Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cumparare apartament cu modificari prin credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Buna seara,

Am demarat procesul pentru cumpararea unui apartament cu 3 camere prin credit ipotecar. Am semnat antecontract si am depus toate actele la banca. Creditul pe care vreau sa il obtin este in valoare de 42500 de euro, iar pretul apartamentului este de 56000 de euro diferenta fiind suportata din surse proprii. Astazi a fost finalizata si evaluarea, apartamentul fiind evaluat la 60000 de Euro. Proprietarul a facut niste modificari in apartament care nu apar in releveu. Peretele dintre hol si bucatarie a fost daramat partial si facut gen bar, iar debaraua si camara din bucatarie au fost daramate pentru a mari bucatarie (toti peretii fiind din BCA). Aceste modificari au fost facute cel mai probabil fara a obtine autorizatiile necesare. Cand evaluatorul a facut inspectia apartamentului nu a zis nimic de aceste modificari ca ar trebui refacute cum erau initial, doar si le-a notat. In raportul de evaluare sunt mentionate la rubrica "Modificari fata de schita cadastrala". Tot astazi am fost sa duc evaluarea la banca. Credeti ca vor respinge dosarul din cauza acestor mentiuni din raportul de evaluare. Daca da, care ar fi solutiile? Am inteles ca unele banci accepta doar o expertiza tehnica din partea unui inginer structurist. Pretul evaluat este cu mult peste creditul acordat de banca, deci din punctul asta de vedere nu cred ca ar fi probleme.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu cred sa ai probleme la evaluare. Ai grija daca il cumperi cu administratoru de bloc sau vecinii sa nu iti creeze probleme dupa ce te muti acolo

#3
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Evaluarea a fost facuta si au fost trecute in raportul de evaluare modificarile constatate dar fara alte mentiuni, doar mentionate ca exista diferente intre schita cadastrala si apartamentul inspectat.

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Este foarte bine că s-au făcut menţiunile respective, în caz că vreodată ai vreo reclamaţie ceva că ai făcut modificări fără autorizaţie, documentul respectiv dovedeşte clar că nu le-ai făcut tu deci nu poţi fi amendat.

#5
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
La asta m-am gandit si eu. Ca documentul respectiv dovedeste ca nu sunt facute de mine. Acum sa vedem ce o sa zica banca referitor la acele mentiuni.

#6
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
mai mult ca sigur o sa va puna sa faceti reactualizarea planului cadastral .
E foarte greu de crezut ca o sa treaca cu vederea peste aceste lucruri , dar poate ai noroc Posted Image

Edited by seawolf, 21 February 2015 - 01:13.


#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 XON-XOFF, on 21 februarie 2015 - 00:55, said:

Este foarte bine că s-au făcut menţiunile respective, în caz că vreodată ai vreo reclamaţie ceva că ai făcut modificări fără autorizaţie, documentul respectiv dovedeşte clar că nu le-ai făcut tu deci nu poţi fi amendat.
Deci principiul este : sa fentam legea " ...
Nu crezi ca proprietarul este OBLIGAT sa se asigure de legalitatea modificarilor si ca raspunde de asta , indiferent de cine a facut lucrarea ?????

#8
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Eu nici nu m-as complica sa cumpar un apartament modificat. Altele nu-s?

#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca apartamentul e bun, ieftin si modificarile nu afecteaza in mod negativ structura blocului...

#10
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Refacerea schitei cadastrale implica obtinerea unei autorizatii pentru daramarea acelor pereti, nu? In acest caz cine ar trebui sa suporte costurile refacerii? Apartamentul este ieftin si nu as vrea sa-l pierd. Peretii daramati nu erau de rezistenta. Oricum eu peretele dintre hol si bucatarie vreau sa-l fac la loc din rigips pentru ca nu-mi place ideea de bucatarie open-space

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vezi ca de obicei se da amenda la vechiul propietar de catre inspectia de stat in constructii ptr ca a facut modificari FARA autorizatie. Sunt cam sceptic ca iti va face tie vechiul propietar toate hartiile,  te cred si eu, ai gasit unu sub pretu pietei si probabil ca l-ai mai si negociat in jos si de-aia vrei sa il iei.
Omul mai mult ca sigur ca nu se va incurca cu tine si va astepta un client cu banu cash pt cumparare

Edited by MembruAnonim, 21 February 2015 - 10:51.


#12
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Acum sa vedem ce solutie o sa gaseasca banca....Citisem pe undeva ca unele banci cer doar expertiza tehnica. Altele doar refacerea releveului. O sa astept. Eu vineri spre sfarsitul programului au dus evaluare. As vrea sa sun luni la banca ca sa ii intreb daca or sa zica ceva de acea mentiune si daca da ce solutii ar fi. Asta ca sa nu mai pierd timpul aiurea. Relatia mea cu banca unde fac creditului nu este una obisnuita client-banca, ma cunosc cu sefa agentiei. Ce ma sfatuiti sa fac, sa ii intreb sau sa ma fac ca n-am vazut nimic (oricum e putin probabil sa nu se sesizeze).

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
în primul rând pt tine, este obligatoriu să te asiguri că modificările nu au afectat structura de siguranța. este important ca tu să dormi liniștit

soluția finală, tot banca ți-o va oferi.

#14
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Atata timp cat apare pe releveu modificarea si evaluatorul nu consemneaza vreo problema, e ok.

#15
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Problema asta este. Pe releveu nu apare modificarea, iar evaluatorul a scris in evaluare ca nu mai exista acei pereti la o rubrica de genul "modificari fata de schita apartamentului". O sa astept pana luni ca sa intreb la banca ce e de facut. Daca au ceva obiectii si care sunt solutiile. Vineri spre sfarsitul programului am dus evaluarea si nu cred ca au apucat sa se uite pe ea.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Peretii de bca nu pot fi pereti de rezistenta asa ca nu afecteaza cu nimic daca sunt daramati.

#17
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Asa stiam si eu, dar si pentru daramarea peretilor din BCA care nu sunt de rezistenta ai nevoie de aprobare de la primarie. Din ce am citit aprobarea dureaza in jur de 3 luni din cauza birocratiei si costurile sunt destul de mari pentru obtinerea avizelor de aceea cei mai multi proprietari aleg sa faca aceste modificari in mod ilegal. Cel mai simplu mi s-ar parea ca sa poti darama un astfel de perete atata timp cat ai un aviz favorabil in urma unei expertize tehnice facute de catre un inginer structurist cu atestat MLPAT.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
aprobarea ca aprobarea, dar mai intai trebuie sa ai stampila asociatiei si semnatura administratorului de bloc  Posted Image    Ma indoiesc sincer, sunt ff sceptic ca vei cumpara acest apartament. Ti s-a mai zis si de altii mai sus sa cauti alt apartament fara modificari. Bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate