Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Femeie insarcinata in timpul unui concediu de crestere a unui copil

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View Postcristianraduca, on 22 februarie 2015 - 17:29, said:

Am scris sus. Contract determinat inseamna ca nu e obligat sa iti prelungeasca
Nu te-am intrebat daca este obligat .
Te-am intrebat ce ai face TU , cel cu experienta in HR in situatia expusa de mine .
Ti-ai asuma aceasta semnaura ?
Daca raspunsul tau este Nu , asta inseamna ca te contrazici singur si ca nu exista temei legal de a nu prelungi respec tivul contract chiar daca el a fost initial pe durata determinata .

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttiopedi, on 22 februarie 2015 - 17:34, said:


Nu te-am intrebat daca este obligat .
Te-am intrebat ce ai face TU , cel cu experienta in HR in situatia expusa de mine .
Ti-ai asuma aceasta semnaura ?
Daca raspunsul tau este Nu , asta inseamna ca te contrazici singur si ca nu exista temei legal de a nu prelungi respec tivul contract chiar daca el a fost initial pe durata determinata .
De ce trebuie semnat ceva? Contractul se inchide de la sine. Ar fi trebuit semnat in caz de prelungire.

Edited by don_dannielo, 22 February 2015 - 17:45.


#21
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

View Posttiopedi, on 22 februarie 2015 - 17:34, said:

Nu te-am intrebat daca este obligat .
Te-am intrebat ce ai face TU , cel cu experienta in HR in situatia expusa de mine .
Ti-ai asuma aceasta semnaura ?
Daca raspunsul tau este Nu , asta inseamna ca te contrazici singur si ca nu exista temei legal de a nu prelungi respec tivul contract chiar daca el a fost initial pe durata determinata .
Nu inteleg ce vrei. Nu poti decide de pe canapea. Trebe sa ai detalii exacte. Am avut cazuri in care am trimis in somaj, chiar si femei insarcinate, pt ca am desfiintat posturi din motive economice. Am avut cazuri in care am prelungit contractul doar pe acest motiv, in alte conditii

#22
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostMichidoo, on 22 februarie 2015 - 17:15, said:

Nu poate, cu conditia ca femeia sa se prezinte in prima zi de munca dupa concediu si sa anunte angajatorul (in scris) ca e insarcinata. Multe femei si-au luat plasa chitaind fericite pe la serviciu ca in sfarsit a venit barza iar patronii au profitat ca nu au fost informati oficial si le-au dat afara. Deci legea e de partea ta, atata timp cat te duce capul sa o folosesti.
Exista buton de Report...
Un avocat priceput , nu are nevoie neaparat de o instiintare scrisa .
Este suficient sa fie hotarat si sa gaseasca in colegii respectivei persone pe cineva care sa sustina in fata instantei ca femeia a instiintat verbal pe sefu ( a) directa , precum si pe colegii ei ca asteapta un copil .
Si-or fi luat " plasa " nu zic nu , dar nici nu au stiut sa-si apere drepturile si nici sa puna punctul pe I .

#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostJesusInDaHood, on 22 februarie 2015 - 17:24, said:

Daca nu e la stat ci la privat, mi se pare de bun simt ca patronul sa decida. La urma urmei, pe banii lui stai acasa. Ar trebui sa-ti impuna cat sa stai acasa(minim 3 luni, maxim 24). Daca nu-ti convine, pa!
aici te cam inseli. Stau acasa pe banii statului, dupa ce se presupune ca au cotizat X ani (adica tot pe banii lor, cum ar veni). Si cum n-am mai vazut demult femeie sa se-apuce de copil pana la 30 de ani, eu zic ca a cotizat destul 10-12 ani. Deci pe cine deranjeaza ca isi ia inapoi banii pe care i-a muncit si ii foloseste pentru familie?

Edited by Michidoo, 22 February 2015 - 18:30.


#24
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

View Posttiopedi, on 22 februarie 2015 - 17:57, said:

Un avocat priceput , nu are nevoie neaparat de o instiintare scrisa .
Este suficient sa fie hotarat si sa gaseasca in colegii respectivei persone pe cineva care sa sustina in fata instantei ca femeia a instiintat verbal pe sefu ( a) directa , precum si pe colegii ei ca asteapta un copil .
Si-or fi luat " plasa " nu zic nu , dar nici nu au stiut sa-si apere drepturile si nici sa puna punctul pe I .
Trust me. Verbal nu inseamna nimic

#25
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostGroot, on 22 februarie 2015 - 15:42, said:




Ba bineinteles ca da. Nu plateste angajatorul. El este doar obligat sa ii pastreze postul si o perioada minima in care nu are voie sa o concedieze dupa revenire.


Eu stiam ca nu e obligat sa iti pastreze postul cat esti in ccc..
Acum nu stiu ce alternative ai daca dupa cei 2 ani nu iti mai gasesti postul sau firma " in viata", si pe deasupra mai esti si insarcinata din nou...cred ca doar sa iti bagi somaj pana nasti din nou, nu stiu cat vei lua in acele luni de somaj, indemnizatia la al doiea ccc va lua media intre primele n luni (9?) din ccc anterior ( 1000 lei) si cele 3 de somaj ( cat o fi...)

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Impreuna cu cererea de revenire din cic1 depune si notificarea ca e insarcinata. Ambele in scris si cu numar de inregistrare.
Si apoi vede cu angajatorul cum merge mai departe.

#27
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Posttiopedi, on 22 februarie 2015 - 15:04, said:

Da, orice femeie care este cetatean roman are dreprul la aceasta indemnizatie .
Fara deosebire de varsta, culore , religie , apartenenta etnica sau altfel de asemenea motive .

Foarte tardiv, dar va rog, nu mai scrieti tampenii.

Pentru orice indemnizatie, minima sau maxima, este nevoie de un stagiu de cotizare (asigurari sociale platite "pe bune", de catre un angajator, nu asa, ca mi se scoala mie, tzatza Leana, sa mi le platesc "din mana") de minimum 12 luni anterior nasterii copilului.

O piranda care nu a lucrat in viata ei nu va primi indemnizatie, si nu din cauza ca e piranda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate