Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

ora de religie,asa zisa religie

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postiuli09, on 05 martie 2015 - 17:00, said:

...da , unii sunt studenti la Seminar . Aspiranti la titlul de popa .

...afirmi niste lucruri de care habar nu ai. Student la Facultatea de Teologie, nu Seminar. Cei de la Seminarul Teologic sunt elevi (sau se numesc seminaristi). Iar aspiratul  e una si sa devii e alta.

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 17:17, said:

Este preot si era imbracat in vesminte preotesti ortodoxe,cu barba s.a.Nu este profesor de teologie asa cum prevede legea. Ora de religie trebuie predata de un profesor de teologie (nu ortodox) universala. In scoli trebuie sa se predea religia ca si istoria. Cum se preda istoria universala asa trebuie sa fie si cu religia. Fara monopol prozelit ortodox.
De ce din cei 3 mil de elevi doar 1,5 mil s-au inscris la ora de religie si nu doar la cea ortodoxa? Restul care nu s-au inscris au scazut bilantul ortodocsiei. Cati din cei care sunt inscrisi ca fiind ortodocsi sunt cu adevarat ortodocsi? Pe mine si familia mea nu m-a sters din registru deoarece nu suntem ortodocsi,dar la numar figuram. Na,catastiful conteaza!
Stii mai bine daca e preot sau nu , dar cand preda religie in pricipal e profesor de religie.Cat despre faptul ca "Ora de religie trebuie predata de un profesor de teologie (nu ortodox) universala" inca nu exista Facultatea de Teologie Universala, insa in cadrul facultatilor de teologie ortodoxa,catolica etc se invata si despre  religii chiar secte etc deci profesorii de religie care  cu facultatea de Teologie Ortodoxa,Catolica etc. sunt pregatiti si in acest sens. "In scoli trebuie sa se predea religia ca si istoria" Vrei sa spui Istoria Religiilor (nu am nimic impotriva la acest lucru). Cat despre ortodocsi , nu toti care spun ca sunt inseamna ca si sunt.

Edited by stlk, 05 March 2015 - 17:53.


#20
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
...asa o fi , tu pari sa stii mai bine , asadar rectific : "studenti la Facultatea de Teologie , nu Seminar" . Tot popi wannabe se numesc !

Edited by iuli09, 05 March 2015 - 17:36.


#21
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Poststlk, on 05 martie 2015 - 17:34, said:

...afirmi niste lucruri de care habar nu ai. Student la Facultatea de Teologie, nu Seminar. Cei de la Seminarul Teologic sunt elevi (sau se numesc seminaristi). Iar aspiratul  e una si sa devii e alta.
In Dorohoi avem seminar pt.pregatirea noilor popi.Merg la discoteca,la curve,fumeaza,trec pe la cazinou ca e in drum.Unii mai raman cu o curva si renunta la seminar.... Lumea vede. Te vad,te vad. Ce invata la seminar? Idiologia Ortodoxa,nicidecum istoria universala a religiilor! Asta nu e problema mea atata timp cat nu imi impui idiotenia ta copilului meu,care este proprietatea mea si nu a popilor.

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 17:43, said:

copilului meu,care este proprietatea mea si nu a popilor.
capilul tau nu e proprietatea ta...cred ca vroiai sa spui altceva

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postiuli09, on 05 martie 2015 - 17:36, said:

...asa o fi , tu pari sa stii mai bine , asadar rectific : "studenti la Facultatea de Teologie , nu Seminar" . Tot popi wannabe se numesc !
Daca cel care face scoala de politie e politist inseamna ca tara e plina de politisti. Dupa Facultatea de Teologie poate sa vanda o viata intreaga hamburgeri la nu stiu ce firma . Etichetezi oamenii mult prea usor, ma mir ca nu le spui la studenti sau seminaristi "Sarut mana parinte !"

#24
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View PostOctavian_SK, on 05 martie 2015 - 17:53, said:

capilul tau nu e proprietatea ta...cred ca vroiai sa spui altceva
Intr-adevar, "CAPILUL"nu e proprietatea mea dar,"COPILUL" fiind pe numele meu este proprietatea mea pana la 18 ani.Eu raspund cu viata pt.copilul meu.Copilul meu are libertate limitata in functie de varsta. Cand ajunge la majorat are libertate deplina privitor la persoana sa nu la bunurile familiei ca si-o ia in cap.Adica sa se faca stapan peste bunurile parintilor.   Cati ani ai?

#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 17:43, said:

Ce invata la seminar?
Acelasi lucru care te invata si o mama sau un tata (adica sa nu furi ,sa nu bei etc) si cu toate astea cati copii nu ajung sa se drogheze,sa bea etc ?

#26
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 18:07, said:

Intr-adevar, "CAPILUL"nu e proprietatea mea dar,"COPILUL" fiind pe numele meu este proprietatea mea pana la 18 ani.Eu raspund cu viata pt.copilul meu.Copilul meu are libertate limitata in functie de varsta. Cand ajunge la majorat are libertate deplina privitor la persoana sa nu la bunurile familiei ca si-o ia in cap.Adica sa se faca stapan peste bunurile parintilor.   Cati ani ai?


Apai, daca asa gandesti, nu vad de ce ar fi mai rau la orele de religie decat cu tine in casa :ewwpu:

Ontopic: da, trebuie facuta reclamatie.

#27
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
E luat pe persoana fizica? Copilul?

#28
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpetre69, on 05 martie 2015 - 17:59, said:

Dar toti au un lucru comun, acelasi tel
Facatori de nimic si ciordeala din prosteala
Altceva in afara de a generaliza mai stii sa faci ? ce ar fi eu acum sa spun ca toti ateii au in lucru in comun, sunt toti x say y ? Eu insa nu as afirma asa ceva fiindca am vazut destui atei la viata mea si  unii au comportament si o educatie morala mai buna decat a unor ortodocsi,catolici etc. (hai sa nu mai generalizam aiurea si sa vorbim de ora de religie, nu ce fac studentii de la teologie, poate unii dintre ei nu termina nici macar scoala dar sa mai ajunga profesori de religie sau preoti, poate stii  cuvintele din Biblia Ortodoxa :  "Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini aleşi.")

Edited by stlk, 05 March 2015 - 18:24.


#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 18:07, said:

"COPILUL" fiind pe numele meu este proprietatea mea pana la 18 ani.
Intr-o tara civilizata o simpla sesizare la autoritati cu aceasta postare te-ar exclude instant din "drepturi"...asa ca nu-l mai critica pe popa cu conceptiile astea....

#30
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Poststlk, on 05 martie 2015 - 18:08, said:

Acelasi lucru care te invata si o mama sau un tata (adica sa nu furi ,sa nu bei etc) si cu toate astea cati copii nu ajung sa se drogheze,sa bea etc ?
Si trebuie sa ii spuna popa copilului meu ce sa faca? Oare pe timpul comunismului elevii nu erau istruiti corespunzator fara popa?Democratia a depasit cu un an perioada comunismului,si ce a realizat cu ajutorul popilor? Nimic! O tara plina de hoti la fel ca ei! Ce vezi la TV? Elena hoata,Base hotul flotei,Iliescu ucigasul cu mineriada s.a.m.d. Ce a spus V.CEAUSESCU,ce a costruit tata voi nu o sa fiti in stare sa zugraviti.

#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
Cuvantul portrivit nu era PROPRIETATEA ci RESPONSABILITATEA ta!
In rest, afirmatia este corecta, legal si moral..

Edited by richi_e, 05 March 2015 - 18:19.


#32
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 18:18, said:

Ce a spus V.CEAUSESCU,ce a costruit tata voi nu o sa fiti in stare sa zugraviti.

Posted Image Trimite copilul cat mai repede la popa ala! Mai bine ortodox decat comunist...

#33
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postrichi_e, on 05 martie 2015 - 18:19, said:

Cuvantul portrivit nu era PROPRIETATEA ci RESPONSABILITATEA ta!
In rest, afirmatia este corecta, legal si moral..
aici tratam alt subiect nu gramatica si modul de exprimare a limbii romane. carcotasii stati deoparte. oricum am inteles esenta, adica ce voia sa zica.
si acum legat de subiect, ca e profesor, ca e popa tot niste nemernici is. in loc de religie ar trebui sa fie ore de etica, de morala, cum sa devii un om cinstit, onest si corect. nu prostii de 2 lei, ca ortodocsii or fi in rai si restu in iad.

#34
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View PostOctavian_SK, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

Intr-o tara civilizata o simpla sesizare la autoritati cu aceasta postare te-ar exclude instant din "drepturi"...asa ca nu-l mai critica pe popa cu conceptiile astea....
Protectia copilului se ocupa de copii abuzati,abandonati. Cand copilul tau are doar 8 ani si este bulversat de mentalitatea unui preot atunci se cheama coruptie psihologica.Comform legilor de stat si de drept,parintele sau tutorele copilului ia decizii in conformitate cu legea in ce priveste instruire,intretinerea copilului aflat in tutela respectiva. Unde vezi tu abuz daca statul ma obliga sa imi ingrijesc si educ copilul?

View Postrichi_e, on 05 martie 2015 - 18:19, said:

Cuvantul portrivit nu era PROPRIETATEA ci RESPONSABILITATEA ta!
In rest, afirmatia este corecta, legal si moral..
Pe un drum de tara se intalneste Ionut si mosu Victor. Mosu il intreaba pe Ionut: Al cui esti copile? Copilul spune: Al nimanui! (gresit) COPILUL spune: Sunt al lui Anton Vasile (corect). Deci,copilul apartine celui care ia dat viata. Libertatea lui este relativa pana la majorat.Aceasta nu inseamna ca este un sclav. Dar el trebuie sa fie costient ca nu poate incalca anumite reguli ale familiei spre binele sau. Cum este si legea gravitatiei. Ce se intampla cand cineva incalca aceasta lege simpla si se arunca de la balcon?

#35
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Bine....cum zicea cineva mai sus cred ca e mai castigat copilul cu poapa ala ....

#36
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Vad ca ati inceput cu atacuri ba la politicieni,religii etc. Cu voi nu se poate vorbi civilizat si la subiect . O zi buna la toata lumea ! si sper sa apara un moderator sa curete subiectul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate