piele...

Badsica, zi -ne si noua cum se numeste. Voi cauta si eu si voi spune ce mai luam. Nu iau mereu, sa nu imi fie prea bine :D

#51
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postpg-soare, on 13 iunie 2015 - 08:21, said:

Badsica, zi -ne si noua cum se numeste. Voi cauta si eu si voi spune ce mai luam. Nu iau mereu, sa nu imi fie prea bine Posted Image

Adam de la Now Foods.

#52
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postoverseas, on 13 mai 2015 - 11:48, said:


In realitate, suplimentarea cu vitamine rezolva niste carente alimentare, deci nevoia organismului ar trebui sa scada.
Daca subiectul este un individ in crestere sau care face sport intens, pofta de mancare nu poate fi atribuita vitaminelor.
Rezolva pe dreacu carentele organismului. Poate asa credeti voi. Vitaminele astea sunt de sinteza ,niste chimicale, fac mai mult rau dacat bine......Si da pofta de mancare creste datorita vitaminelor astea din cutie.
PS: Vitamina C  din cutie nu are nici o legatura cu Vitamina C din lamaie ....de exemplu.

#53
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Aoleuuuu

#54
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
@Clovis
Vitaminele dau pofta de mancare... suplimentele au toate doar vitamine sintetice... Gata, aruncam copaia cu tot cu copil ! Deci se pare că informarea pe bază de zvonistică chiar funcționează Posted Image

Edited by NelsonMandela, 13 June 2015 - 10:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate