Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

salutare...ajutati-ma sa iau decizia corecta !

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postalifedream, on 25 februarie 2015 - 10:22, said:

Doamne ,cat de amabili ati fost!
Bai Alifie, rautatea prezenta aici e ca o picatura intr-un ocean... stai a vezi ce poti pati acolo ca ilegalist.... ca si tu vroiai sa pleci.
Va repet sfatul meu: contract legal-muncit legal-intrat legal in SUA, sau castigat loteria vizelor - altfel: directia Europa!

Edited by Quantum, 25 February 2015 - 11:06.


#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostPololica, on 25 februarie 2015 - 08:50, said:

Eu doar am dat un raspuns primit de la un angajat al Ambasadei SUA, deci angajat al Departamentului de Externe (sau cum ii zic ei Ministerului de Externe)! Nu vad de ce te agiti asa tare.
Spun-i prietenui de la ambaada ca raspunsu e eronat

View PostPololica, on 25 februarie 2015 - 08:39, said:

O intrebare similara am pus si eu la o prezentare a Ambasadei Americane la programul Work & Travel si mi s-a recomandat ca, dupa expiararea vizei (de Work&Travel) sa ma intorc in tara si sa cer una de munca. Acolo nu se ocupa nimeni de schimbari de vize, doar ambasadele.

se mai ocupa, dar costa bani si trebuie sa aiba sanse.
pentru asta trebuie sa cunosti firma de avcati care se ocupa cu asta si sa te califici.
din pcate nu ai cum sa aflii care-s aia seriosi, in plus, foarte probabil ca aia seriosi sa-ti spuna ca n-ai sanse si sa pici in ghiarele celor care-ti iau doar banii..
unu care lucreaza ilegal, putin probabil ca a avut bani sa discute la biroul unor avocati care se ocupa cu asta. parerea mea, postul e la plezneaza.

nu vad ce poate fi asa fantastic fara asigurare medicala, fara cont, fara carduri de credit, fara permis de conducere si cu bani putni in america

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Posttsunnami, on 25 februarie 2015 - 14:05, said:

Spun-i prietenui de la ambaada ca raspunsu e eronat



Nu imi e prieten, doar am specificat ca era angajat al Ambasadei SUA si  asta mi-a recomandat. Ce se poate (de fapt ce nu), de la aceeasi sursa, am si comentat. Ca se poate acolo, e alta ciorba la care nu ma bag din lipsa de informatii.

#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttsunnami, on 25 februarie 2015 - 14:05, said:

Spun-i prietenui de la ambaada ca raspunsu e eronat



se mai ocupa, dar costa bani si trebuie sa aiba sanse.
pentru asta trebuie sa cunosti firma de avcati care se ocupa cu asta si sa te califici.
din pcate nu ai cum sa aflii care-s aia seriosi, in plus, foarte probabil ca aia seriosi sa-ti spuna ca n-ai sanse si sa pici in ghiarele celor care-ti iau doar banii..
unu care lucreaza ilegal, putin probabil ca a avut bani sa discute la biroul unor avocati care se ocupa cu asta. parerea mea, postul e la plezneaza.

nu vad ce poate fi asa fantastic fara asigurare medicala, fara cont, fara carduri de credit, fara permis de conducere si cu bani putni in america

american dream !
filmele hollywood arata foarte clar cum omul reuseste singur prin munca lui !
ce vrei mai tare ?
daca filmele hollywood arata asta sigur este adevarat...

#23
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostPololica, on 25 februarie 2015 - 14:18, said:



Nu imi e prieten, doar am specificat ca era angajat al Ambasadei SUA si  asta mi-a recomandat. Ce se poate (de fapt ce nu), de la aceeasi sursa, am si comentat. Ca se poate acolo, e alta ciorba la care nu ma bag din lipsa de informatii.

ambasada face doar un serviciu guvernului, si se uita la tine-n ochi, si te asculta cat stii engleza, insa deciziile se discuta la uscis chiar si pentru cazurile simple.
am avut cu mandra, cu toate ca se stia ca va primi viza de munca, a trebuit sa astepte 4 luni de cand am aplicat pentru SSN sa ii dea, dezi firma de avocati mi-a spus ca va primi la 3 luni dupa ce trecem de frontiera

#24
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Posttsunnami, on 25 februarie 2015 - 23:14, said:

a trebuit sa astepte 4 luni

dezi firma de avocati mi-a spus ca va primi la 3 luni dupa ce trecem de frontiera
Iată de ce tot zic eu că dacă te duce un pic capul și ești dispus să faci muncă pentru tine, nu ai nevoie de niciun avocat. Și mie mi-au dat avocații informații greșite, dintre care unele extrem de grave.

#25
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu nu eram dispus sa fac munca pentru mine, a fost una dintre conditiile sa vin in state, sa se ocupe si de viza mandrei si apoi de green cards-urile noastre

#26
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Pot indrazni sa intreb cat te-a costat toata distractia cu avocatul? Doar avocatul, nu si taxele.

#27
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostCazimi, on 26 februarie 2015 - 09:16, said:

Pot indrazni sa intreb cat te-a costat toata distractia cu avocatul? Doar avocatul, nu si taxele.

poti indrazni, raspunsul este, mult, dar nu stiu cat, pentru ca s-a ocupat si se ocupa compania

pe mine nu m-a interesat america, eu vroiam inapoi in canada.
compania la care lucrez insa a inchis operatiunile din canada, si, mi-au propus, statele, intr-adevar o slujba interesanta.
am acceptat-o numai in conditiile in care se ocupa ei de viza si de greencard.

am avut si o intrebare ne-oficiala: "stii cati ar dori sa vina sa traiasca si sa munceasca in america?"
la care m-a bufnit rasul:
"poate fi si toata planeta, pe mine nu ma intereseaza, daca aveti nevoie de ajutor din partea mea, consider ca nu e normal sa dau bani ca sa lucrez la compania asta!"

#28
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCazimi, on 26 februarie 2015 - 09:16, said:

Pot indrazni sa intreb cat te-a costat toata distractia cu avocatul? Doar avocatul, nu si taxele.

indraznesc si eu.
acum vreo 6 ani am auzit ca o companie cheltuia cam 6000 cu o H1B.

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
la mine nu a fost vorba de H, eu sunt pe L, deci trebe sa fie mai scump, dar aici se califica foarte putini

am auzit ca pe H, mandra nu avea drept de munca ceva ani

#30
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttsunnami, on 26 februarie 2015 - 14:05, said:

la mine nu a fost vorba de H, eu sunt pe L, deci trebe sa fie mai scump, dar aici se califica foarte putini

am auzit ca pe H, mandra nu avea drept de munca ceva ani

nu stiu ce-i H dar H1B este cea pe care vin majoritatea ITistilor si alte tehnologii in state. da fapt cand vin firma o are deja si incep sa lucreze din ziua urmatoare daca este zi lucratoare.
dar pe grasmick.com spune multe.

#31
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postavenirv, on 26 februarie 2015 - 14:20, said:


nu stiu ce-i H dar H1B este cea pe care vin majoritatea ITistilor si alte tehnologii in state. da fapt cand vin firma o are deja si incep sa lucreze din ziua urmatoare daca este zi lucratoare.
dar pe grasmick.com spune multe.

H ii zic la H1B, dar am auzit ca la consoarta nu-i da drept de munca ceva ani de zile daca eu am H1B
Cum am zis, eu am venit pe L

#32
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014
Va multumesc pentru sfaturi/propuneri/rautati tipice pe care mi le-ati  dat ca raspuns la inttrebare.......avand in vedere ca vreau sa raman  am in plan si  cheltuirea unei anumite sume pt. a obtine viza de munca....intrebarea mea a fost....pot sa fac cumva INAFARA CASATORIEI sa obtin aceasta viza ?? ce mi se poate intampla si ce restrictii as avea daca raman ilegal??  daca as mai ramane ilegal inca o perioada dupa care as vrea sa ma intorc in tara...cei de pe aeroport o sa imi verifice pasaportul/viza S.U.A??
Va multumesc anticipat !!!

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postjaguarmaleq, on 27 februarie 2015 - 03:53, said:

Va multumesc pentru sfaturi/propuneri/rautati tipice pe care mi le-ati  dat ca raspuns la inttrebare.......avand in vedere ca vreau sa raman  am in plan si  cheltuirea unei anumite sume pt. a obtine viza de munca....intrebarea mea a fost....pot sa fac cumva INAFARA CASATORIEI sa obtin aceasta viza ?? ce mi se poate intampla si ce restrictii as avea daca raman ilegal??  daca as mai ramane ilegal inca o perioada dupa care as vrea sa ma intorc in tara...cei de pe aeroport o sa imi verifice pasaportul/viza S.U.A??
Va multumesc anticipat !!!

bineinteles ca o sa verifice tot inainte sa te urci in avion.
in primul rand cand vreau sa merg in europa imi cere pasaportul pentru a rezerva biletul
din cate stiu eu n-am auzit sa mai poti cumpara bilet cu cash. nu stiu daca agentiile au obligatia sa anunte autoritatile in cazul in care observa ca viza e expirata

pe aeroport te verifica politia de frontiera
din momentul ala incep intrebarile
de ce ai ramas peste, cu cine ai avut contacte, cum te-ai intretinut, de unde ai mancat etc
lucrurile astea le presupun,pentru ca sunt si eu intrebat cand parasesc US pentru Europa sau Canada si la intoarcere
O sa existe verificari ale bagajului, e posibil sa te amendeze

cat timp ramai ilegal, cred ca am mai spus-o, nu ai permis de conducere, chirie nu o sa gasesti in zonele "safe", asigurare medicala zero, fara credit carduri (in afara cazului in care ai din afara americii), fara cont, pe unde lucrezi trebuie sa fii platit cash pentru ca nici cecuri nu poti incasa la banca

amenda e foarte mare si cei care iti ofera de munca ilegal risca foarte mult.
de cand cu teroristii americanii vor sa stie tot ce misca la ei in curte

practic tu cand intri in state, trebuie sa spui unde stai si cati bani ai sa te intreti
cand iesi trebuie sa le spui unde ai stat in perioada de ilegalitate si cu ce bani te-ai intretinut.
nu-l vad bine pe cel care te-a gazduit.

cei care stau ilegal in state sunt veniti pe filiere, mexicani de regula
cei care au viza dar muncesc ilegal, tot pe filiere, sau la rude/prieteni.


daca intrii la americani pe site, o sa gasesti acolo conditiile
stiu de un tip care an de an merge in chicago si face taxi. cu viza de lucru
cum o face, nu stiu, dar tipul exista

#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postjaguarmaleq, on 27 februarie 2015 - 03:53, said:

Va multumesc pentru sfaturi/propuneri/rautati tipice pe care mi le-ati  dat ca raspuns la inttrebare.......avand in vedere ca vreau sa raman  am in plan si  cheltuirea unei anumite sume pt. a obtine viza de munca....intrebarea mea a fost....pot sa fac cumva INAFARA CASATORIEI sa obtin aceasta viza ?? ce mi se poate intampla si ce restrictii as avea daca raman ilegal??  daca as mai ramane ilegal inca o perioada dupa care as vrea sa ma intorc in tara...cei de pe aeroport o sa imi verifice pasaportul/viza S.U.A??
Va multumesc anticipat !!!

http://www.alllaw.co...f-overstay.html

http://travel.state..../temporary.html

http://www.usa.gov/visitors/work.shtml

http://romania.usemb.../vize/work.html

http://www.uscis.gov...migrant-workers


se stie ca daca ai cerut viza turistica, guvernul american considera, pe baza declaratiilor tale, ca nu ai intentia sa ramai si/sau sa muncesti in USA. dar daca descopera ca faci asta el considera ca ai mintit si vei suporta consecintele. in lumina acestui fapt trebuie sa te informezi clar cum te va vedea guvernul american daca, fiind turist in America, aplici pt viza de lucru. sunt multe site-uri tratand aceste chestii. cele mai sigure sunt cele ale guvernului american.  vezi primul link.

#35
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
După noile legi, poți obține carnet de conducere. Dacă te duceai la început la DMV, puteai să îți iei măcar ID.

Cont în bancă, de asemenea, se poate să ai, chiar fără SSN ori fără să fii rezident. N-are una cu alta.

Pentru orice altceva, chiar și pentru căsătorie, bănuiesc că este prea târziu. Nu mai cum să bagi în dosarul pentru USCIS dovezi care să fie credibile.
Poate ne spui totuși când anume ai intrat în Statele Unite?

#36
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014
Va multumesc din nou pentru sfaturi....am sa  gandesc bine problema inainte de a lua o decizie si am sa consult totodata mai multi avocati....niciodata nu strica o parere in plus. o zi buna

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate