Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

De ce simt oamenii nevoia sa-si afiseze viata pe internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Daca toti au io dc sa nu am...?  de aia  
https://www.youtube.com/watch?v=dEmxZcEBJNg[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dEmxZcEBJNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
De ce nu

#39
aurelian087

aurelian087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.01.2015
Byblos4 tu de ce simti nevoia sa citesti toate detaliile vietii lor scrise de ei pe internet?

#40
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008
Pentru ca unii dintre ei, au nevoie de mult mai multa atentie decat le poate oferi mediul lor social si numarul de prieteni, cu alte cuvinte, unii isi pun pe internet detalii nesemnificative pentru altii, gen: ce au mancat la pranz, cand au  facut dus, cu cine s-au intalnit in ziua respectiva, etc. Abuzeaza de facebook mai mult decat este cazul.

#41
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Pentru că, 50 de ani mai târziu, remarca lui Andy Warhol se dovedește mai adevărată ca oricând:

”In the future everyone will have their fifteen minutes of fame”

Altfel spus, toată lumea vrea să fie faimoasă. Sau, oricum, cei la care face Byblos referire.

#42
radu_cepoiu

radu_cepoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2014
Pentru ca Tehnologie, prostie, comunicare, piti, smecher, business si alte sinonime.
Aici se cam potriveste:
Forever alone!

Edited by radu_cepoiu, 28 February 2015 - 21:59.


#43
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Cu facebooku c.i.a si alte servici raman fara slujba,ce filaje,and stuff,doar intra pe pagina de faceook si gata,afla si cand ai fost si la la buda,ca da doar ti-ai dat checkin.Raspunsul la intrabarea din titlu este:EFECTUL DE TURMA,ce i-mi place cand mai vorbesc  cu unu si altu si vad ca desii am smartphone nu am aplicatia facebook instalata si nu folosescfacebook ,se uita la mine ciudat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h49Vc-_RfoI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AlexxTM, 01 March 2015 - 00:05.


#44
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Raspunsul meu direct este: nevoia oamenilor de a-si valida existenta si reusitele. Nu mai exista comunicarea aceea complexa, indelungata.

Totul e raportat la CE AM FACUT EU?  Traim o perioada a vizualizarilor si nu a analizelor/ contemplarilor. Traim o era digitala.

Edited by Rhini, 01 March 2015 - 02:43.


#45
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mi-a fost imposibil să-l citesc în forma asta, albastru și mai ales underline. Crezi că îl poți edita, te rog? Un link de 7 rânduri e un pic neobișnuit.

#46
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

 Cazimi, on 01 martie 2015 - 02:41, said:

Mi-a fost imposibil să-l citesc în forma asta, albastru și mai ales underline. Crezi că îl poți edita, te rog? Un link de 7 rânduri e un pic neobișnuit.

Nu am cum sa ii dau copy paste. Daca doresti sa citesti...apesi pe link

#47
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Multumesc

#48
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Cu placere!

#49
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Byblos4, on 28 februarie 2015 - 06:21, said:

Asistam la invazia blogurilor si a facebookului - multi afiseaza totul despre ei pe internet.

Aflam ce scoli au absolvit, unde muncesc, cu cine sunt casatoriti, cum arata si cum ii cheama pe copii, bunici, catei,  cum arata locuinta lor, unde se plimba, ce mananca, ce hooby-uri au, ce si-au mai cumparat,  vedem poze cu toate acestea.

As vrea sa stiu si eu care e resortul care sta la baza acestui demers de a etala in spatiul public (blogurile sunt publice, multi au facebookul public,etc) toate detaliile despre viata lor.

Cam care este ideea? De ce ai face publice toate aceste lucruri?

La ei e simplu. Narcisism, nevoia de a se simti important, validat, incurajat.

Eu incerc sa inteleg cum sta treaba cu cititorii blogurilor personale. Lor ce le iese?

#50
radu_cepoiu

radu_cepoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2014

 AlexxTM, on 01 martie 2015 - 00:02, said:

Cu facebooku c.i.a si alte servici raman fara slujba,ce filaje,and stuff,doar intra pe pagina de faceook si gata,afla si cand ai fost si la la buda,ca da doar ti-ai dat checkin.Raspunsul la intrabarea din titlu este:EFECTUL DE TURMA,ce i-mi place cand mai vorbesc  cu unu si altu si vad ca desii am smartphone nu am aplicatia facebook instalata si nu folosescfacebook ,se uita la mine ciudat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h49Vc-_RfoI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Atunci cand o sa moara Fãizbuc o sa-si faca serviciile secrete unul singur, original, sursa a toate informatiile (de la idiotii care posteaza, sure!). Deja vad: Codname: Facebook 2

#51
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Rhini, on 01 martie 2015 - 02:46, said:


Nu am cum sa ii dau copy paste. Daca doresti sa citesti...apesi pe link

Din cit am citit, eseul nu isi propune sa raspunda la intrebarea "de ce posteaza oamenii pe facebook" ci la intrebarea "cum reuseste facebook sa ne capteze atentia".  Oricum este foarte interesant, mersi pentru link.

 Purpura, on 01 martie 2015 - 04:04, said:


La ei e simplu. Narcisism, nevoia de a se simti important, validat, incurajat.

Nu neaparat. Un blog personal poate fi o supapa pentru frustrari, sau un mod de a primi raspunsuri la intrebari existentiale. Sau pur si simplu birfa.

Vrem nu vrem, ne comparam permanent cu alti membrii ai societatii. Nimic nu ne linisteste mai mult decit senzatia de apartenenta, de a fi ca toti ceilalti. Din acest punct de vedere, blogul personal este o afirmare a normalitatii. Ce poate fi mai normal decit viata de zi cu zi?

Nimic nu spune "apartin comunitatii, sint o persoana normativa" mai bine decit un cont pe facebook. Indiferent ce idei, si ce fel de viata, are respectiva persoana, intotdeauna sa vor gasi citiva cu aceleasi idei si acelasi fel de viata. Internetul ne permite sa ne alegem comunitatea dupa gustul personal, traseaza altfel de granite.

 Purpura, on 01 martie 2015 - 04:04, said:


Eu incerc sa inteleg cum sta treaba cu cititorii blogurilor personale. Lor ce le iese?

Sa ma trasneasca daca stiu. Nciodata nu mi-a placut sa citesc bloguri personale, nu am cont pe facebook. Banuiesc ca pur si simplu simtim nevoia sa scormonim in viata altora, ceea ce explica si succesul emisiunilor de tip Big Brother.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate