Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

JIAYU S3

- - - - -
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#19
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Uite cat am liber la un telefon cu 3Gb ram;

#20
danutt

danutt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 23.09.2006
Este adevarat ca pentru moment ajung 2G dar se pare ca majoritate telefoanelor de top de anul acesta vor avea 3 sau chiar 4G de RAM
Cu siguranta ca si softurile viitoare vor cere din ce in ce mai mult RAM.

La autonomie cred ca Z1 este mai bun decit Jiayu S3 pentru ca are accu mai mare si rezolutia mai mica.
Dar dupa ce te uiti la un ecran full HD  si apoi la unul HD vezi diferenta. Poate este o chestie de gust.
Oricum la amandoua telefoanele trebuie sa tii incarcatorul aproape.

#21
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postdanutt, on 17 martie 2015 - 19:46, said:

Oricum la amandoua telefoanele trebuie sa tii incarcatorul aproape.

Daca si la telefoane cu baterie de 3500mA trebuie sa tii incarcatorul aproape, ce mai zici de cele cu baterie de <2500mA ?

#22
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011

View Postsorin83, on 17 martie 2015 - 19:20, said:

Dar tocmai asta il face sa aiba autonomie mai buna. ��
Văzusem zilele trecute un Review la s3 cu 2 Gb RAM din care erau folositi doar vreo 700mb. Chiar si review-erul a facut observatia ca nu ai nevoie de 3 gb pentru procesorul asta.

Asa este. Eu am un Gionee Elife E7 mini - Mediatek cu 8 nuclee la 1,7 ghz si 1 singur gb de ram. De foarte putine ori s-a simtit lipsa celui de-al doilea, de fapt la capitolul RAM (citire -scriere) Antutu il situeaza peste Galaxy S5 chiar, adica mai exact in top 3 smart-uri ale momentului. Procesorul se descurca foarte bine cu 1 gb. deci 2 ar fi super iar 3...eu zic ca useless deoarece ar sta 100% liber (al 3-lea). Mediatek in curand vor depasi Qualcomm, daca nu au si facut-o deja.

#23
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Sa nu exageram... 1 Gb e cam Putin pentru un telefon cu android. De obicei iti mai rãmân liberi 300-400mb pentru alte utilizari decat cerintele os-ului.

#24
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Nu exagerez cu nimic...Uite-te la Ram Operation si convinge-te.
Eu ti-am spus ca cel putin pt. telefonul meu, asa cum a fost gandit cu 1 gb. de ram este suficient si o demonstreaza faptul ca lag-ul este inexistent!

Attached Files



#25
danutt

danutt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 23.09.2006
Acum 2 ani era de ajuns 512Mb

Edited by danutt, 19 March 2015 - 21:01.


#26
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
danutt, am vazut ca acolo s-a plans cineva care i-a fost trimis telefonul impreuna cu lotul nostru (si eu m-am plans pe acolo ca nu il mai expediaza pana prin 13 martie :) ), prin DHL, ca nu are Google Play.
Metoda asta merge si la noi oare?
PS: sti ca mai nou PostNL se duce la vama? Posted Image

#27
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Merge metoda descrisa aici, acum 5 minute am instalat Google Play, si urmeaza restul ce folosesc, yahoo mail etc...

#28
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Cu 2GB sau 3GB RAM? Sau nu ar trebui sa conteze?

Asteptam impresii :)

#29
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
E modelul advanced de 3GB. Sunt incantat de el, l-am luat de pe jiayu store, a venit repede prin posta romana, am platit tva 51 lei, la valoarea scrisa pe cutie de 50usd plus 8 lei taxa declaratie vama. 907pe site+51+8=966 lei in total ma costat. Inainte de acesta am avut un Umi X2 Turbo, si ala bun, insa la asta am trecut pentru : procesor, ecran mai mare, dualsim 4G, NFC. Apropo 4G functioneaza pe ambele cartele prin swich, exact ce am vrut. Pana acum foarte multumit. Mi-am instalat aplicatiile uzuale, mail yahoo, dropbox, drive, maps, youtube, wiki, one drive, netmonitor, etc.
Ca privire de ansamblu, capac spate un plastic obisnuit, semilucios, sta bine in palma, mai bine decat Umi X2, care daca nu eram atent il scapam din palma, era mai rotunjit, la asta marginile sunt mai ferme. Led apeluri pierdute, lag 0.

Edited by Costy-is, 20 March 2015 - 22:47.


#30
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
E root-at?
La fel ca si danutt l-am luat de pe coolicool,dupa o luuunga perioada de asteptare.
Acum asteptam sa ne ajunga...

#31
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Da, a venit root-at, nu avea Google play, am urmat pasii din linkul care l-am pus mai sus si am instalat. Mai avea aplicatii chinezesti care le-am dezinstalat foarte usor. Probabil pe voi va costa mai putin telef+transport+tva posta, per total poate iesiti mai ieftin, inseamna ca se merita cateva zile in plus de asteptare.

Edited by Costy-is, 20 March 2015 - 23:22.


#32
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
A fost 216$ si cu un cupon de reducere de 5$, transport gratuit via PostNL, achitat in 25.02 cu promisiuni si raspromisiuni ca il expediaza, neavandu-l efectiv in stoc numai prin 11.03. Datorita intarzierii, bonus au trimis si o folie tempered + un bumper. Ramane de vazut.
Sincer preferam sa dau ceva in plus si acum sa il am sa butonez.
Ontopic, vad aici o gramada de rom-uri, mai mult sau mai putin si pt Advanced. Ar trebui testate Posted Image

Edited by ionutz72, 21 March 2015 - 00:04.


#33
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Si aici lucruri utile:)

#34
danutt

danutt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 23.09.2006

View Postionutz72, on 20 martie 2015 - 18:45, said:

danutt, am vazut ca acolo s-a plans cineva care i-a fost trimis telefonul impreuna cu lotul nostru (si eu m-am plans pe acolo ca nu il mai expediaza pana prin 13 martie Posted Image ), prin DHL, ca nu are Google Play.
Metoda asta merge si la noi oare?
PS: sti ca mai nou PostNL se duce la vama? Posted Image
Cu siguranta nu are Google Play instalat. Din cate am vazut eu este o singura metoda dar este O.K.
Nu stiu inca daca se duce la vama sau ti-l aduc acasa. Coletul meu este in Olanda si apare asa:

Fri Mar 20            11:04  Shipment re-labelled
Fri Mar 20            10:56  Shipment is pre-alerted

Ei spun ca pun alta eticheta. Poate nu ajunge la vama.

View Postionutz72, on 20 martie 2015 - 23:10, said:

E root-at?
La fel ca si danutt l-am luat de pe coolicool,dupa o luuunga perioada de asteptare.
Acum asteptam sa ne ajunga...
Toate telefoanele vin cu root din fabrica

#35
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Sosit azi S3 Advanced. Prima parere,super ok pt banii lui. Doua folii tempered bonus+ bumper alb.
A venit la vama,unde mi s-a confirmat ca tot ce e posta europeana Swedend Post, Post NL sunt urmarite la sange...Cu sau fara acel sticker celebru galben.
Fara lag, misca super.
Merge cu micro sim (nici nano ,nici mini),varianta de mijloc (link)
Intrebare pt cine are, nu reusesc sa folosesc pe 4G orange unde teoretic ar trebui sa am semnal.
Orice ajutor e bine venit.

Edited by ionutz72, 27 March 2015 - 14:05.


#36
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postionutz72, on 27 martie 2015 - 14:00, said:

Sosit azi S3 Advanced. Prima parere,super ok pt banii lui. Doua folii tempered bonus+ bumper alb.
A venit la vama,unde mi s-a confirmat ca tot ce e posta europeana Swedend Post, Post NL sunt urmarite la sange...Cu sau fara acel sticker celebru galben.
Fara lag, misca super.
Merge cu micro sim (nici nano ,nici mini),varianta de mijloc (link)
Intrebare pt cine are, nu reusesc sa folosesc pe 4G orange unde teoretic ar trebui sa am semnal.
Orice ajutor e bine venit.
nasol...naspa rau..gata cu boieria..Posted Image cat te-a costat,ce valoare ai avut pe pachet?ce ai platit in plus?mersiPosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate