Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#361
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Bogdansv1, on 20 mai 2015 - 09:29, said:

lil debul, exempleficarea ta nu este buna. La ce spui acolo este ca si cum ai vrea sa tii timpul in loc in timp ce supravietuirea este o chestie de adaptare la conditii. De-a lungul vremii au tot disparut profesii si au reaparut altele.

Te inteleg perfect dar cred ca imi pot permite sa fiu subiectiv cind este vorba de piinica mea , la fel cum subiective sint si sindicatele probabil , cind vor sa obtina ceva de la patroni (ma refer la inceputurile miscarii sindicale).
In cazul Uber nu dispare o profesie in sine , nu dispar taxiurile , Uber profita de lacomia oamenilor ca sa faca bani , ma refer la firma Uber , nu la fraerii care o sa ia comanda pe Ghidigeni si cind o sa intre pe strada aia o sa aibe socul vietii lor . Si fiindca nu vor ajunge la comanda vor obtine un punctaj scazut , riscaind sa fie dati afara de la Uber. Nu dispare taximetria , in nici un caz , doar ca se alege praful de ea ca si serviciu 24/24 , cu bune si cu relele ei . Am mai spus , pe final doar clientii pierd , nimeni nu cistiga nimic substantial in afara de firma Uber , aia sint ca lacustele , vin , distrug tot si pleaca mai departe , fraerii ramin pe loc.

 mmcornel, on 20 mai 2015 - 09:26, said:

am inteles, sunteti vreo 10mii in bucuresti, patrulati 24/24 si sunteti amenintati de cativa soferi care se plimba in timpul liber. Posted Image stai sa ma opresc din ras. bafta.

Dar nu te opri domnule din ris , rizi in continuare , oricum Uber si-a supt-o deja in Romania , problema era daca continua . Am impresia ca la tine este vorba despre un ris isteric deja , mergi la munca pt. care esti pregatit si lasa-ne pe noi sa ne facem treaba , din cind in cind mai poti intra si pe aici sa iti versi amarul.

#362
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 acer5600, on 19 mai 2015 - 23:23, said:

Eu sunt un un om, care a mers cu taxiul "legal de Bucuresti", am mers si cu soferi angajati de Uber.


Tu vezi ce prostii ai scris ?
Platesc soferii uberisti CASS ? la pensii si somaj ceva ? De fisc sunt convins ca e vrajeala !
Dar in rest avem pretentii cand ne imbolnavim sa fim tratati ca in Germania iar  copiii nostri sa invete la scoala de stat fara sa dea nici macar bani pe un caiet !

Oricum , incet incet Uber se va satura de bonusat soferii si o va lasa balta afacerea asta in Romania pentru ca oricat ar investi in publicitate nu va afecta prea mult afacerile taximetristilor.
Pe langa asta nu trebuie decat sa si-o ia pe carca un super sofer Uber de la cativa taximetristi care il vor astepta la comanda si se vor linisti si ceilalti sa ia painea de la gura unor oameni care practica legal o meserie pentru a pune ceva pe masa copiilor !

Edited by kos_funny, 20 May 2015 - 13:59.


#363
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Pwahaha ce ma amuza taximetristii, ba pardon, pseudotaxime tristii care plimba clientii in tricouri zdrenturoase si pantaloni scurti+adidasi murdari in cel mai bun caz, cu tigarea in coltul gurii si cu ac oprit pe caldura care se plang de uber. Am uitat de mirosul natural intepator.  Scursurile astea de oameni sunt mult mai multi decat soferii uber. Dar sariti in sus cand auziti de un serviciu nou si mai de calitate. Hai iesi acasa, vorba lui Bendeac.

Edited by User36, 20 May 2015 - 14:10.


#364
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
O fi de calitate serviciul , dar nu asta e problema !
Si ia pune tu mana si mergi cu Mercedes la 3.5 lei pe km , asta e solutia pt pretentiile tale . A, nu iti permiti ? Treci la RATB sau la taxi de 1.39 ca tot aia e !

Edited by kos_funny, 20 May 2015 - 14:27.


#365
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mai nene , pute aici a cacat  ?

#366
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Imi permit sa merg si cu elicopterul dar nu asta e problema. Ci taximetristii imputiti, care sunt marea majoritate. Si mai sunt si niste figuranti pe deasupra, uber vai uber, ne mananca painea uber.

#367
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Iti permiti tu pe naiba sa mergi cu elicopterul ! :)

#368
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 User36, on 20 mai 2015 - 14:35, said:

Imi permit sa merg si cu elicopterul dar nu asta e problema. Ci taximetristii imputiti, care sunt marea majoritate. Si mai sunt si niste figuranti pe deasupra, uber vai uber, ne mananca painea uber.

Te contrazici singur , daca iti permiti sa mergi cu elicopterul inseamna ca singurul mijloc de transport pe care il cunosti este minimum limuzina cu sofer , da' vad ca te pricepi la taxiuri imputite ca nimeni altul , sint absolut sigur ca singurul elicopter cu care iti permiti sa mergi este ala din Parculetul Copiilor sau Herastrau , citeodata , cind ai bani te mai dau si in lanturi , la Obor , in rest o arzi fara bilet in tramvai .

#369
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Vad ca reprezint interes maxim pentru mister lil debul taximetristul cu ce merg eu. N-am nimic omule cu tine, nu am mers cu tine vreodata ca sa imi exprim parerea. Poate ca tu esti exceptia de la regula si atunci GG pentru tine. Am mers de multe ori cu taxiuri de toate felurile, in functie de locul si graba mea. Ca daca sunt in x loc nu stau sa caut taxiuri selecte. Ma jur ca atunci cand am intalnit un taximetrist ok, am schimbat numere de telefon si am apelat la ei de cate ori a fost nevoie. Doar ca numar pe degete indivizii. Si pentru curiozitatea individului de mai sus, da, chiar imi permit sa merg cu aerotaxi zilnic daca CHIAR vreau Posted Image.

Edited by User36, 20 May 2015 - 15:15.


#370
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Bre Lil, lăsați dracu maimuțele alea și Uber nu are nici o șansă.
80 la suta din taximetriști umbla cu maimuta.
Cine crede ca trăiți doar din salariu și ciubuc?
De constanta K știi ceva?

Edited by mihai!, 20 May 2015 - 15:27.


#371
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014

 kos_funny, on 20 mai 2015 - 13:57, said:

Tu vezi ce prostii ai scris ?

Eu pot sa dau argumente la tot ce scriu.

 kos_funny, on 07 aprilie 2015 - 19:01, said:

E logic ca nu are cum sa prinda intr-un oras in care taxiul e mai ieftin decat transportul in comun !

Tu poti sa dai argumente la tot ce scrii ? Aberatie mai mare ca asta eu nu am vazut in topicul asta.

#372
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 User36, on 20 mai 2015 - 14:56, said:

Vad ca reprezint interes maxim pentru mister lil debul taximetristul cu ce merg eu. N-am nimic omule cu tine, nu am mers cu tine vreodata ca sa imi exprim parerea. Poate ca tu esti exceptia de la regula si atunci GG pentru tine. Am mers de multe ori cu taxiuri de toate felurile, in functie de locul si graba mea. Ca daca sunt in x loc nu stau sa caut taxiuri selecte. Ma jur ca atunci cand am intalnit un taximetrist ok, am schimbat numere de telefon si am apelat la ei de cate ori a fost nevoie. Doar ca numar pe degete indivizii. Si pentru curiozitatea individului de mai sus, da, chiar imi permit sa merg cu aerotaxi zilnic daca CHIAR vreau Posted Image.

Nu te crede nimeni . De la un taxiu jegos cu 1.39 sari direct la caricioptere , macar ziceai si tu ca mergi cu 3.50 .

 mihai!, on 20 mai 2015 - 15:02, said:

Bre Lil, lăsați dracu maimuțele alea și Uber nu are nici o șansă.
80 la suta din taximetriști umbla cu maimuta.
Cine crede ca trăiți doar din salariu și ciubuc?
De constanta K știi ceva?

Hai sa o luam si altfel , pe mine nu m-a ars nimeni cu maimuta si fii sigur ca am mers cu taxiul cit nu au mers altii pe jos , in calitate de client.
Constanta K ? Nu , nu stiu dar ma voi informa , in rest daca 80 la suta dintre taximetristi ar umbla cu maimuta si restul de 20 la suta s-ar alinia sau ar muri , ti se pare cumva ca atunci cind mergi cu taxiul platesti exorbitant ??????
Desi apreciez libertatea de opinie nu pot spune ca apreciez si prea multa libertate de opinie aiurea in tramvai.

#373
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu este vorba de plătit exorbitant.
Trei sferturi din oameni îți pot confirma ca prefera sa plătească mai mult însă să îi plătească corect,pentru ca atât face nu pentru ca atât a decis șoferul ca face.


#374
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 acer5600, on 20 mai 2015 - 15:24, said:




Tu poti sa dai argumente la tot ce scrii ? Aberatie mai mare ca asta eu nu am vazut in topicul asta.

Am si dat dar probabil ca nu ai citit tot topicul sau probabil ca nu am reusit sa ma fac inteles. Oricum am observat ca sunt cativa baieti destepti care s-au prins ! Imi pare rau pt tine !

#375
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014
Prefer Uber care fura statul, in loc de un taximetrist care sa ma fura direct pe mine!

Ideea cu banii in caiete, autostrazi si pensii pentru mine e vis...

#376
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 mihai!, on 20 mai 2015 - 15:47, said:

Nu este vorba de plătit exorbitant.
Trei sferturi din oameni îți pot confirma ca prefera sa plătească mai mult însă să îi plătească corect,pentru ca atât face nu pentru ca atât a decis șoferul ca face.
Eu unul nu am vazut bataie pe putinele masini de lux cu 3.5 /km in schimb exista pretentii enorme pt taxiurile de 1.39 .  Pe langa asta mai exista si o varianta cat de cat legala , Black Cab  si la fel nu prea e bataie pe ea. Dar nu, romanul daca vede ca exista 1.39 pe piata el vrea ca la acesti bani sa primeasca si calitatea de la variantele mai scumpe existente ! Iar cu Uberul , eu am mai zis , e placerea de a pune botul la americanisme , din pacate si legale dar si imorale. In rest pretentii maxime sa traim intr-o tara ca afara . Cat e taxiul "afara " ?

#377
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014

 kos_funny, on 20 mai 2015 - 16:04, said:

Am si dat dar probabil ca nu ai citit tot topicul sau probabil ca nu am reusit sa ma fac inteles. Oricum am observat ca sunt cativa baieti destepti care s-au prins ! Imi pare rau pt tine !

Rog un baiat destept sa-mi dea exemple de distante ( va rog sa specificati locatia x la locatia y) unde taxiul e mai ieftin fata de transportul in comun.

Edited by acer5600, 20 May 2015 - 16:19.


#378
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 acer5600, on 20 mai 2015 - 16:13, said:

Rog un baiat destept sa-mi dea exemple de distante ( va rog sa specificati locatia x la locatia y) unde taxiul e mai ieftin fata de transportul in comun.

4 bulangii care se imbata in Centru' Vechi si vor sa mearga pina la Alba Iulia in conditii princiare , cam cit crezi ca face cursa impartit la 4 ?
2 zdrente care vor sa mearga de la Unirea la Mall Vitan , nu e mai ieftin ca RATB doar ca e cam pe acolo.
4 clujeni care fac comanda in Cotroceni si vor sa mearga la Casa Poporului , jur ca imi venea sa dau cu masina peste ei .
Toate exemplele de mai sus justifica din plin maimuta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate