Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

salutare...ajutati-ma sa iau decizia corecta !

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
jaguarmaleq

jaguarmaleq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.10.2014
Buna seara/ziua depinde unde va aflati...am intrat pe acest forum cu speranta ca voi gasi ceva sfaturi care sa ma faca sa iau decizia corecta . Problema sta in felul urmator:
Am ajuns in S.U.A cu viza B2 de turist pt. 6 luni (avand viza in pasaport pe 10 ani) , am umblat m-am zbatut si am gasit si un job, unde am continuat sa trag tare fapt pt. care seful vrea sa ma ajute sa raman. Nu stiu cum sa fac. Am contactat un avocat specializat pe probleme de emigrari si mi-a zis ca nu am nici o sansa decat binenteles casatoria. Ca seful meu nu ma poate ajuta cu nimic avand in vedere ca domeniul firmei lui nu este acelasi cu domeniul in care am diploma de facultate . Usor usor se apropie termenul in care ar trebui sa plac acasa....dar nu vreauuuuuuuuuuuuuuuuu.....am luptat si m-am starduit mult prea mult sa ajung aici....ce pot sa fac? care imi sunt variantele???....ma poate ajuta seful meu cu ceva??
Astept orice comentariu/sfat/idee din partea voastra. Va multumesc anticipat.

#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Deci tu ai muncit la negru până acum, corect?

Când ai intrat în US?

#3
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Pai daca seful vrea, munceste in continuare la negru ca pana acum. Si spera la o amnestie in n ani.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu exista variante prea multe.

- mergi intr-un stat unde ai dreptul sa stai/muncesti (oricare din EU de exemplu)
- lucreaza la negru in US (pina te prind si te dau afara, oricum pina atunci n-o sa poti sa iesi nicaieri)
- loteria vizelor

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Eu cred că șeful ar putea să îi facă cerere pentru viză  H1-B. Dar costă, din câte știu, destul de mult, iar șansa ca el să ocolească răspunsul la întrebarea ”de unde știi că angajatul e așa minunat, că nu găsești altul în US” este probabil mică, fără să admită că a angajat turiști (iar amenzile sunt foarte mari).

Mare atenție la avocați. Pot cere sume de ordinul miilor ca să întocmească niște documente pe care le poți întocmi singur. Restul sunt documente pe care avocatul oricum nu le poate procura.

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Casatoreste-te atunci..

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
seful e insurat?

#8
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Ori te casatoresti, ori mergi la risc.
Daca iti vezi de treaba, nu te va opri niciodata politia sa te legitimeze. Si intre timp ai mai multe sanse sa gasesti o fata draguta pe care sa o iei de nevasta. :)

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
E cam tarziu sa se căsătorească acum. POate s-o mai lungească cateva luni până îi vine rândul la interviu, dar un dosar acceptabil/aprobabil nu mai are cum să facă.

#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCazimi, on 25 februarie 2015 - 06:38, said:

Eu cred că șeful ar putea să îi facă cerere pentru viză  H1-B. Dar costă, din câte știu, destul de mult, iar șansa ca el să ocolească răspunsul la întrebarea ”de unde știi că angajatul e așa minunat, că nu găsești altul în US” este probabil mică, fără să admită că a angajat turiști (iar amenzile sunt foarte mari).

Mare atenție la avocați. Pot cere sume de ordinul miilor ca să întocmească niște documente pe care le poți întocmi singur. Restul sunt documente pe care avocatul oricum nu le poate procura.

Cazimi, esti amabil si citeste ce a scris omul:
"Am contactat un avocat specializat pe probleme de emigrari si mi-a zis ca nu am nici o sansa decat binenteles casatoria. Ca seful meu nu ma poate ajuta cu nimic avand in vedere ca domeniul firmei lui nu este acelasi cu domeniul in care am diploma de facultate ."

ai citit vreodata cum se da H1B ?

Edited by avenirv, 25 February 2015 - 08:34.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O intrebare similara am pus si eu la o prezentare a Ambasadei Americane la programul Work & Travel si mi s-a recomandat ca, dupa expiararea vizei (de Work&Travel) sa ma intorc in tara si sa cer una de munca. Acolo nu se ocupa nimeni de schimbari de vize, doar ambasadele.

#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Din categoria ”nu știu exact care e situația lui, dar pot emite presupuneri”.

Înțeleg că ai să îi dai inițiatorului sfaturi mai bune decât i-am dat eu, după ce ai vorbit cu mult mai mulți avocați specializați în imigrație și după ce USCIS ți-a aprobat dosarul. Te rog atunci, sfătuiește-l.

View PostPololica, on 25 februarie 2015 - 08:39, said:

Acolo nu se ocupa nimeni de schimbari de vize, doar ambasadele.
Despre care ambasade vorbești tu? Tu spui că ambasada României îți dă viză pentru America? Sau că omul poate cere viză la ambasada americană din.. Washington, presupun.

#13
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View Postjaguarmaleq, on 25 februarie 2015 - 05:30, said:

Buna seara/ziua depinde unde va aflati...am intrat pe acest forum cu speranta ca voi gasi ceva sfaturi care sa ma faca sa iau decizia corecta . Problema sta in felul urmator:
Am ajuns in S.U.A cu viza B2 de turist pt. 6 luni (avand viza in pasaport pe 10 ani) , am umblat m-am zbatut si am gasit si un job, unde am continuat sa trag tare fapt pt. care seful vrea sa ma ajute sa raman. Nu stiu cum sa fac. Am contactat un avocat specializat pe probleme de emigrari si mi-a zis ca nu am nici o sansa decat binenteles casatoria. Ca seful meu nu ma poate ajuta cu nimic avand in vedere ca domeniul firmei lui nu este acelasi cu domeniul in care am diploma de facultate . Usor usor se apropie termenul in care ar trebui sa plac acasa....dar nu vreauuuuuuuuuuuuuuuuu.....am luptat si m-am starduit mult prea mult sa ajung aici....ce pot sa fac? care imi sunt variantele???....ma poate ajuta seful meu cu ceva??
Astept orice comentariu/sfat/idee din partea voastra. Va multumesc anticipat.

Insoara-te ! Daca avocatul ti-a zis ca asta e singura solutie, nu inteleg de ce mai intrebi pe forum.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostCazimi, on 25 februarie 2015 - 08:43, said:

Din categoria ”nu știu exact care e situația lui, dar pot emite presupuneri”.

Înțeleg că ai să îi dai inițiatorului sfaturi mai bune decât i-am dat eu, după ce ai vorbit cu mult mai mulți avocați specializați în imigrație și după ce USCIS ți-a aprobat dosarul. Te rog atunci, sfătuiește-l.


Despre care ambasade vorbești tu? Tu spui că ambasada României îți dă viză pentru America? Sau că omul poate cere viză la ambasada americană din.. Washington, presupun.


Eu doar am dat un raspuns primit de la un angajat al Ambasadei SUA, deci angajat al Departamentului de Externe (sau cum ii zic ei Ministerului de Externe)! Nu vad de ce te agiti asa tare. Plus ca nu esti atent la sensul discutiei. Logic ca ambasada SUA din Romania sau din alta tara.

Daca a consultat un avocat specializat, ce rost mai are discutia de aici?

Edited by Pololica, 25 February 2015 - 08:51.


#15
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Femeile, fetele singure din sua, care o ardeti pe forum, ce mai asteptati? puneti mana pe om cat e proaspat, luati-l de barbat sa isi poata indeplini omul visul american, haideti repede ca maine poimaine il trimite acasa, si nu prea avem ce face cu el pe aici, acum serios, topicul este inutil, daca avocatul a spus ca doar casatoria rezolva problema, si sa nu ne pripim, am avut un coleg care a incercat si el asta, si l-au frecat aia ca pe dracu, casatoria mirosea de la distanta a convenienta, spunea omul ca l-au intrebat aia ce culoare de chiloti poarta nevasta-sa, ce mananca, ce hobby are, ori abera ala facea misto de mine, ori asa o fi fost, habar nu am.

#16
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015
Doamne ,cat de amabili ati fost!
Daca tot nu l-ati ajutat,nu stiti nu puteti sau nu va intereseaza problema omului,oare de ce nu va abtineti de la rautati?A ,stiu,amabili romanii asa de felul lor!

#17
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postalifedream, on 25 februarie 2015 - 10:22, said:

Doamne ,cat de amabili ati fost!
Daca tot nu l-ati ajutat,nu stiti nu puteti sau nu va intereseaza problema omului,oare de ce nu va abtineti de la rautati?A ,stiu,amabili romanii asa de felul lor!

Nu este nici o rautate, uneori se numeste umor, cu ce am putea sa il ajutam? Daca as fi locuit acolo poate l-as fi luat la mine sa munceasca, sa traiasca, cu toate ca nu stiu ce riscuri as fi avut eu, sa adapostesc un imigrant ilegal, cred ca aia nu se joaca cu legile, in fine, daca cineva considera ca au fost rautati, eu imi cer scuze, dar asta nu-i va rezolva problema, iar apelul lui, paradoxal sau nu, a fost pentru voi, cei care locuiti pe acolo, nu cred ca s-a adresat romanilor din tara

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nici casatoria nu rezolva. Timpul e prea scurt. Va trebui pentru o perioada sa te intorci in RO, va trebui sa dai multe declaratii si sa dovedesti ca esti casatorit pe bune.

Sunt ( si nu romani, irlandezi ) care dupa casatorie s-au trezit cu inchisoare si interdictie pe viata de a intra in US. Si casatoria era pe bune...asta pentru ca tipul a ramas in US peste viza si in declaratii oficialii americani au pretins ca el s-a casatorit pentru cetatenie.


A fost frumos, ti-a placut...ai vreme de loteria vizelor.

Edited by lex404, 25 February 2015 - 10:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate