Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Alcatel IDOL 3 (4.7", 5.5", forma reversibila)

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
skerry2006aj

skerry2006aj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.06.2015

View Postsilverone_82, on 06 iulie 2015 - 17:58, said:



nu este in bugetul meu...daca vor iesi asa pe piata cel mai probabil voi merge pe ASUS ZenFone 2 Dual 16GB ZE550ML

Pe mine ma interesa doar daca intra in oferta Orange. Asa, ca si telefon, pot achizitiona mult mai bine sau mai prost daca iau la liber, insa sunt limitat sa achizitionez in oferta Orange, ca deja am contract cu ei, si de bine, sau de rau, tot platesc factura, de ce sa nu am si parte de un discount la telefon.

Orange helper mi-a transmis ca versiunea de 5.5" nu urmeaza sa intre deloc in oferta orange. Pacat. Ar fii fost killer deal. Acum trebuie sa aleg in HTC 820 si note 4, singuerele modele de telefon care sunt phablet si s-ar putea merita. Ar mai fii A5 de la samsung, care este foarte subtire, metalic, si elegant, insa hardware-ul elste slabutz ca sa duca cum trebuie touchwiz-ul greoi samsung. Iar htc 820 are o baterie slaba de tot, sa nu mai zicem de display, care pentru marimea fizica e foarte mic, si slab ca si rezolutie.

Singura decizie coerenta ar ramane Note 4, care te costa si o mana si un picior, si totusi e doar un telefon, care in mod inevitabil o sa fie inlocuit. Poate ca m-ar tine mai mult timp, dar totusi...

Chiar nu am idee ce sa fac sa imi cumpar si eu un telefon de care sa ma pot bucura. Idol 3 chiar era o idee buna.

#20
silverone_82

silverone_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2007

View Postskerry2006aj, on 06 iulie 2015 - 18:48, said:


Pe mine ma interesa doar daca intra in oferta Orange. Asa, ca si telefon, pot achizitiona mult mai bine sau mai prost daca iau la liber, insa sunt limitat sa achizitionez in oferta Orange, ca deja am contract cu ei, si de bine, sau de rau, tot platesc factura, de ce sa nu am si parte de un discount la telefon.

Orange helper mi-a transmis ca versiunea de 5.5" nu urmeaza sa intre deloc in oferta orange. Pacat. Ar fii fost killer deal. Acum trebuie sa aleg in HTC 820 si note 4, singuerele modele de telefon care sunt phablet si s-ar putea merita. Ar mai fii A5 de la samsung, care este foarte subtire, metalic, si elegant, insa hardware-ul elste slabutz ca sa duca cum trebuie touchwiz-ul greoi samsung. Iar htc 820 are o baterie slaba de tot, sa nu mai zicem de display, care pentru marimea fizica e foarte mic, si slab ca si rezolutie.

Singura decizie coerenta ar ramane Note 4, care te costa si o mana si un picior, si totusi e doar un telefon, care in mod inevitabil o sa fie inlocuit. Poate ca m-ar tine mai mult timp, dar totusi...

Chiar nu am idee ce sa fac sa imi cumpar si eu un telefon de care sa ma pot bucura. Idol 3 chiar era o idee buna.


eu vroiam sa il iau la liber...am renuntat la abonamentele huge de 20 si ceva de euro care nu imi ofera nimic...mai bine platesc rata de 20 de euro si imi aleg ce sa imi iau la liber...nu mai stau dupa fundul operatorilor telecom...

#21
skerry2006aj

skerry2006aj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.06.2015

View Postsilverone_82, on 06 iulie 2015 - 20:12, said:



eu vroiam sa il iau la liber...am renuntat la abonamentele huge de 20 si ceva de euro care nu imi ofera nimic...mai bine platesc rata de 20 de euro si imi aleg ce sa imi iau la liber...nu mai stau dupa fundul operatorilor telecom...


Intrun final tot trebuie sa ai abonament la ei ca sa iti folosesti terminalul.

Si abonamentele de 20 EUR sunt cu minute nelimitate. Cele mai bune, daca ai nevoie de minute/sms nelimitate national.

#22
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
L-am luat și eu la prelungire, varianta de 4.7 inch. La prima vedere mi se pare ca merge mai bine decât One M7..ciudat.  Interfața lollipop stock e foarte frumoasa, telefonul e foarte ușor și subțire și se mișca neașteptat de bine!:)

#23
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
se gaseste si varianata de 5.5 la 1399 lei...e site-ul acela de la unguri... eu zic ca se merita...

Edited by mcdan77, 10 August 2015 - 19:44.


#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Si mie mi se pare un telefon foarte bun asta. De cand am facut topicul si vazut review-urile, am observat asta.
Din pacate, pretul in RO la OneTouch Idol 3 (si Moto G 2015, concurenti) sunt ca de obicei, mult mai mari decat in afara.
Altfel cred ca erau printre cele mai vandute. Oricum, modelele astea medii din 2015 au devenit foarte performante.

Pacat ca nu se gasesc la noi si-n magazinele mai rasarite. :)

#25
skerry2006aj

skerry2006aj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.06.2015
La ce se mai muncesc sa il aduca oare?

La pretul acela nu mai este de departe un competitor bun. El e facut sa fie vandut la 250 $, asta ar insemna 1000 RON. 1400 inseamna cu 40% mai mult.

Oricum, daca nu este adus in oferta vre-unui dealer de servicii GSM, nu va deveni un fenomen in Romania.

#26
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Un telefon foarte interesant, sper sa ajunga si pe la noi cat mai repede varianta de 5.5 Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sHE2kx1xaD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BRiaN87, 14 August 2015 - 13:59.


#27
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Difuzoarele de pe Idol 3 fac vechiul meu htc one sa planga. Cred ca sunt cele mai tari difuzoare de pe piata in momentul asta :D .

#28
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Pacat ca nu aduc si pe la noi varianta de 5.5 :(

#29
skerry2006aj

skerry2006aj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.06.2015

View PostBRiaN87, on 19 august 2015 - 22:50, said:

Pacat ca nu aduc si pe la noi varianta de 5.5 Posted Image

probabil ca nu o aduc pentru ca nu ar putea face fata comenzilor, daca ar aduce la pretul lor normal.

nici macar la preturi mai mari nu cred ca ar avea un adversar.

Eu detin un htc 820 si sunt multumit de el. Sa fiu sincer, cand vine vorba de flagship-uri, foarte putine chiar sunt up to the task. Iar tot ce are ecran AMOLED iese din calcul, deoarece ecranul se degradeaza in timp. Raman putine flagship-uri in calcul, si chiar si mai putine daca se ia in considerare pretul, iar idol 3 probabil ar fii killer deal.

Insa, trebuie sa spun ca o companie care chiar se ocupa de software va avea un produs superior tot timpul. Am detinut multe smartphone-uri, insa htc este primul, si sunt foarte multumit sa vad un software care chiar este fara nici un fel de probleme grave. Pur si simplu merge, fara sa iti trebuiasca doctorat in programare ca sa il folosesti la potential maxim. Alcatelul vine cu stock android, prin urmare orice bug-uri inerente Android-ului raman, si vor trebui resolvate de utilizator. Partea de software chair este under-rated de multi producatori.

#30
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
P8 lite sau idol 3 4.7"?

#31
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
p8 lite arata mai bine la specificatii

#32
skerry2006aj

skerry2006aj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.06.2015

View Postrazzvann, on 20 august 2015 - 12:38, said:

p8 lite arata mai bine la specificatii

dar se poarta cam la fel in viata reala. Chiar si display-ul este cam la fel de iluminat. Voiam initial sa cumpar p8lite, si le-am butonat pe amandoua foarte mult. concluzia a fost ca si p8lite si idol 3 mini sunt telefoane mini ale unora mai bune, si cine este ok cu acest lucru, va fii multumit cu oricare dintre ele.

#33
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Pe Idol 3 de 4,7 inch cum e calitatea convorbirilor? Am auzit ca se aud foarte incet si distorsionat. Telefonul este bine construit? Scartatie sau ceva de gen cand il tii in mana? Ecranul este fara pixeli morti sau light leak?

#34
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postmihai_tudose2006, on 22 august 2015 - 10:09, said:

Pe Idol 3 de 4,7 inch cum e calitatea convorbirilor? Am auzit ca se aud foarte incet si distorsionat. Telefonul este bine construit? Scartatie sau ceva de gen cand il tii in mana? Ecranul este fara pixeli morti sau light leak?

Salut,

E posibil sa nu primesti un raspuns prea curand deoarece nu sunt foarte multi care l-au cumparat.

Pe review-urile de pe net sunt pareri pozitive despre acest telefon, sunet foarte bun la difuzoarele frontale, nu are foarte multe aplicatii preinstalate, ecran foarte bun, semnal bun la conexiunea de internet si la apeluri.

Era printre optiunile mele de achizitie acest model dar imi doream versiunea cu ecran de 5'5.

#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmihai_tudose2006, on 22 august 2015 - 10:09, said:

Pe Idol 3 de 4,7 inch cum e calitatea convorbirilor? Am auzit ca se aud foarte incet si distorsionat. Telefonul este bine construit? Scartatie sau ceva de gen cand il tii in mana? Ecranul este fara pixeli morti sau light leak?
Eu l-am vazut la Orange un pic. Ecranul e bun, difuzoarele foarte bune, nu scartaie deloc. Pixelii nu i-am verificat, dar se poate intampla la orice ecran, daca ai ghinion, dar exista garantie.
Totusi, in convorbiri nu stiu cum e ca si calitate/semnal/volum difuzor. :)

#36
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare.
Detin si eu acest telefon de ieri (varianta de 5,5) . Ma declar multumit de el pana acum insa am facut o prostie si nu stiu daca are cineva vreo idee sau a mai patit asa ceva.
Vechiul meu telefon era unul cu cartela nano sim (formatul cel mai mic) asa ca am simul taiat la dimeniuni mai mici, Ca sa pot folosi acest telefon , am bagat in acel locas cartela cu tot cu un adaptor de la formatul nano sim la formatul acceptat de telefon. Toate bune si frumoase , insa ceva m-ai tarziu am realizat ce se poate intampla...si anume din cauza ca am bagat simul cu tot cu adaptr, acum nu mai pot scoate deloc simul din telefon. A ramas blocat inauntru.
Aveti idee cum as putea proceda sau pe unde as putea citi cum sa deblocez scoaterea cartelei sim din telefon?

Multumesc anticipat de sugestii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate