Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

NAS pentru fisiere pesonale

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
danutzug

danutzug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.01.2007
In functie de nas-ul care il alegi sau il construiesti cauti un ups compatibil cu el. Majoritatea nas-urilor se inteleg bine cu apc.
Poti gasi si optiuni second pe site-urile specializate.
Si revenim din nou la cubul magic cu dunga albastra: gen8 ca un nas excelent.

#20
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003

View Postcarmenclara1, on 03 martie 2015 - 18:54, said:

@owl eu am printre altele un ds415play cu 4x 4Tb wd red (simplu nu pro) in mod shr1. asa ca ma poti crede cand zic ca are 10.79TB disponibili dupa setup.ups ales e ok!

Posted Image e o veste buna ... cred ca nu am fost clar - eram pregatit de 8TB. Nu contest calculul tau - eu ma pricep mai putin la aceste lucruri...

View PostFallenAngel, on 03 martie 2015 - 19:01, said:

dai 60 de milioane pe toata distractia, si cumperi cel mai ieftin ups? Posted Image

Eu am asa ceva, iar serverul gen8 mi-l tine aproximativ 2h in picioare daca pica curentul.
http://www.pcgarage....-ups-pro-900va/

Am intrebat doua persoane care administreaza cateva zeci de UPS-uri fiecare ; raspunsurile aproape identice - cele de 300 si cele de 1000 lei cad la fel. Si mai sus nu ma duc...deocamdata.

View Postdanutzug, on 03 martie 2015 - 20:01, said:

In functie de nas-ul care il alegi sau il construiesti cauti un ups compatibil cu el. Majoritatea nas-urilor se inteleg bine cu apc.
Poti gasi si optiuni second pe site-urile specializate.
Si revenim din nou la cubul magic cu dunga albastra: gen8 ca un nas excelent.

Mi-au zis si de APC-uri , este corect.


O sa ma mai uit de UPS-uri pentru acest sistem - oricum imi trebuie 2 in casa  - si deocamdata il comand pe cel afisat de mine.
Am gasit putine discutii despre UPS - uri , chiar si aici pe forum ( pe undeva pe la Hardware, cred..)

Multumesc tuturor inca o data.

Edited by owl, 04 March 2015 - 17:56.


#21
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

View Postowl, on 04 martie 2015 - 17:53, said:

Am intrebat doua persoane care administreaza cateva zeci de UPS-uri fiecare ; raspunsurile aproape identice - cele de 300 si cele de 1000 lei cad la fel. Si mai sus nu ma duc...deocamdata.

Eu nu ti-am recomandat stabilitate neaparat.
Am in firma 30 de ups-uri APC Pro 900 si n-a picat absolut nici unul.
Toate au bateriile de acu 3-4 ani, si tin ca in prima zi.

De asemenea, am niste APC-uri foarte vechi (9-10 ani) http://www.cel.ro/up...ups-cs-500va-l/, care culmea, inca mai tin.

De curand, am luat 20 de bucati de http://www.cel.ro/up...ck_ups-650va-l/ . 2 sunt dead on arrival si unul s-a stricat intr-o saptamana.
Poate am avut ghinion de lot prost sau firma proasta (cel), dar am impresia ca ce se face mai nou, e mai prost.

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postowl, on 04 martie 2015 - 17:53, said:

Posted Image e o veste buna ... cred ca nu am fost clar - eram pregatit de 8TB. Nu contest calculul tau - eu ma pricep mai putin la aceste lucruri...

eu nu am calculat. asta e realitatea

Attached Files


Edited by carmenclara1, 05 March 2015 - 02:40.


#23
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Problema pe care o vad eu la NAS e ca sint multe metode de pierdere a datelor.
Evident una, poate cea mai frecventa e picatul HDD. Aia se remediaza usor. Oricum e o idee foarte buna sa cumperi hdduri diferite de la companii diferite din loturi diferite. Altfel poti avea surpiza ca pia simultan.
Dar daca pica NASul in sine? Daca ai vreun RAID d-asta proprietar, sau ai nevoie de controlere proprietare ca la anumite servere, ce faci? Cumpari altul, dar cine garanteaza ca gasesti compatibil dupa 10 ani?
Nu mai spun ca sint cazuri in care pica in asa fel incit corupe matricea si nu se mai pot reface datele, cel putin nu prin metode normale.
Ce sa mai zic de celelalte probleme fizice genul furt, foc, inundatie, accident etc. Ce sa mai zic e virusi.
De aia zic eu ca ceva ca crashplan e de neinlocuit. In loc sa cumperi un NAS de 500-1000$ cumperi 2 enclosures de HDD cu 2 prieteni (sau una la un prieten una la serviciu), din alea de 100$ cu RAID1 si iti faci bacup la ei in casa si la serviciu si ei la tine in casa. Si pe cloud eventual. Pentru multe date (Tb) e mai greu dar e greu numai prima oara, dupa aia se incrementeaza numai.

#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
shr e o varianta de raid software. nu depinzi de hardware.
in job si prieteni nu trebuie avut încredere.

#25
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Pai prietenii nu fac nimic, backup se face automat, si la job sta sub birou. E criptat. Te poti intoarce inapoi in timp la orice versiune anterioare.
Ai un hdd, ai toate datele. Nu ai nevoie de 3 care n-ai unde sa le bagi.

Edited by wizardofoz, 05 March 2015 - 09:26.


#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da, doar ca la unele joburi ai trecut prin fisa postului si alte documente cu caracter oficial ca nu ai ce cauta cu deviceuri personale pe acolo.
si chiar daca nu ai asa ceva cine il impiedica pe admin sa-ti identifice nasul ca surse de virusi in retea si  sa-ti rada toate datele de pe el, cand nu esti tu prezent?

varianta pe care o favorizez ar fi in familie. pe la parinti, frati/surori  etc...

Edited by carmenclara1, 05 March 2015 - 10:27.


#27
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
Probabil ca ar mai trebui sa iau un NAS ( + UPS), sa-l pun in alta parte ( am unde) si sa leg cateva HDD-uri pe el  - deja le am - si sa mut si acolo date.... Astazi zici ,@wizardofoz ?
Ar mai trebui un soft care sa impinga datele pe ce-l de-al doilea NAS automat....( probabil se gaseste ceva).

Am inteles corect ?

HDD-urile sunt incomode - asa le am acum - in doua locatii la distanta mare intre ele ; HDD au prostul obicei sa mai pice - caz in care trebuie sa re-copiez informatia , DUPA ce iau HDD-ul de unde se afla...Incomod - ca sa nu mai intru in detalii. Nu scap integral de munca asta - doar in una din locatii voi avea acest NAS. In continuare datele vor fi si pe HDD-uri, in alta locatie - si le voi verifica din cand in cand....

#28
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu ma refer la altceva. In loc de NAS (sau suplimentar) eu as si studia ideea de HDD extern cu sau fara raid 1 sau NAS ieftin (cu sau fara raid1) care costa sub 200$ (fara hdduri) dar cumparat 2-3 si puse in locuri diferite. Chiar fara UPS. Daca distanta e suficient de mare e greu de crezut ca pica curentul simultan in toate locurile. Ar putea fi o metoda mai sigura.
Sincronizarea intre ele se poate face prin Crashplan (posibil sa mai existe alt sofware echivalent). Acum ceva vreme varianta cu bani oferea spatiu pe cloud dar daca nu vrei cloud cred ca merge varianta gratis.
Eu as prefera sa am 4 hdduri in 4 locuri fara nici un UPS etc decit 4 hdduri in acelasi loc cu UPS.

Este o problema la propunerea mea. N-am auzit crashplan sa mearga pe NAS deci va trebui sa fie si la celelalte destinatii un calculator pe care cineva sa-l deschida din cind in cind.

Edited by wizardofoz, 06 March 2015 - 00:02.


#29
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Crashplan merge pe Synology/Xpenology.

#30
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Cred ca discutia tinte usor spre paranoia. Si eu am luat Nas tot in ideea initiatorului acestui subiect. Astfel ca o dubla protectie este suficienta pt mine. Odata prin Raid 1 si odata prin backup pe un hdd pe usb. Vorbesc de devierea spre paranoia auzindu-va ca vorbiti de foc, furt etc. Pai asa putem continua mult si bine: daca pica o bomba care distruge Nas-ul prietenului din oras. Sau una mai mare care distruge o regiune intreaga unde sunt si eu si prietenul. Imaginatia poate zburda usor si mai departe.
Consider ca o protectie simpla prin raid si un backup in alta locatie pentru pozele personale este mai mult decat suficient.
Concluzia pt initiator este ca un Nas bun este suficient pentru el si o solutie de backup.
Pentru mine varianta cu backupuri in 4 locuri mi se pare o exagerare si o pun pe infocarea discutiilor generate.
O spun in cunostinta de cauza ca ma ocup la servici cu backupuri mult mai importante decat pozele de acasa si acolo in maxim 3 locatii le fac. Pentru acasa, hai sa mai coboram cu picioarele pe pamant.

Edited by dcrst755, 06 March 2015 - 19:13.


#31
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Furt, foc, inundatie, defectiuni majore, cutremure, pene de curent, accidente sint chestii cu probabilitate rezonabila in 20 de ani.
Bomba nu e si probabil nu-ti mai pasa.

Acum depinde si cit tii la date. In datele alea poate sa fie viata ta profesionala sau poti sa consideri ca pozele personale sint foarte importante sau poti sa consideri ca pierderea lor nu e chiar un capat de lume.

Quote

Pentru mine varianta cu backupuri in 4 locuri

Eu de fapt am spus 2-3. Cu doua in RAID 1 m-as simti chiar foarte confortabil. Numai ca trebuie sa le verifici des.
De exemplu nu rar se uintimpla ca un backup sa nu mai mearga din motive HW sau SW. Daca nu e la tine in casa poate dura luni pina iti dai seama (chiar daca e la tine in casa poti sa nu stii). Dupa aia iti pica hddul principal (sau stergi ceva din greseala) si te duci la backup si descoperi ca n-ai ultimele 3 luni.

Quote

O spun in cunostinta de cauza ca ma ocup la servici cu backupuri mult mai importante decat pozele de acasa si acolo in maxim 3 locatii le fac. Pentru acasa, hai sa mai coboram cu picioarele pe pamant.

Una la mina e ca nu se stie daca faci bine ce faci numai pentru ca asa faci tu. In plus e foarte posibil ca eu sa pun mai mult pret pe datele mele de acasa decit o firma pe datele ei.
Departementele de IT serioase au norme pentru back up mult mai complicate si scumpe care implica benzi magnetice, cloud, simultan. Numai ca aia au si securitate fizica mult mai buna, data centers protejate, sisteme anti incediu, echipamente de calitate profesionala, UPS/generatoare de curent etc. Acasa ce ai?

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cum o plimbati, cum o schimbati... ce pret se poate pune pe amintirile personale digitale, cu o vechime de 2-6 ani, ale unui individ?

P.S.
Departamentele IT serioase nu depind de "cloud". Treaba cu cloudul gratis si degeaba e ca sa fie si ca sa imparta datele cu altii (cu buna stiinta sau nu). A se vedea UBER care a patit-o...

Gratis vrei, gratis primesti...

Edited by dexterash, 07 March 2015 - 03:44.


#33
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Salut, eu ti-l recomand sa-ti iei un Gen8 Microserver, si cu un usb stick de minim 32MB iti fac un Synology nas din el. In maxim 30 minute esti gata si iesi cu ~1000 RONi..

LE: Inca ceva, daca tot iti fac RAID5 + HS, atunci nu ai nevoie de HDD urile alea, RED normal, sau chiar orice HDD este OK.

Edited by m3kk, 07 March 2015 - 10:45.


#34
danutzug

danutzug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.01.2007
Cu restul de bani pana la bugetul alocat, mai poate lua inca un Gen8 Microserver + inca 1 set de hdd-uri pentru redundanta in alta locatie + 2 ups-uri.
Stick-ul poate fi si mai mic, imaginea de boot de la xpenology ocupa cateva sute de mb.

#35
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Nu spun ca nu aveti dreptate. Si eu am facut o investitie serioasa pentru pozele mele, multe cu o vechime de 8 ani deja. Dar avand in vedere ca vorbeati de disponibilitatea lor peste 20 de ani, consider ca nu este rentabila o super investitie caci sunt convins ca peste 20 de ani nu vom fi prinsi cu aceleasi echipemente care le luam acum. Asa ca nu se merita sa investesti in ceva care sa te tina atatia ani.
Si eu sunt perfect de acord ca o protectie cu 2 nas-uri a  cate 2 hdd mirror este mai mult decat suficienta.
Cei care au multi TB sigur nu le folosesc doar pentru backup poze si atunci se merita sa folosesti nas -uri cu mai mult de 2 bay-uri.

#36
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Danutzug, am scris stick de 32mb :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate