Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Aflare data la care a fost facut un root unui telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Nu am ajuns asa avansat Ciubex incat sa deblochez bootloader-ul si sincer nici nu am nevoie. Eu vreau doar un 'amarat' de root. Costom rom e pentru avansati. Eu sunt inca mic. Nu ma bag unde nu ma pricep.

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sa stii ca pasii prin care se deblocheaza un bootloader nu sunt cine stie ce, vreo 3 comenzi pentru Sony.
Un neavizat, poate sa nu-i dea importanta, ma rog, deblocarea se face dupa IMEI, asa ca poate sa fie un semnal de alarma pentru utilizatorul de rand.
Dar daca iei pasii automat, plus codul obtinut pe baza IMEI-ului, nu e cine stie ce naveta spatiala, la finalul comenzilor ai bootloader-ul deblocat.
Iar pentru modelele noi, cele care au un mai nou de Android 5.1 de cele mai multe ori pentru un amarat de root, e necesara deblocarea bootloader-ului, pentru ca nu sunt inca gasite bresele de securitate prin care sa se injecteze fisierele necesare root-arii.

Raspunsul meu insa este unul in completarea celui lui gumball3000, este unul cumva generic, pentru a fi luat in considerare de cei ce vor citi in viitor acest topic.

Edited by Ciubex, 24 November 2016 - 13:27.


#21
catalinusyou

catalinusyou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2016
Vad ca postul initial este de doi ani jumatate dar am si eu aceeasi problema ca  initiatorul. Am cumparat de la Orange Romania pe 21 noiembrie 2015 un Huawei p8 pe care mi-au aparut pe display mici pete albe vizibile pe fundal alb. L-am trimis la garantie la Orange Shop din Iasi pe data de 11 noiembrie 2017 iar dupa 4 zile am primit raspuns de la service ca garantia nu mai este valabila pentru ca am facut interventii software neautorizate (root). Precizez ca nu am facut nimic de genul asta deoarece nici nu ma pricep la asa ceva. Daca initiatorul postului poate sa-mi dea un raspuns cum a rezolvat problema sa si daca a mai apelat la OPC. Multumesc.

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu daca initiatorul a mai rezolvat ceva, dupa cum ai observat de atunci nu a mai revenit si ma indoiesc ca va reveni cu vreun update.

Quote

Last Active Jun 12 2016 15:18

Eu le-as cere sa-mi dea in scris cum a fost diagnosticata situatia de a fi fost root-at si ca vei folosi raspunsul lor pentru o plangere la protectia consumatorului, totodata nu cred ca ar strica sa mentionezi ca cel mai probabil root-area a fost efectuata intentionat dr cei din service pentru anularea garantiei.
Cu cei de la Huawei Romania ai luat legatura in legatura cu aceasta situatie?
Tu ai verificat, acum la revenirea din service, daca telefonul este root-at?

#23
catalinusyou

catalinusyou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2016
Am verificat cu Root Checker Basic si spune ca nu este instalat pe telefon:
"Sorry! Root access is not properly installed on this device". In procesul verbal de constatare la defecte sunt trecute "Probleme software/menu, Nu afiseaza corect/probleme contrast/iluminare" si la constatare "Interventie software neautorizata(Root)". Din start au trecut gresit petele pe display nu sunt probleme software sunt clar probleme hardware am si la televizorul Samsung la fel.
Cred ca am facut root si la televizor.

Edited by catalinusyou, 17 November 2017 - 14:24.


#24
catalinusyou

catalinusyou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2016
Revin cu o informatie de ultima ora am sunat la call center Huawei Romania unde i-am prezentat problema mea iar luni trimite curierul sa ridice telefonul pentru garantie. Sunt tare curios ce o sa se intample.

Edited by catalinusyou, 17 November 2017 - 14:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate