Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#37
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
denky, denky, denky Posted Image ma refer la stilul arhitectonicPosted Image
nu am cum sa ma gandesc la o suprafata mai mare de 120m² pentru ca nu-mi permit sa ma joc cu economiile familiei mele pe 25 de ani.Posted Image

Edited by Kendo, 25 February 2015 - 23:08.


#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
M-am prins, omule, te tachinam, da-o naibii, am crezut ca las o impresie cat de cat decenta!
Repet, aveti un junior (sa traiasca fericit 1000 ani!), un minim de 140-150 mp construiti iti trebuie. Daca mai vine unul, nu ajung nici aia!

#39
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
e okay Posted Image
e junioara si e ca un uragan, cred ca va trebui sa fac totul rotund la casa sa nu se mai loveasca de toate colturile/muchiile Posted Image

Edited by Kendo, 25 February 2015 - 23:43.


#40
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
La suprafata asta, placa de beton peste etaj nu e foarte scumpa. + ca e mult mai "trainica".

Lemnul s-a scumpit si se scumpeste, lucreaza in timp, scartaie, partaie, gazduieste vietati......

Mult succes si felicitari pentru curaj ! :)

#41
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
kendo, din experienta mea, iti spun ca faza cu 120 mp vs 150 mp e pur subiectiva. Cred ca poti trai mult mai bine intr-o casa de 120 mp finisata de calitate, decat intr-una de 140 mp, unde pe final te uiti la fiecare leu. Noi trebuie sa ne obisnuim cu ideea de a face o casa intr-un buget anume, nu de a face un proiect generos si pe urma "lasa ca o scoatem noi la capat.". Asta mi se pare solutia ideala catre frustrari , in timp.
Fa-o de 120, precum ti-am zis poti avea chiar si 3 dormitoare. Fa-ti o terasa cu profunzime de minim 2,5 m, ca sa poti pune o masa cu scaune pe ambele parti, eventual o mica casuta de scule pentru gradina si lasa centrul gradinii gazonat. Si, neaparat, nu uita semineul.

O sa vezi ca o sa ai o casa care te va satisface in fiecare clipa, conteaza mult mai mult sa atingi lucruri de calitate si sa vezi lucruri frumoase, zilnic, decat sa ai o camera folosita de 4 ori/an, garaj, chestii care se compenseaza cu baterii chinezesti de 80 ron/buc.

#42
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Multumesc zen pentru sfaturi. Chiar ai reusit sa sintetizezi foarte bine dorintele mele :)

#43
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postzen, on 26 februarie 2015 - 09:18, said:

kendo, din experienta mea, iti spun ca faza cu 120 mp vs 150 mp e pur subiectiva. Cred ca poti trai mult mai bine intr-o casa de 120 mp finisata de calitate, decat intr-una de 140 mp, unde pe final te uiti la fiecare leu. Noi trebuie sa ne obisnuim cu ideea de a face o casa intr-un buget anume, nu de a face un proiect generos si pe urma "lasa ca o scoatem noi la capat.". Asta mi se pare solutia ideala catre frustrari , in timp.
Fa-o de 120, precum ti-am zis poti avea chiar si 3 dormitoare. Fa-ti o terasa cu profunzime de minim 2,5 m, ca sa poti pune o masa cu scaune pe ambele parti, eventual o mica casuta de scule pentru gradina si lasa centrul gradinii gazonat. Si, neaparat, nu uita semineul.

O sa vezi ca o sa ai o casa care te va satisface in fiecare clipa, conteaza mult mai mult sa atingi lucruri de calitate si sa vezi lucruri frumoase, zilnic, decat sa ai o camera folosita de 4 ori/an, garaj, chestii care se compenseaza cu baterii chinezesti de 80 ron/buc.
zen, ar trebui sa intri mai des cu sfaturi pe jurnalele de constructie, "cum scriai in vremuriile bune"Posted Image

#44
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Acum am primit oferta din partea echipei de arhitecura. O gasiti mai jos. Dirigintele mi-a facut o oferta de 300€ pentru versiunea minim prezenta doar la etapele principale, 600€ versiunea maxima .

Attached File  oferta.png   491.15K   382 downloads

Suprafata desfasurata e gresita, au crezut ca e vorba de 120m² utili.

Edited by Kendo, 26 February 2015 - 12:22.


#45
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Sa zic repede. La 120 mp construiti e mai bine doar parter. Pierzi mult spatiu cu scara, minim 6-7 mp. Cred ca la suprafete sub 120mp utili poti scoate mai usor un parter bine organizat cu tot ce iti trebuie decat la un p+m sau p+e. Functionaliatile si circulatiile sunt aranjate altfel iar in plus parter e mult mai comod. Costurile la suprafata asta si pentru o forma a casei cat mai aproape de patrat pot sa pariez ca sunt aproximativ egale in final, P vs P+M. E un topic  parter vs etaj pe aici pe undeva.
Mansarda nu e mai ieftina decat etaj. Ce economisesti la placa dai pe izolatie, manopera mai multa si mai complicata la finisaje, profile, rigips si toate rahaturile. Dar daca iti place mansarda, ca si mie, mansarda sa fie. Daca vrei costuri minime atunci:
- arhitectura simpla, compartimentare inteligenta (sa nu ai baia intr-un colt al casei iar bucataria in coltul opus) fara balcoane si acoperis in 37 de ape, fara living cu 50 cm mai jos decat restul parterului si alte gaselnite.
- materiale bune.
- echipa/firma serioasa (la tine in Mehala nu vei putea sa lucrezi decat legal, cu contract, altfel risti foarte mult)

#46
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cred ca partea de la rosu sunt obligat sa lucrez prin firma pentru ca trebuie sa decontez la banca ~12.000€.

#47
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cam mare oferta de proiectare si nu imi este f clar daca vei primi detalii de executie la partea de structura.
In rest au scris ei destule acolo... sa dea bine :)

Si eu as inclina spre varianta doar parter (desi sunt subiectiv) insa ar fi interesant de stiut deschiderea terenului si orientarea.

#48
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostKendo, on 26 februarie 2015 - 12:20, said:

Acum am primit oferta din partea echipei de arhitecura. O gasiti mai jos. Dirigintele mi-a facut o oferta de 300€ pentru versiunea minim prezenta doar la etapele principale, 600€ versiunea maxima .

Attachment oferta.png

Suprafata desfasurata e gresita, au crezut ca e vorba de 120m² utili.
1800 +600 = 2400 pentru o constructie p+1 sau m ,inclus si proiectul de demolare ,mi se pare exagerat . La suma asta m.as baga si eu in seama sa ofertez :D  





Acum serios vorbind - cum ar arata proiectul asta in faza de autorizare de 1800 euro pe doua niveluri si la o amprenta de 60-70 mp ?  Sa fim seriosi . Unii arunca cu preturi din astea doar ca sa se afle in treaba.


#49
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Mai jos am pus orientarea:
Attached File  Capture.JPG   95.23K   209 downloads

#50
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
- deschiderea este spre sud (jos)?
- un CU ai? sa vedem retragerile
- eu zic ca poti construi ceva doar parter, acum depinde si imprejurimile cum arata... in ce parte ai vrea terasa.. etc

#51
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Da, strada/deschiderea e spre sud Posted Image
CU inca nu am.

In dreapta este o casa P+E+M din calcan in calcan, iar in stanga casa P+E este destul de departe fata de limita proprietatii.

#52
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Presupunan ca ai lasa un 60-80 cm fata de cladirea din dreapta (pt ferastra baie/CT si eventuale interventii in viitor) ar merge ceva de genul  atasat si ti-ar mai ramane ~4m pana la proprietatea din stanga.
Baia poate fi cu acces din hol, CT din bucatarie, terasa mai mare si eventual pe lungimea sufrageriei... etc, astea ar trebui sa le lamureasca f usor dl arhitect.

Attached Files

  • Attached File  x.jpg   41.44K   157 downloads


#53
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Parter este ok, iar in zona ta armarea ar fi mai mult decat lejera.

La cum este terenul tau si vecinatatile, as face o casa in L, exact ca litera. In partea de jos bucataria si living-ul, in partea verticala dormitoarele.
Daca ai gaze, nu te chinui cu o camera al centralei si una care sa fie si spatiu de depozitare pt bucatarie.
Dormitoare mai mari de 12mp nu merita, poate in cel matrimonial sa faci un un dulap pe tot peretele(vezi in Bricostore usi pe sine - acolo am vazut eu expuse, or mai fi si in alte magazine) fara camere auxiliare care necesita ferestre aerisiri/zidiri/finisaje etc.
Fa ca inaltimea utila sa fie de macar 3m si pune-ti incalzire in pardoseala.
Mergi pe structura cat mai subtire/zvelta, zidaria asemenea(poate faci cu diafragme si nu depasesti 15cm) dar baga o spuma poliuretanica rigida ca izolant(vre-o 10cm - negociezi la sange si finisezi ca pe polistiren).
Fa-ti acoperisul intr-o singura apa(spre exteriorul L-ului) si aduna apa de ploaie intr-un rezervor sau bidon si uda cu ea. Lasa-l naibii de pod ca nu mai tii ca bunicii nostri porumb sau alte acareturi acolo.

#54
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View PostKendo, on 26 februarie 2015 - 13:14, said:

Cred ca partea de la rosu sunt obligat sa lucrez prin firma pentru ca trebuie sa decontez la banca ~12.000€.

Alta solutie nu este?

View PostKendo, on 26 februarie 2015 - 13:55, said:

Mai jos am pus orientarea:

Asa-i si la mine. Pe vest nu am lasat decat un mic geam de iluminat casa scarilor. Daca vrei, Iti arat cum am implantat eu constructia doar pe privat, ca imi sar in cap astia anti-garaj ;)

Edited by bobitzaaa, 26 February 2015 - 22:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate