Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cumparare apartament cu modificari prin credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Eu din am citit am nevoie de semnatura administratorului doar daca fac modificari in spatiile comune, nu si cand e vorba de pereti din interiorul apartamentului care nu afecteaza structura de rezistenta

Edited by Sleipnir, 21 February 2015 - 13:50.


#20
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Daca citesti legea pentru orice modificare iti trebuie autorizatie de la primarie dupa ce se face expertiza si tot tacamu`. E posibil sa se poata faca modificarile fara autorizatie iar apoi pe schita sa le treaca asa cum sunt pe teren...daca nu sunt pereti de rezistenta.

#21
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Am primit azi raspuns de la banca. Pana la urma s-ar rezolva. Urmeaza sa trimita ei un expert tehnic care sa constate modificarile si sa isi dea cu parerea daca s-a afectat structura de rezistenta a blocului. Dupa contractarea creditului mi-au spus ca va trebui sa refac schita cadastrala conform noii compartimentari. E bine ca este mentionat in evaluare ca modificarea respectiva a fost facuta anterior cumpararii apartamentului de catre mine si astfel nu sunt pasibil pentru o amenda. Oricum eu peretele dintre hol si bucatarie vreau sa-l pun la loc din rigips pentru ca nu-mi place ideea de bucatarie open space.

#22
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Am reusit sa obtin expertiza tehnica prin care se mentioneaza ca desfintarea acelor pereti nu afecteaza structura de rezistenta. Urmeaza s-o duc maine la banca. Am citit si eu raportul de expertiza tehnica si am observat ca s-a facut si incadrarea imobilului din punct de vedere seismic. Blocul a fost construit in 1986 alcatuit din cadre, diafragme si plansee din beton armat. Imobilul a fost incadrat in clasa Rs3, corespunzand constructiilor la care sunt asteptate degradari structurale care nu afecteaza semnificativ siguranta structurala, dar la care degradarile elementelor nestructurale pot fi importante. Imobilul nu apare pe lista primariei, deci inca nu a fost expertizat. Cu aceasta ocazie se pare ca s-a facut si expertiza din punct de vedere seismic. Credeti ca vor fi probleme in acordarea creditului avand in vedere ca imobilul nu este in clasa de risc seismic cea mai buna Rs4 (corespunzand constructiilor la care raspunsul seismic asteptat este similar celui corespunzator constructiilor noi, proiectate pe baza prescriptiilor in vigoare). Daca e sa se ia banca de treaba asta cred ca o iau la stanga Posted Image . Oricum 90% din cladirile contrustruite in perioada revolutiei cred ca se incadreaza in clasa Rs3 avand in vedere ca au o vechime de peste 30 de ani, dar ele nu au fost inca expertizate. Voi ce parere aveti?

#23
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Nu cred sa ai probleme. E departe de a fi o problema blocul. Cat te-a costat expertiza?

#24
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
700 de lei pe care i-am impartit cu proprietarul. Ma gadeam ca ar fi chiar o treaba buna ca asa cum se cere mai nou certificatul energetic sa fie obligatorie la vanzare si expertiza tehnica din punct de vedere seismic. Sa vedem atunci cati ar mai vine......

Edited by Sleipnir, 01 March 2015 - 23:38.


#25
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Pai de ce crezi ca nu s-a introdus? :)
Daca stiam ca e atat o faceam si eu inainte. Acum imi e frica. :)) Glumesc.

#26
elenananu

elenananu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2012
Buna seara,
Ma confrunt si eu cu o astfel de problema. Dvs la ce banca aveti creditul?

#27
khadjolees

khadjolees

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2018
Salut,

Suntem in aceeasi situatie. Cum sa rezolvat la dvs pana la urma?

#28
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
A mai rezolvat cineva problema cu evaluarea apartamentului?Si eu trebuie sa vand imobilul si am daramat 3 randuri de caramida de sub geamul ce  era intre bucatarie si balcon ca sa fac iesire.Nu stiu cum sa fac cu banca sa nu am probleme ca autorizatie pt un rahat de zidulet care nici nu e de sustinere nu am.Se poate aranja cu evaluatorul?

#29
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postalin_afronie, on 31 octombrie 2018 - 22:49, said:

A mai rezolvat cineva problema cu evaluarea apartamentului?Si eu trebuie sa vand imobilul si am daramat 3 randuri de caramida de sub geamul ce  era intre bucatarie si balcon ca sa fac iesire.Nu stiu cum sa fac cu banca sa nu am probleme ca autorizatie pt un rahat de zidulet care nici nu e de sustinere nu am.Se poate aranja cu evaluatorul?

Evaluatorul in general reprezinta banca, nu pe tine, deci daca il duce un pic capul nu o sa se murdareasca pentru cativa lei. Iti zic eu cum faci - rigips si reconstruiesti zidul, nu trebuie sa fie caramida. Sunt unele banci care e posibil sa accepte o hartie de la un inginer structurist cum ca e ok, dar un cumparator care stie ce cumpara nu o sa accepte asa ceva.

#30
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Varianta cu zidul o stima si eu,normal ca faceam unu din rigips ,numai pe acolo a fost si un geam si asta ar insemna sa ma coste mai mult de 1000 euro totul,cu banii astia ma duc si iau autorizatii sa imi pun si in cap,daor ca dureaza,iar chestia ca nu se manjeste evaluatorul pt cativa lei ce inseamna,ca ar vrea 1000Euro pt o poza,mai bine astept cumparator cu banul cash decat sa ii dau aluia 1000Euro.A mai patit cineva ,in practica asta si cum a rezolvat?

#31
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Eu nu cred că există cumpărător cu bani cash suficient de prost încât să cumpere un apartament modificat ilegal. Când va dori să-l vândă ce face?

Acel cumpărător are suficiente opțiuni mai bune.

Tu vrei să te sfătuim cum e mai bine sa dai mita unui om astfel încât sa nu-si facă munca cum trebuie. Nu-ți este așa un pic rușine?

#32
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View PostEphesos, on 01 noiembrie 2018 - 19:52, said:

Eu nu cred că există cumpărător cu bani cash suficient de prost încât să cumpere un apartament modificat ilegal. Când va dori să-l vândă ce face?

Acel cumpărător are suficiente opțiuni mai bune.

Tu vrei să te sfătuim cum e mai bine sa dai mita unui om astfel încât sa nu-si facă munca cum trebuie. Nu-ți este așa un pic rușine?

Eu zic ca exista vreo 100 de cumpărători cu cash care vor sa cumpere fără să se uite pt ca ce modificare am facut eu acolo,2 randuri de cărămizi date jos si geamul care făcea legătură dintre bucătărie si balcon nu si-l dorea nimeni.La celelalte blocuri dezvoltatorii deja a renunțat la acel zid care nu e de susținere si a mărit bucătăria deja din proect5 dar trebuie sa fie un Messia pe aici care sa dea lecții de legislație și de etică.Mai lasa-ne ba Tudorel Toader ca nu te-a întrebat nimeni dacă e în sau nu sa dai șpagă.Vezi-ti de treburile tale si fă-ți util nu deveni profesor de religie fără să știi nimic.Nu r zid de susținere iar toți care au văzut lucrarea au zis ca e mult mai frumos si mai logic facut decat inainte.
  Esti cumva de la inspectoratul de construcții sau de la DNA?
  Vă băgați unii asa in discuții sub anonimat doar sa va dati viteji dar cred ca la chestiile astea ati fi in stare sa stati si capre ca sa va iasa bine..

Edited by alin_afronie, 01 November 2018 - 20:04.


#33
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Multa bafta în găsirea acelor 100 de prosti cu cash. Deși mă gândesc că dacă îi gaseai atât de ușor nu mai întrebai pe forum cat se da spaga unui evaluator.

Btw, vezi că a scăzut numărul tranzacțiilor imobiliare in ultimul timp, hai mai repede cu spaga că poată emigreaza cumparatorii...

#34
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Maine semnez actul final.Acea modificare nici nu af ost luata in consideratie,evaluatorul spunanu-mi ca nu e zid de sustinere,a facut poze si m-a asigurat ca nu e o problema pt ca banca are tot interesul sa dea creditul maia les cand e vb de apartamente noi.Probleme mari sunt la cele vechi maia les cu modificari cand bancile nu iau in garantie imobilele.I-am dat 50lei evaluatorului pt ca a fost super de treaba iar pretul a ieist mai mare decat il pusesem eu la vanzare.

#35
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Aceeasi situatie - am gasit un apt cu bucataria deschisa si balconul
integrat care nu apar in releveu. Am solicitat proprietarei refacerea releveului. Am nevoie si de stampila asociatiei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate