Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Facultate cluj: FSEGA vs Business

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
tiopedi te referi strict la REI(de la ase) ? sau e aceeasi mancare de peste si la profilul economie si afaceri internationale de la fsega? Nu prea imi place in bucuresti si as prefera clujul..

byblos, din curiozitate te intreb: Tu cum te-ai descurcat dupa terminarea acestui profil? .. ma gandesc ca o sa ma pot descurca ..adica sa-mi gasesc un job bine platit unde sa pot prinde exp.. eu as vrea sa-mi gasesc inca din primul-al doilea an pentru ca mi-ar prinde bine si niste exp si niste bani in timpul facultatii..

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostrobertCG, on 03 martie 2015 - 16:25, said:

eu cred ca toate facultatile sunt o mare vrajeala.dau ex fac de mate-info.. o faci degeaba pentru ca trebuie sa inveti singur limbajul de programare cerut de catre angajator.. de-aia nu mai poate ala ca faci tu mate-info cat timp nu-i sti sa-i faci bani.. sa nu mai zic politehnica unde intra la buget pana si cei care iau bacul cu nota minima din a 4-5 incercare..
Gresesti aici.

View PostrobertCG, on 03 martie 2015 - 16:25, said:

vreau sa-mi deschid eu propria mea afacere si ma gandeam ca ar fi bine sa fac facultatea de business ... intalnesc mai multi oameni .. potentiali investitori etc .
Nu aici intalnesti investitorii ! Afacerile ori le ai in sange ori nu. La facultate doar mai slefuiesti cate ceva din ce ai nativ.

View PostrobertCG, on 03 martie 2015 - 18:36, said:

adica sa-mi gasesc un job bine platit unde sa pot prinde exp..
Bine platit, depinde. Agent de vanzari.

Edited by neagu_laurentiu, 03 March 2015 - 18:52.


#21
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
byblos ai dreptate.. depinde si de fiecare cum e conturat..ce principii are, ce decizii ia in privinta viitorului sau, cat de organizat e si ce-si propune sa faca.. eu cred ca daca esti de fel mai descurcaret si stii sa te faci placut, ascultat si inteles poti ajunge mare.

#22
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Sa stii ca nu e usor sa mergi la serviciu si la facultate la zi.

Ai materii unde nu poti sa lipsesti, daca nu ai un anumit numar de prezente nu te lasa sa intri in examen.

Dar depinde si de tine, am un fost coleg care se descurca, se trezea la 5 dimineata, mergea la munca in metro si reusea sa tina piept si facultatii.

Acum ,dupa cativa ani, are functie de conducere intr-o companie importanta. Baiatul a fost muncitor si ambitios.


Eu am gasit de munca in domeniul respectiv - relatii cu firme din strainatate, si in domeniul financiar.

Dar n-a fost usor deloc.

Si ca fapt divers e foarte important sa cunosti bine macar limba engleza.

View Postneagu_laurentiu, on 03 martie 2015 - 18:40, said:

Bine platit, depinde. Agent de vanzari.

Corect, atata doar ca atunci pleci dimineata si ajungi seara la 6-7 acasa.

Adio facultate.

Partea cu bine platit e discutabila, in multinationale sunt salarii decente dar nu chiar grozave, pe functii mai de jos.
Sunt domenii in care se castiga foarte bine - cum ar fi farma,IT, sau chiar diversi distribuitori de te miri ce - stiu un tip care lucreaza la o firma de adezivi si castiga in jur de 6.000/luna; altul cu uleiuri de motor, tot cam asa

Depinde si de noroc , cum ti-am spus, depinde ce iti gasesti, in ce firma ajungi.

Edited by Byblos4, 03 March 2015 - 18:46.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostByblos4, on 03 martie 2015 - 18:42, said:

Adio facultate.
Eu nu recomand nimanui sa si munceasca dar sa si lucreze. Nu face nici una cum trebuie. Pe urma regreta anii astia de studiu si ar da orice sa-i aiba pe banii altora (ai parintilor).

#24
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
mersi mult byblos.. m-am lamurit cum sta treaba.

laurentiu sa stii ca mie nu mi se pare asa imposibil.. de ex in primele 3-4-5 luni de facultate vezi singur daca ai un program accesibil si energie suficienta  pentru un job, iar daca iti gasesti un part-time care sa se plieze perfect pe timpul tau liber te-ai scos.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu conteaza ce facultate faci, conteaza ce stii sa faci. Ca daca faci o facultate trecand ca voda prin loboda...( adica fara implicare ) ai facut-o degeaba.

Sunt care au facut medicina si conduc una din cele mai mari companii de știristica IT ( :nanana: ) pentru ca au stiut sa faca ceva la momentul oportun.
Sunt care termina farmacie si fac audit sau management sau total altceva....Oricum, chiar si lucrand intr-un lant de farmacie am avut ocazia sa uit o mare parte din teorie, neavand receptura.

Sunt care termina biologie si s-au bagat foarte tare intr-un sistem MLM de le merge struna.
Sunt care au terminat finante si lucreaza, saracii de ei, la ghiseul bancii.
Si lista reprofilatilor de succes poate continua.

Cunosc o tipa care a facut relatii internationale cu 2 burse ERASMUS, implicare multa si 2 diplome ( una din ultimul semestru ). Tipa s-a implicat mult, ii merge foarte bine.


Orice ai face e bun facut daca iti place si te implici. La facultate nu o sa te invete nimeni nimic, niciunde. Ai de invatat singur peste tot ( ai impresia ca din 200 de slideuri inveti farmacologie, de exemplu?! nu, ai bibliografie ( Cristea ) de-ti iese pe ochi, sau Nenitescu pentru chimie sau multe alte tratate scrise de profi romani sau straini ).

Facultatea e facultativa, te duci, ti se da suportul/ bibliografia si inveti singur. Explicatiile le primesti la seminar sau consultatii. Atat. Cursurile sunt un fel de cuprins, nu ai nimic util in curs majoritatea lor.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostrobertCG, on 03 martie 2015 - 19:01, said:

laurentiu sa stii ca mie nu mi se pare asa imposibil.. de ex in primele 3-4-5 luni de facultate vezi singur daca ai un program accesibil si energie suficienta  pentru un job, iar daca iti gasesti un part-time care sa se plieze perfect pe timpul tau liber te-ai scos.
Ideea nu e sa treci un examen ori sa absolvi. Asta se va intampla dar nu devii angajabil fara mult studiu extrascolar (aici e problema).

#27
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
Mda ai dreptate.. o sa vad ce e de facut . Nu e vorba ca nu ma descurc financiar cu traiul si trebuie neaparat sa fac bani, dar ma gandeam ca poate o sa am oportunitatea sa ajung pe banii mei si sa ma descurc si cu studiul. Acum sa vedem ce-mi rezerva viitorul.

#28
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
A, si sa nu uitam ca mai sunt n cu facultate care nu-si gasesc de lucru.

Facultatea nu e deloc o garantie, nici macar pt un job platit mediocru.

Orice job ai ochit tu, fii sigur ca-l vor si altii.

#29
robertCG

robertCG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2014
Da stiu asta , dar e bine sa crezi in sansa ta pana la capat si sa incerci orice varianta. Voi vedea ce va fi cum va fi si pana la urma cred ca voi alege fsega pentru economie si afaceri internationale. Va multumesc tuturor pentru mesaje si sper ca aceasta postare sa ajute si alti elevi interesati de acest profil.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
In economie e bine sa stii ceva concret, sa poti fi util cuiva, nu doar treburi generaliste, de cultura generala.
Ce-ti imaginezi ca vei face la locul de munca cu afacerile internationale?
Pentru plimbat hartii sau facut cafele nu-ti trebuie facultate.
Cand vine vorba de taxe, finantari, etc, tot de ceva concret are angajatorul nevoie (contabilitate/finante/drept, etc.).

Edited by dani.user, 03 March 2015 - 19:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate