Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Microsoft Lumia 640

- - - - -
  • Please log in to reply
9774 replies to this topic

#9757
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca vrei neaparat Google Maps exista "Maps Pro with Google Maps Apis for Windows 10" dar nu stiu la ce ti-ar folosi (acelasi lucru face si Maps (Harti) si Sygic..

Edited by breitner, 05 September 2019 - 15:51.


#9758
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare tuturor!
Pentru cei care folosesc telefoane cu Win 8.1 (nu numai Lumia 640): Microsoft inchide "pravalia", pe 15 decembrie se pot face ultimele instalari din Store (in caz de reset sau nu, nu mai conteaza). Anuntul oficial e aici, la sectiunea "Windows Phone 8.1 Store Shutdown | Important information for Lumia users"

#9759
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Tot din decembrie nu va mai functiona Whatsapp pe Lumia 640. Il tin in casa pe Wi-Fi si vad ce se intampla cu el, ca am Huawei Mate 10 Pro din octombrie 2018.

#9760
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa ne zici si noua daca mai percuteaza dupa 15.

#9761
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Whatsapp nu va mai functiona pe niciun Windows Phone dupa 31 decembrie 2019, indiferent de versiunea OS. Informatia este publicata pe blogul Whatsapp, aici. Detalii sunt si aici.
Din experienta mea anterioara, cu un Symbian S60: la 31 decembrie 2016 trebuia sa se opreasca serviciile Whatsapp. Au mai prelungit termenul cu 6 luni (ceea ce nu cred ca va mai fi cazul acum cu Windows, parerea mea). Au facut anuntul de prelungire cu aproximativ o luna inainte de data limita initiala. Dupa cele 6 luni de gratie Posted Image pentru Nokia cu Symbian, in dimineata de 1 iulie 2017 accesul la servere era oprit. Si gata, asta a fost (se gasesc detalii de calendar in aceeasi postare de pe blogul Whatsapp).
PS: acum nu am mai asteptat data limita, mai ales ca se inchide si magazinul MS cam in aceeasi vreme. In urma cu vreo doua saptamani am testat toate aplicatiile Instant Mess care mai sunt in Store. Singurele doua care functioneaza corect si nu dau dude sunt IMO (care e spartana, dar functioneaza brici) si Telegram (la asta iti trebuie stiinta si rabdare ca sa si vorbesti la ea, in rest e foarte buna).
Testele au fost facute cu Win 8.1.

#9762
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Eu recomand Telegram.

#9763
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare!
Din ce imi dau seama, gata, s-a supt cu telefoanele cu Windows. Cel putin cu cele cu 8.1. Cred ca MS a tras stecherul din priza cu o luna mai devreme. Teapa! Saptamana trecuta am resetat si reinstalat aplicatii etc pe trei telefoane. In weekendul asta mai aveam de facut inca unul, era mai putin de lucrat la el: o lanterna, un notes, Reading List, cam asa... L-am resetat ieri si pe acesta si acum nu mai pot nici cont de MS sa-i pun pe el. Alte conturi de email pot adauga. Iar la cele trei deja facute, in Store apare eroarea celebra c101a006. Noroc ca am apucat sa le aranjez. Sunt sceptic in legatura cu revenirea acestor servicii pana la data limita de 15 decembrie ac. Niste magari! (parerea mea)
Referinte, bref:
- Win Phone can't connect
- WP8.1 Store access as of 14-11-2019
Etc, mai sunt articole si forumuri cu subiectul asta.
PS: la sapaturi mai insistente, pare ca nici Win10 nu sta pe roze.

#9764
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 02.09.2019
Am facut un backup cu wpinternals telefonului 950 xl ds. Asa restaurez backupul in loc sa instalez din nou.

#9765
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Incepând cu 16 decembrie, Microsoft intenționează să întrerupă magazinul Windows Phone 8.1, iar telefoanele Lumia vor înceta complet să primească sprijin din partea Microsoft.

Solutia esta windows 10 mobile.

“Support for Windows Phone 8.1 operating system ended on July 11, 2017. As a culmination of the end of support process, the Windows Phone 8.1 Store will  shut down on December 16, 2019. Lumia phones using Windows Phone 8.1 and any apps that have already been downloaded from the Store may continue to work after this date,”

Edited by breitner, 18 November 2019 - 08:40.


#9766
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Cateva mesaje mai sus e aceeasi informatie, dar din sursa primara. Iar MS nu intentioneaza sa inchida Magazinul. Il inchide. De fapt, in acest moment, e cam... intre-deschis Posted Image , am explicat mai sus si vezi mai jos.
Cu o luna inainte de termenul anuntat, fara alte avertizari ale MS, in anumite conditii (nu mai dau detalii, am mai facut-o), Magazinul e ca si inchis. Nu e prima data cand MS face faze d-astea, vezi Win8, Win8.1, IE10, imposibilitatea de a instala IE11 pe diverse OS pentru desktop, incheierea suportului pentru toate versiunile Win Mobile inainte de termenul anuntat initial etc.
Revin: in acest moment, NU mai poti introduce un cont MS pe un telefon cu 8.1, resetat (asta este problema majora, de fapt; dar poate dispare pana in 16 decembrie, mai stii? Sau gaseste careva un workaround). Fara cont, nu ai acces la magazin (asa "defect" cum e). Fara acces la magazin, nu ai cum sa instalezi aplicatii, prin urmare nici Upgrade Advisor nu poate fi instalata. Fara Upgrade Advisor, nu se poate face upgrade la Win10, chiar daca telefonul este eligibil. Asta este cercul vicios in momentul de fata. Nu vreau sa discut despre alte metode de upgrade, imi sunt cunoscute, nu ma satisfac rezultatele samd.
Nu mai spun ca Win10, pe care l-am testat pe doua modele de Lumia, nu ma satisface. Pentru mine, Win10 nu a fost si nici nu e Solutia, imi pare rau. Cand s-or duce telefoanele astea pe apa Sambetei, voi vedea atunci care or fi solutiile Posted Image , mai ales ca telefoanele despre care am vorbit mai sus nu sunt ale mele (asa raspund si lui @Babalusu, in chestiunea backup-urilor). Iar utilizatorii sunt mai mult decat... bezmetici Posted Image . Asta e, sa vedem cat or trage de ele...
LE - uitasem ceva: pentru telefonul ramas "nerezolvat" dintre cele despre care am vorbit in comentariul anterior, daca o sa vrea beneficiarul :) , o sa-ncerc sa-i fac upgrade OTC si sa-si instaleze el ce vrea pe Win10...

Edited by Sceleron, 18 November 2019 - 16:12.


#9767
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Continuare la comentariul de mai sus. Evolutii:
- Dupa opt zile de "pauza", din 22 Nov se poate da din nou singn in cu un cont MS pe telefoanele resetate
- La momentul la care scriu aici, Magazin / Store este defect, in continuare (din 14 Nov a inceput). Chiar si dupa sign in, telefoanele proaspat resetate nu pot instala sau updata nicio aplicatie (eroare c101a006); totodata, si telefoanele activate mai demult si cu aplicatii instalate etc, nu pot instala noi aplicatii si nu pot accesa sectiunea "aplicatiile mele / my apps" din Magazin / Store (eroare c101a006 sau 80070057 sau 80070020, cea mai frecventa este prima dintre ele)

#9768
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
In primul rand trebuia postat comentariul ls rubrica windows phone 8.1 (https://forum.softpe...ndows-phone-81/).
Sau sa deschizi un nou comentariu la Windows Mobile, altfel induci lumea in eroare (Lumia 640 functioneaza si primeste actualizari cu Windows Mobile 10).

In al doilea rand trebuia (trebuie) sa citesti indicatiiile Microsoft (https://support.micr...-of-support-faq)

Cateva indicatii:
- De la 11 iulie 2017 (***), utilizatorii Windows Phone 8.1 nu au mai fost eligibili pentru a primi noi actualizări de securitate, remedieri rapide nelegate de securitate, opțiuni de suport asistat gratuit ori actualizări gratuite ale conținutului tehnic online de la Microsoft. Programe de asistență de la terți sau cu plată pot oferi asistență continuă, dar este important să știți că asistența Microsoft nu va mai oferi public actualizări sau corecții pentru Windows Phone 8.1.

-  După 31 decembrie 2019, caracteristicile anti-furt nu vor mai fi activate. Aceasta înseamnă că, dacă un dispozitiv Windows Phone 8.1 este pierdut sau furat, proprietarul nu va putea să urmărească de la distanță telefonul, să blocheze telefonul, să reseteze telefonul la setările din fabrică și/sau să șteargă datele stocate. De asemenea Protecția la resetare nu va mai funcționa, astfel încât va fi posibil să resetați și să reutilizați telefonul fără permisiunea proprietarului.
  
În timp ce unele servicii, cum ar fi încărcările foto și restaurarea unui dispozitiv dintr-un backup de dispozitiv existent, pot continua să funcționeze, toate serviciile vor fi întrerupte în timp.

*** Deci au trecut mai bine de 2 ani.
ETC.!!!

Edited by breitner, 24 November 2019 - 11:51.


#9769
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Dovada:

Attached Files



#9770
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Situatia e mult mai simpla: pentru telefoanele cu Win 8.1, MS va fi inchis Magazin / Store cu o luna mai devreme, de facto, daca pana pe 15 decembrie situatia ramane asta de acum (care dateaza din 14 noiembrie). Restul nu ma intereseaza, nu este relevant pentru cele descrise in ultimele 10-12 comentarii si nici pentru situatia data.
In plus, pe acest forum nu port polemici care nu duc nicaieri; nu am facut-o niciodata si nu o sa incep acum.

#9771
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu e nicio polemica!
Ti-am atras atentia sa postezi unde trebuie (windows phone 8.1).
Tot ce ai scris e valabil pentrui toate telefoanele cu windows phone 8.1 nu numai pentru Lumia 640.

#9772
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Cum pot face ca dupa 31 decembrie WhatsApp-ul sa mai functioneze pe acest telefon?

#9773
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu poti.
Doar cu o alternativa.

#9774
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 02.09.2019
Telegram

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate